Օգնենք անօթեւան մարդկանց
Ինչպես հիշում եք, այս տարվա հունվարին «Հետքը» լուսաբանում էր Երեւանի փողոցներում ապրող մարդկանց առօրյան (Տե՛ս «Հետքի» հունվարի 12-ի, հունվարի 26-ի եւ փետրվարի 2-ի համարները): Ձմեռվա սառնամանիքներին չդիմանալով' փողոցում մահացան 41 անտուններ: «Հետքը» կազմակերպեց «Ապրելու իրավունքը» ակցիան' ներկայացնելով «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերության եւ «Հետքի» համատեղ պատրաստած ֆիլմը եւ «Հետք»-ի լուսանկարիչ Օնիկ Գրիգորյանի լուսանկարների ցուցահանդեսը: Այդ ակցիայից որոշ ժամանակ անց ՀՀ կառավարությունը որոշում ընդունեց Երեւանի անտուն մարդկանց համար կացարան կառուցելու մասին: Կացարանը նախատեսվում է կառուցել 2006թ., իսկ դա նշանակում է, որ այս ձմռանը Երեւանի փողոցներում տասնյակ մարդիկ դարձյալ կմահանան ցրտից:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ֆիլարետ Բերիկյանը օրերս «Հետքի» խմբագրությանն ուղղած նամակում գրել է. «Հաշվի առնելով, որ պետական բյուջեից շենքի հիմնանորոգման, ինչպես նաեւ կահավորման համար ֆինանսավորումը կսկսվի 2006թ. ընթացքում, այսինքն' 2005-2006թթ. ձմռանը եւս անօթեւանները ստիպված կլինեն մնալ բաց երկնքի տակ, խնդրում ենք նախարարությանը տրամադրել այն հովանավորների ցանկը, որոնք վերը նշված հիմնախնդիրը Ձեզ հետ քննարկելիս պատրաստակամություն են հայտնել ֆինանսապես օգնելու անօթեւանների ժամանակավոր կացարանի համար նախատեսված շենքի հիմնանորոգման, կահավորման եւ այլ աշխատանքներին:
Աշխատանքի եւ սոցիալական ապահովության նախարարության Հաշմանդամների եւ տարեցների հիմնահարցերի վարչության պետ æեմմա Բաղդասարյանը հայտնեց, որ նախարարությունը որոշել Է որոշակի գումար հայթայթել' հատկացված շենքում մինչեւ այս տարվա ձմեռ 15 բնակարան վերանորոգելու համար: Նախարարության հաշվարկներով' վերանորոգման համար անհրաժեշտ է 20 հազար դոլար:
Դիմում ենք բոլոր նրանց, ովքեր արձագանքել էին մեր հրապարակումներին եւ հայտնել իրենց պատրաստակամությունը' օգնելու փողոցի մարդկանց. եթե հետեւողական եք աջակցություն ցուցաբերելու ձեր ցանկության մեջ, դիմեք ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ֆիլարետ Բերիկյանին'

As you may remember, in articles that appeared in the January12, January 26, and February 2, 2005 issues of Hetq, we tried to convey the unfortunate state of the homeless in Armenia. Last winter, forty-one homeless people died of the cold. Hetq also organized a campaigned entitled “The Right to Life”, which featured a documentary made by Hetq and Yerkir Media, and an exhibition by photojournalist Onnik Krikorian.
Eventually, the government decided to build a shelter for the homeless in Yerevan. Construction is planned to begin in 2006, which means that this winter, dozens of homeless people will once again die in the streets of Yerevan.
We recently received a letter from Filaret Berikyan, Vice Minister of Labor and Social Security, which explained, “The financing of the renovation of the building from the government budget will only commence in 2006. That means that during the 2005-2006 winter, these homeless people will remain without shelter once again. We ask you to provide us a list of sponsors that have previously informed you of their willingness to provide financial support for the renovation and reconstruction of the shelter for the homeless.”
We were informed by Jema Baghdasaryan, an official in the Ministry of Labor and Social Security, that they hope to collect enough money to renovate fifteen apartments in the shelter before the winter starts. The project will require $20,000.
We ask all those who responded to our articles and wanted to help the homeless to contact Filaret Berikyan, Vice Minister of Labor and Social Security.