Հայաստանի արտգործնախարարն ընդունել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին
Մայիսի 17-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովին, այս մասին հաղորդում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Մնացականյանը շնորհակալություն հայտնեց ԱԳ նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ հղած բարեմաղթանքների համար և նշեց, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է իր անվտանգության ապահովման կարևոր բաղադրիչ հանդիսացող ՀԱՊԿ շրջանակներում արդյունավետ համագործակցությունը և շարունակելու է հետևողական ջանքերը՝ կազմակերպության անդամների միջև դաշնակցային փոխգործակցության ամրապնդման ուղղությամբ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Յուրի Խաչատուրովը նշեց, որ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում քայլեր է ձեռնարկում ՀԱՊԿ շրջանակներում փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացման նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձան Մինսկում տեղի ունեցած Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշումների իրականացմանը, կազմակերպության օրակարգային հարցերին։
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը նախարար Մնացականյանին ներկայացրեց կազմակերպության ընթացիկ աշխատանքները, ՀԱՊԿ կանոնադրական մարմինների Աստանայում առաջիկա նիստերի նախապատրաստական աշխատանքները։

Министр иностранных дел Армении принял генерального секретаря ОДКБ
17-го мая министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян принял генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности Юрия Хачатурова.
Приветствуя гостя, министр Мнацаканян поблагодарил за теплые пожелания по поводу его назначения на посту министра иностранных дел и отметил, что Армения придает большое значение эффективному сотрудничеству в рамках ОДКБ, которая является важной составляющей безопасности страны, и будет продолжать последовательные усилия по укреплению союзнического партнерства между членами организации.
Выразив благодарность за теплый прием, Юрий Хачатуров отметил, что на посту Генерального секретаря он предпринимает шаги для повышения эффективности сотрудничества в рамках ОДКБ.
В ходе встречи собеседники коснулись реализации решений прошедшего в Минске заседания Совета коллективной безопасности, а также вопросов повестки дня организации.
Генеральный секретарь ОДКБ представил министру Мнацаканяну текущую деятельность организации, подготовку к предстоящим сессиям уставных органов ОДКБ в Астане.