«Արտակ Պողոսյանի նշանակումը Երևանի ոստիկանապետի պաշտոնում ապտակ է` ուղղված լրագրողական համայնքին»,- ասում է բռնության ենթարկված լրագրող Անի Գեւորգյանը
Ոստիկանապետ Վալերիյ Օսիպյանի հրամանով այսօր Երևանի ոստիկանապետ է նշանակվել Արտակ Պողոսյանը: Վերջինս մամուլի ուշադրության կենտրոնում է եղել լրագրող Անի Գևորգյանի նկատմամբ բռնություն կիրառելու գործով: Վեճը հասել է նույնիսկ Եվրոպական դատարան: Լրագրողն ասում է, որ Պողոսյանին այս բարձր պաշտոնում նշանակելն ապտակ է՝ ուղղված լրագրողական համայնքին:
Հիշեցնենք, որ 2014թ. փետրվարի 12-ին Մաշտոցի պողոտայում ՀԱԿ ակտիվիստները մարտի 1-ի հանրահավաքի մասին իրազեկման ակցիա են իրականացրել: Իրազեկման աշխատանքներին խոչընդոտել էին երիտասարդ ՀՀԿ-ականները: Դեպքից հետո ոստիկանները ոչ թե խոընդոտողներին, այլ ակտիվիստներին բերման էին ենթարկել, իսկ լրագրողների ձեռքից վերցրել էին տեսախցիկները։ Բերման ենթարկվածների թվում են եղել «Չորրորդ Ինքնիշխանություն» օրաթերթի լրագրող Անի Գեւորգյանը և ilur.am կայքի օպերատոր Սարգիս Գևորգյանը: Ինչպես հայտարարել էր լրագրող Անի Գևորգյանը, ոստիկանության բաժնում ոստիկանության այն ժամանակվա Կենտրոնի բաժնի պետ Արտակ Պողոսյանը ձեռքով հարվածել էր իր դեմքին:
Անի Գևորգյանի հաղորդման հիման վրա ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (պաշտոնատար անձն իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը) և 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը, որը զուգորդվել է բռնություն, զենք կամ հատուկ միջոցներ գործադրելով) հատկանիշներով:
Դեպքից ամիսներ անց ՀՔԾ-ն կարճել էր քրեական գործով վարույթը՝ «հանցագործության հատկանիշների բացակայության» հիմքով: Անին պատմել էր, որ քրեական գործը կարճել են այն պատճառաբանությամբ, թե իբր ոստիկաններն իր նկատմամբ բռնություն էին գործադրում իր իսկ անվտանգության համար:
Դեպքին հաջորդող օրերին ոստիկանությունում նշանակվել էր ծառայողական քննություն, սակայն քննությունը կասեցված էր, քանի որ ՀՔԾ-ում հարուցվել էր քրեական գործ: Դեպքից 1 տարի 5 ամիս անց քրեական գործը կարճելիս ոստիկանությունը համարել էր, որ խախտումներ չեն եղել:
Անցնլով ներպետական բոլոր ատյաններով` լրագրող Անի Գեւորգյանը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: ՄԻԵԴ-ում նրա ներկայացուցիչը Վահե Գրիգորյանն է: Անին մեզ հետ զրույցում ասաց, որ գործի ընթացքի վերաբերյալ ՄԻԵԴ-ից նորությունների են սպասում:
«Կարծում եմ, որ այս մարդու նշանակումը այսպիսի պաշտոնում անթույլատրելի է և պետք է դատապարտվի լրագրողական համայնքի ու խոսքի ազատության կողմնակիցների կողմից: Հայաստանում լրագրողի նկատմամբ տեղի ունեցած բռնության առաջին գործն է, որը հասել է Եվրոպական դատարան, ու Արտակ Պողոսյանն այս գործի հերոսն է: Տարիներ շարունակ մենք հետևողական ենք եղել, ամեն ինչ արել ենք, որ գործը, որը հայաստանյան բոլոր ներպետական դատական ատյաններում ամեն կերպ կոծկվեց, հասնի ՄԻԵԴ: Այժմ իր նշանակումն ապտակ է` ուղղված լրագրողական համայնքին»,-«Հետք»-ին ասաց Անի Գևորգյանը:

Reporter Describes Appointment of Artak Poghosyan as Yerevan Police Chief a "Slap in the Face" to the Press
Reporter Ani Gevorgyan is more than a bit incensed over yesterday’s appointment of Artak Poghosyan as Yerevan Police Chief.
She says that on February 12, 2014, Poghosyan, then Chief of the Kentron Department of the Yerevan Police, slapped her face while she was being detained for covering an Armenian National Congress (HAK) publicity event for the opposition newspaper Chorrord Inknishkhanutyun.
Gevorgyan testified at the time that police seized the video equipment of reporters who were covering HAK activists publicizing a rally to commemorate the anniversary of March 1, 2008. (On that day, eight civilians and two law enforcement officers died during a police crackdown on public protests following a contested presidential election).
Gevorgyan told Hetq that Poghosyan’s appointment, made by Armenia Chief of Police Valery Osipyan, is a "slap in the face to the press" in Armenia.
Based on her testimony a criminal case of official abuse of power and hindering the work of a reporter was launched but dropped several months later due to lack of evidence of criminal intent.
Gevorgyan eventually took her case to the European Court of Human Rights after the courts in Armenia failed to overturn the decision of the Special Investigative Service to drop the case.
Update: The Police have responded to the above article, claiming that the criminal case was dropped due to the lack of corpus delicti (Latin: body of the crime); i.e. evidence that a crime ever occurred. The Police statement adds that Artak Poghosyan was never charged with any crime and calls on people to respect the presumption of innocence of high-ranking officials and not to call into question, via emotional formulation and disrespectful observation in a non-legal setting, the results of a criminal proceeding that have already been deemed legally valid and the objectivity of the pre-examination body.
“I believe appointing this individual to such a post is unacceptable and must be condemned by the press community and those who support freedom of speech. It was the first case in Armenia of the use of violence against a reporter that made it to the European Court, and Artak Poghosyan is the protagonist,” Gevorgyan told Hetq.