Բորիս Մուրազի. «Այս պահին էլ եզդի կանայք վաճառվում են Թուրքիայի և Սիրիայի տարածքում»
-Իրաք մի քանի նպատակով եմ եկել, առաջին՝ ավելի լավ ծանոթանամ տեղի եզդիներին և ընդհանրապես իրավիճակին: Երբ 2013 թվականին 12 ընկերներով ուխտագնացության եկանք մեր սրբավայր Լալիշ, որոշեցինք, որ հետագայում մեր կապերն ուժեղացնելու ենք այստեղի հետ: 2014 թվականի ցեղասպանությունից հետո մեզ ավելի պարտավորված զգացինք օգնել մեր եղբայրներին: Պարզ է նաև, որ այստեղ երկար մնալու համար աշխատանք պետք է ունենայինք և ունենք, որի շնորհիվ կեցության իրավունք ունենք: Իմ նպատակն է նաև այստեղ ձեռք բերած փորձառությունն օգտագործել Հայաստանում՝ Հայաստանի և Իրաքի եզդիների միջև կապը սերտացնելու համար:
-Մենա՞կ եք գնացել, թե՞ կազմակերպությունից մարդիկ են միացել Ձեզ:
-Ինձ հետ մեր կազմակերպության անդամ Արթուր Աթաշովն է:
-5 ամիս է, ինչ Իրաքում եք: Ո՞ր շրջանում եք, ի՞նչ աշխատանքով եք զբաղվում: Այժմ ինչպե՞ս է իրավիճակն այդտեղ:
-Մեր մշտական բնակության վայրը Էրբիլ քաղաքն է, բայց դա չի խանգարում լինել տարբեր հատվածներում: Վերջին ամիսներին եվրոպացի մի ռեժիսորի աջակցել ենք այստեղ ֆիլմ նկարել եզդիների մասին, հիմա էլ պիտի օգնենք մի ֆրանսահայ ռեժիսորի՝ եզդիների մասին մեծ դոկումենտալ ֆիլմ նկարելու: Իրավիճակը ռազմական առումով հանդարտ է, բայց քաղաքական լարվածություն կա Իրաքի և քրդական կառավարությունների միջև, եզդիների և քրդերի միջև: Իսկ ահա օրերս այս ամենին գումարվեց Թուրքիայի ռազմական հարձակման վտանգը Շանգալի ուղղությամբ:
-Կմանրամասնե՞ք, թե քաղաքական լարվածությունն ինչ հետևանքներ է ունենում, և դրանից ինչ վնասներ են կրում Իրաքի եզդիները:
-Քաղաքական հիմնական լարվածությունը կապված է քրդերի անկախության հանրաքվեի հետ, որից հետո Իրաքի զինուժի կողմից ռազմական գործողություններ սկսվեցին քրդերի դեմ և տարբեր սանկացիաների կիրառվեցին, որոնցից էր միջազգային ավիաչվերթների արգելումը Քրդստանում: Հանրաքվեից հետո Իրաքի զինուժը քրդերի վերահսկողությունից հանեց նաև եզդիաբնակ Շանգալը, ի շնորհիվ եզդի առաջնորդների՝ առանց զինված բախման: Հիմա, սակայն, Շանգալի ուղղությամբ ճնշումներ է բանեցնում Թուրքիան, որի հետևանքով Քրդական բանվորական կուսակցության եզդի մարտիկները, որոնք 2014 թվականի ցեղասպանության ժամանակ եկել էին Շանգալ, Իրաքի կառավարության պահանջով լքեցին այդ մարզը: Հիմա Թուրքիան, կարծես, պահանջում է, որ Իրաքը Շանգալն ամբողջությամբ իր վերահսկողության տակ վերցնի, անգամ եզդիների գլխավոր սրբավայրերից մեկը՝ Շարֆադինի տաճարը:
Ներքին քաղաքական հաջորդ հարցն այն է, որ քրդերը մինչև առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք տեղի կունենան մայիսին, թույլ չեն տալու իրենց տարածքում հաստատված եզդի փախստականներին վերադառնալ Շանգալ: Նպատակը մեկն է՝ վերահսկել եզդիների ձայները:
-Հիմա քանի՞ եզդի կա Իրաքում:
-Հիմա դժվար է ասել, քանի որ կոնկրետ հաշվարկ չկա, թե քանիսն են սպանվել այս տարիներին, քանիսն են հեռացել այլ երկրներ, իսկ մինչև ցեղասպանությունը մոտ 1,2 միլիոն էր:
-Ցեղասպանության հետևանքով քանի՞ զոհ եղավ:
-Մոտ 10 հազար զոհ, բայց այս պահին դեռ 3000 կնոջ և երեխայի ճակատագիր անհայտ է, ու ամեն անգամ նոր եղբայրական գերեզմաններ են հայտնաբերվում:
-Ձեր կազմակերպության ֆեյսբուքյան էջում նշել էիք, որ «Իսլամական պետություն» զինյալ խմբավորման անդամները եզդի կանանց են վաճառում: Ձեզ հայտնի՞ են նման դեպքեր:
-Հենց այդ երեք հազարն են, որ չգիտենք՝ ո՞ղջ են, սպանվե՞լ են, թե՞ գերության մեջ են:
-Կանանց վաճառքի դեպքեր կա՞ն, որոնք բացահայտվել են:
-Իհարկե, մի դեպքում հենց ծնողներն են իրենց երեխաներին գնում, մեկ այլ դեպքում նրանք չեն հասցնում, ու աղջիկները վաճառվում են արաբական տարբեր երկրներում: Շատ կան նման դեպքեր, պետք է հիշենք, որ մինչ այդ եզդի գերիների թիվն անցնում էր 6000-ը: Այս պահին էլ եզդի կանայք վաճառվում են Թուրքիայի և Սիրիայի տարածքում:
-Հայտնի՞ է, թե կոնկրետ ոեվքեր են վաճառողները:
-Իհարկե, դրանք «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման անդամներն են, որոնք 2014 թվականին գրավել էին Շանգալը:
-Ի՞նչ հնարավոր զարգացումների եք սպասում Իրաքում:
-Այս պահին ամեն բան առկախված է մինչև մայիսին կայանալիք պառլամենտական ընտրությունները, որից հետո արդեն նոր պրոցեսներ կսկսենք, և հուսամ՝ բոլոր եզդիները ճամբարներից կվերադառնան Շանգալ:
-Ի՞նչն է ամենաշատն անհանգստացնում Ձեզ՝ ապրելով և աշխատելով Իրաքում այժմ:
-Անորոշությունը՝ կապված Շանգալի ճակատագրի հետ, որևէ մեկն այս պահին չգիտի, թե ինչ զարգացումներ կլինեն, ինչ վիճակում կլինի մարզը, կվերադառնա՞ն եզդիները, թե՞ ոչ, ովքե՞ր կապահովեն մարզի անվտանգությունը, ինչպե՞ս կվերականգնվեն ավերակները: Հիմնական խնդիրը հենց Ձեր նշած հարցերի պատասխանների բացակայությունն է:

Борис Мурази: “Езидских женщин и сейчас продают на территории Турции и Сирии”
На вопросы Hetq.am отвечает председатель общественной организации “Национальное объединение синджарских езидов” Борис Мурази.
Почему вы решили отправиться в Ирак?
В Ирак я отправился по нескольким причинам. Во-первых, чтобы поближе познакомиться с местными езидами и изучить ситуацию в целом. В 2013 году мы с 12 друзьями совершили паломничество в священное для нас место Лалиш и тогда же решили усилить здесь наши связи. После геноцида 2014 г. мы поняли, что обязаны помогать нашим братьям. Понятно таже, что для длительного пребывания здесь нам необходимо было провести - и мы проводим - определенную работу. Моя цель состоит также в том, чтобы использовать приобретенный здесь опыт для установления более тесных связей между езидами Армении и Ирака.
Вы поехали один или к Вам присоединились другие члены организации?
Со мной был член нашей организации Артур Аташов.
В Ираке вы уже пять месяцев. В каком районе находитесь? Какую работу выполняете? Какая сейчас там ситуация?
Местом нашего постоянного проживания является город Эрбил, но это не мешает нам бывать в различных районах. В последние месяцы мы помогали одному режиссеру из Европы снимать здесь фильм о езидах, а сейчас должны помочь режиссеру-армянину из Франции снять большой документальный фильм о езидах. В военном плане ситуация спокойная, однако между иракским и курдским правительствами, а также между езидами и курдами существует политическая напряженность. А в эти дни ко всему этому прибавилась угроза военной агрессии на шенгалском направлении со стороны Турции.
Объясните, пожалуйста, какие последствия имеет политическая напряженность и как она отражается на иракских езидах?
Политическая напряженность связана в основном с референдумом о независимости курдов, после которого военные силы Ирака начали боевые действия против курдов, были применены различные санкции, в том числе запрет на международные авиарейсы в Курдистан. После референдума вооруженные силы Ирака благодаря езидским лидерам смогли без вооруженного столкновения вывести из-под контроля курдов населенный езидами Шангал. Однако в настоящее время Турция оказывает давление на шангалском направлении, вследствие чего входящие в Курдскую Рабочую Партию бойцы-езиды, которые во время геноцида 2014 г. прибыли в Шангал, по требованию правительства Ирака покинули этот район. Сейчас Турция, видимо, требует, чтобы Ирак взял под свой полный контроль Шангал и даже одну из главных святынь езидов – Шарфадинский храм.
Следующий внутриполитический вопрос касается того, что до предстоящих в мае парламентских выборов курды не позволят обосновавшимсся на своей территории езидским беженцам вернуться в Шангал. Тем самым они хотят взяять под свой контроль голоса езидов.
Сколько сейчас езидов в Ираке?
Трудно сказать, точных расчетов того, сколько езидов было убито за эти годы, сколько уехали в другие страны, нет. А до геноцида было 1,2 миллиона.
Сколько человек стали жертвами геноцида?
Около десяти тысяч, но на данный момент неизвестна судьба 3000 женщин и детей. И каждый раз обнаруживаются новые братские могилы.
На фейсбуковской странице вашей организации сообщается о том, что боевики вооруженной группировки “Исламское государство” продают езидских женщин. Вам известны такие случаи?
Как раз об этих трех тысячах женщин нам ничего неизвестно. Мы не знаем, живы они или убиты, попали в рабство…
Есть ли раскрытые случаи продажи женщин?
Конечно. Есть случаи, когда сами родители покупают своих детей, есть случаи, когда родители не успевают это сделать, и девочек продают в других арабских странах. Таких случаев очень много. Вспомним, что до этого число пленных езидов достигало 6000. Езидок и сейчас продают на территории Турции и Сирии.
Известно, кто занимается продажей?
Члены террористической группировки “Исламское государство”, которые в 2014 г. захватили Шангал.
Какие процессы ожидаются в Ираке?
Сейчас все зависит от предстоящих в мае парламентских выборов, после которых начнутся новые процессы. Очень надеюсь, что все езиды вернутся из лагерей в Шангал.
А что сейчас Вас больше всего волнует в Ираке?
Неопределенность, связанная с судьбой Шангала. В настоящий момент никто не знает, какие события могут произойти, какая ситуация сложится в этом районе, вернутся ли езиды, кто обеспечит безопасность района… Основная проблема – это отсутствие ответов на все заданные Вами вопросы.