Թափառաշրջիկներին հիվանդանոցի դռներից ներս չեն թողնում
58-ամյա Գագիկ Շահնազարանը կնոջ' 54-ամյա Գայանե Ներսիսյանի հետ արդեն մեկ ամիս ապրում է իր նախկին աշխատավայրի լքված ավտոտնակում: «Տերերին խնդրեցի, որ մի քիչ մնամ, խղճով մարդ էր, թողեց, թե չէ կսառչեինք փողոցում»,- ասում է Գագիկը: Երբ եղանակը տաք էր, նրանք փողոցում էին գիշերում:
«Այնթափում տներս ծախել եմ, Տաշիրի շրջանում' Կալինինոյում, նոր տուն եմ առել: Բայց այնտեղ վիճակ չկա, փող չունեմ, որ անասուն, գոնե մի կով առնեմ: Տղես հիվանդ էր, նրա բուժման համար ծախեցի տունս: Այնտեղ աշխատանք չկար, եկել եմ Երեւանում գործ գտնելու, չկա»,-շարունակում է Գագիկը:
«Մի հատ տուն լիներ, գնայինք այնտեղ, էսպես չենք դիմանա: Ես չեմ կարողանում, ամեն ինչս ցավում է»,-ասում է Գայանե Ներսիսյանը:
Գագիկի հիվանդ որդին ապրում է Տաշիրում: «Նրա հետ կարող եմ ապրել, բայց աշխատանք չունենք, ի՞նչ անենք, ո՞նց ապրենք»,-ավելացնում է Գագիկը:
Նպաստ չեն ստանում: Թոշակ չեն ստանում, որովհետեւ կենսաթոշակային տարիքը դեռ չի հասել: Գագիկի առաջին կինը մահացել է: Գայանեի հետ ծանոթացել եւ ամուսնացել է ութ տարի առաջ եւ ութ տարի է միասին են:
Գայանեն գրանցված է Երեւանում, նա տուն ուներ, սակայն վաճառել է: Նրա որդին հանցագործություն էր կատարել. փող էր պետք, որպեսզի չազատազրկեին: Մայրը վաճառեց տունը եւ տղային ազատեց պատիժը կրելուց: Տղան թողել-գնացել է Ռուսաստան եւ մոռացել մորը:
«Տեսնու՞մ ես, կնոջս աչքերը ցրտից ուռել են, բայց չեմ կարողանում բժշկի տանել, փող չունենք»: «Իսկ դիմե՞լ եք որեւէ մեկին օգնելու համար, ձեզ նպաստ է հասնում, անվճար բուժօգնություն»,-հարցնում եմ ես:
«Ու՞մ դիմենք: Պետություն չկա, աղքատներին քացով տալիս գցում են ձորը: Հիվանդանոցի դռներից ներս մեզ չեն էլ թողնում»,-արտասվելով պատասխանեց Գոհարը:
«Գիտեք մենակ մե՞նք ենք այսպես, գնացեք Կոմայգի, այնտեղ ծառերի տակ քնած են մարդիկ»,-մեր հրաժեշտի ժամանակ ասում է Գագիկը:

58-year-old Gagik Shahnazaryan has been living with his wife, 54-year-old Gayane Nersisyan, in an abandoned garage on the grounds of his old workplace for a month now. "I asked the owner to let us stay here for a while. He is a conscientious man, and allowed us to stay. Otherwise, we would freeze to death in the streets," Gagik said. In warmer weather, the streets are where they are used to sleeping.
"I sold my house in the village of Ayntap and bought one in Kalinino in the Tashir Marz. But we couldn't live there-we had no money for cattle, not even for a single cow. My son got sick and I had to sell the house to pay for his treatment. There were no jobs there. I came to Yerevan to find a job, but there aren't any here, either," Gagik explained.
"If only there was a house to stay in, we can't take it any more. I can't stand it. Every bone in my body aches," Gayane Nersisyan added.
Gagik's sick son lives in Tashir. "We can stay with him there, but we are jobless," Gagik said. "What can we do? How can we survive?"
They don't get any government allowances, and they are too young to be entitled to pensions. Gagik met Gayane after his first wife died. They were married eight years ago, and have been together ever since. Gayane is registered in Yerevan . She had an apartment but sold it because her son had committed a crime and she needed money to keep him out of jail. Now her son is in Russia and has forgotten his mother.
"Don't you see that my wife's eyes are swollen from the cold? But I can't take her to the doctor-I don't have the money." I asked if they had gone to anyone for help, and pointed out that they were entitled to allowances, to free medical treatment. "Who should I appeal to?" Gayane answered tearfully. "There is no state. They kick the poor and throw them into the gorge. They don't even let us into the hospital."
"If you think we're the only ones in this situation, go to Komaygi [a public park in central Yerevan ]," Gagik said as he bid us farewell. "There are people there sleeping under trees."