Պատգամավորներ Լենա Նազարյանը եւ Արարատ Միրզոյանը երաշխավորություն են ներկայացրել Գարեգին Չուգասզյանի խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ
ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավորներ Արարատ Միրզոյանը և Լենա Նազարյանը երաշխավորություն են ներկայացրել դատարան` «Սասնա ծռեր»-ի գործով կալանավորված Գարեգին Չուգասզյանի խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ:
Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում տեղեկացրել է Արարատ Միրզոյանը` հրապարակելով երաշխավորագիրը:
Չուգասզյանի փաստաբան Տիգրան Եգորյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ միջնորդագիրը երկու ժամ առաջ փոխանցվել է գլխավոր դատախազություն:
«Հաշվի առնելով, որ Գարեգին Չուգասզյանը հացադուլի մեջ է, առողջական վիճակով պայմանավորված հյուծվածություն կա, դա արդեն իսկ պարտավորություն է ստեղծում դատախազության համար հնարավորինս սեղմ ժամկետներում այդ հարցին անդրադառնալ: Օրենքը սահմանում է միջնորդությունների քննության համար հնգօրյա ժամկետ, բայց նման հանգամանքների պարագայում դատախազությունը չի կարող սպասել ու ձգձգելով քննել այն: Պետք է անհապաղ քննի այն»,-ասաց Եգորյանը:
Գլխավոր դատախազությունից ասացին, որ միջնորդագիրը ստացել են, քննում են:
Հիշեցնենք, որ Չուգասզյանը 2016 թվականի հուլիսից հետախուզվում էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝ զանգավածային անկարգություններ կազմակերպելու հատկանիշներով և նրա նկատմամբ նախաքննություն իրականացնող մարմինը խափանման միջոց էր ընտրել կալանավորումը: Գ. Չուգասզյանի մեղադրանքն առնչվում է 2015-ի ապրիլի 24-ին հրապարակային միջոցառումների անցկացման վայրերում զանգվածային անկարգությունների նախապատրաստության դեպքի առթիվ Հայաստանի քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործին: Այս գործով անցնում են նաև Ժիրայր Սեֆիլյանը, Գևորգ Սաֆարյանը, Պավել Մանուկյանը և Վարուժան Ավետիսյանը: Ժիրայր Սեֆիլյանն ու Գևորգ Սաֆարյանն արդեն իսկ առաջին ատյանի դատարանի կողմից մեղավոր են ճանաչվել ու դատապարտվել, իսկ Պավել Մանուկյանի և Վարուժան Ավետիսյանի վերաբերյալ գործը միացվել է 2016 թվականի հունիսին Ոստիկանության Էրեբունու ՊՊԾ գունդը գրավելու վերաբերյալ հարուցված գործին:
Չուգասզյանը մոտ երկու տարի ընդհատակում է եղել, ապա` ապրիլին, ընդհատակից դուրս է եկել ու ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդի բարձունքից իջնելիս ճանապարհին ձերբակալվել, ապա կալանավորվել:

Депутаты НС Лена Назарян и Арарат Мирзоян представили поручительство по вопросу изменения меры пресечения в отношении Гарегина Чугасзяна
Депутаты парламентской фракции “Елк” Арарат Мирзоян и Лена Назарян представили в суд поручительство по вопросу изменения меры пресечения в отношении арестованного в рамках дела “Сасна црер” Гарегина Чугасзяна.
Об этом на своей странице в Фейсбук сообщил Арарат Мирзоян. В беседе с нами адвокат Чугасзяна Тигран Егорян сказал, что два часа назад передал в Генпрокурутару ходатайство.
“Учитывая то обстоятельство, что Гарегин Чугасзян проводит голодовку, которая привела к ухудшению состояния его здоровья, прокуратура получает возможность рассмотреть этот вопрос в сжатые сроки. По закону ходатайство должно быть рассмотрено в 5-дневный срок, однако в подобных случаях прокуратура не может отложить рассмотрение данного вопроса и должна решить его как можно скорее”,- сказал Егорян.
В Генпрокуратуре сообщили, что ходатайство получено и рассматривается.
Напомним, что Гарегин Чугасзян с июля 2016 г. находился в розыске по признакам ч.1 ст.225 УК РА – организация массовых беспорядков. В отношении него орган предварительного следствия применил меру пресечения в виде ареста. Выдвинутое Чугасзяну обвинение касается уголовного дела о подготовке массовых беспорядков в местах проведения публичных мероприятий 24 апреля 2015 г. По данному делу проходят также Жирайр Сефилян, Геворк Сафарян, Павел Манукян и Варужан Аветисян.
Чугасзян около двух лет скрывался в подполье, однако 24 апреля он был задержан после посещения мемориала жертв Геноцида армян на холме Цицернакаберд.