«Լուսակերտի տոհմային թռչնաբուծական ֆաբրիկա»-ի աշխատակիցները տնօրինությանը ժամանակ են տվել
Կոտայքի մարզի Նոր Գեղի համայնքում գործող «Լուսակերտի տոհմային թռչնաբուծական ֆաբրիկա»-ի աշխատակիցները ժամանակավոր դադարեցրել են գործադուլն ու բողոքի ակցիան:
«Հետք»-ի հետ զրույցում Նոր Գեղիի բնակիչ Արթուր Հովհաննիսյանը նշեց, որ աշխատակիցները թռչնաֆաբրիկային տնօրինությանը մինչ ուրբաթ ժամանակ են տվել հեռացված աշխատակիցներին աշխատանքի հետ վերադարձնելու լուծման տարբերականեր և ուղիներ առաջարկելու համար:
Արթուրի փոխանցմամբ՝ ցուցարարները լքել են թռչնաֆաբրիկայի տարածքը, միայն աշխատանքի են վերադարձել այն աշխատակիցները, ովքեր պետք է կերակրեն թռչուններին:
Ըստ նախնական ձեռք բերված պայմանավորվածության՝ ուրբաթ օրը հանդիպում կկազմակերպվի թռչնաֆաբրիկայի սեփականատերերի, մարզպետի և բողոքի ակցիա իրականացնողներից ընտրված երկու աշխատակիցների մասնակցությամբ: Հանդիպմանը կքննարկվի աշխատանքի հեռացված աշխատակիցների հետ վերադարձի հարցը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 8-ից սկսած թռչնաֆաբրիկայի տնօրինությունը աշխատանքից հեռացրել է ավելի քան 60 աշխատակցի՝ առանց ծանուցագիր ուղարկելու եւ հեռացման պատճառների մասին տեղեկացնելու:Որպես բողոքի նշան թռչնաֆաբրիկայի նախկին և ներկա աշխատակիցներն ու գյուղի բնակիչները փակել էին թռչնաֆաբրիկայի դարպասները՝ արգելելով որևէ մեկին մուտք գործել ներս: Բողոքող աշխատակիցների հետ հանդիպման էր եկել նաև Կոտայքի նորանշանակ մարզպետ Ռոմանոս Պետրոսյանը, ում թռչնաֆաբրիկայի տնօրենը հայտնել էր, որ աշխատակիցները հեռացվել են թռչնաֆարիկայի ունեցած ֆինանսական խնդիրների պատճառով:

Работники Лусакертской племенной птицефабрики дали дирекции время на восстановление на работе уволенных коллег
Работники действующей в селе Нор Гехи (Котайкская область) Лусакертской племенной птицефабрики временно прекратили забастовку и акцию протеста.
В беседе с Hetq.am житель Нор Гехи Артур Ованнисян сообщил, что участники акции дали дирекции птицефабрики время на поиск путей восстановления на работе уволенных работников.
По словам нашего собеседника, достигнута договоренность провести в пятницу переговоры между владельцами предприятия и представителями бастующих. В ходе встречи будет обсуждаться вопрос восстановления на работе уволенных работников.
Напомним, что начиная с 8 июня дирекция предприятия без предупреждения и представления причин уволила более 60 человек. В знак протеста против этих действий бывшие и нынешние работники птицефабрики, а также жители села заблокировали ворота предприятия, вследствие чего никто не смог пройти на территорию птицефабрики.
На встречу с участниками акции протеста прибыл новоназначенный губернатор Котайкской области Романос Петросян, которому директор птицефабрики сообщил, что работники были уволены из-за финансовых проблем с предприятием.