Բացվել է Անիի հիմնադրման 1050-ամյակին նվիրված ցուցահանդես
Երևանի «Ակադեմիա» պատկերասրահում մայիսի 2-ից 15-ը գործելու է Անի քաղաքի հիմնադրման 1050-ամյակին նվիրված, հայ ժամանակակից նկարիչների աշխատանքների ցուցահանդեսը, որը բաց է բոլոր ցանկացողների համար:
Ցուցահանդեսը կազմակերպել է Աշխարհի հայ նկարիչների միավորումը' վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հովանու ներքո, իսկ հովանավորել է «ԱրմենՏել» ընկերությունը:
Ընկերության հասարակայնության հետ կապերի ծառայություն տեղեկացմամբ' ցուցահանդեսի նախապատրաստման շրջանակներում 26 նկարիչ այցելել է Անի, որտեղ կատարված էտյուդները հիմք են դարձել ցուցահանդեսին ներկայացված 72 աշխատանքի համար:
«Առաջին անգամ ես տեսա Անի քաղաքը հայ մեծ նկարիչ Մարտիրոս Սարյանի նկարներում: Այսօր' ավելի քան 1000 տարի անց, չի մոռացվել հին մայրաքաղաքի անմահ գեղեցկությունը: Հուսով եմ, որ ցուցահանդեսի այցելուները կգնահատեն Անիի ճարտարապետական և մշակութային արժեքը»,- նշել է «ԱրմենՏել» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:

Открылась выставка, посвященная 1050-летию основания города Ани
Со 2-го до 15 мая в картинной галерее «Академия» города Еревана продлится выставка работ художников, приуроченной к 1050-летию основания города Ани. Выставка открыта для всех желающих.
Выставка организована Союзом армянских художников мира под патронатом премьер-министра РА Тиграна Саргсяна и Араратской Патриаршей епархии Армянской Апостольской церкви. Корпоративным спонсором выставки стала компания «АрменТел».
Как сообщает служба по связям с общественностью компании «АрменТел», в рамках подготовки к выставке 26 армянских художников посетили развалины древнего города Ани на армяно-турецкой границе. Зарисовки с натуры стали основой для новых работ. Всего выставке представлены 72 работы, посвященные исключительно древней армянской столице - городу Ани.
«Впервые я увидел город Ани на картинах великого армянского художника – Мартироса Сарьяна. Сегодня, после более чем 1000 лет красота и величие древней столицы не забыты. Я искренне надеюсь, что посетившие эту выставку, смогут приобщиться к величию древней столицы и ее архитектурным и культурным ценностям», - отметил генеральный директор ЗАО «АрменТел» Игорь Климко.