Ինչու՞ է պատգամավոր Էնֆիաջյանը խուսափում կոնկրետ պատասխաններից
«Նորաշեն 2007» կոոպերատիվի գործունեությունից տուժել են ոչ միայն հասարակ քաղաքացիներ, այլեւ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Դրանցից մեկը ԲՀԿ-ական պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանն է: Վերջինս արդեն դատի է տվել կոոպերատիվին՝ նախավճարի վերադարձման պահանջի վերաբերյալ հայցով: Ըստ դրա՝ ստացվում է, որ պատգամավորը կոոպերատիվից ցանկացել է բնակարան գնել, կնքել է նախավճարի պայմանագիր, վճարել է նախավճար, սակայն հակառակ կողմը՝ կոոպերատիվը, չի կատարել իր պարտավորությունները: Այս պարագայում, ըստ օրենքի, նախավճար մուծողը կարող է հետ ստանալ դրա կրկնակին, ինչ էլ այս պահին Աջափնյակ եւ Դավթաշեն շրջանների դատարանի միջոցով փորձում է անել պատգամավոր Էնֆիաջյանը: ԲՀԿ-ական գործչի հայցը վարույթ է ընդունվել հոկտեմբերի 28-ին:
Առաջին հայացքից սա սովորական պատմություն է՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, թե քանի քաղաքացի է տուժել կոոպերատիվի ղեկավարների անօրինական գործողություններից: Ամբողջ հարցն այն է, որ, ըստ «Հետքի» աղբյուրների, պատգամավորը կոոպերատիվի ղեկավարներին ապառիկ վաճառել է «Մերսեդես» մակնիշի իր մեքենան, որի գինը վճարելու համար պարտապանները որպես երաշխիք բնակարանի առքուվաճառքի պայմանագիր են կնքել Էնֆիաջյանի հետ: Եվ հիմա հենց մեքենայի գինն է դատարանում դիտարկվում իբրեւ նախավճար: Մեր ունեցած տեղեկությունների համաձայն՝ գործել է հետեւյալ սխեման. Էնֆիաջյանի մեքենան գնելուց հետո կոոպերատիվի ղեկավարները այն պետք է հնարավորինս շուտ վաճառեին թեկուզ էժան գնով, որպեսզի կանխիկ գումար ունենային իրենց կողմից իրականացվող շինարարությունը (կոոպերատիվը 3 շենք է կառուցելիս եղել) ավարտին հասցնելու համար: Իսկ պատգամավորի պարտքը պետք է փակեին աստիճանաբար, ինչի համար որպես երաշխիք պետք է դառնար կառուցվող շենքի բնակարններից մեկը: Բնականաբար, Էնֆիաջյանը միակը չի եղել, ում հետ կառուցապատողները նման գործարքի մեջ են մտել:
Պարզաբանումներ ստանալու համար «Հետքը» մի քանի հարց է ուղղել պատգամավորին: Մասնավորապես հետաքրքիր էր, թե որքան նախավճար է նա մուծել կոոպերատիվին, որի կրկնակին այժմ իրավունք ունի հետ ստանալ: Խնդրել էինք նաեւ մեկնաբանել մեր ունեցած տեղեկությունները մեքենայի վաճառքի վերաբերյալ: Իսկ վերջին հարցն այսպիսին էր. «Նորաշեն 2007»-ի կողմից կառուցվող շենքերից մեկը (հասցեն՝ Նորաշեն 37 կամ Գ. Չաուշի 37) այսօր պատկանում է Արտաշես Մելքոնյանին, որի թիկունքում, ըստ լուրերի, կանգնած է Ձեր կուսակից Արսեն Ավագյանը: Այժմ այդ շենքի շահառուները, որոնք նախավճարի պայմանագրերով վճարումներ են կատարել, չեն կարողանում ստանալ իրենց բնակարանները, քանի որ Մելքոնյանն ասում է, թե նրանց հետ ինքը ոչ մի առնչություն չունի: Դուք եւ շենքի իրական տեր համարվող Ա. Ավագյանը որպես ժողովրդի ընտրյալներ՝ պատգամավորներ, չե՞ք կարող այս հարցին լուծում տալ: Մանավանդ որ Դուք, ըստ կոոպերատիվի դեմ ձեր հայցի, նույնպես տուժել եք դրա գործունեությունից եւ պետք է որ լավ հասկանաք օդից կախված վիճակում հայտնված այդ քաղաքացիների վիճակը:
Պատգամավորը բոլոր այս հարցերին պատասխանել է մեկ պարբերությամբ. ««Նորաշեն 2007» սպառողական կոպերատիվի հետ կապված պատմությունը իրոք հասարակական մեծ արձագանք է ստացել, սակայն այժմ գործը գտնվում է իրավապահ մարմինների ուշադրության կենտրոնում, ուստի նպատակահարմար չեմ գտնում որևէ մեկնաբանություն տալ: Նաև համոզված եմ՝ ինչպես ցանկացած իրավակիրթ հասարակությունում, այն իր լուծումը պիտի ստանա օրենքի շրջանակներում»:
Նախ նշենք, որ կոոպերատիվի գործի նախաքննությունն արդեն ավարտվել է, եւ քրգործն ուղարկվել է Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ըստ էության քննելու համար: Իսկ հետո հետաքրքիր է, թե ինչու է պատգամավոր Էնֆիաջյանը խուսափել մեր հարցերին կոնկրետ պատասխաններ տալուց: Մնում է միայն ենթադրություններ անել…

Почему депутат Энфиаджян избегает конкретных ответов?
В результате деятельности кооператива “Норашен 2007” пострадали не только простые граждане, но и высокопоставленные должностные лица. Один из них – депутат парламентской фракции “Процветающая Армения” Ваге Энфиаджян. Последний уже подал в суд на кооператив, требуя вернуть предоплату. Энфиаджян решил приобрести у кооператива квартиру, заключил договор о предоплате, внес ее, однако противоположная сторона не выполнила свои обязательства. В этом случае, согласно закону, внесшее предоплату лицо может получить эту сумму в двойном размере, чего в настоящее время и добивается депутат через суд столичных общин Ачапняк и Давидашен. Иск представителя “Процветающей Армении” был принят в производство 28 октября.
На первый взгляд, это обычная история, если учесть, сколько граждан пострадало от незаконных действий руководителей кооператива. Однако, согласно источникам “”-а, вопрос в том, что депутат продал в кредит руководителям кооператива свой автомобиль “Мерседес“, а заемщики в качестве гарантии оплаты его стоимости заключили с Энфиаджяном договор о купле-продаже квартиры. И сейчас в качестве предоплаты в суде рассматривается стоимость автомобиля. По нашим сведениям, действовала следующая схема: после приобретения машины Энфиаджяна руководители кооператива должны были продать ее как можно скорее, даже по низкой цене, чтобы иметь наличную сумму для завершения строительства (кооператив строил 3 здания). А долг депутата они должны были погасить постепенно, гарантией чего должна была стать одна из квартир в строящемся здании. Энфиаджян, разумеется, был не единственным, с кем застройщики заключили подобную сделку.
Для получения разъяснений “Hetq” обратился к депутату с несколькими вопросами. В частности, было интересно узнать, какую сумму в качестве предоплаты он заплатил кооперативу, которую сейчас имеет право получить в двойном размере. Мы также попросили прокомментировать имевшиеся у нас сведения о продаже автомобиля. Последний вопрос состоял в следующем: ”Одно из зданий, которое строил “Норашен 2007” (адрес: Норашен, 37, или Г.Чауша, 37) сегодня принадлежит Арташесу Мелконяну, за спиной которого, по нашим сведениям, стоит Ваш однопартиец Арсен Авакян. Сейчас граждане, которые внесли платежи на основе договоров о предоплате, не могут получить свои квартиры, так как Мелконян заявляет, что не имеет к ним никакого отношения. Неужели Вы и считающийся реальным владельцем этого здания А.Авакян, будучи избранниками народа, не можете решить этот вопрос, тем более, что Вы, согласно Вашему иску против кооператива, тоже пострадали от его деятельности и должны хорошо понимать положение граждан, оказавшихся в непонятной ситуации?
На все поставленные вопросы депутат дал следующий ответ: “История, связанная с потребительским кооперативом “Норашен 2007“, действительно получила широкий общественный резонанс, однако сейчас дело находится в центре внимания правоохранительных органов, поэтому я не считаю целесообразным давать какие-либо комментарии. Я также убежден, что этот вопрос, как в любом цивилизованном обществе, должен получить свое решение в рамках закона“.
Во-первых, отметим, что предварительное следствие по делу кооператива завершено, и уголовное дело направлено для рассмотрения в суд общей юрисдикции административных районов Ачапняк и Давидашен. А во-вторых, интересно, почему депутат Энфиаджян уклонился от конкретных ответов на наши вопросы. Остается только строить предположения...