Նորանշանակ մարզպետի վարկերի չափը «համատեղելի» չէ եկամուտներին
Մասնագիտությամբ բժիշկ Գագիկ Միրիջանյանը Արմավիրի մարզպետի պաշտոնում նշանակվել է հունիսի 8-ին: Մինչ այդ, նա զբաղեցրել է առողջապահության նախարարության «Նուբարաշեն» հոգեբուժական կենտրոն» ՓԲԸ-ի տնօրենի պաշտոնը: Ղեկավար պաշտոններ է զբաղեցրել նաև բժշկական այլ հաստատություններում:
Գագիկ Միրիջանյանը իր աշխատանքային գործունեության ընթացքում մասնավոր հատվածում չի աշխատել: Այդ առումով ուշագրավ է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած նրա գույքի ու եկամուտների հայտարարագրի բովանդակությունը: Նշենք, որ հայտարարագիրը վերաբերում է պաշտոնը ստանձնելու օրվա դրությամբ առկա գույքին ու եկամուտներին:
Մասնավորապես՝ նորանշանակ մարզպետը հայտարարագրել է մոտ 63 մլն 390 հազար դրամ և 156 հազար 741 դոլար, որից աշխատավարձ է միայն մոտ 2 մլն 258 հազար դրամը, իսկ մնացածը վարկեր են: Ստացվում է, որ միայն դրամային արժույթով վարկերը մոտ 27 անգամ գերազանցում են պաշտոնյայի եկամուտը:
Գագիկ Միրիջանյանը հայտարարագրել է նաև թվով 2 բնակարան և 1 արտադրական նշանակության շինություն: Մարզպետն ունի նաև «NISSAN TEANA 250XV V6» մակնիշի ավտոմեքենա:
Արմավիրի մարզպետը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, որ ունեցած վարկերը կարելի է ասել՝ «ընտանեկան» են:
Գագիկ Միրիջանյանն ասաց, որ վարկերից մոտ 51 մլն դրամը ուղղվելու է բիզնես ոլորտ: Բիզնեսով զբաղվելու է հայրը: «Քանի որ հայրս 62 տարեկան է, վարկն իմ անունով է ձևակերպվել»,- ասաց մարզպետը:
Ինչ վերաբերում է 156 հազար 741 դոլար վարկին, ապա ըստ Գագիկ Միրիջանյանի, նշվածը հիպոթեքային վարկ է, որով ձեռք են բերվել իր երկու բնակարանները:
Գագիկ Միրիջանյանը 2015-2016 թթ. զբաղեցրել է առողջապահության նախարարի տեղակալի պաշտոնը: Նա այդ ժամանակ դարձյալ հայտարարագրել է ունեցվածքը՝ նշելով պաշտոնը ստանձնելու օրվա դրությամբ առկա գույքն ու եկամուտները (2015թ. փետրվարի 12): Մասնավորապես, 2015թ.-ին, երբ ստանձնում էր պաշտոնը, դարձյալ հայտարարագրել էր 2 բնակարան, մեկ արտադրական նշանակության շինություն և մեկ հողամաս: Այդ ժամանակ փոխնախարար Միրիջանյանի եկամուտը կազմել է մոտ 5 մլն դրամ, իսկ ունեցած դրամական միջոցները՝ 2 մլն 492 հազար դրամ և 8 հազար դոլար:
Ինչ վերաբերում է 2015թ. տարեկան հայտարարագրին, ապա Գագիկ Միրիջանյանը 34 մլն 595 հազար դրամով վաճառել է բնակարան և 58 մլն 800 հազար դրամով ձեռք բերել նորը: 2015թ. նա ունեցել է 43 մլն 281 հազար դրամ եկամուտ, որի մեջ մտնում է նաև բնակարանի վաճառքի գումարը: Գագիկ Միրիջանյանին եկամուտ ապահովել է նաև ստացած վարկը, որը կազմել է 84 հազար դոլար:
2015թ. փոխնախարար Միրիջանյանի կինը՝ Ասյա Եսայանը, ունեցել է ընդամենը 347 հազար դրամ եկամուտ, որը գոյացել է աշխատավարձից, իսկ ունեցած դրամական միջոցները կազմել են 1 մլն 800 հազար դրամ և 4000 դոլար:

Размер кредита новоназначенного губернатора “не совместим” с его доходами
Врач по спциальности Гагик Мириджанян был назначен губернатором Армавирской области 8 июня с.г. До этого он занимал должность директора ЗАО “Психиатрический центр “Нубарашен” Министерства здравоохранения РА.
За время своей трудовой деятельности Гагик Мириджанян никогда не работал в частном секторе. В этом плане примечательно содержание декларации, представленной новым губернатором в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц.
Мириджанян, в частности, задекларировал около 63 млн 390 тыс. драмов и 156 тыс. 741 доллар. 2 млн 258 тыс. драмов от этой суммы составляет зарплата, остальную часть составляют кредиты в драмах, превышающие доходы должностного лица примерно в 27 раз.
Гагик Мириджанян задекларировал также две квартиры и одно строение производственного назначения. У губернатора есть автомобиль "NISSAN TEANA 250XV V6”.
В беседе с Hetq.am руководитель Армавирской области сказал, что его кредиты можно назвать “семейными”.
Около 51 млн драмов должны быть инвестированы в бизнес, которым будет заниматься отец Гагика Мириджаняна. “Поскольку отцу 62 года, то кредит оформлен на меня”,- пояснил губернатор.
Что касается кредита в размере 156 тыс. 741 доллар, то это ипотечный кредит, на который были приобретены две квартиры.
В 2015-2016 гг. Гагик Мириджанян занимал должность заместителя министра здравоохранения. Тогда он тоже представил декларацию.
В частности, на момент вступления в должность в 2015 г. губернатор опять-таки задекларировал две квартиры, строение производственного назначения и один земельный участок. В то время доходы замминистра Мириджаняна составляли около 5 млн драмов, а его денежные средства – 2 млн 492 тыс. драмов и 8 тыс. долларов.
Что касается декларации 2015 г., то Гагик Мириджанян продал квартиру за 34 млн 595 тыс. драмов и купил новую за 58 млн 800 тыс. драмов. В 2015 г. доход Мириджаняна составлял 43 млн 281 тыс. драмов, в которую входила также сумма от продажи квартиры. Доход обеспечил и полученный кредит в размере 84 тыс. долларов.
В том же году жена замминистра здравоохранения, Ася Есаян, получила доход в размере всего 347 тыс. драмов, который образовался за счет зарплаты. А ее денежные средства составили 1 млн 800 тыс. драмов и 4000 долларов.