Անապատի գիշերներում: հավաքագրող խմբերն ազատ գործում են Երեւանում
21-ամյա Ա-ն Դուբայում է հայտնվել քրոջ' Ն-ի հետ: Քրոջը, որ հիմա էլ Դուբայում է, այնտեղ Կլարա են ասում:
Մենք Ա-ին հանդիպեցինք Երեւանում: Նրանց մայրը' Ի-ն, պատմեց, որ մի հավաքույթի ժամանակ ծանոթացել է Վաղո անունով մի մարդու հետ, որն ապրում է «Երրորդ մաս» թաղամասում: «Երբ ասացի' գործ չկա, որ աղջիկներս աշխատեն, ասաց, որ ինքը կարող է միջնորդել նրանց Հունաստան' նարինջ հավաքելու տանել: Նա ծանոթացրեց Բանգլադեշում ապրող մի կնոջ հետ: Անունը Սիրուշ է, բայց նրան Գայանե էլ են ասում»,-պատմեց քույրերի մայրը:
«2004-ի փետրվարի 14-ին քրոջս հետ մեկնեցի Մոսկվա: Մոսկվայում մեզ դիմավորեց Արա անունով մի տղա: Վախվորած էր, անընդհատ չորս կողմն էր նայում: Մի սենյակում 11 աղջիկ էինք' տարբեր տեղերից: Մեկը կար, ոտքի գանգրենա ուներ: Մի քիչ էլ դեբիլոտ էր, հետո նրան հետ ուղարկեցին: Այնտեղ մի տղա կար, անունը Սեւո էր»,- պատմությունը շարունակում է աղջիկը' Ա-ն:
Մոսկվայում կանանց անձնագրերը փոխել են եւ տվել ռուսական անձնագրեր: 21-ամյա Ա-ի տարիքը նոր անձնագրում դարձել է 31:
«Այնտեղ մեզ բաժանեցին: Դուբայի օդակայանում մենք տարբեր տեղեր գնացինք: Ես հայտնվեցի Մարետի մոտ: Երբ իմացա, թե ինչի համար են բերել, ասացի' ես կույս եմ, չեմ զբաղվի նման գործով: Ինձ չհավատացին: Տարան բժշկի, ստուգեցին, տեսան, որ կույս եմ: Ես անընդհատ լացում էի ու ասում էի' ինքնասպան կլինեմ, երրորդ հարկից ինձ կգցեմ: Երրորդ հարկում էինք ապրում: Էդ Մարետն ասում էր' քո վրա 5 հազար եմ ծախսել, պիտի հետ բերեմ, նոր գնաս: Փաստորեն, նրանք ինձ վաճառել են:
Քրոջս անընդհատ ծեծում էին, աղջիկներին էլ, որ իրենց լավ չէին պահում, ծեծում էին: Ալի անունով մի արաբ էր գալիս. բոյով, երկար մազերով մարդ էր: Ծեծելուց հետո Մարետը նրան փող էր տալիս, նա գնում էր»,-պատմեց Ա-ն:
Այնուհետեւ Ա-ին տարել են Մուհամեդ անունով շեյխի մոտ: Նրա պատմելով' ինքը փախել է շեյխի տնից: Սակայն Դուբայում, մեր տեղեկություններով, հենց Ա-ի համար' որպես կույս, շեյխը Մարիետային վճարել է քսան հազար դոլար: Հետո Մարիետան հինգ հազար դոլար է տվել Ա-ին, եւ նա վերադարձել է Երեւան: Այս մասին մեզ պատմեցին հայ մարմնավաճառները:
Մոսկվայում այս խմբի մեջ կար նաեւ երեւանցի մեկ այլ աղջիկ: Նա ծայրահեղ աղքատ մի ընտանիքից է, ապրում է Երեւանի ծայրամասում, տնակի մեջ:
Այդ աղջկա մորը նույնպես ասել են, որ աղջկան տանում են Հունաստան' նարինջ հավաքելու: Նրան հավաքագրել է նույն կինը' բանգլադեշցի Սիրուշը:
Երբ աղջիկը դեռ Մոսկվայում էր, նրա չափահաս եղբայրը ինչ-որ տեղից տեղեկանում է, որ քրոջը տանում են Դուբայ, եւ որ Սիրուշ անունով այդ կինը հենց նման գործերով է զբաղվում: «Գնացի Սիրուշի մոտ ու ասացի' եթե մինչեւ 24 ժամը աղջկաս ետ չբերես, կգնամ ոստիկանություն: Սիրուշը խառնվեց իրար, ասաց' երկու օրից ետ կբերենք: Ու աղջկաս մի քանի օրից ետ բերեց, թե չէ աղջիկս պիտի գնար, կործանվեր, երկու ամսվա էլ հղի էր»,-պատմեց մայրը:
Որպեսզի համոզվենք, որ Սիրուշը աղջիկներ է հավաքագրում, սկսեցինք փնտրել նրան: ԵՊՀ-ի ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի մի ուսանողուհի, զանգելով Սիրուշին, ասաց, որ նրա հեռախոսահամարն իմացել է իր ծանոթներից մեկից, որը նրա միջոցով գնացել է Դուբայ եւ այնտեղ աշխատում է:
Ուսանողուհու հետ Սիրուշն ու Նելլին հանդիպեցին Բանգլադեշում: Նա ներկայացավ այդ կանանց իբրեւ մեկը, որը փողի խիստ կարիք ունի' ասելով, թե ընտանիքը պարտքերի մեջ է: Ուսանողուհու եւ կանանց զրույցը ամբողջությամբ գաղտնի ձայնագրվել է: Սիրուշը սկզբից պատմում է իր կատարած մեծ աշխատանքի մասին. «Ես մոտ մի 100 հոգի մարդ եմ թռցրել Էմիրաթներ՝ 16-ից մինչեւ 27 տարեկան։ Դրանից ավելի չեմ ուզում։ Հիշում եմ կիրովականցի Սյուզիին, երեւանցի Քիսոյին, Լիլոյին, Ֆլորին, Արմինեին, Հասիկոյին, Աննային։ Ահագին վախտ ա՝ թռցնում եմ։ Ինձ դուր եկած մարդկանց մի տեղ եմ ուղարկում, դուր չեկածներին՝ մի ուրիշ տեղ։ Աշխատում եմ գրուպա-գրուպա չուղարկեմ, որ աչք չծակի, մի քիչ աերոպորտի մոմենտներ կան։ Սկզբից ուղարկում եմ Մոսկվա։ Ընդեղ 5-6 հոգի հերթափոխով դիմավորում են։ Իրանք աերոպորտի հետ կապ ունեն, գործ են անում, էդ էլ իրանց մաֆիան ա»։ Հետո Սիրուշը ուսանողուհուն ծանոթացրեց պայմաններին. «Ես քեզ իմ մորքուրի աղջկան՝ կիրովականցի Նանոյին եմ միջնորդելու։ Եթե ինքը դաբրոն տա, հենց վաղը կարաս թռնես։ Ինքը մնում ա Դուբայի Բարդուբայ' հարուստների թաղամասում, 3 հատ տուն ունի վարձած։ 20-25 հոգի մարդ կա մոտը։ Շիկարնի ապրող աղջիկ ա, մեքենայով, բանով։ Քեզ որ ուղարկեմ, 3-4 հազար դոլար փող ա ծախսվելու վրադ, մինչեւ հասնես Դուբայ։ Մոսկվայում քեզ կդիմավորեն, կտանեն տուն։ Հետո պասպորտդ կդասավորեն, ձեռիցդ կբռնեն, կտանեն, ռեգիստրացիա կլինես ու կթռնես Դուբայ։ Ընդեղ քո եկամուտը, ամեն ինչ քեզնից ա կախված։ Կարող ա գնում ես, շշմածի պես կանգնում: Նանոն էն դիշովի մամա ռոզաներից չի, որ դնի ու .../հայհոյանք/»։
Միջամտելով' Նելլին ուսանողուհուն ասում է, որ Դուբայում աղջիկների համար լավագույն պայմաններն ապահովված են: «Գնա, կյանք տես, քո կյանքով ապրի, ամեն ինչով, ուտելդ, խմելդ, հագնելդ ձրի: Փողն էլ կա, ըստե ի՞նչ պտի անես: Դու որ գնաս, չես ուզի գաս: Էդ աղջիկների ծնողների հետ էլ ենք մենք մոտիկ, մերերը գալիս են, գնում են, մենք իրանց տներն ենք գնում: Ըտենց բան չկա, որ խաբենք, փողոցից բռնենք, տանենք: Ոչ մի բան քեզ պետք չի (Դուբայ գնալու համար), հենց ըտենց' քո պասպորտը, մեկ էլ մի քիչ ուտելիք ու սիգարետ: Կեթաս, քեզ կհագցնեն, կխմցնեն: Ես իմ աղջկան էլ եմ ուղարկել»,- ոգեւորված շարունակում է Նելլին:
Զրույցից հետո որոշվում է ուսանողուհու' Մոսկվա մեկնելու օրը:
Մոսկվայում հայ կավատներն ունեն իրենց օգնականները: Սա կարեւոր օղակ է հայկական սեքս-բիզնեսի ցանցում: Դեռեւս 2004թ. հունիսին, երբ մենք Դուբայում էինք, մեր ծանոթ մարմնավաճառներն ասացին, որ Մոսկվայում բռնվել են այն տղաները, ովքեր աղջիկներին ուղարկում են Դուբայ, եւ հայ կանանց հերթական խումբը չի կարողացել գալ ԱՄԷ: Այդ գործողությունը կատարվել էր հենց նույն օրը, որովհետեւ նույն պահին մենք զանգեցինք Երեւան, եւ իրավապահ մարմինների մեր աղբյուրները հաստատեցին փաստը: Իսկապես, 2004-ի հունիսին Ռուսաստանի եւ Հայաստանի իրավապահների համատեղ իրականացրած գործողության արդյունքում Մոսկվայում ձերբակալվեց հայերի մի խումբ, որը հայ կանանց փորձում էր ճանապարհել Էմիրություններ:
Սակայն, այդ խմբի տղաներին, որոնք բերվել էին Հայաստան, շուտով ազատ արձակեցին: Երբ իրավապահ մարմնի մի ներկայացուցչի հարցրինք, թե ինչու են ազատել այդ տղաներին, ասաց. «Երեւի շատ փող են տվել»:
Հենց այդ տղաներն էին կեղծ անձնագրեր ձեռք բերում եւ հայ կանանց տեղափոխում Դուբայ: Նրանց անունները տալիս էին տասնյակ հայ մարմնավաճառներ:

Desert Nights: Recruiters are free to work in Yerevan
21-year-old A. went to Dubai with her sister N. Her sister, known as Klara to the locals, is still there.
We met A. in Yerevan. Her mother told us how one day she met a man called Vagho, who lived in the Yerrord Mas neighborhood in Yerevan . "When I told him that my girls weren't working, he told me he could help them find a job in Greece , picking oranges," she said. He introduced her to Sirush, a woman who lived in Bangladesh (a neighborhood in Yerevan ). "Her name is Sirush, but she is also known as Gayane," A's mother explained.
"My sister and I went to Moscow on February 14, 2004 " A. went on with the story. "A guy named Ara met us there. He was nervous, always looking around. In one room there were eleven girls from different places. There was one girl who had gangrene in her leg, and was also kind of retarded. They sent her back. There was a guy there, too, called Sevo."
In Moscow , the girls' passports were exchanged for Russian ones. In her new passport, twenty-one-year-old A. became thirty-one.
"At that point, they split us up. At the Dubai airport, we went different places. Marietta took me. When I found out what they brought me for, I told them that I was a virgin, and wouldn't do that kind of thing. They didn't believe me. They brought a doctor, who verified that I was indeed a virgin. I was crying the whole time, and telling them I'd commit suicide, that I'd throw myself from the third floor. We were living on the third floor. Marietta said she had already spent $5,000 on me, and she needed it back before she could let me go. I realized that I had been sold.
"They kept beating my sister, and any of the girls who disobeyed them. Ali, a tall Arab with long hair, would do the beating. Afterwards, Marietta paid him," A. told us.
A. was given to a sheikh named Mohammed. As A. tells it, she ran away from the sheikh's house. But according to Armenian prostitutes we spoke to in Dubai , Marietta sold A. to the sheikh for $20,000, since she was a virgin. Later, Marietta gave A. $5,000 and she came back to Yerevan .
Another one of the girls in Moscow was from Yerevan . She was from an extremely poor family who lived in a shack on the outskirts of town. Again, the mother was told she was going to Greece to pick oranges, and the girl was recruited by Sirush from Bangladesh .
When the girl was still in Moscow , her brother somehow found out that his sister was going to Dubai and that Sirush was responsible.
" I went to Sirush and told her that if I didn't get my daughter back within 24 hours, I would go to the police, " the girl's mother said. "She panicked and told me that she'd bring her back in two days. And my girl came home after a few days. Otherwise she would have gone and perished. She was two months pregnant at the time."
We decided to look for Sirush, to find out if she was still recruiting girls. We had a student from the journalism department at Yerevan State University call Sirush, saying she had gotten her number from a friend, who with Sirush's help, was currently working in Dubai.
The student went to meet Sirush and Nelli in Bangladesh . She told them she was in dire need of money, and said that her family was in debt. We secretly recorded the entire conversation. First, Sirush talked about how much work she did.
"I've sent more than a hundred people to the Emirates. They were from 16 to 27. I don't take anyone older. I remember Suzy from Kirovakan, Kiso, Lilo, Flori, Hasilko, Armine, Anna from Yerevan.
"I've been doing this for a long time now. The people I like, I sent them one place. The people I don't, they're going somewhere else. I try to send them separately, so it won't be too obvious at the airport. First I send them to Moscow , where I have five or six people who take turns meeting them. They have connections at the airport, they're sort of a mafia there."
Sirush then told the student the rules. " I'll talk about you with Nano, my cousin from Kirovakan. If she says OK, then you can fly tomorrow. She's staying in Dubai , in Bardubai, a rich neighborhood. She rents three houses and supervises 20-25 people. She is rich, has a car, everything. It'll cost me $3,000 - $4,000 to get you to Dubai . You'll be met in Moscow and they'll get you a new passport. After that you'll go to Dubai . There, how much you earn, what happens to you, is up to you. Maybe you'll be standing there, lost and confused. Nano's no cheap Mama Rose, who's going to put you there and [expletive]."
Nelli interrupted to say that the girls had very good living conditions in Dubai . "Go, you'll see the life. Live your life. Whatever you eat and drink, whatever you wear is free. And you'll have money too," she said enthusiastically.
"What are going to do here? If you go there, you won't want to come back. We are close with the girls' parents, their mothers come to see us, and we go their houses. There's no way we could trick anybody, kidnap anybody from the street. You don't need anything [to go to Dubai ]. All you need is your passport and some food and cigarettes. You go and they'll give you clothes, drinks. I sent my own daughter!"
At the end of the conversation, they decided on a day for the student to fly to Moscow .
In Moscow the Armenian pimps have their own people working for them. They are an important link in the Armenian sex trade. When we were in Dubai in June 2004, the prostitutes we knew told us that in the police had arrested the men who were sending girls to Dubai in Moscow , and that the next party of Armenian girls wouldn't be able to come to the UAE. We called the police in Yerevan the same day, and were told that the arrest had indeed taken place.
As a result of a joint action between Armenian and Russian law enforcement agencies in Moscow , a group of Armenians had been arrested trying to send Armenian women to the Emirates. But soon after they were brought to Armenia , the men were released. When we asked an officer of the law why, he said, "They probably paid a lot of money."
These are the men who get the fake passports and transport Armenian women to Dubai . Dozens of Armenian prostitutes told us their names. But these men are still free today.