Հաղթանակի տոնի, պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման 26-րդ տարեդարձին նվիրված տոնական միջոցառումներ
Մայիսի 9-ին Նախագահ Բակո Սահակյանը Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Հաղթանակի տոնի, պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման 26-րդ տարեդարձին նվիրված տոնական միջոցառումների շրջանակներում այցելել է Ստեփանակերտի հուշահամալիր, ծաղկեպսակ ու ծաղիկներ դրել Մեծ Հայրենականում զոհվածների հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին եւ Արցախյան ազատամարտի նահատակների շիրիմներին:
Ըստ նախագահի պաշտոնական կայքի՝ Արցախի եւ Հայաստանի ղեկավարներն ուղեւորվել են Շուշի, որտեղ ծաղկեպսակ ու ծաղիկներ են դրել տանկ-հուշարձանի պատվանդանին եւ սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի հուշարձանին, ներկա են գտնվել դրամի թանգարանի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Միջոցառումներին մասնակցում էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԱՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, պետնախարար Արայիկ Հարությունյանը, Արցախի եւ Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, հյուրեր սփյուռքից եւ արտերկրից:

Праздничные мероприятия, посвященные Дню Победы, 26-летию Армии обороны НКР и освобождения Шуши
В рамках праздничных мероприятий, посвященных Дню Победы, 26-летию Армии обороны НКР и освобождения Шуши, 9 мая Президент Бако Саакян вместе с Премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном посетил мемориальный комплекс г. Степанакерта, возложил венок и цветы к памятнику воинам, павшим во время Великой Отечественной войны, а также к могилам погибших в ходе Арцахской освободительной борьбы.
Затем руководители Арцаха и Армении посетили Шуши, где возложили венок и цветы к подножию мемориала «Танк» и памятнику спарапету Вазгену Саргсяну, присутствовали на торжественной церемонии открытия Музея денег.
В мероприятиях приняли участие предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископ Паргев Мартиросян, председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян, госминистр Араик Арутюнян, высокопоставленные должностные лица Арцаха и Армении, гости из Диаспоры и из-за рубежа.