Քաղաքապետի համառությունը պետբյուջեի համար արժեցավ 308.300 դրամ
Չնայած Վճռաբեկ դատարանի որոշմանը' Երեւանի քաղաքապետարանը «Հետաքննող լրագրողներ»-ին համառորեն չի տրամադրում Օպերայի այգու տարածքների հողահատկացումների մասին նախկին քաղաքապետերի որոշումները: Բայց փոխարենը կազմակերպությանը պետք է փոխհատուցի իր անգործությամբ պատճառված նյութական վնասը' 308.300 դրամ: Այդ գումարը ծախսվել է փաստաբանական ծառայության եւ դատական ծախսերը հոգալու համար:
Երկու անգամ դատական նիստերը հետաձգելուց հետո (նախ' Ֆինանսների նախարարության, ապա' քաղաքապետարանի միջնորդությամբ) մայիսի 24-ին Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատավոր Էդիկ Ավետիսյանը բավարարեց «Հետաքննող լրագրողներ»-ի' նյութական վնասի հատուցման մասին հայցը:

The Mayor's stubbornness cost the state budget 308.300 drams
Despite the decision of the Court of Cassation, the Yerevan Mayor's office consistently refuses to provide the Investigative Journalists with information regarding decisions made by former mayors relating to allocation of land in the park surrounding the Opera. Instead, they have to compensate the organization the material damage of 308,300 drams caused by their inefficiency because that amount has been spent on legal costs.
After the court cases were delayed twice - firstly at the request of the Ministry of Finance and then because of the Mayor's office - the Judge of the Kentron and Nork-Marash district's Court of First Instance, Edik Avetisyan, satisfied the claim of the Investigative Journalists to compensate the amount of material damage on 24 May.