Բարեկրթության խրատներ՝ թափանցիկության փոխարեն
Փետրվարի 2-ին «Հետք»-ը հրապարակել էր «Գերմանական ֆոնդերի գործունեությունը փակ է Հայաստանում» հոդվածը, որում խոսքը այդ հիմնադրամների ոչ թափանցիկ գործունեության, ավելի ճշգրիտ՝ տեղեկատության չտրամադրման մասին էր: Այդ հոդվածը մեծ արձագանք գտավ ոչ միայն միջազգային կառույցների, այլեւ հայկական լրատվամիջոցների շրջանում:
Նախորդ շաբաթ ռուսալեզու «Գոլոս Արմենիի» պարբերականը եւ «Հայոց աշխարհ» օրաթերթը «Հետք»-ի հրապարակման առիթով սեփական անդրադարձ կատարեցին նշված հիմնադրամների գործունեությանը: Սակայն, երկու պարբերականներն էլ շեշտը դրեցին այդ հիմնադրամների գործունեության քաղաքական ենթատեքստի վրա՝ կիսաձայն ակնարկներ անելով, թե Հայաստանում որ քաղաքական ուժի կամ ուժերի հետ են դրանք հիմնականում համագործակցում կամ ում են համակրում:
«Հետք»-ը չունի քաղաքական համակրանքներ կամ հակակրանքներ, եւ մեր նպատակը իսկապես այդ հիմնադրամների գործունեության թափանցիկության եւ արդյունավետության աստիճանը պարզելն էր: Ը
ստ որում՝ մեր հետաքրքրության շրջանակը չէր սահմանափակվում միայն գերմանական հիմնադրամներով: Նմանատիպ գրավոր նամակներ եւ հարցեր ուղղվել են Հայաստանում գործող տասնյակ միջազգային կազմակերպությունների, որոնցից մենք ստացել ենք պատշաճ պատասխաններ:
Մեր հրապարակմանը երկու շաբաթ հետո արձագանքեցին նաեւ Ֆ. Նաումանի եւ Ֆ. Էբերտի հիմնադրամներից: Փետրվարի 21-ին էլեկտրոնային փոստով մեզ նամակ հղեց Նաումանի հիմնադրամի՝ Ռումինիայի, Բուլղարիայի, Մոլդովայի եւ Կովկասի ծրագրի ղեկավար Ջոն Վոլֆգանգը:
Տեղեկատվություն չտրամադրելը պատճառաբանելով Հայաստանում մինչ օրս պաշտոնապես ներկայացված չլինելով՝ պրն Ֆոլգանգը հավաստում է, որ այդ գործելակերպը կփոխվի 2005թ. ապրիլի 1-ից, երբ հիմնադրամը սկսի Հարավային Կովկասի իր նոր ծրագիրը Թբիլիսիում:
Իր էլեկտրոնային նամակին Ջ. Վոլֆգանգը կցել է հիմնադրամի՝ 2003, 2004 թվականներին իրականացրած եւ 2005-ին իրականացնելիք միջոցառումների եւ տեղական գործընկերների ցանկը՝ գերմաներեն: Սակայն, այդպես էլ չի նշել, թե որ ծրագրի համար որքան գումար է ծախսվել: Հիմնադրամի ներկայացուցիչը հայտնում է միայն, որ Հայաստանում իրականացվող ծրագրերի համար տարեկան ծախսում է 50.000-60.000 եվրո, եւ Հարավային Կովկասում Նաումանի հիմնադրամի աշխատանքը ֆինանսավորում է Գերմանիայի Տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման նախարարությունը:
«Այդ նախարարությունը մանրակրկիտ ֆինանսական վերահսկողություն է իրականացնում»,-ավարտում է իր նամակը պրն Վոլֆգանգը:
Նամակի հեղինակը ընդհանրապես չի անդրադարձել մեր այն հարցմանը, թե հայկական լրատվամիջոցներից մեկին լիբերալ արժեքներ քարոզելու համար հիմնադրամն իրո՞ք տրամադրել է 250 հազար դոլար թե, ոչ: Եվ եթե տրամադրել է, ապա ո՞ր լրատվամիջոցին:
Ֆ. Էբերտի հիմնադրամի անունից փետրվարի 17-ին մեզ գրել է Հարավային Կովկասում հիմնադրամի տարածաշրջանային ներկայացուցիչ Գյունտեր Ֆիխտները: Հայաստանում դարձյալ պաշտոնապես չներկայացված («Մեր երեւանյան գրասենյակի՝ ըստ ՀՀ օրենսդրական հրահանգների գրանցումն ընթացքի մեջ է»-Ֆ. Գ.) այս հիմնադրամի գործունեության հիմնական ոլորտները, ըստ պրն Գյունտերի, «Հարավային Կովկասում ժողովրդավարական եւ պլյուրալիստական հասարակական-քաղաքական զարգացումն է, տարածաշրջանային համագործակցությունն ու տարածաշրջանի մերձեցումը Եվրոպային»:
Իր հայրենակից Վոլֆգանգի պես ներկայացնելով միջոցառումների եւ գործընկերների ցանկը՝ Գյունտերը հրաժարվում է խոսել Էբերտի հիմնադրամի գործունեության ֆինանսական կողմի մասին. «Հիմնադրամի կողմից տարեկան տրամադրվում է միջինում մոտ 60.000-ից մինչեւ 100.000 եվրո: Սակայն մենք սկզբունքորեն տվյալներ չենք տրամադրում մեր գործընկերների հետ հարաբերությունների մասին: Դա կհակասեր տնտեսական եւ հասարակական հարաբերություններում համընդհանուր ճանաչում գտած սկզբունքներին եւ բարեկրթության կանոններին (ընդգծումը մերն է)»,-գրում է նա:
Մենք կարծում ենք, որ Ֆ. Էբերտի հիմնադրամը ժողովրդավարության լավ օրինակ չի կարող ծառայել, եթե խուսափում է ֆինանսական գործունեության ոլորտում թափանցիկություն ապահովել: Այդ հիմնադրամը բիզնեսով զբաղվող ընկերություն չէ, եւ ոչ էլ բանկ, որոնց վրա տարածվում են առեւտրային եւ բանկային գաղտնիքի մասին օրենքները:
Ստացվում է, որ այն միջազգային կազմակերպությունները եւ հիմնադրամները, որոնք հայտարարություններ են տպում իրենց ծրագրերի մասին' նշելով յուրաքանչյուրի արժեքը, եւ միաժամանակ պահանջում են, որ ֆինանսական հաշվետվություններ հրապարակեն նաեւ իրենց հայ գործընկերները, խախտում են բարեկրթության նորմերը:
Կարծում ենք' բարեկրթության դասեր նախ եւ առաջ պետք է առնեն գերմանական հիմնադրամների աշխատակիցները, ովքեր ամիսներ շարունակ անտեսում են լրագրողների հարցումները:
«Հետք»-ը դեռեւս չի ավարտել այս հոդվածաշարը: Մենք փորձում ենք գերմանական հիմնադրամների այդքան ջանասիրաբար թաքցրած տեղեկությունները ստանալ նրանց տեղական գործընկերներից եւ մեր աղբյուրներից:
Երկու հիմնադրամների տեղական գործընկերները Հայաստանի հասարակական կազմակերպություններն են: Իսկ «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքը այդ կազմակերպություններին պարտավորեցնում է ապահովել հրապարակայնություն ու թափանցիկություն (հոդված 4, 16):

Etiquette lessons instead of transparency
On February 2 nd Hetq published an article titled "Two German foundations don't practice the transparency they preach," about the foundations' lack of transparency, or more precisely, their refusal to give out information. The article met with response among both international structures and the Armenian media. Last week two newspapers, Hayots Ashkhar and the Russian language Golos Armenii, made comments of their own on the work of the foundations, stressing, however, the political implications of the work and whispering hints about which political forces the foundations sympathize or cooperate with in Armenia.
Hetq has no political sympathies or antipathies; our only goal was to determine the level of transparency and efficiency of these foundations. In fact, we're not only interested in the German foundations. We've requested similar information from dozens of other international organizations in Armenia received appropriate responses from all of them.
Two weeks after the article appeared, we received responses from the Friedrich Naumann and Friedrich Ebert foundations as well. On February 21 st we received an E-mail from Wolfgang John, the Naumann Foundation's project manager for Romania , Bulgaria , Moldova , and the Caucasus. Wolfgang wrote that they hadn't provided us with the information because they weren't yet officially represented in Armenia , and that that policy would change as of April 1, 2005 , when the foundation started a new project for the South Caucasus in Tbilisi . As attachments to his E-mail, John sent a list of projects done in 2003 and 2004 and those foreseen for 2005, and also a list of their local partners, in German. He did not state, however, how much had been spent on each project, explaining only that the work of the Naumann Foundation in the South Caucasus is financed by the German Ministry of Economic Cooperation & Development, and that they spend 50,000-60,000 euros annually on projects implemented in Armenia. "That ministry exercises very detailed financial control," John concluded his E-mail. He did not respond to our question of whether his foundation had given 250,000 dollars to an Armenian news outlet to promote liberal values, and if so, which one.
On February 17 th the regional representative of Friedrich Ebert foundation in the South Caucasus, Gunter Fichtner also wrote us. He explained that this foundation, too, is not yet officially represented in Armenia ("The registration of our Yerevan office is in process in accordance with the legal instructions of the Republic Armenia") and described the focus of their work as "The democratic and pluralistic public and political development of the South Caucasus , regional cooperation, and the region's integration with Europe ." Fichtner presented a list of Ebert's projects and partners, but like his colleague at Naumann, declined to discuss the financial side of the foundation's activity: "Every year 60,000-100,000 euros are granted on average; however, we do not give out information about our relations with our partners. That would violate generally accepted principles of economic and public relations, and good etiquette ," he wrote (italics ours).
We do not believe that Ebert Foundation can be a good example of democracy if it avoids providing transparency in the area of financial operations. The foundation is neither a company doing business nor a bank with rules regarding commercial or banking secrets.
It seems to us that these international organizations and foundations, which publish annoucements of their projects noting the cost of each one, and require that their Armenian colleagues also present financial reports, are the ones with poor etiquette. Perhaps it is the representatives of the German foundations who have been ignoring journalists' inquiries for months who need lessons.
Hetq will continue to work on this series. We are now trying to get the information that the German foundations have so diligently hidden from their local partners and from our sources. The local partners of both foundations are public organizations, required by law (the Law on Public Organizations of the Republic of Armenia, Article 4,16) to be open and transparent.