Ստամբուլի հայկական եկեղեցու 100 տարվա փակ դռները շուտով կբացվեն
Ստամբուլի հայկական Սուրբ Որդւոց Որոտման եկեղեցում 100 տարի է' որևէ արարողություն չի եղել: Եկեղեցու' 100 տարուց ի վեր փակ մնացած դռները հուլիսից կբացվեն: «Առաջին աշխարհամարտէն ի վեր այս տեղը որպէս եկեղեցի չէր օգտագործված: Շատ երկար տարիներու երազ էր նորոգությունը. 1987-ին այդ երազը կար, ծրագիրը պատրաստած էր, բայց շատ մեծ գումարներ կազմած էր, և որպէս երազ մնացել էր»,-«Հետքի» հետ զրույցում նշում է Վաղարշակ սարկավագը:
Այս օրերին Սուրբ Որդւոց Որոտման եկեղեցում մեծ թափով ընթանում են վերանորոգման աշխատանքները: Եկեղեցին կպահպանի իր նախկին տեսքը, սակայն միայն որպես եկեղեցի չի գործի, կծառայի նաև որպես մշակութային կենտրոն:
Սուրբ Որդւոց Որոտմանը Պոլսոյ Հայոց պատրիարքարանի տարածքում գտնվող երեք եկեղեցիներից մեկն է: Նշված եկեղեցիները պատկանել են տարբեր պատրիարքարանների' Սուրբ Խաչը Էջմիածնին է ենթարկվել, Մայր Աստուածածինը' Ստամբուլի պատրիարքարանին, իսկ վերանորոգվողը' Երուսաղեմին:
Սուրբ Որդւոց Որստման եկեղեցին կառուցվել է Մահմուդ երկրորդի հրահանգով: Այն բազիլիկ ոճի միակ առաքելական եկեղեցին է Ստամբուլում. քաղաքին համահունչ կառուցելու նպատակով եկեղեցին տարբերվել է Արևմտյան Հայաստանի մյուս հայկական եկեղեցիների ճարտարապետական տեսքից: Սակայն տուժել է երկրաշարժի ժամանակ: «Եթե վեց ամիս առաջ գայիք այս եկեղեցի, անձրևանոցով պետք է պտտվեիք»,- ասում է վերանորոգման նախագծի ղեկավար Գևորգ Կարագյոզեանը:
«Ստամբուլը 2010 եվրոպական մշակույթի մայրաքաղաք» գործակալությունը արդեն վեց ամիս է' սկսել է Գում Գափու թաղամասում գտնվող Սուրբ Որդւոց Որոտման եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները: Եկեղեցու վերանորոգման ծախսերը կազմել են 2 մլն 200 հազար լիրա: 70 տոկոսը հատկացրել է թուրքական կառավարությունը, իսկ 30-ը' Պոլսոյ Հայոց պատրիարքարանը: «Ամենակարևորը' առաջին անգամ է, որ Օսմանյան պետության մեջ կառավարությունը այսպիսի մեծ դրամ է հատկացնում եկեղեցու վերանորոգման համար»,- ասում է Գևորգ Կարագյոզեանը:
Հունիսի վերջին տեղի կունենա եկեղեցու բացումը: Չնայած նախապես ծրագրված է, որ եկեղեցին նաև մշակութային կենտրոն է լինելու, Գևորգ Կարագյոզեանը հավաստում է, որ արարողություններ էլ կարող են լինել, կլինի նաև մոմ վառելու տեղ:

После 100-летнего перерыва армянская церковь в Стамбуле вновь откроет свои двери
Вот уже 100 лет, как в армянской церкви сурб Вордвоц Воротман в Стамбуле не проводятся церковные обряды и литургии. Однако в июле, после 100-летнего перерыва, церковь вновь распахнет свои двери. "Церковь не действовала со времен Первой мировой войны. Многие годы ее реставрация оставалась для нас мечтой. В 1987 г. был составлен проект, который, однако, потребовал больших денег. И мечта осталась мечтой",- сказал в беседе с корреспондентом "Hetq"-а дьякон Вагаршак.
В эти дни в церкви сурб Вордвоц Воротман полным ходом идут реставрационные работы. Церковь сохранит свой первоначальный вид, однако будет действовать не только как церковь, но и как культурный центр.
Церковь сурб Вордвоц Воротман – одна из трех церквей, находящихся на территории Армянской патриархии Стамбула. Все они принадлежали разным патриархиям: церковь сурб Хач подчинялась Первопрестольному Эчмиадзину, церковь сурб Аствацацин – Стамбульской патриархии, а реставрируемая церковь – Иерусалимской патриархии.
Церковь Вордвоц Воротман была построена по приказу Махмуда Второго. Это единственная армянская церковь в Стамбуле, построенная в стиле базилики. Архитектура этой церкви отличается от архитектуры других армянских церквей Западной Армении, поскольку было необходимо, чтобы она гармонично вписалась в облик города. Однако во время землетрясения церковь пострадала. "Если бы вы пришли сюда 6 месяцев назад, то вам пришлось бы стоять под зонтом",- сказал руководитель реставрационных работ Геворк Карагезян. "Уже шесть месяцев, как агентство "Стамбул – столица европейской культуры 2010 г." начало работы по восстановлению церкви сурб Вордвоц Воротман в квартале Гум Гапу. Расходы на реставрацию составили 2 млн 200 тысяч лир. 70 процентов этой суммы выделило турецкое правительство, 30 процентов – Армянская патриархия Стамбула. Очень важно, что правительство османского государства впервые выделяет на реставрацию такую крупную сумму",- добавил Г.Карагезян.
Открытие уже восстановленной церкви состоится в конце июня. И хотя заранее решено, что церковь будет служить также культурным центром, однако Геворк Карагезян уверяет, что здесь можно будет проводить церковную службу и церковные обряды.