Պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վիգեն Սարգսյանի ուղերձը
Հարգարժա՛ն գեներալներ, սպանե՛ր, քաղաքացիական հատո՛ւկ ծառայողներ, զինվորնե՛ր, վետերաննե՛ր և կուրսանտնե՛ր,
Ռազմամարզական վարժարանների սանե՛ր, Սիրելի հայրենակիցներ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի, Շուշիի ազատագրման փառապանծ տոների և պաշտպանության բանակի կազմավորման տարեդարձի առթիվ: Խոնարհում և երախտագիտություն մեր բոլոր վետերաններին, հաղթանակներիհամար թանկ գին վճարած մեր բոլոր հայրենակիցներին: Թող մեզ միշտ առաջնորդի հաղթական ոգին և Հայրենիքն ամեն ինչից վեր դասելուքաղաքացիական սկզբունքը:
Բայց այսօր ձեզ դիմում եմ այլ առիթով: Քաղաքական իրադարձությունների բերումով իմ նախատեսածից շուտ եկավ բանակի ղեկավարիկարգավիճակում ձեզ հրաժեշտ տալու պահը:
Այդպես ճիշտ է: Նախարարը քաղաքական պաշտոնյա է, և նրա աշխատանքը արդյունավետ է միայն համախոհների թիմում: Դա ո՛չարհեստավարժության, ո՛չ էլ ժողովրդին ծառայելու պատրաստակամության հետ կապված հարց է. հասարակությանը կարելի է և պետք էպիտանի լինել անկախ դիրքից և պաշտոնից: Եվ վստահեցնում եմ բոլորիդ, որ այլ կարգավիճակով ևս շարունակելու եմ իմ այդ ծառայությունը:
Երբ Հայոց բանակի հիմնադրման և Արցախյան հերոսամարտի ակունքներում կանգնած Նախագահ Սերժ Սարգսյանից ստացապաշտպանության նախարարությունը գլխավորելու առաջարկը, գիտեի, թե ինչ պատասխանատվություն եմ ստանձնում` կազմակերպել մերնվիրական Հայրենիքի պաշտպանությունը, տեր կանգնել Արցախյան հերոսամարտի մեր հաղթանակներին և մեր ժողովրդի անվտանգությանը: Սակայն, չնայած իմ երկարամյա փորձին, չէի էլ կարող կռահել, թե ինչպես կփոխվի իմ ամբողջ կյանքը, որքան կկարևորվի հանրայինը ևկերկրորդայնացվի անձնականն իմ այս կարգավիճակում:
Իմ ողջ մասնագիտական կյանքը` շուրջ 23 տարի, ծառայել եմ Հայրենիքիս: Միշտ փորձել եմ ծառայել ազնվորեն և ուժերիս առավելագույնչափով: Բայց իմ նախկին ողջ գործունեության հանրագումարն անգամ չի կարող համեմատվել ձեզ հետ և ձեր կողքին իմ երկրի անվտանգությանըծառայելու գեթ մեկ օրվա հետ:
Պաշտպանության նախարարի յուրաքանչյուր օրն սկսվում է օպերատիվ հերթապահի զեկույցից: Այս տարիներին ես օրն սկսում էի շատ վաղ` առավոտյան 6:30-ին: Շատերը զարմանում և տարօրինակ մի բան էին տեսնում դրա մեջ, բայց դա մեծ զոհաբերություն չէր: Պարզապես չէիկարող հանգիստ քնել, երբ գիտեի, որ նույն ժամին Մեհրաբից մինչև Մեղրի և Գյումրիից մինչև Ստեփանակերտ իմ տասնյակ հազարավորերիտասարդ հայրենակիցները վեր են թռչում իրենց զորանոցներում` մեր ընդհանուր գործը կատարելու: Օրս էլ ավարտվում էր շատ ուշ, երբարթուն էիք միայն առաջնագծում մարտական հերթապահություն իրականացնողներդ և ձեր հպարտ, աղոթող ծնողները: Այդ ուշ ժամին, մտքում երկրորդելով ձեր ծնողների աղոթքները, զանգահարում էի հերթապահին` իմանալու, թե ինչ վիճակ է առաջնագծում:
Ինչո՞ւ եմ շեշտում այս առավոտյան զեկույցն ու երեկոյան հեռախոսազանգը: Ուզում եմ՝ իմանաք և վստահ լինեք, որ որքան էլ ձեզ հեռու են թվումպաշտպանության նախարարությունն ու գլխավոր շտաբը, ամեն օր հարյուրավոր մարդիկ ձեզ հետ արթնանում են, տեղեկանքներ կարդում ձերհաջողությունների և վրիպումների, սխրանքների և սխալների, միջադեպերի և հիվանդությունների մասին, ձեզ հետ ուրախանում են կամ ձեզ հետտխրում: Որպես պաշտպանության նախարար՝ պահանջում, իսկ որպես ձեր հայրենակից` խնդրում եմ՝ շարունակեք ծառայել այնպես, որ մերհանրությունը միշտ հպարտանա և երբեք առիթ չունենա վշտանալու ձեր ծառայության պատճառով:
Անցյալ տարի՝ այս նույն օրերին, դիմեցի ձեզ ուղերձով` երեք դեպք նկարագրելով և խնդրելով կտրուկ բարձրացնել զգոնությունը: Դրան հետևեցբոլոր օղակների մանրակրկիտ աշխատանքը: Շնորհակալ եմ, որ անսացիք իմ խոսքին, և 2017-ին ու այս տարվա չորս ամիսների ընթացքումարձանագրեցինք պատահարների կտրուկ նվազում:
Բայց չկա նվազման այնպիսի շեմ, որը երբևէ գոհացնի ինձ և մեր հասարակությանը: Որովհետև մենք ձգտում ենք տեսնել ոչ թե պարզապեսկանոնապահ, այլ իդեալական բանակ: Բանակ, որը ընտանիք է, ուր թույլին ոչ թե նվաստացնում են, այլ սովորեցնում ուժեղ լինել: Որովհետև մերհասարակությունն ուզում է, որ բանակը լինի ոչ թե իր հայելին, այլ դպրոցն ու դարբնոցը, որով անցած յուրաքանչյուր քաղաքացի լինի ավելիհամարձակ, ավելի ուժեղ, ավելի հմուտ:
Պաշտպանության կազմակերպումը ծանր գործ է` ամեն վայրկյան գիտակցում ես, որ քո արածից և չարածից, հասցրածից և չհասցրածից, ճիշտկամ սխալ որոշումից կախված են տասնյակ, հարյուրավոր, երբեմն էլ հազարավոր մարդկանց կյանքեր: Յուրաքանչյուր օր ունես նոր, հետաքրքիրանելիք` ռազմական գիտությունից և արդյունաբերությունից, սպառազինությունից և ռազմական տեխնիկայից մինչև ինժեներականաշխատանքներ և շինարարություն, թիկունքային ապահովումից մինչև ռազմական բժշկություն, կրթությունից մինչև կադրային որոշումներ ևռազմական դիվանագիտություն: Գործ ունես ամենատարբեր մարդկանց հետ:
Ի դեպ՝ մարդկանց մասին: Ես այս տարիների ընթացքում, իրոք, ուժեղացա չափազանց հետաքրքիր և առանձնահատուկ մարդկանց հետաշխատելու շնորհիվ: Առաջին հայացքից՝ քաղաքացիական մարդու համար բարդ է զինվորականին հասկանալը` շատ տարբեր է բազմաթիվերևույթների ընկալումը: Բայց իսկական զինվորականը շատ խորը ներաշխարհ ունենալու հետ մեկտեղ նաև շատ պարզ է և շիտակ, արդար է ևուժեղ: Իսկ այդպիսի մարդկանց հետ գործ ունենալը միշտ հաճելի է:
Հարգարժա՛ն սպաներ, շնորհակալ եմ ձեր երկարամյա բարդ և վտանգներով լի ծառայության և Հայրենիքի պաշտպանությունը կյանքիառաքելության վերածելու համար: Դուք մեր ազգի ողնաշարն եք: Ամո՛ւր եղեք, և մեր պետությունը միայն առաջ կընթանա: Կրկնեմ իմ մեծխնդրանքը ձեզ` մաքուր և անաղարտ պահեք ձեր սրբազան գործը: Եղեք խստապահանջ ձեր և ձեր մարտական ընկերների նկատմամբ, երբեք մի՛հանդուրժեք հայ սպայի որևէ զանցանք, որևէ անպարկեշտություն, որևէ թուլություն: Որպես ընկեր՝ դուք արագ կարող եք ուղղել վիճակը և դրանովկանխել ավելի մեծ խնդիրներ: Ինքս հետևել եմ այդ կանոնին և, ավարտելով ծառայությունս, կարող եմ վստահ ասել` այս ամբողջ ընթացքում թույլչեմ տվել որևէ քայլ, որի համար ամաչեմ:
Մեզ հաջողվեց արդյունավետորեն պայքարել կոռուպցիոն ռիսկերի դեմ: Իհարկե, այդ պայքարը դեռ շատ ջանքեր է պահանջում, բայց ես հպարտեմ, որ այս տարիների ավարտին իմ բոլոր ծառայակից ընկերների, բանակի մատակարարների, կապալառու շինարարականկազմակերպությունների մեջ չկա որևէ մեկը, որը կարողանա գոնե քմծիծաղ տալ այս խոսքերն ինձանից լսելով:
Չէի ուզենա խոսքս հաշվետվության վերածել, որովհետև ի սկզբանե ավելի շուտ ձեզ հետ կիսվելու նպատակ ունեի, սակայն անկեղծ ասած՝ մի շարք ուղղություններում մեր համատեղ աշխատանքով, իրոք, հպարտ եմ: Մենք ավարտին ենք հասցնում առաջնագիծը տեսադիտարկմանհամակարգով հագեցնելու գործը, գերժամանակակից և ճշգրիտ սպառազինություն և ռազմական տեխնիկա ենք ներդրել մարտականհերթապահության, կտրուկ բարձրացրել ենք գնումների արդյունավետությունը` հսկայական գումարներ վերաբաշխելով դեպի սպառազինմանծրագրեր: Ամբողջությամբ վերանայել ենք իրավական դաշտը և ներդրել բանակի արդիականացման 7-ամյա ծրագիրը: Նոր շունչ ենք տվելռազմարդյունաբերական համալիրին: Մենք մեր պատանիների համար բացել ենք Հայաստանի լավագույն ավագ դպրոցի` Մոնթե Մելքոնյանիանվան ռազմամարզական վարժարանի դռները և ամենալավ պայմաններով կահավորել Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողականկենտրոնը մեր հերոս տղաների համար: Զոհվածների ընտանիքների և զինհաշմանդամների համար գտանք տարիներով թղթի վրա մնացած` բնակավորման խնդրի լուծումը և ողջ հանրության հետ մի բռունցք դարձանք՝ նրանց նյութական լուրջ աջակցություն ցուցաբերելու համար` 1000plus.am հիմնադրամի միջոցով: Մեր քաղաքացիների համար ստեղծեցինք զինծառայությունն ու բարձրագույն կրթությունը, ինքնուրույնկյանք վստահ մտնելու հնարավորությունները համադրող ծրագրեր, որոնք արդեն իսկ կտրուկ փոխել են բանակից երիտասարդներիակնկալիքները: «Ես եմ» և «Պատիվ ունեմ» ծրագրերը նորարարական են և գրավիչ` միջազգային չափանիշներով: «Զինվորից սպա» ծրագիրն էլնոր է մեկնարկելու` ծառայության ընթացքում սպայական մասնագիտությունն ընտրող մեր զինվորների համար: Մենք անցկացրինք մեր զինվածուժերի պատմության մեջ խոշորագույն զորավարժությունները և սկսեցինք զորքերի կառուցվածքի խորքային վերանայում՝ արդյունավետությանբարձրացման նպատակով: Նախանշեցինք զինվորական կոմիսարիատների աշխատանքը բարեփոխելու համապարփակ ծրագիր:
Հպարտ եմ, որ իմ հաջորդին եմ փոխանցում ավելի ամուր, ավելի արդյունավետ, ավելի մարտունակ բանակ: Փոխանցում եմ զգալիորեն աճածբյուջեով, ընդլայնված ենթակառուցվածքով, բարելավված վիճակագրությամբ բանակ` այն աչքի լույսի պես պահելու և միայն առաջ, դեպիհաղթանակներ ընթանալու մաղթանքով:
Ցավում եմ, որ շատ ծրագրեր, հատկապես՝ զինծառայողների սոցիալական պաշտպանության ոլորտում, դեռ ներդրման փուլում են: Եսմանրակրկիտ փոխանցելու եմ պաշտպանության հաջորդ նախարարին կիսատ մնացած ծրագրերը` մատնանշելով դրանց իրականացմանֆինանսական աղբյուրներն ու իրավական կարգավորումները և պատրաստակամ եմ ուժերիս ներածին չափով աջակցելու նրան և բոլոր ապագանախարարներին` մեր երկրի անվտանգությունն էլ ավելի բարձր մակարդակի հասցնելու գործում: Հուսով եմ, որ նրանք էլ հետևողական կլինենմեկնարկած ծրագրերը զարգացնելու և հաջողությամբ կյանքի կոչելու հարցում: Նույնիսկ եթե մենք հակադիր քաղաքական հայացքներ ունենք, եսանկեղծ ցանկանում եմ, որ ինձ հաջորդող նախարարը անպայման հաջողի, քանի որ դա կնշանակի, որ նա բանակն ու երկիրն էլ ավելի բարվոքվիճակում կփոխանցի իր հաջորդին և մեր սերունդներին:
Շնորհակալ եմ բոլորիդ և յուրաքանչյուրիդ` շարքայինից մինչև գեներալ, նախարարության քաղաքացիական հատուկ ծառայողներից մինչևզինված ուժերի գլխավոր շտաբ, իմ քաղաքական և հայեցողական թիմերին, մեզ հսկող հասարակական կազմակերպություններին և մամուլին, բանակի կողքին միշտ ամուր կանգնած սահմանամերձ համայնքների ղեկավարներին և բնակիչներին, բոլոր ժամանակների վետերաններին և ոչպակաս` իմ և մեր բոլոր զինծառայողների համբերատար ընտանիքներին՝ մեր ընդհանուր գործը պատվով կատարելու համար:

Многоуважаемые генералы, офицеры, специальные гражданские служащие, солдаты, ветераны и курсанты,
Поздравляю всех нас со славными праздниками победы в Великой Отечественной войне, освобождения Шуши и годовщиной формирования армии обороны. Преклонение и благодарность всем нашим ветеранам, всем нашим соотечественникам, которые заплатили дорогую цену за свои победы. Пусть всегда нас будет вести победный дух и гражданский принцип, заключающийся в том, что Родина превыше всего.
Но сегодня я обращаюсь к вам по другому поводу. Волею политических событий, момент, когда я прощаюсь с вами как глава армии, настал раньше, чем я предполагал.
Так правильно. Министр является политическим чиновником, и его работа эффективна только в команде единомышленников. Это вопрос не профессионализма, и не готовности служить народу: обществу можно и до՛лжно быть пригодным независимо от положения и должности. И я заверяю всех вас, что в этом статусе я продолжу это свое служение.
Когда я получил предложение возглавить Министерство обороны от Президента Армении Сержа Саргсяна, который стоял у истоков основания армянской армии и героической битвы в Арцахе, я знал, какую ответственность беру на себя – организовать оборону нашей любимой Родины, защитить наши победы в Арцахской войне и безопасность нашего народа. Однако, несмотря на мой многолетний опыт, я не мог и предположить, как изменится вся моя жизнь, насколько станет важным для меня в этом статусе общественное и вторичным – личное.
Всю мою профессиональную жизнь, около 23 лет, я служил моей Родине. Я всегда старался служить честно и с максимальной отдачей. Но вся моя предыдущая деятельность не может сравниться даже с одним днем, проведенным с вами и рядом с вами во имя служения безопасности нашей страны.
Каждый день министра обороны начинается с отчета оперативного дежурного. В эти годы я начинал день очень рано - в 6:30 утра. Многие удивлялись и видели что-то странное в этом, однако это была не большая жертва. Я просто не мог спать спокойно, зная, что мои десятки тысяч молодых соотечественников от Мехраба до Мегри и от Гюмри до Степанакерта вскакивают в своих казармах, чтобы выполнить нашу общую работу. И день мой заканчивался очень поздно, когда не спали вы, несущие боевую службу на передовой и ваши гордые, молящиеся родители.
В этот поздний час, повторяя мысленно молитвы ваших родителей, я звонил дежурному, чтобы узнать ситуацию на передовой.
Почему я подчеркиваю этот утренний рапорт и вечерний телефонный звонок? Я хочу, чтобы вы знали и были уверены, что независимо от того, как далеко вам казались Министерство обороны и Генеральный штаб, каждый день сотни людей просыпаются с вами, читают справки о ваших успехах и упущениях, подвигах и ошибках, инцидентах и болезнях, радуются вместе с вами или печалятся. Как министр обороны требую, а как ваш соотечественник – прошу: продолжайте служить так, чтобы наше общество всегда гордилось и никогда не имело повода печалиться вашей службой.
В прошлом году, в эти же дни, я обратился к вам с посланием, описывая три случая и прося резко повысить вашу бдительность. За этим последовала тщательная работа всех звеньев. Спасибо, что прислушались к моим словам, а в 2017 году и в течение четырех месяцев этого года мы зафиксировали резкое снижение числа инцидентов.
Но нет такого снижения порога, который когда-либо удовлетворит меня и наше общество.Потому что мы стремимся видеть не только дисциплинированную, но и идеальную армию. Армию, которая -семья, в которой слабого не унижают, а учат быть сильным. Потому что наше общество хочет, чтобы армия была бы не его зеркалом, а школой и кузницей, проходя через которую, каждый гражданин был бы более смелым, сильным, искусным.
Организация защиты - это трудная задача: каждый момент ты осознаешь, что жизнь десятков, сотен, а иногда и тысяч людей зависит от того, что ты сделал, или не сделал, успел или не успел, правильного или неправильного решения. Каждый день у тебя есть новое, интересное дело - от военной науки и промышленности, вооружения и военной техники до инженерных и строительных работ, от логистики до военной медицины, от образования до кадровых решений и военной дипломатии. Имеешь дело с самыми разными людьми.
Кстати, о людях. За эти годы я действительно стал сильнее, работая с очень интересными и особенными людьми. На первый взгляд, гражданскому человеку трудно понять военного, поскольку у них очень разное восприятие многочисленных явлений. Но настоящий военный наряду с очень глубоким внутренним миром также очень ясен и прям, справедлив и силен. И с такими людьми всегда приятно иметь дело.
Уважаемые офицеры, я благодарен за вашу долголетнюю и полную опасностями службу и за то, что сделали защиту Родины миссией жизни. Вы являетесь основой нашей нации. Будьте крепки, и наше государство только будет двигаться вперед. Повторю свою большую просьбу: пусть ваша священная обязанность остается чистой и незапятнанной. Будьте требовательными к себе и к вашим боевым друзьям, никогда не терпите какой-либо проступок, какую-либо непорядочность или слабость армянского офицера. Как товарищ, вы можете быстро исправить ситуацию и этим предотвратить бо՛льшие проблемы. Я сам следовал этому правилу и, завершая службу, могу с уверенностью сказать, что я не допустил никаких шагов, за которые мне было бы стыдно.
Нам удалось эффективно бороться с коррупционными рисками. Конечно, эта борьба по-прежнему требует больших усилий, но я горжусь тем, что по завершении этих лет среди всех моих сослуживцев, армейских поставщиков, подрядных строительных организаций нет никого, кто мог хотя бы усмехнуться, слыша от меня эти слова.
Я не хотел бы превращать свои слова в отчет, потому что я изначально собирался скорее поделиться с вами, но, честно говоря, я действительно горжусь нашей работой по ряду направлений. Мы завершаем оборудование передовой системой видео наблюдения, мы поставили самое современное и точное вооружение и военную технику на боевое дежурство и резко повысили эффективность закупок - перераспределив огромные суммы денег на программы вооружения. Мы полностью пересмотрели правовую базу и внедрили 7-летнюю программу модернизации армии. Мы привнесли новое дыхание в военно-промышленный комплекс. Мы открыли для наших подростков двери лучшей средней школы в Армении - Военно-спортивного училища им. Монте Мелконяна и наилучшим образом оборудовали реабилитационный центр Защитника Отечества для наших героев.Для семей погибших и инвалидов мы нашли решение проблемы обеспечения жильем, до этого годами остававшееся на бумаге, и всем обществом, собрались в кулак, - для оказания им серьезной материальной поддержки через фонд 1000plus.am. Для наших граждан мы создали программы, сочетающие военную службу и высшее образование, чтобы они имели возможность уверенно войти в самостоятельную жизнь, что резко изменило ожидания молодежи от армии. Программы «Я» и «Честь» - новаторские и привлекательные - с международными стандартами. А программа «От солдата и до офицера» только должна начаться для наших солдат, которые выбирают профессию офицера во время службы. Мы провели самые крупные в истории наших Вооруженных Сил учения и начали глубокий пересмотр структуры войск для повышения эффективности. Мы обозначили комплексную программу реформирования работы военных комиссариатов.
Я горжусь тем, что передаю моему преемнику более крепкую, эффективную и боеспособную армию. Передаю значительно возросший бюджет, армию с расширенной инфраструктурой, улучшенными статистическими данными, - с пожеланием беречь ее как зеницу ока, и только для движения ее вперед, к победам.
Сожалею, что многие программы, особенно в сфере социальной защиты военнослужащих, пока еще находятся в стадии внедрения. Я детально передам следующему министру обороны незавершенные программы, указав на источники финансирования и правовые механизмы их осуществления, и я готов поддержать по мере своих сил его и всех будущих министров, чтобы привести безопасность нашей страны к еще более высокому уровню.Надеюсь, что и они также будут последовательны в вопросе развития и успешного внедрения запущенных программы. Даже если у нас и есть противоположные политические взгляды, я искренне желаю, чтобы мой преемник-министр обязательно добился успеха, потому что это будет означать, что он передаст армию и страну своему преемнику и нашим поколениям в еще лучшем состоянии.
Я благодарю всех вас и каждого - от рядового и до генерала, от специальных гражданских служащих Министерства и до Генерального штаба, мои команды, контролирующие нас неправительственные организации и средства массовой информации, руководителей и жителей приграничных общин, которые всегда крепко стоят рядом с армией, ветеранов всех времен и не в меньшей степени – терпеливые семьи моих и всех наших военнослужащих -за выполнение нашей общей работы с честью.