- Ո՞վ է,- հարցրի դռան ետեւից:
Սրտխառնուքի պես մի զգացում ունեցա՝ ոչ վախ էր, ոչ վախից սերված ատելություն: Դուռը չբացեցի: Վազեցի ննջասենյակ: Թաքնվեցի զգեստապահարանի ետեւում: Հինգ թե վեց տարեկան էի: Մայրս մենակ էր թողել, գնացել՝ հացի:
- Ո՞վ է,- առավոտյան յոթին՝ քնից, կարելի է ասել, դեռ չարթնացած, հարցնում եմ դռան ետեւից:
- Բաց արեք դուռը, ոստիկանությունից ենք,- դիտանցքին է մոտեցնում բաց վկայականը:
- Սպասեք, հագնվեմ,- ասում եմ:
Ու մինչ հագնվում եմ, դռան ետեւում կանգնածը մատը չի պոկում զանգի կոճակից՝ անդադար զանգահարում է:
- Հասկացա, բացում եմ,- գոռում եմ ներսից:
Ներս են մտնում աստիճանավոր երկու ոստիկան, մեկը՝ ավտոմատով զինված: Ինչ-որ ազգանուն են ասում՝ ձայներին հոգեբանական գրոհի տոն տալով:
- Ես չեմ,- ասում եմ:
Զննում են ինքնությունս հաստատող փաստաթղթում փակցված լուսանկարն ու միլիմետր-միլիմետր համեմատում, եւ այդ համեմատական զննումի մեջ կանխավարկած կա. «Հետո ինչ, որ դու չես, հո մե՞նք չենք սխալվել, կարող էիր եւ դու լինել»: Եւ քնից հանելու, անհանգստություն ու տագնապ պատճառելու համար ներում չխնդրելով, հեռանում են՝ իբր մի բան էլ դու շնորհակալ եղիր, որ դու դեռ քնած՝ մենք հանցագործ ենք որսում, որն անորսալի մնալով կարող էր քեզ էլ սպանել, կարող էր քեզ էլ կողոպտել, մի խոսքով քեզ էլ վատություն անել:
Նրանց գնալուց հետո ծխախոտ եմ վառում, ու ծուխը խոր ներշնչելով, թեեւ նախորդ օրը երդվել էի ժամը 12-ից շուտ չծխել, մտածում եմ նրա մասին, ում փնտրում են: Քիչ հետո դրսից աղմուկ է լսվում, դիմադրողի մռնչյուն՝ հայհոյախառն անհոդաբաշխ բացականչություններ: Պարզ է: Հարեւան երկու շենքերը նույն նախագծով են կառուցված, իրար նման են, գրեթե նույնն են: Հարեւան շենքի նույն հարկի նույն բնակարանում գտել են կասկածյալին: Ուզում են ոստիկանատուն տանել՝ դիմադրում է:
Մոտենում եմ պատուհանին: Առավոտ 7-ի պայծառ անդորրի վրա կարծես կոլաժ արված լինի: Երկու աստիճանավոր ոստիկաններ կանգնած են հրամայող կեցվածքով, իսկ մի քանի սերժանտներ կասկածյալին տանում են դեպի, «Սեւ ագռավ» կոչվող մեքենան:
Կասկածյալը գոռում է. «Թողեք, ես չեմ, ես ոչ մի կապ չունեմ, թողեք, ասում եմ, թողեք
ես ձեր
» ու կրունկներով դիմադրելով ու կրունկներին հենվելով ու կրունկներից ուժ առնելով պոկվում է սերժանտների աքցանից ու փախչում, ու «Կանգ առ, կկրակեմ» հրաման-զգուշացումին հետեւում է ավտոմատ հրացանի ճայթյունն, ու առավոտ 7-ի պայծառ անդորրը բառացիորեն փլվում է՝ կասկածյալի առաջ փակելով ազատության ճամփան:
Երկու տասնչորսհարկանի շենքերի պատուհաններում հետաքրքրասեր գլուխներ են հայտնվում, ու գրեթե կամովին հանձնված կասկածյալը նրանց ծանր, կեսքուն-կեսարթուն, անլվա հայացքների ներքո տեղավորվում է ճաղապատ մեքենայում: Հետո շենքից-շենք, պատուհանից-պատուհան մի երկուսը կարծիք են փոխանակում ու կրկին փակվում տներում:
Ոստիկաններն ու կասկածյալն ինձանից խլել էին առավոտվա քունը, որն, ըստ բժիշկների, ավելի օգտակար է, քան գիշերվա բոլոր ժամերինն ի մի, բայց փոխարենը տվել էին մի բան, ինչը ես շատ եմ սիրում: Առավոտ կանուխ, երբ բոլորը դեռ քնած են, վեր կենալ, սուրճ եփել ու դեռ չլվացված-չհագնված խմել սուրճը՝ խոհանոցում ճեմելով, ու ականջի պոչով չլսելու տալ քաղցանցի ռադիոյից ծորացող առաջին լուրերն ու երգի-պարի անսամբլի աշուղական երգերը, վերցնել ու ձեռի հետ թերթել այսուայնկողմ թափված հին ամսագրերն ու լրագրերը ու զգալ, հաճույք վայելել այն բանից, որ ուղեղդ իր բոլոր բջիջներով փակ է ամեն տեսակ ինֆորմացիայի առաջ, որ դիմադիր է այդ հոսքին ու ներունակ սեփական մտածումի:
Սա, անկեղծ եմ ասում, իմ ամենասիրելի պահն է, որը սակայն ես հազվադեպ եմ վայելում ուշ քնել-ուշ արթնանալու պատճառով: Եւ կեցցեն ոստիկանները, որ իրենց ծառայողական պարտքը կատարելիս, ձեռի հետ արթնացրին ինձ ու պարգեւեցին իմ սիրած պահը:
Բայց խոհանոցային երթեւեկս ուզածիս նման չէ: Կեղծիք կա: Ուղեղիս մեջ դրսեկ մտքեր կան՝ անձեւ մարմինների նման: Ռադիոյի լուրերն էլ կարծես ոչ թե շոշափում են լսելիքս, այլ անարգել մուտք գործում: Տեղին կլիներ խոհական դատողություններ անել մարդու մարմնական կազմվածքի կատարելության մասին, եթե ռադիոյից ծորացող լուրերը չստիպեին հակառակ դատողություններն անել:-Ինչպես հաղորդում է ՌԻԱ գործակալությունը, ահաբեկիչները պայթեցրել են Արմավիրի կայարանը: Կան զոհեր: Հանգամանքները ճշտվում են:
- Ինչ է կարեկցանքը, - մտածում ես առավոտվա այն պահին, երբ ամենեւին դրա ժամանակը չէ: Զգացո՞ւմ, թե՞ գործողություն: Եթե զգացում է, ուրեմն նույնը պիտի լինի պայթյունի պահին կայարանում եղածների ունեցած զգացումների: Եթե գործողություն է, ուրեմն նույնը պիտի լինի ծառայողական պարտք կատարող ոստիկանների գործողությունների, կամ ինչու ոչ նաեւ ահաբեկչություն կատարողների գործողությունների: (Ի դեպ, հետաքրքիր է, ինչ էր արել կասկածյալ հարեւանս կամ արդյոք արե՞լ էր ինչ-որ բան: Գուցե թյուրիմացությո՞ւն է: ) Եթե ոչ զգացում է, ոչ գործողություն, ուրեմն նույնն է քո առավոտվա խաղաղ, անզգամ-անտարբեր սրճաճեմումի, քո հանգիստ գործի գնալու, գործընկերներիդ հետ քո քննարկումների՝ պարզունակ, անպտուղ, ցինիզմով հագեցած:
- Չեչեններն արած կլինեն: Չէ հա ռուսներն են արել, որ հասարակական կարծիքը ... եւ այլն եւ այլն եւ այլն:
Եթե առավոտվա յոթի պայծառ անդորրի մեջ անհուսորեն դիմադրող հարեւանիդ գնդակահարած լինեին, վազելու էիր փողոց, ընկնելու էիր հետաքրքրասերների ջրերը, որ մ.թ. 33 թվից այս կողմ ստուգում ու համոզվում են, ստուգում ու համոզվում են, համոզվում ու գնում են ձեռքերի շոշափած արյունը լվանալու:
Ի դեպ, եթե այդ պահին անձդ հաստատող փաստաթուղթ չունենայիր, երեւի առավոտվա յոթի պայծառ անդորրի փլատակների մեջ հենց դու անկենդան փռված լինեիր եւ այն կասկածյալը մատները խրեր վերքերիդ մեջ՝ անփառունակ մահվանդ իսկությունը ստուգելու համար:
1985 թվականին, երբ ծառայում էի սովետական բանակում, նման մի դեպք պատահեց: Հարեւան զորամասից մի զինվոր՝ առնելով սիրած աղջկա ամուսնության լուրը, ինքնասպան էր եղել՝ կոկորդին մահացու գնդակ արձակելով վետրովոյե ռուժյո կոչվող գործիքից: Երբ տարածվեց ինքնասպանության լուրը, մեզ կանոնավոր շարք կանգնեցրին ու շարային քայլով տարան ինքնասպան դիակ տեսնելու, եւ որպես ուսանելիություն բացատրելով այդ արտառոց էքսկուրսիան, սալդաթային տրամաբանությամբ խորհուրդ տվեցին. «Սիրելը անշուշտ լավ է: Բայց հաստատ չարժե ինչ-որ բոզի պատճառով վերջ տալ կյանքին»: Երբ ինքնասպան դիակը տեսնելուց հետո շարային քայլվածքով վերադառնում էինք մեր զորամասը, ես հիշել էի թե ինչպես մի անգամ, երբ դեռ դպրոցական էինք, մեր դասղեկը մեզ տարավ հնագիտական թանգարան՝ մամոնտի բրածո տեսնելու: Եւ ես, շարքի մեջ աշխատելով ետ չընկնել, վերծանում էի պատանեկության այդ հուշն ու խնդմնդում, թե գուցե մամոնտն էլ է ինչ-որ բոզի համար վերջ տվել կյանքին, ինչի մասին, բնականաբար, դասղեկը չէր կարող խոսել անչափահաս աշակերտների հետ:
Այդ խեղճուկրակ մամոնտից մինչեւ այն խեղճուկրակ զինվորն ու վաղ առավոտվա կասկածյալը, ակնթարթի պես անցել է ժամանակը՝ ամենամեծ ու ամենաիմաստավոր զոհին՝ Հիսուս Քրիստոսին ակնթարթի հսկիչ կարգելով: Ոչ մի արտառոց բան չկա: Ես էլ հիմա կլվացվեմ՝ անվա չլինելու համար, որովհետեւ անլվա լինելը, բերանի խոռոչը TIC-TAC-ով չթարմացնելը, թեւատակերը REXONA-ով չօծելը հակասում են համակեցության ժամանակիս կանոններին: Կլվացվեմ ու երեսիս շփած ջրի հետ կորստյան կմատնեմ վաղ առավոտվա զգացումներս, դատողություններս, հիշողություններս ու այն ամենը, ինչն ինձ պիտի խանգարի օրինապահ ու կարգապահ գործավոր լինել, ու կգնամ հացս վաստակելու:
Ժանտախտից ու սպիդից ավելի սարսափելի ու ավելի ընդգրկուն համաճարակ կա այս աշխարհում, որի զոհերն ենք մենք: Համակեցությունն է այդ համաճարակը եւ դրա հարուցիչն է ԵՍը: Եւ ով չի ուրանում իր ԵՍը, նա մատնվում է դանդաղ-տեւական կորստի, իսկ ով ուրանում է իր ԵՍը, նրան սպասում է լուսավոր ու պայծառ սրահը ... հոգեբուժարանի ընդունարանի:
Սրտխառնուքի պես էր ունեցածս զգացումը՝ ոչ վախ էր, ոչ վախից սերված ատելություն: Չէի բացել դուռը գայլի առաջ: Վազել էի նջասենյակ, թաքնվել զգեստապահարանի ետեւում: Հինգ թե վեց տարեկան էի: Մայրս մենակ էր թողել, գնացել էր հացի: Երբ վերադարձավ, ինձ գտավ պատի ծեփի պես ճեփ-ճերմակ, դողացող:
- Հենց նոր դուռը թակեցին, ասացի՝ ով է, ասաց՝ գայլը,- շնչակտուր պատմում էի ու լաց լինում:
Մայրս գրկել էր ինձ, շոյում էր դեմքս՝ միաժամանակ մաքրում արցունքներս ու հանդարտ տոնով պատմում, որ գայլը վատը չէ, որ գայլին էլ Աստված է ստեղծել:
Մորս խոսքերից սրտապնդվելով, թեթեւացած հարցրի. «Ուրեմն պետք է բացեի՞»:
- Ո՜չ,- ժպտաց մայրս,- իհարկե ճիշտ ես արել, որ չես բացել:
Չեմ հիշում, էլ ինչ հարցեր տվեցի ու ինչ պատասխաններ ստացա, միայն շատ լավ հիշում եմ, որ այդ օրը ես ոտք դրեցի այս աշխարհը:

'Who's that?' I asked from behind the door.
The feeling of nausea I had was like neither fear nor disdain heightened from horror. I did not open the door. I ran to the bedroom and hid behind the closet. I was five or six. My mother had gone to buy bread and had left me alone at home.
'Who's that?' still sleepy at seven in the morning, I asked from behind the door.
'Open the door. Police...', showing open license from the peep-hole.
'Wait. I'm getting dressed,' I said.
While I was putting on my clothes, the one behind the door kept constantly ringing the bell.
'Coming...' I screamed from inside.
Two rank police officers, one of them armed with the gun, entered.
They uttered some last name, giving psychological tinge to their voices.
'It's not me', I explained.
They started scrupulously examining picture in my personal ID card and found out that there was some hypothesis. 'So what that's not you. We couldn't make a mistake, could we? This could not be you too'.
They walked away without apologies of disturbing the sleep and causing trouble as if I had to be thankful to them trying to catch a criminal who could kill me, rob me, or in other words, do some harm to me.
As soon as they were gone, I lit a cigarette and, deeply absorbing the smoke, even though the day before I had sworn not to smoke the first cigarette earlier than at twelve in the afternoon, I thought of who they were looking for.
Little later, I heard a noise from outside. It was a roar full of cursing and incoherent exclamations of someone resisting. It was clear. The two neighboring buildings have the same structure and look almost the same. They have found the suspect on the same floor in the next building. I went to the window. It seemed like a picturesque drawn on this seven o'clock bright morning tranquillity.
Two high-rank police officers with imperative demeanor were standing in front of the building, while other sergeants were carrying the suspect to the "Black Raven" police car.
'Let me go. I have nothing to do with that. That's not me. Let me go. You.....', the suspect was shrieking and resisting. Leaning and getting force from his ankles, he tore himself off from the sergeants' paws and started running away. Cracking of the machine gun proceeded the command-warning: 'Freeze or we'll shoot', and the seven o'clock bright morning peace absolutely collapsed blocking the suspect's way.
Some curious heads emerged on the windows of two fourteen -stored buildings while the suspect was being placed in a grating police car in from of those unwashed, half asleep, half awake looks. Later, some of them exchanged opinions from building to building and window to window and shut themselves in their apartments again.
Police officers and the suspect had seized my morning sleep which, according to the doctors, is more useful than the whole night. But in turn, they had given me one thing that I love - while everybody is still asleep, be an early morning bird, make coffee and yet unwashed and undressed, enjoy it strolling in the kitchen, close my ears from fresh news and national songs of the song-and-dance group oozing from the national radio, go through old magazines and newspapers scattered here and there, feel and take pleasure from the momentum of my brain with all its cells shut against all sorts of information, repellent to that stream of events and inwardly capable of self-undoing.
To be frank, this is my cherished moment which I rarely enjoy because of going to bed late and waking up late. God bless those police officers who, carrying out their responsibilities, woke me up and did me that favor.
However, my kitchen traffic does not completely appeal to me. There is some pretense. My head, like shapeless substance, is full of extraneous ideas. And the radio news releases seem to penetrate freely instead of caressing my ears.
It would be worth making discreet insight on perfection of the structure of the human body, had not the seeping news on the radio force to make a contradictory discernment.
According to RIA, terrorists have exploded the Armavir station. Casualties are reported. Circumstances are being investigated.
What is sympathy? - one thinks in the morning when it is not at all the time to think about. Is it s a feeling or an action? If it's a feeling, it should coincide with that of those present at the moment of explosion at the station. If it's an action, it should be similar to that of police officers doing their duty or terrorist actions. (In fact, I wonder what my suspect neighbor's fault was. Maybe he is not guilty at all. Maybe it is misunderstanding). If it's neither feeling nor action, it is like my morning peaceful, insensible, indifferent coffee making, unhurried walking to work or the simple, unproductive and cynical discussions with coworkers.
'It might be the Chechens. No. It's the Russians in order public opinion to be....., etc.'
If your rebellious neighbor were to shot at seven o'clock beaming morning serenity, you would have run down to the street and had fallen into the hands of those intrusive who from year 33 AD up to date explore and are convinced, examine and are assured, are confident and go for washing their hands cemented with blood. In fact, should I not have ID card at that time, I could have been the one lifelessly sprawled under the debrises of that brilliant morning harmony and that suspect could have stranded his fingers into my wounds in order to be assured about reality of my inglorious death.
In 1985, when I was in the Soviet Army, I had a similar accident. A soldier from the neighboring military quarter, hearing the news on his sweetheart's marriage, had committed suicide, blowing up his throat with a deadly bullet of a Vetrovoje Rudjio gun. The time the suicide news had spread, we were put into order and taken marching to see the dead body. As a lesson explaining that extraordinary excursion, we were advised with soldier-like logic: 'To love, indeed, is wonderful. However, it is not worth taking your life away because of some bitch'. Marching back to military quarters after witnessing the scene I recalled how once, being a college student, my teacher took me to the Museum of Antiquity to see the fossil of a mammoth.
Striving not to leg behind in the order, I was recalling memory of my adolescence and laughing on the idea that the mammoth could have also committed suicide because of some bitch, about which, naturally, the teacher could have not discussed with underage students.
Times have faded away like a wink from that miserable mammoth to that heart-broken soldier, and yesterday's suspect. Times have passed assigning Jesus Christ, the greatest and the wisest victim, its guardian.
There is nothing exceptional. I will wash myself to avoid of being unclean as to be unwashed, not having the mouth refreshed with TIC-TAC and not deodorized underarms with REXONA contravene with the contemporary standards of coexistence.
I will wash my face leaving all my morning feelings, sagacity, recollections and anything that will hamper me from being a punctual and ordinary worker to wane with the water rolling down my face and then, will go to earn my daily bread.
We are the victims of a more appalling and overwhelming epidemic reigning in this world rather than pestilence and AIDS. Coexistence is the epidemic, and ego is its cause. The one who does not adjure his ego is destined to a slow, lasting loss, and vice versa, the one who adjures his ego, is honored with admission to a bright and blazing room.... of a psychiatric hospital.
The feeling of nausea I had was like neither fear nor disdain arisen from horror. I had not opened the door in front of the wolf. I had run to the bedroom and hidden myself behind the closet. I was about five or six years old. My mother had left me alone at home and had gone to buy bread. When she returned, she found me shivering with my face white like a wall plaster.
'They were knocking at the door right now; Who's that? I asked; 'It's the wolf', they replied; I was telling my mother, breathlessly crying.
My mother hugged me and snuggled my face simultaneously drying out my tears. She was explaining to me with her calm voice that the wolf was not a bad animal, and that God had also created him.
'So, I was supposed to open the door?, being encouraged with my mother's words I asked her with a gasp of relief.
'No', my mother smiled. 'Of course, you have done the right thing keeping the door closed'.
I do not recall what other questions I asked her and what answers I got, but I remember very well that was the day I first stepped into this world.