Թուրքիան ավելի լիբերալ է Հայաստանի նկատմամբ, քան Ադրբեջանը
Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության (ՍԾՏՀ) կազմակերպությունում (կենտրոնակայանը՝ Ստամբուլ) ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Միքայել Վարդանյանն ասում է, որ ՍԾՏՀ-ին անդամակցելը, ի թիվս այլ հարցերի, Հայաստանին հնարավորություն է տալիս ավելի մոտիկից շփվել Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ:
«Մենք ուղիղ կապ ունենք այդ երկրների հետ, բայց խոսքը ոչ թե երկկողմ, այլ բազմակողմ հարաբերությունների մասին է: Մենք պարզապես նրանց հետ շփվելու հնարավորություններ ունենք, ասենք, աշխատանքային խմբերի, արտգործնախարարների եւ այլ հանդիպումների ժամանակ»,- նշում է Մ. Վարդանյանը: Ըստ նրա՝ Թուրքիան Հայաստանի կողմից ներկայացված տարբեր նախագծերի քննարկումների, այլ հարցերի ժամանակ դրական է արտահայտվում: Նույնն էլ տեղի է ունենում մեր կողմից Թուրքիայի ծրագրերի ու առաջարկների քննարկմանը: Այնինչ Ադրբեջանի դիրքորոշումը մեր հանդեպ ավելի մերժողական է. «Սակայն նույն Ադրբեջանն, օրինակ, առողջապահության ոլորտի համաձայնագրի նախագծի վերաբերյալ վերջերս մի քանի կոնկրետ եւ դրական առաջակություն է ներկայացրել, որտեղ ոչ մի քաղաքական հարց չկա: Մենք դա ուղարկել ենք մեր առողջապահության նախարարություն, եւ այնտեղից մասնագետները տվել են դրական դիրքորոշում: Այսինքն՝ եթե դրական առաջարկներ են արվում, ինչու՞ չաջակցենք»:
1992-ին հիմնադրված եւ այսօր 12 անդամ ունեցող (Ալբանիա, Հայաստան, Ադրբեջան, Բուլղարիա, Վրաստան, Հունաստան, Մոլդովա, Ռումինիա, Ռուսաստան, Սերբիա, Թուրքիա, Ուկրաինա) կազմակերպության երկրները, Վարդանյանի փոխանցմամբ, «փորձում են մեկը մյուսին ընդառաջ գնալ եւ բոլոր տնտեսական հարցերը քննարկել սեղանի շուրջ ու դրանով իսկ նպաստել տարածաշրջանի տնտեսական զարգացմանը: Սա ՍԾՏՀ-ի ընդհանուր բերակամական մթնոլորտն է»: ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը կարեւորում է նաեւ այն, որ տնտեսական համագործակցությունը գոնե ինչ-որ չափով կարող է նպաստել քաղաքական հարցերի լուծմանը:
Վերջին տարիներին Հայաստանից շատ փորձագետներ են մասնակցում նիստերին, ինչն ավելի է ակտիվացնում երկրի դերակատարությունը ՍԾՏՀ-ում ու նպաստում, որ մասնագետները ՀՀ դիրքորոշումները առաջ քաշեն կազմակերպության միջոցով: Մ. Վարդանյանը համաձայն չէ կարծիքին, թե մեր երկիրը սիմվոլիկ դերակատարում ունի կազմակերպությունում: Ասում է, որ վերջին տարիներին այստեղ մենք բավականին դրական արդյունքների ենք հասել, որոնք առաջին հայացքից կարող են այնքան էլ շոշափելի չթվալ, սակայն դա է կազմակերպության ներուժը:
ՍԾՏՀ Նախագծերի զարգացման հիմնադրամը, որը ֆինանսավորում է անդամ-երկրների կողմից ներկայացված ծրագրեր մի շարք ոլորտներում (տնտեսություն, առողջապահություն, բարձր տեխնոլոգիաներ, կրթություն եւն), ըստ Մ. Վարդանյանի, կյանքի է կոչել 16 ծրագիր, որոնցից 2-ին մասնակցել է նաեւ ՀՀ-ն: Սակայն վերջին տարիներին հենց Հայաստանը ներկայացրել է 5 ծրագիր, որոնցից տեխնոպարկերի համագործակցության խթանման մասին նախագիծն արդեն հավանության է արժանացել եւ կֆինանսավորվի մինչեւ այս տարեվերջ: Նախագծի հեղինակ հայկական «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը գործընկերներ է ձեռք բերել Ռումինիայից, Բուլղարիայից եւ Հունաստանից: Հայաստանի 5 նախագծերից մյուս 2-ը քննարկման փուլում են, 1-ն արդեն ներկայացել է քննարկման, մյուսն էլ պետք է ներկայացվի: ՍԾՏՀ-ում կա մեկ այլ հիմնադրամ եւս՝ Հունական զարգացման հիմնադրամը, որը ֆինանսավորում է հստակ ոլորտների նախագծեր: Հայաստանն առայժմ անմասն է դրանցից, սակայն Միքայել Վարդանյանն ասում է, որ գալիք տարվանից կներկայացվեն բարձրագույն տեխնոլոգիաների եւ տրանսպորտի վերաբերյալ ծրագրեր: Այս նախագծերից զատ՝ ՀՀ-ն իր ընտրությամբ մասնակցում է նաեւ մյուս անդամների ծրագրերին:
Կազմակերպության առավել խոշոր ծրագրերը երկուսն են՝ Սեւծովյան օղակաձեւ մայրուղին եւ Ծովային մայրուղիների զարգացման ծրագիրը: Առաջինով, մասնավորապես, նախատեսվում է Սեւ ծովի շուրջ ունենալ մի մայրուղի, որին կապված կլինեն բոլոր 12 անդամները: Հայաստանը որպես իր հատված ներկայացրել է Հյուսիս-հարավ ճանապարհը: «Եթե հարցը հստակեցնենք, ապա կազմակերպությունը կզբաղվի Հյուսիս-հարավ մայրուղու որոշակի ֆինանսավորման հնարավորություններով: Այդ դեպքում ինչ-որ չափով կթեթեւանա նաեւ Հայաստանի հոգսը»,- ասում է Մ. Վարդանյանը:
ՍԾՏՀ-ի շրջանակներում գործում է նաեւ գործարար խորհուրդ, որտեղ ընդգրկված են 12 երկրների գործարար հատվածները: ՀՀ մշտական ներկայացուցիչն ասում է, թե խորհրդի բյուջեն չի համապատասխանում առկա ծրագրերին ու նպատակներին, սակայն խորհրդին, այնուամենայնիվ, հաջողվում է ծրագրեր իրականացնել, որոնց մի մասն այժմ ընթացքի մեջ է: Նա չի մեկնաբանում թուրք վերլուծաբանների կարծիքն առ այն, որ Հայաստանը Թուրքիայի համար տնտեսապես այնքան էլ հետաքրքիր եւ ներդրումների համար արդյունավետ երկիր չէ: «Այս կազմակերպության շրջանակներում մենք չունենք Թուրքիայի հետ քննարկելու երկկողմ հարցեր՝ ոչ տնտեսական, առավել եւս ոչ էլ քաղաքական,- շեշտում է Վարդանյանը,-մենք անում ենք հնարավորինը՝ այս կազմակերպության շրջանակներում մեկս մյուսին հասկանալու համար՝ մասնակցելով բազմակողմ ձեւաչափի հանդիպումների: Անում ենք այն, ինչը մեր լիազորություների շրջանակներում է: Դրանցից դուրս մենք ոչ մի քայլ չենք ձեռնարկում եւ չենք պատրաստվում ձեռնարկել»:
Հարցին, թե 12 անդամների մեջ կա՞ն «ծանրքաշայիններ», Միքայել Վարդանյանը բացասական պատասխան է տալիս ու նշում, որ բոլորը հավասար են, եւ կապ չունի, որ կազմակերպության Կանոնադրության համաձայն Թուրքիան մուծում է տարեկան 250 հազար եվրո անդամավճար, իսկ Հայաստանը՝ 57 հազար: Ըստ նրա՝ դա որեւէ կերպ չի անդրադառնում ծրագրեր ներկայացնելու, դրանք հաստատելու, ֆինանսավորելու կամ ՍԾՏՀ-ում այլ գործառույթներ իրականացնելու՝ բոլորի համար հավասար իրավունքների վրա:

Турция относится к Армении либеральнее, чем Азербайджан
Постоянный представитель РА в Организации Черноморского Экономического Сотрудничества (штаб-квартира в Стамбуле) Микаел Варданян утверждает, что членство в ОЧЭС дает Армении возможность, помимо прочих вопросов, более тесно общаться с Турцией и Азербайджаном.
"С этими странами у нас прямые связи, но речь идет не о двусторонних, а о многосторонних отношениях. Мы просто имеем возможность общаться с ними, скажем, во время встреч рабочих групп, министров иностранных дел и т.д.",- отмечает М.Варданян. По его словам, в ходе обсуждений проектов, представляемых Арменией, и других вопросов Турция высказывается положительно. Точно так же поступает наша страна при обсуждении проектов и предложений Турции. Между тем позиция Азербайджана по отношению к нам более негативная. "Но тот же Азербайджан, например, выдвинул недавно несколько конкретных дельных предложений по соглашению о здравоохранении, в которых не было политических вопросов. Мы передали эти предложения в наше Министерство здравоохранения, и специалисты дали положительную оценку. То есть если выдвигаются положительные предложения, почему бы не поддержать".
Страны, которые входят в основанную в 1992 г. и насчитывающую на сегодняшний день 12 членов (Албания, Армения, Азербайджан, Болгария, Грузия, Греция, Молдова, Румыния, Россия, Сербия, Турция, Украина) организацию, по словам Варданяна, "пытаются идти навстречу друг другу и все экономические вопросы обсуждать за круглым столом, тем самым способствуя экономическому развитию региона. В этом состоит, в целом, дружественная атмосфера в ОЧЭС".
Постоянный представитель РА отметил еще одно важное обстоятельство: экономическое сотрудничество может в какой-то степени способствовать решению политических вопросов.
В последние годы многие эксперты из Армении участвуют в заседаниях, что помогает еще больше активизировать роль нашей страны в ОЧЭС и способствует тому, чтобы посредством организации специалисты представляли позицию Республики Армения. Микаел Варданян не согласился с тем, что наша страна играет символическую роль в ОЧЭС. В последние годы мы добились довольно положительных результатов, которые, на первый взгляд, могут казаться не очень ощутимыми, но таков потенциал организации, говорит М.Варданян.
Фонд развития проектов ОЧЭС, который финансирует представляемые странами-членами программы в ряде сфер (экономика, здравоохранение, высокие технологии, образование), реализовали 16 программ, в двух из которых принимала участие Армения. А в последние годы сама Армения представила 5 программ, один из которых – проект стимулирования сотрудничества технопарков уже одобрен и до конца этого года получит финансирование. Автор проекта – армянский фонд "Инкубатор предприятий" – нашел партнеров в Румынии, Болгарии и Греции. Два других армянских проекта находятся в стадии обсуждения, один уже представлен на обсуждение и один – будет представлен.
В рамках ОЧЭС действует и Греческий фонд развития, который финансирует проекты в конкретных сферах. Армения пока не выдвигала свои проекты в этих сферах, однако Микаел Варданян сообщил, что с будущего года будут представлены программы по высоким технологиям и транспорту. Кроме того, Армения по собственному выбору участвует в программах других стран-членов ОЧЭС.
Наиболее крупными проектами организации являются Черноморская кольцевая магистраль и Программа развития морских магистралей. Первым проектом предусматривается создание вокруг Черного моря магистрали, которая свяжет все 12 стран-членов ОЧЭС. Армения, в качестве своей части, представила дорогу Север-Юг. "Если мы конкретизируем вопрос, то организация изучит возможность определенного финансирования этой магистрали, что позволит хоть немного облегчить заботы Армении",- говорит М.Варданян.
В рамках ОЧЭС действует также бизнес-совет, в который входят бизнес-секторы 12 стран. По словам постпреда РА, бюджет совета не соответствует существующим программам и целям, однако ему все же удается осуществлять программы, часть которых уже находится в процессе реализации. Микаел Варданян не прокомментировал мнение турецких аналитиков о том, что Армения не является для Турции экономически привлекательной и эффективной в плане инвестиций страной. "В рамках этой организации у нас нет двусторонних вопросов – ни экономических, ни тем более политических, которые нуждаются в обсуждении с Турцией,- подчеркнул Варданян. – Мы делаем максимум возможного, чтобы в рамках этой организации понимать друг друга, участвуя во встречах в многосторонних форматах. Делаем только то, что что входит в рамки наших полномочий".
На вопрос, имеются ли среди 12 стран-членов "тяжеловесы", Микаел Варданян ответил отрицательно, добавив, что все страны равны, и не имеет значения, что Турция, согласно Уставу организации, ежегодно платит в качестве членского взноса 250 тысяч евро, а Армения – 57 тысяч. Это никак не сказывается на равных для всех правах представления, утверждения, финансирования программ, а также на осуществлении других функций в ОЧЕС, заверил М.Варданян.