«Ա1+»-ը մնում է «իշխանությունների աչքի փուշը»
«Մենք պահանջում ենք անհապաղ հրապարակել ազատ հաճախականություների ցանկը եւ հայտարարել բաց, թափանցիկ, հրապարակային մրցույթ»,-այս պահանջն են ապրիլի 2-ին ներկայացրել «Ա1+» հեռուստաընկերության եթերազրկման 3-րդ տարվա կապակցությամբ միջոցառումներ նախաձեռնող խմբի անդամները:
Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովը (ՀՌԱՀ) 2002թ. ապրիլի 2-ին «Ա1+» հեռուստաընկերությանը զրկեց եթերից (Տե՛ս նաեւ` Լրագրողները քաղաքական ապաստան են խնդրում):
«Իշխանությունները չգիտեն ազատ, անկախ լրատվամիջոցի արժեքը: Կգա մի փուլ, երբ բոլոր հեռուստաընկերություները 1 ժամվա ընթացքում 180 աստիճանով շուռ կգան եւ կսկսեն քննադատել Ռ. Քոչարյանին, ինչպես եղավ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի ժամանակ: Այսօրվա լրագրողների հիմնական մասը 7 տարի առաջ նախկին իշխանությունների խոսափողն էին, այսօր` այս իշխանությունների, վաղը կլինեն ուրիշներինը: Կգա ժամանակ, եւ ես կարծում եմ այն այդքան էլ հեռու չէ, ներկայիս իշխանությունը կհասկանա «Ա1+»-ի արժեքը, երբ իշխանություն չի ունենա, ու կզգա օբյեկտիվ, չեզոք տեղեկատվության կարիք»,-կարծում է «Հետաքննող լրագրողներ» կազմակերպության նախագահ Էդիկ Բաղդասարյանը:
Եթերազրկումից հետո «Ա1+»-ը մասնակցել է տարբեր հեռուստակապուղիների 8 մրցույթների, սակայն ոչ մեկի դեպքում «չի բավարարել» ՀՌԱՀ-ի չափանիշներն ու չի հաղթել: «Ութ կապուղիների մրցույթներից հետո էլ դատական գործընթաց է տեղի ունեցել: Սակայն դատարանով էլ չեն տալիս մերժման հիմքերը, որ տվյալ դեպքում «Ա1+» հեռուստաընկերությունն իմանա` ինչի համար է մերժվում, աշխատի իր թերությունների վրա եւ ավելի լավ հայտ ներկայացնի: Հանձնաժողովի անդամները դնում են գնահատականներ, հետո չենք իմանում` ինչի համար 1 եւ ոչ` 5»,-ասում է «Ա1+» հեռուստաընկերության շահերի ներկայացուցիչ Տիգրան Տեր-Եսայանը:
«Ա1+»-ը բազմիցս դիմել է Տրանսպորտի եւ կապի նախարար Ա. Մանուկյանին, ՀՌԱՀ նախագահ Գ. Ամալյանին` ազատ հաճախությունների մրցույթ հայտարարելու պահանջով: «Արդեն 1 տարի 3 ամիս է հանձնաժողովը չի հայտարարում դեցիմետրային ալիքների ազատ հաճախության մրցույթ: Նրանք ասում են, որ ազատ հաճախություն չկա: Նախարար Մանուկյանն ասում է` բոլոր ազատ հաճախությունները տրված են ՀՌԱՀ-ին: ՀՌԱՀ նախագահ Ամալյանն էլ ասում է, որ նա հայտարարել է այն հաճախությունների մրցույթները, որոնք տվել է նախարարը: Մենք պնդում ենք, որ կա ամենաքիչը 9 ազատ հաճախություն, եւ պետք է հայտարարվի մրցույթ»,-ասում է «Ա1+» հեռուստաընկերության պրոդյուսեր Սուսաննա Օհանջանյանը` հրապարակելով հաճախությունների ցանկը:
«Մեզ պետք է ազատ մրցույթով մի հաճախություն: Չգիտեմ երբ, բայց ՀՌԱՀ-ը պետք է պատասխան տա իր անօրինական գործունեության համար»,-ապրիլի մեկին կայացած ասուլիսում նշեց «Ա1+»-ի տնօրեն Մեսրոպ Մովսեսյանը:
Արդեն 2 տարուց ավելի է, որ «Ա1+»-ի հայցը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վարույթում է: «Գործընթացը շարունակվում է, հիմա քննարկվում է, թե կողմերն ինչպես են պատկերացնում դատալսումները: Մենք նախընտրել ենք, որ ներկա լինենք դատարանում, չգիտեմ` ինչ նախընտրություն կունենա ՀՀ կառավարությունը: Հակառակ դեպքում դատական գործընթացը կշարունակվի նամակագրության միջոցով»,- ասում է Տ. Տեր-Եսայանը:
Հիմա դատական գործը «լսումներ վարույթ մտնելու համար» փուլում է: Մայիսին արդեն պարզ կլինի դատարանի` այս փուլին վերաբերող որոշումը: Պրն Եսայանը կարծում է, որ Եվրոպական դատարանը կընդունի դրական որոշում, եւ գործը կմտնի վարույթի փուլ:
«Մենք պետք է հասնենք «Ա1+»-ի վերաբացմանը եւ նրան, որ կամայական որոշմամբ այլեւս ոչ մի հեռուստաընկերություն չզրկվի եթերից: Մենք չենք հիասթափվել եւ չենք հուսալքվել:10-օրյա միջոցառումների շարքը բողոքի ակցիա է եւ հիշեցում իշխանություններին, որ «Ա1+»-ը վերաբացելու խնդիրն արծարծվում է Եվրոպական խորհրդում ներկայացվող զեկույցներում»,-ասում է Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը:
Հիմա «Ա1+»-ն ունի եւս մեկ խնդիր: Ապրիլի 5-ին Տնտեսական դատարանը լսելու է «Ա1+»-ին իր զբաղեցրած շենքից (Գր. Լուսավարիչի 15) հանելու` Գիտությունների ազգային ակադեմիայի հայցը: «Կառավարությունը որոշել է շենքը մի սուբյեկտից մյուսին հանձնել` անտեսելով այն կազմակերպությունների շահերն ու իրավունքները, որոնք այդ շենքում են գործում արդեն երկար տարիներ, ունեն պայմանագիր եւ ներդրումներ: Ես միանշանակ հանդես եմ գալու հակընդդեմ հայցով»,-ասաց Տիգրան Տեր-Եսայանը:
«Մենք պատրաստ ենք, որ կատարածուները գան եւ մեր իրերը դնեն փողոցում: Դա ոչ թե ամոթ կլինի «Ա1+»-ին, այլ ամոթ մեր նախագահին, մեր վարչապետին, որ այսպիսի վերաբերմունք կա դեպի մամուլն ու իր ժողովուրդը»,- առանց վրդովմունքի ասաց Մեսրոպ Մովսեսյանը:
Այս 3 տարիների ընթացքում «Ա1+»-ի աշխատակազմը չի ցրվել: Նրանք աշխատում են ինտերնետային էջի համար, հրատարակում են «Այբ Ֆե» շաբաթաթերթը:
«Եթե առաջ աշխատում էի հեռուստադիտողի համար, հիմա աշխատում եմ ընթերցողի համար: Մեր սկզբունքները, մեր գաղափարները պահպանում ենք թերթում: Աշխատանքի առաջարկներ շատ են եղել: Բնականաբար, մերժվել են: Մենք սկզբունքի, ազատ խոսքի համար ենք պայքարում, ոչ թե աշխատանքի: Արդեն 3 տարի եթեր չտրամադրելն էլ ինչ-որ տեղ «Ա1 + »-ի հաղթանակն է: 3 տարի հեռուստադաշտում չլինելով` մենք չենք կորցրել մեզ` իշխանության համար նույն «սպիտակ ագռավն» ենք: Ուրիշ հեռուստաընկերություն լիներ, հիմա վաղուց աշխատակազմը ցրվել էր. սա էլ է մեր հաղթանակը, որ մեզնից յուրաքանչյուրը` որպես ժուռնալիստ, սկզբունք ունի: Ես պայքարում եմ իմ ու իմ լսարանի ոտնահարված իրավունքերի համար. ես ունեմ արտահայտվելու ու աշխատելու, իսկ լսարանը` ինձ լսելու իրավունք: «Ա1+»-ը չի փակվել, այլ` զրկվել է եթերից»,-ասում է «Այբ Ֆե»-ի լրագրող Դիանա Մարկոսյանը:
«Հիմնադրման օրից աշխատել եմ «Ա1+»-ի «ԱյբՖե» լրատվականում: Այս 3 տարիների ընթացքում աշխատանքի առաջարկներ շատ են եղել: Բայց ես հասկանում էի, որ ինձ աշխատանք են առաջարկում ոչ միայն պրոֆեսիոնալ լրագրող ունենալու համար, այլ, առաջին հերթին, «Ա1+»-ը կազմալուծելու: Ես հիմա ակտիվ ժուռնալիստ չեմ եւ հաճախ չեմ գրում թերթի համար, որովհետեւ ես հեռուստաժուռնալիստ եմ: Ես չեմ կարող ուրիշ տեղ աշխատել, քանի որ իմ դեմքը «Ա1+»-ի դեմքն է: Արդեն 3 տարի ես եթերում չեմ, բայց մարդիկ դրսում ինձ տեսնելիս հարցնում են` ձեր հարցն ի՞նչ եղավ: Ես մտածում եմ, որ ավելի լավ է թողնել ժուռնալիստիկան, քան գնալ մեկ այլ լրատվամիջոց: Ես այլ մասնագիտություն էլ ունեմ ու ավելի լավ է վերադառնամ իմ նախորդ մասնագիտությանը, քան աշխատեմ ուրիշ հեռուստաընկերությունում»,- ասում է Ռուզաննա Ամիրջանյանը:
«Չեմ գնացել «Ա1+»-ից, որովհետեւ դրանք այն թերթերն ու հեռուստաընկերությունները չեն, որտեղ ես կուզեի աշխատել: Իմ կարծիքով` միակ ելքը իշխանափոխությունն է: Միայն այդ դեպքում եմ պատկերացնում փոփոխություն: Բայց մենք այս դատապարտված, մերժված վիճակում էլ իշխանության աչքի փուշն ենք, սա էլ է հաղթանակ»,-կարծում է «Ա1+»-ի լրագրող Մհեր Արշակյանը:
__________________________________________________________________
«Ա1+»-ը խոսքի ազատության խորհրդանիշ
««Ա1+»-ին եթեր չտալը ցույց է տալիս, որ մեր երկրում խոսքի ազատություն չկա: Նման ակցիաներին մասնակցելով` մենք ուզում ենք ցույց տալ, որ մեզ պետք է խոսքի ազատությունը, եւ մենք պայքարում ենք, որ Հայաստանում լինի խոսքի ազատություն»:
Սեդա Արզումանյան, «Նոր Հայաստան» ՀԿ
«Խնդիր է դրված խոսքի ազատության պաշտպանության: Առանց խոսքի ազատության չի կարող լինել ժողովրդավարություն: Իսկ «Ա1+»-ի փակումը այն ձեւով, որ կատարվեց, չի կարելի ժողովրդավարական համարել. դա մրցույթում հաղթել չէր կամ հավասար պայքարում պարտվել, դա պարզապես ուղղորդված քաղաքականություն էր, ինչն ավելի հեռահար նպատակ էր հետապնդում, որ 2002թ. ընտրությունների ժամանակ ազատ խոսք չլինի, ու ժողովուրդը շատ բաներ չիմանա: Կա երկու տարբերակ` համակերպվել եւ նստել տանը, կամ նման ակցիաներով չլռել: Այս երթից հետո վաղը չի բացվի «Ա1+»-ը, բայց մենք սրանով ցույց ենք տալիս, որ կան մարդիկ, որոնց համար խոսքի ազատությունը շարունակում է մնալ արժեք»:
Հրայր Թովմասյան, իրավաբան
«Ազատ խոսքի պայքար է սա: Թերթերը հասանելի չեն բոլորին, իսկ էլեկտրոնային լրատվամիջոցը մեծ լսարան ունի: Մեր պետությունում, եթե ինչ-որ բան սխալ է գնում, ազատ խոսքի բացակայությունից է: Ամեն մարդ պետք է իրեն այս երկրի քաղաքացի զգա եւ ինչ-որ բան անի իր երկրում ազատ խոսքի դրսեւորման համար: Ակցիան 10 օր է լինելու, ժամը 6-8-ը ստորագրահավաք է, կա ազատ խոսքի անկյուն, ուր հասարակաթյունը կարող է նյութեր կարդալ, թարմ լրատվություն ստանալ ստենդների վրա»:
Իզաբելլա Սարգսյան, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեա
«Ա1+»-ն առանձնանում էր մյուս լրատվամիջոցներից: Լրատվության մատուցման լրիվ այլ որակ էր: 3 տարի առաջ եթերազրկումը կատարվել է բացարձակ ապօրինի գործողություններով: Սա խոսքի ազատության, օրինականության վերականգնման խնդիր է»:
Հովհաննես Գալաջյան, «Իրավունք» շաբաթաթերթի խմբագիր
«Ա1+»-ի պակասը խիստ ակնհայտ է, զգում եմ կարծիքների բախման կարիք: «Ա1+»-ի վերաբացմանն ուղղված ամեն մի քայլ տանում է ժողովրդավարության»:
Անահիտ Բախշյան, Երեւանի թիվ 27 միջնակարգ դպրոցի տնօրեն
«Կարծում եմ` այս երթը ազատ խոսքի, մարդու իրավունքների պաշտպանության, վերահսկողությունից ազատ հեռուստատեսություն ունենալու համար է: Հայաստանում վատ սովորություն է դառնում խոսքի ազատության համար պայքարելը»:
Հրաչ Բայադյան, ԵՊՀ դասախոս
«Ես հիմա իմ ծառայությունն եմ անում, ես գործի մեջ եմ ու պետք է հսկեմ, որ անկարգություն չլինի: Եթե ծառայության մեջ չլինեի, ինչու՞ չէ, գուցե եւ գայի, ձեզ թվում է մենք մարդ չե՞նք, էդ նույն պահանջները չունե՞նք»:
Ոստիկան, որը չցանկացավ ներկայանալ:
««Ա1+»-ը դարձել է խոսքի ազատության խորհրդանիշ, ու մենք պայքարում ենք մեր կորցրած այդ ազատության համար»:
Նունե Սարգսյան, «Ինտերնյուս-Հայաստան» կազմակերպության գործադիր տնօրեն
«Երկրի անօրինականության, կեղծիքի, խաբեության շղթայում է նաեւ խոսքի ազատության այս ոտնահարումը: Մի կետից պետք է սկսել պայքարել, այդ կետն այսօր «Ա1+»-ն է»:
Ռուզան Խաչատրյան
«Հայաստանում ազատ խոսք չկա, բոլոր հեռուստաընկերությունները եւ մամուլի մեծ մասը վերահսկվում են, որեւէ մեկը չի կարող իր կարծիքն ազատ արտահայտել: Մենք այլընտրանք ենք ուզում, որ այն ժամանակ «Ա1+»-ն էր: Հիմա ինձ պետք է այդ այլընտրանքը. դա կլինի «Ա1+»-ը, «Նոյյան տապանը», թե մի այլ հեռուստաընկերություն` կապ չունի, ես ուզում եմ չվերահսկվող խոսք»:
Կարեն Մանուկյան
««Ա1+»-ի փակումը մեր խոսքի ազատության «նեղացումն» էր, որ տեղի ունեցավ մեր աչքի առաջ: «Ա1+»-ը մեր ինքնարտահայտումն էր նաեւ, որից մենք զրկվեցինք: Պետք է ըմբոստանալ եւ վերականգնելու փորձեր անել, գնալ մինչեւ վերջ»:

A1+ is Still a Thorn in the Government's Side
"We demand that free frequencies be immediately made public and that a public, transparent, and open tender be declared," read a statement by the organizers of a protest marking the third anniversary of A1+ TV's being taken off the air.
It was on April 2, 2002 that the National Commission of Television and Radio (NCTR) withdrew A1+'s transmission rights.
"The government doesn't understand the value of an independent press. There will come a day when all the TV companies will do a 180-degree turn and, within the space of an hour, start criticizing Robert Kocharyan, just like they did with Levon Ter-Petrosyan," said Edik Baghdasaryan, president of the Association of Investigative Journalists. "Most of the journalists working today were the voice of the former government seven years ago. Now they're the voice of the current government, and tomorrow they'll be the same for another government. The time will come, and I think it'll be sooner rather than later, when today's government will realize the value of A1+, when it will need an objective, neutral source of information, but it won't have one."
Since it was taken off the air, A1+ has participated in eight tenders for TV transmission rights, but in each case it "failed to meet" NCTR requirements. "In each of the eight cases we've gone to court," said A1+ representative Tigran Ter-Yesayan. "But even in court they haven't told us the reasons why A1+ has lost every tender, so that A1+ can understand what it's doing wrong and prepare a better proposal. The members of the committee give grades, but we don't know why we get a 1 and not a 5."
A1+ has appealed to Minister of Transportation and Communication Andranik Manukyan and NCTR President Grigor Amalyan on many occasions, asking them to organize a tender for free TV frequencies. "A year and three months have gone by, and the committee hasn't declared a tender for any free decimeter frequencies. They say that there aren't any. Minister Manukyan says that all the free frequencies were given to the NCTR. NCTR President Amalyan says that he already declared tenders for the frequencies that the minister gave him. We know that there at least nine frequencies available, and that there should be a tender," insisted A1+ producer Susanna Ohanjanyan, showing us the list of frequencies.
"We need an open tender for a frequency. I don't know when, but NCTR will answer for its unlawful actions," A1+ owner Mesrop Movsisyan said at a recent press conference. The TV company's case has been in the European Court of Human Rights for two years now. "The process is still going on, now there are discussions on what kind of hearings the parties will agree to. We've chosen to be present in the courthouse, but I don't know about the Armenian government. The other option is for the trial to proceed via letter," Yesayan explained.
The case is currently in the pre-trial phase. A decision is due in May; Yesayan believes that the court will decide positively and the case will enter its final phase.
"We must make sure that A1+ reopens and that no other TV company can lose its broadcast rights because of an illegal decision," said Avetik Ishkanyan, the Helsinki Committee's representative in Armenia. "We are not disappointed or hopeless. This 10-day action is a sign of protest and will remind the government that the issue of A1+ reopening is currently reflected in the reports presented to Council of Europe."
The television station is facing another problem as well. On April 5 th the Financial Court will hear a case brought against A1+ by the National Science Academy, which seeks to evict the company from its current home, 15 Grigor Lusavorich Street. "The government decided to transfer the building from one subject to another, without taking into consideration the rights and interests of parties that have been operating in the building for years now, that have contracts and investments," Tigran Ter-Yesayan said, adding, "I will definitely lodge a counter-suit."
"We are ready for the workers to come and put our things out on the street," Mesrop Movsisyan said without anger. "There's no shame on A1+. The shame is on our president and our prime minister, because that's their attitude toward the press and the nation."
After three years, the A1+ staff is still together. They work on the A1+ website, and publish the weekly paper Aib Fe .
"I used to work for the TV viewer, now I work for the reader," said Aib Fe journalist Diana Markosyan. "We've kept our principles, our philosophy, in the newspaper. There have been many job offers. Naturally, I turned them all down. We're fighting for our principles, for the right to free speech, not for jobs. We've been off the air for three years now, but to some extent it's a victory for A1+ to not be on the air for three years and not to lose ourselves, because we're still a black sheep for the government. If it were a different TV company, everybody would have left already, so this is our victory too, because each of us has principles as a journalist. I am fighting for my rights and those of my audience, which were infringed. I have a right to express myself and to work, and my audience has a right to listen to me. A1+ did not close, it's only off the air."
" I worked on the news program Aib Fe from the day A1+ was founded," said Ruzanna Amirkhanyan. "In the last three years I've had many job offers. But I understood that I was being offered work job not for my professional qualities, but, firstly, to dissolve A1+. I'm not an active journalist now and don't write frequently for the newsletter, since I'm a TV journalist. I can't work anywhere else, since my face represents A1+. I haven't been on the air in three years, but when people see me on the street they still ask me about our situation. I think it would be better to leave journalism than to go to some other media organization. I have another profession and it would be better to go back to it than to work for another TV station."
"I haven't left A1+ because there aren't any other newspapers or TV stations I'd want to work for," explained A1+ journalist Mher Arshakyan. "In my opinion, the only solution is a change of government. Only in that case can I imagine a solution. But even in our current state of being condemned and rejected, we're still a thorn in their side for the government, and that is a victory."
A1+ , a Symbol of Freedom of Speech
"Not allowing A1+ to broadcast proves that there is no freedom of speech in our country. By participating in events like this, we want to show that we need free speech and we're fighting for freedom of speech in Armenia." - Seda Arzumanyan, New Armenia NGO
"The objective is to defend freedom of speech. There can be no democracy without free speech. The way that A1+ was shut down cannot be considered democratic - it wasn't beaten in a competition; it didn't lose a fair fight. It was just deliberate politics pursuing a larger aim, which, during the 2002 elections, was to suppress free speech and prevent the people from learning too much. There are two options - to resign ourselves to this fate and sit at home, or to speak out at events like this. A1+ won't reopen tomorrow after this demonstration, but by doing this we want to show that there are people out there who continue to value freedom of speech." - Hrayr Tovmasyan
"This is a fight for free speech. Not everyone has access to newspapers, but the broadcast media have a large audience. If there's anything wrong in this country, it's because of the absence of free speech. Everyone should feel responsible as a citizen of this country to do something towards the establishment of free speech here. This event will last 10 days, signatures will be collected from 6-8 pm, there is a 'free speech corner' where people can read the latest news and articles on display." - Isabella Sargsyan,Helsinki Citizens' Assembly
" A1+ was different from other media. The way it delivered news was of a totally different quality. It was stripped of its right to broadcast three years ago through absolutely illegal means. This is a matter of reestablishing freedom of speech and our right to it." -Hovhannes Galajyan, Editor,Iravunk
" A1+ is badly missed, I feel the need for a clash of different opinions. Each step towards the reopening of A1+ is a step towards democracy." - Anahit Bakhshyan, Principal, Secondary School No. 27, Yerevan
"I think this demonstration is aimed at defending free speech and human rights as well as having television that is free from control. Having to fight for free speech is becoming a bad habit in Armenia." - Hrach Bayadyan
"I'm doing my job - I'm working, and I have to make sure there's no disorder. If I weren't on the job, I might have come - do you think we aren't human, that we don't have the same demands?" - a policeman, who wished to remain anonymous
" A1+ has become a symbol of freedom of speech, and we're fighting for our lost freedom." -Nuné Sargsyan, Executive Director, Internews-Armenia
"This trampling of free speech is a link in the chain of lawlessness, fraud, and deceit in the country. We must start the fight at some point - today that point is A1+ " - Ruzan Khachatryan
"There is no free speech in Armenia - all the television channels and most of the newspapers are controlled, nobody can express their opinions freely. We want to have an alternative, like A1+used to be. I need an alternative now; it doesn't matter whether it's A1+ ,Noyan Tapan , or another TV channel - I want uncontrolled speech." - Karen Manukyan
"The closure of A1+ narrowed our margins of free speech, and that happened before our very eyes. A1+ was also a medium of our self-expression, of which we were deprived. We must rebel, and try to reestablish it - we must fight to the end!" - Gayané Markosyan, President, Free Forum for Civil Initiatives NGO