Նիկոլ Փաշինյան. «Մեր տնտեսական քաղաքականության հենասյուներն են կոռուպցիայի դեմ պայքարը և անկախ դատական համակարգի ստեղծումը»
Կառավարության խնդիրն է ստեղծել ներառող տնտեսական համակարգ: Այս մասին կառավարությունում ընթացող մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով կառավարության տնտեսական քաղաքականությանը:
«Մենք նախկինում ունեցել ենք մի տնտեսական համակարգ, որտեղ բոլոր ոլորտները գործունեության սահմանափակ մակարդակ են ունեցել: Ներառող տնտեսական համակարգն այն է, որ նման սահմանափակումները պետք է գոյություն չունենան, և տնտեսական ոլորտները պետք է լինեն հասանելի»,-ասաց վարչապետ Փաշինյանը:
Փաշինյանի խոսքով՝ այս խնդրի լուծման համար քաղաքական մակարդակում խնդիրներ չկան. կառավարությունը ժամանակ առ ժամանակ ծանոթանալու է իրավիճակին, թե ինչ փոփոխություններ են լինում տնտեսական համակարգում, և եթե արդյունքները չբավարարեն, ապա նոր գործիքակազմ է կիրառվելու:
«Հակված ենք դա իրականացնել հանդարտ՝ առանց ցնցումների, ուզում եմ հստակ արձանագրել, որ մեր տնտեսական քաղաքականության հենասյուներն են կոռուպցիայի դեմ պայքարը և անկախ դատական համակարգի ստեղծումը»,-ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ ներդրումային միջավարի ապահովման համար առաջնային պայմանները հենց իր թվարկածներն են:
Վարչապետն անդրադարձավ նաև կառավարության կադրային քաղաքականությանը՝ արձանագրելով, որ պաշտոնյաների երեք խումբ կա՝ նոր մարդիկ, հին մարդիկ և այն մարդիկ, ովքեր հին ժամանակներում աշխատել են, իսկ նոր ժամանակներում փոխել են կարգավիճակը:
«Այս իրավիճակում անխուսափելի է ադապտացիայի շրջանը, սա վերաբերում է բոլորին՝ նորերին, հներին: Կադրային առումով կառավարության ամենակարևոր խնդիրը հեղափոխության հաղթանակը ֆիքսելն էր, հիմա պետք է հասկանանք, որ տեղի է ունենում ադապտացիայի շրջան, և սա վերաբերում է բոլորին»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ ադապտացիայի շրջանում լինելու են մարդիկ, ովքեր հարմարվելու են իրավիճակին, և լինելու են մարդիկ, ովքեր չեն հարմարվելու, ինչն անխուսափելի է: Փաշինյանի վստահեցմամբ՝ այն պաշտոնյաները, որոնք չեն հարմավի նոր իրողություններին, ստիպված կլինեն այլ աշխատանք փնտրել, եթե «քննչական մարմինները հարցեր չեն ունենա նրանց ուղղված»:

Никол Пашинян: “Опорными столпами нашей экономической политики являются борьба с коррупцией и создание независимой судебной системы”
Задача правительства – создание интегрированной экономической политики. Об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил премьер-министр Никол Пашинян, касаясь экономической политики правительства.
“В прошлом все экономические системы имели ограниченный уровень деятельности. Интегрированная экономическая система предусматривает отказ от таких ограничений, доступность экономических сфер”,- отметил Пашинян.
По словам премьера, для решения этого вопроса нет проблем на политическом уровне, правительство время от времени будет знакомиться с ситуацией в плане возможных изменений в экономической системе, и если результаты окажутся неудовлетворительными, то будет использован новый инструментарий.
“Мы склоняемся к тому, чтобы реализовать это спокойно, без потрясений. Хочу четко констатировать, что опорными столпами нашей экономической политики являются борьба с коррупцией и создание независимой судебной системы”,- сказал Пашинян, добавив, что первоочередными условиями обеспечения интегрированной среды являются те, которые он перечислил.
Премьер-министр коснулся также кадровой политики правительства, констатировав, что есть три группы должностных лиц: новые кадры, старые кадры и кадры, которые работали раньше, а в новое время изменили свой статус.
“В этой ситуации неизбежен адаптационный период. Это касается и новых, и предыдущих должностных лиц. В плане кадров самой важнй задачей правительства является фиксирование победы революции. Сейчас нам нужно понять, что идет период адаптации, и это касается всех”,- сказал Никол Пашинян.
По словам премьера, в адаптационный период найдутся люди, которые приспособятся к ситации, и найдутся люди, которые не смогут приспособиться, что неизбежно. Никол Пашинян выразил уверенность в том, что те должностные лица, которые не смогут приспособиться к новым реалиям, вынужены будут искать новую работу, если, конечно, “у следственных органов не возникнут к ним вопросы”.