Հողի աճուրդ` տեխնիկական եւ բարոյական թերություններով
«Տեխնիկական թերություն է»,-այսպես պատճառաբանեց Երեւանի քաղաքապետարանի քաղաքաշինության եւ ճարտարապետաշինության վարչության պետի տեղակալ Արսեն Լալայանցը: 2004 թվականի հուլիսի 31-ին «Հայաստանի Հանրապետություն» թերթում հողի վաճառքի մասին աճուրդի հայտարարությունում նշված Ավան համայնքի հողատարածքը իրականում գտնվում է Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքում:
«Ավանի հողերի ցանկում ընդգրկելը պարզապես թյուրիմացություն է, այդտեղ ոչ մի միտում չի եղել, ընդամենը վրիպակ է: Շատ անգամ մեր աշխատակիցներն աճուրդի արդեն պատրաստ հայտարարության տեքստի վրա մեկ այլ աճուրդի տեքստ են պատրաստում եւ պատահում է, որ հասցեն սխալ է գնում»,-արդարացավ Ա. Լալայանցը: Հողի աճուրդի «տեխնիկական վրիպակով» այս հայտարարությունը թյուրիմացության մեջ է գցել Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքի Զաքարիա Սարկավագի փողոցի թիվ 151/ 4 շենքի բնակիչ Սուրեն Եղյանին եւ եւս չորս ընտանիքների, որոնք չեն ենթադրել, որ հայտարարությունն իրենց հողամասերին է առնչվում: Այս ընտանիքները մոտ մեկ տարի է պայքարում են Թբիլիսյան խճուղուն հարող տարածքում գտնվող իրենց խնամած արդեն 17 տարվա պտղատու այգիները փրկելու համար:
Բնակիչների ստեղծած այգիները քաղաքապետարանը աճուրդով վաճառել է «Տիգրան» ՍՊԸ-ին՝ ավտոտեխսպասարկման կետ կառուցելու նպատակով: Ս. Եղյանը ցավով է պատմում, թե տարիների ընթացքում ինչ դժվարություններով ու չարչարանքով են բուսականությունից զուրկ, ամայի ու քարքարոտ հողատարածքը մշակել, քարերից մաքրել, դույլերով ջուր կրել ու տոննաներով սեւ հող լցրել, պարարտացրել:«500-ից ավելի պտղատու ծառեր ենք տնկել ու տանջանքով խնամել: Այդքան տարիների չարչարանքից հետո մեր այգիները մեզանից խլում են՝ պատճառաբանելով, որ տարածքը վաճառված է: Մեր տների մոտ ոչ մի կանաչ գոտի, զբոսայգի կամ երեխաներին զբաղեցնելու տեղ չկա, միակ կանաչ գոտին մեր ուժերով հիմնած այգիներն են»,-պատմում է Ս. Եղյանը:
«Տիգրան» ՍՊԸ-ին մրցույթով հատկացվել է Եղյանների եւ հարեւան այգիների 3500քմ հողատարածքը: Նոր սեփականատերը պահանջում է տարածքն ազատել՝ այգու հին տերերին ասելով «տանիք» ունեցողների ավանդական արտահայտությունը. «Ուր ուզում եք, դիմեք»: Բնակիչների խոսքերով' բացի այն, որ աճուրդը կայացել է վրիպակով հայտարարության արդյունքում, եւ այգու տերերին նախապատվություն չի տրվել, այգին աճուրդի է հանվել որպես բանջարանոցային տարածք. «15-17 տարեկան մոտ 500 պտղատու ծառեր կան մեր այգիներում»,-բողոքում են այգիները ստեղծողները:
Մեր հարցին, թե աճուրդի հայտարարությունում այգու փոխարեն «բանջարանոց» բառը կիրառե՞լն էլ «տեխնիկական վրիպակ» է, Ա. Լալայանցը պատասխանեց. «Տնտեսական նպատակներով օգտագործվող ցանկացած ցանկապատված տարածք համարվում է բանջարանոցային, անկախ նրանից' այդտեղ պոմիդոր է աճում, թե' ծառեր: Գյուղատնտեսությունը քաղաքին հարիր չէ: Քաղաքը բանջարանոց կամ պտղատու այգիներ ստեղծելու համար չէ, այլ' քաղաքաշինության: Նշյալ տարածքը պետական սեփականություն հանդիսացող հողամաս է: Այն չեն կարող օգտագործել որպես այգի, այլ պետք է աճուրդի հանել միայն կառուցապատման նպատակով: Այս դեպքում նախապատվության իրավունքը չի գործում, քանի որ այդ տարածքը կառուցապատումից հետո նույն տեսքը չի ունենալու: Դա կնշանակի, որ այն արդեն ուրիշ տարածք է: Իսկ կառուցապատման նպատակով օգտագործելու համար մենք պարբերաբար աճուրդներ ենք հայտարարում: Իրենք բոլոր ՀՀ քաղաքացիների նման կարող են տեղեկանալ աճուրդի մասին, գալ ու մասնակցել. ոչ մի սահմանափակում չկա»: Ա. Լալայանցը չպարզաբանեց, թե բնակիչներն ինչպես պետք է ենթադրեն կամ գուշակեն, թե որ հասցեի աճուրդի մասին է հայտարարությունը, եթե դրանք տպագրվում են «տեխնիկական թերություններով»:
Այգու տերերը կարծում են, որ նշյալ հասցեի համար աճուրդ չի էլ կազմակերպվել, կամ եթե եղել է, «ձեւական բնույթ է կրել, քանի որ ի սկզբանե պարզ է եղել, թե ով է լինելու հողատարածքի սեփականատերը»: Բնակիչների տեղեկություններով' հողատարածքը գնել է Շենգավիթ համայնքի պատգամավոր, «Sweetland» ընկերության սեփականատեր Հարություն Կարագյոզյանը, որը հայտնի է «Կարամելի Հարութ» անունով:
Դեռ 2003-ին Սուրեն Եղյանը դիմել է Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքի թաղապետարան' իր կողմից օգտագործվող հողակտորը օրինականացնելու խնդրանքով: Թաղապետարանը չի առարկել եւ միջնորդագրով դիմել է քաղաքապետարան' հիմնավորելով, որ «մատնանշված հողատարածքը համապատասխանում է Հողային օրենսգրքի 72 հոդվածի 2-րդ կետի պահանջներին»:Այսինքն' քաղաքացին ավելի քան տասը տարի անընդմեջ, բարեխիղճ ու բացահայտ օգտվել է հողից եւ ունի այդ հողից սեփականության իրավունքով հողամաս ձեռք բերելու նախապատվության իրավունք: Սակայն քաղաքապետարանը բնակչի դիմումին ընթացք չի տվել՝ նշելով, որ հարցին կանդրադառնան միայն նշյալ հողատարածքի կադաստրային քարտեզագրման աշխատանքներն ավարտելուց հետո: Եվ մինչ բնակիչները հողատարածքը սեփականաշնորհելու հույսով համբերատար սպասել են քարտեզագրմանը, հողի սեփականության վկայականը ձեռքին հայտնվել է տարածքի նոր սեփականատերը: Մոտ երկու ամիս առաջ էլ Ս. Եղյանը Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի Արաբկիրի տարածքային բաժնից փաստաթուղթ է ձեռք բերել այն մասին, որ «Թբիլիսյան խճուղուն հարող հողատարածքի քարտեզագրման աշխատանքներն իրականացվել եւ կադաստրային քարտեզագրումն ավարտվել է դեռեւս 2001 թվականին»:
Ստացվում է, որ քաղաքապետարանը խաբել է բնակիչներին եւ անհիմն պատճառաբանությամբ մերժել նրանց օրինական ճանապարհով ձեռք բերել հողատարածքը: Ս. Եղյանը վստահ է, որ քաղաքապետարանն իրենց գլխի տակ փափուկ բարձ է դրել, ու որ «քարտեզագրումն ընդամենը պատճառաբանություն է եղել, որպեսզի բնակիչները նախքան աճուրդը համապատասխան քայլեր չձեռնարկեն»: Փաստորեն քաղաքապետարանը բնակիչներին տված իր պատասխանում էլ է թերացել եւ չի նշել, որ նշյալ հողատարածքը պետական սեփականություն է, եւ որ քարտեզագրումն ավարտվելուց հետո տրվելու է միայն կառուցապատման նպատակով:
Նոր սեփականատերը տարածքն ազատելու ուղղությամբ արդեն գործնական քայլերի է դիմել՝ գիշերը հիմնահատակ քանդելով բնակիչներից մեկի հողամասում գտնվող կիսակառույց քարաշեն տնակն ու զուգարանը: Վեճը լուծելու համար բնակիչները դիմել են Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարան՝ պաշտպանելու իրենց ոտնահարված իրավունքը: Դատարանը վճիռ է կայացրել հօգուտ բնակիչների եւ քաղաքապետարանին պարտավորեցրել չեղյալ հայտարարել կայացած աճուրդն ու պայմանագիր կնքել բնակիչների հետ: Առաջին ատյանի դատարանի վճիռը քաղաքապետարանը բողոքարկել է Վերաքննիչ դատարան: ՀՀ քաղաքացիական գործերով վերաքննիչ դատարանը «Տիգրան» ՍՊԸ-ի հողակտորի առքուվաճառքի պայմանագիրը ուժի մեջ է թողել՝ հիմնավորելով, որ Ս. Եղյանը հողամասը 10 տարուց ավելի օգտագործելու վերաբերյալ ներկայացրել է միայն հարեւանների հայտարարությունը, ինչը բավարար ապացույց չէ դատարանի համար: Այժմ վերաքննիչի վճիռը Ս. Եղյանը բողոքարկել է Վճռաբեկ դատարանում: 2005 թվականի մայիսի 27-ին Վճռաբեկ դատարանն էլ վճռեց հօգուտ Քաղաքապետարանի:
Օրերս բնակիչները, մի շարք հասարակական կազմակերպությունների հետ միասին, իրենց այգիներում բողոքի ակցիա էին իրականացնում. «Մեր երեխաների նման խնամել ու պահել ենք այդ ծառերը, հիմա մեր աչքի առաջ պետք է կտրե՞ն»,-նեղսրտում են բնակիչները:

A Technical or Ethical Error?
"It's a technical inaccuracy," claimed Arsen Lalayants, Deputy Head of the City Archetechture and Construction Department. The parcel of land announced as up for auction in the July 31, 2004 issue of Hayastani Hanrapetutyun was not really in the district of Avan as stated in the notice, but rather, in Kanaker-Zeitun. This 'technical' inaccuracy has had several consequences, casting doubt on the true nature of this error.
"That was just a misunderstanding; that was not done on purpose, it's just a typo. Many times our employees have typed a different text about an auction into an existing text, and the address comes out wrong," said Lalayants.
Suren Yeghyan and four other residents of the building at 151/4 Zakaria Sarkavag Street in the Kanaker-Zeitun district had no inkling that this announcement had any connection with their pieces of land. Yet apparently, it did, so for the past year, these families have been waging a battle to save the fertile gardens which they have tended on this very land in the vicinity of Tbilisi Road.
The gardens created on barren land by these residents have been sold to Tigran Ltd as a site for the future construction of a garage for mechanical automobile repairs. Tigran Ltd won the 3,500 square meters of land in a competition. In the face of their bewildered complaints, the new owner has told the residents' group to vacate the land in question, dismissing their questions with the easy answer of the dispossessor: "Go wherever you want to go."
Yeghyan recalls the loving dedication the residents poured into the rocky, barren area. It was no mean feat to irrigate it, carrying water in buckets, and to fertilize the ground with tons of black soil. "We've planted more than 500 fruit-trees and taken care of them. After the hard work of so many years, they are taking our land, saying that it's been sold. There is no other green area or park for kids near our houses; there are only the gardens we've planted," he explains.
The residents have noted other curious inaccuracies in this case. Not only was the auction carried out on the basis of the misleading announcement, but neither were the former owners given the right of precedence as those in possession of the land. Further, the property in question was listed in auction records as a vegetable-garden. However, "There are about 500 15- to 17-year-old fruit-trees in our gardens," protest the residents.
We asked Lalayants if it was another "technical mistake" that the announcement listed the property as a "vegetable-garden". His answer consisted of another technicality. "Any fenced-in area being used for economic purposes is considered a vegetable-growing area regardless of whether tomatoes or trees are being grown there. Agriculture is not an appropriate activity within the city. The city is not intended for such use as planting fruit gardens or vegetables, but rather for urban construction. The area in question is state property. It cannot be used as a garden but should be put up for auction only with the express purpose of being a built site. In this case, there is no right of precedence because that area will no longer be the same after the construction, and that will make it a different territory. In addition, we periodically organize auctions for construction sites. Just like any other Armenian citizens they (the resident gardeners) can learn about the auction and participate in it; no one is excluded." Lalayants could not explain how the residents were supposed to learn about the auction if, due to his office's " technical mistake", the auction announcement listed another parcel altogether.
On their side, the former owners of the garden believe that an auction for that address was not actually organized at all, or even if it was, "It was a sham, because they had already decided right from the start who was going to be the new owner." According to the information the residents have gathered, the new owner is Harutyun Karagiozyan (aka Caramel Harut), director of the company Sweetland , and delegate from the Shengavit District.
There are some other facts with respect to the previous standing of the resident group. In 2003, Suren Yeghyan applied to the District government of Kanaqer-Zeitun requesting a clarification of the legal status of this piece of land under his use. The District put forth no objection and furthered the application to the City Municipality , stating that "The said piece of land corresponds to the requirements of the 2 nd point of article 72 of the Land Code." This point stipulates that the citizen has honestly used the land for more than ten years and has a right of precedence in obtaining ownership of the land. However, the City did not approve the resident's request, noting that it would deal with questions about that parcel only after finishing the drawing of the cadastre map for that area. In accordance with that information, the residents had been waiting for the completion of the cadastre map of this parcel, so that they could accomplish its privatization. Somehow, during this waiting period, the new owner, Tigran Ltd was able to obtain a certificate of ownership for this very same piece of land.
Another puzzling fact has emerged. About two months ago, Yeghyan obtained a document from the State Committee of Real Estate Cadastre for the District of Arabkir. This document states that "The drawing of the map for the area near Tbilisi Road was implemented and finished in 2001." Why then, were the residents told in 2003 to await the completion of this work?
It is difficult not to conclude that the City Municipality in effect gave the residents false, or at best, incorrect information; in the process, it rejected their request to obtain the land through its own due process. Yeghyan can only believe that the City Municipality simply wanted to quell the residents' request, and that "...the map drawing was only an excuse so that the residents did not take necessary steps before the auction." As well, at the outset, the City Municipality also failed to inform the residents that the piece of land is deemed state property and, as such, would be zoned for commercial construction use in the completed cadastre map.
The new owner has already begun clearing the parcel: he has demolished a partially constructed dwelling and toilet on the land of one of the residents. For their part, the residents appealed to the Court of First Instance of Kentron and Nork-Marash Communities in order to resolve the issue. This Court of First Instance ruled in favor of the residents and obliged the City Municipality to cancel the auction and sign a contract with the residents. In return, the City Municipality petitioned the Court of Appeals of the Republic of Armenia to reconsider the decision of the Court of First Instance. The Court of Appeals then ruled in favor of Tigran Ltd , allowing it to remain the owner of this parcel. Its reason: that, in support of his request to privatize the land, Yeghyan presented only the declarations of his neighbors that he had been using the land for more than 10 years, which the Court considered insufficient. Now, Yeghyan has filed an appeal in the Court of Cessation against this decision by the Court of Appeals.
Recently, the residents organized a protest rally in their gardens. One resident asks, "We have looked after these trees like they're our children and now they are going to cut them down in front of us?"