«Ինչպես երկրի, այնպես էլ գիտության և գիտնականի վիճակն է»
Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի պետրոլոգիայի և իզոտոպային երկրաբանության լաբորատորիայի ղեկավար Ղազար Գալոյանին շատերը գուցե հիշեն հեծանիվի հայտնի պատմությամբ:
4 տարի առաջ Գիտություների ազգային ակադեմիայի տարեկան ընդհանուր ժողովին, որին մասնակցում էր նաև Սերժ Սարգսյանը, անդրադառնալով գիտնականների սոցիալական խնդիրներին՝ Գալոյանն ասել էր, որ պետք է բարենպաստ պայմաններ ստեղծել գիտնականների համար: Նա նշել էր, որ մնալու և աշխատելու է Հայաստանում, բայց միևնույն ժամանակ ակնկալում է մարդավայել աշխատավարձ և ապրելու ու գործելու մարդավայել պայմաններ: Գիտնականն ավելացրել էր, որ այսօր մեր երկրում մեկը մի քանի մեքենա ունի, իսկ մյուսն անգամ կոշիկ չունի, որ աշխատանքի գնա: Նա նշել էր, որ տարբեր հավաստագրերից զատ գիտնականներին անհրաժեշտ է խրախուսել թեկուզ փոքր պարգեւներով, ենթադրենք, հեծանիվով, որը քաղաքակիրթ երթևեկության միջոց է. «Երբ մեր նախարարները աշխատանքի կգնան հեծանիվով, այդ օրից կսկսի ազգի բարեկեցությունը»:
Գիտնականի ասածը առարկայական էր ընդունել ակադեմիայի նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը՝ նշելով, թե ինքն անձամբ է խոստանում հեծանիվ նվիրել Գալոյանին: Սրան ի պատասխան Սերժ Սարգսյանն արձագանքել էր՝ «նախարարների՞ն, թե՞ երիտասարդ տարիքից մի քիչ բարձր տարիք ունեցող մեր հարգարժան ընկերոջը»:
Երկրաբանական գիտությունների թեկնածու, տիեզերքի մասին գիտությունների (Ֆրանսիա) դոկտոր, Հայաստանի 100 արդյունավետ գիտաշխատողների ցանկում ընդգրկված Ղազար Գալոյանը նշում է, որ հեծանիվի պատմությունը մի քիչ վիրավորական ստացվեց, քանի որ իրականում իր խոսքերն ուղղված էին նախարարներին, բայց անմիջական հասցեագրումը գուցե կռվի նմանվեր, այդ պատճառով ինքը նրբորեն է մոտեցել հարցին: Հեծանիվը, ըստ նրա, փիլիսոփայություն է, մշակույթի ձև, մինչդեռ դահլիճում ներկաներն այն առարակայական ընդունեցին: «Եթե այդ ժամանակ նախարարին դիմեի (նկատի ունի այն ժամանակվա ԿԳՆ Արմեն Աշոտյանին- հեղ.), որը ներկա էր դահլիճում՝ պնդելով, թե ինչու եք այդքան թանկարժեք ծառայողական մեքենա առնում, փոխարենը դպրոցների կամ մանկապարտեզների տանիքները կամ աստիճանավանդակները վերանորոգեք, միգուցե դա կռվի նմանվեր: Ընդամենը փորձեցի կոչ անել, որ հեծանիվի անցնեն»,- ասում է նա:
Գիտնականի խոսքով՝ շատերը կարծեցին, թե ինքը հեծանիվի կարիք ունի, թեև խոսքերն այլ ենթատեքստ ունեին: Տեղյակ չէ՝ եղա՞ն նախարարներ, որ այդ ելույթից հետո ախորժակները սահմանափակեցին կամ շռայլ ծախսերը կրճատեցին:
Գալոյանը գիտության ոլորտում է 1996 թվականից: Հիշում է, որ այն տարիներին վստահություն չկար գիտության և առհասարակ Հայաստանի ապագայի հանդեպ, այն մշուշոտ էր: Բայց ԵՊՀ-ում սովորելու տարիներին դասախոսներից մեկը հուշել էր, որ նրա ապագան գիտության մեջ է. այդպես էլ ԵՊՀ-ից հետո մտավ Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտ: «Եկա, տեսա մարդիկ ցրտի պայմաններում տաք հագնված, այսպես կոչված, բուշլատներով նստած էին իրենց աշխատասենյակներում: Մի պահ սարսափեցի, թե էս ուր եմ եկել»,- ասում է գիտնականը: Հետագայում ԵԳԻ-ում պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսությունը և մինչ օրս շարունակում է աշխատել այստեղ:
-Գիտության վիճակը լավացա՞վ այս 22 տարիներին:
-Փորձեմ մեր ինստիտուտի օրինակով խոսել, քանի որ մյուսներին մոտիկից ծանոթ չեմ, թեև շփում կա: Լավ գիտնականներ կային, որոնք այսօր չկան, այդ տեղերը համալրվեցին երիտասարդներով: Ոմանք դա համարում են լավ, ոմանք՝ ոչ: Աշխատավարձերն, ինչ խոսք, համեմատաբար բարձրացան: Աշխատանքի եմ ընդունվել 6000 դրամ աշխատավարձով, պահումներից հետո մնում էր 4600 դրամ, այսօր արդեն 90 հազար է:
-Բայց մնացիք, աշխատեցիք այդ գումարով:
-Երբ սիրում ես գործը, երբ զգում ես, որ անելիք ունես, ի վիճակի ես որոշ նորարարություններ կամ լրացումներ կատարել նախկին հեղինակների արածներից հետո, շարունակում ես աշխատել: Արդեն հայ-ֆրանսիական կապերն էին ստեղծվել, ինքնըստինքյան լավ գիտնական դառնալու հեռանկար կար, գիտության արդիական խնդիրներով զբաղվելու հնարավորություն կար, այն ժամանակվա համար անալիտիկ, ժամանակակից հնարավորություններն օգտագործելու, նոր խոսք ասելու հնարավորություն կար: Իսկ երբ արդեն անցել ես այդ ճանապարհը, շատ դժվար է 180 աստիճանով թեքվել և մոռանալ այդ ամենը՝ ասելով, թե գիտությամբ էլ չես զբաղվում:
Այսօր շատ տխուր է վիճակը, որովհետև արտասահման գնալ-գալու հեռանկարը դժվարանում է՝ տարիքով պայմանավորված: Տարիների ընթացքում ավելի է ամրապնդվում Հայաստանում մնալու հեռանկարի հույսը: Բնականաբար, աշխատավարձը, որ կոչվում է բազային, ոչ ոքի չի գոհացնում, բայց մարդիկ կան, որ դա ստանում են որպես նպաստ, քանի որ գիտությամբ լիարժեք չեն զբաղվում: Այդ դրամական միջոցները հաճախ ոչ միշտ են նպատակին ծառայում, գումարների փոշիացում է տեղի ունենում: Այսօր Գիտության պետական կոմիտեն փորձում է ելք գտնել, ֆիլտրեր օգտագործել՝ փոշիացումը կասեցնելու համար, քիչ թե շատ ստացվում է, բայց լիարժեք արդյունք չունենք, որ գոհացնի աշխատող գիտնականին: Չաշխատողներն էլ են հաճախ դժգոհում, թե ցածր է աշխատավարձը, դրա համար էլ իրենք լիարժեք չեն զբաղվում, չեն կարողանում դաշտ գնալ, անալիզներ անել և այլն: Արդարացվա՞ծ է դա, թե՞ ոչ, չգիտեմ: 22 տարիներին աշխատավարձը բարձրացավ, բայց մեր օրերում դարձյալ մնում է ծայրահեղ նվազագույն՝ 200 դոլարից մի քիչ պակաս. լավատեսություն արդեն չկա, ուղղակի մի փոքր հույս կա, որ կկարողանանաք թեմատիկ ֆինանսավորում ունենալ:
Չէի ցանկանա, որ գրանտները գերակա լինեին մեզ համար, որովհետև երբ մարդ ուզում է զբաղվել իր սիրած գիտական ուղղությամբ, գրանտ չի գտնում դրա համար: Գրանտները (թող ինձ ներեն այն մարդիկ, ովքեր զբաղվում են դրանցով) հիմնականում գալիս են ավելի շատ կողմնակի, սիրողական հարցերի համար, որոնք բուն գիտությանը, կարծում եմ, չեն նպաստում:
Չեմ ուզում թերագնահատել մեր գիտական հանրության կատարած աշխատանքը, ներկայացրած հայտերը, բայց երբ տրամադրվող միջոցները քիչ են, բնականաբար, բոլոր թեմաները չեն կարող անցնել՝ անկախ լավը կամ վատը լինելուց: Վերմակը փոքր է, հետևաբար, այն իրենց վրա քաշելու խնդիր է առաջանում, ու կարող է ստացվի այնպես, որ մի քիչ ավելի ճարպիկներն ավելի շուտ քաշեն իրենց վրա, և շատերի մոտ կառաջանա հիասթափություն գիտությամբ զբաղվելու վերաբերյալ:
-Կարճ ինչպե՞ս կբնութագրեք այսօրվա գիտության վիճակը:
-Ինչպես երկրի, այնպես էլ գիտության և գիտնականի վիճակն է: Ոմանք գլուխները թաքցրել են և օգտվում են այս փոքրիկ փշրանքներից, իրենց չի հետաքրքրում գիտության ներկա վիճակը և ոչ էլ ապագան, ոմանք էլ իրենց կոտորում են, որպեսզի կարողանան փրկել այդ փշրանքները կործանումից: Երիտասարդների համար էլ ինչ-որ առումով գիտության ոլորտը դարձել է նախնական շրջանում կայանալու միջավայր, հետո, եթե ստացվի, արտասահմանյան գործուղումների գնալ… Մեծամասամբ այլևս չեն վերադառնում, որովհետև երբ մարդը դուրս է գալիս, տեսնում է գիտական կյանքն իր բոլոր դժվարություններով ու գրավիչ կողմերով, այլևս մտածում է, որ Հայաստանը շատ նեղ է գիտությամբ զբաղվելու համար:
-Հատկապես վերջին տարիներին կառավարությունը գիտնականներից կիրառական արդյունք է ակնկալում: Նույնիսկ դժգոհության որոշակի տարրեր կան գործադիրի հայտարարություններում:
-Կառավարությունը երևի լավ չի պատկերացնում գիտություն-գիտնական եզրույթը: Նրանց թվում է, թե եթե գիտնական ես, կարող ես միանգամից հասնել կիրառական ոլորտի և դետալներ արտադրել: Այդպես չէ, և ամբողջ աշխարհում էլ այդպես չէ:
Այն երկրները, որոնք այցելել եմ, հիմնականում զբաղված են հիմնարար հետազոտությամբ և նրանց իշխանություններին դա ամենևին չի մտահոգում. նույնիսկ օգնում են Հայաստանին և այն երկրներին, որոնք սեփական միջոցներ, անալիտիկ սարքեր չունեն, իրենց միջոցներից կատարում են այնպիսի ծախսեր, որոնք կիրառական եկամտի կամ արդյունքի չեն հանգեցնում: Աշխարհում կիրառական արդյունքները քիչ տոկոս են կազմում, գլխավորը հիմնարար, ֆունդամետալ ուղղություններն են: Իսկ եթե մարդ զբաղված է ֆունդամենտալ գիտությամբ, չի էլ մտածում, որ կարող է կիրառական արժեք ստեղծել մի օր: Ֆունդամետալի հիմնական խնդիրը կարդալ, լրացնել, համեմատել, վերլուծելն է: Այս ուղղությամբ զբաղվող գիտնականները միշտ համեմատում են իրենց արդյունքներն ուրիշների հետ, թե ինչքանով է այն նորարարական, արդիական:
-Գիտնականները մշտապես հարցեր են բարձրաձայնում գիտության վիճակի մասին: Կարծում եք՝ իշխանությունները լսո՞ւմ են:
-Լսում են, բայց ականջալուր չեն, որովհետև միշտ պատճառաբանում են, թե բոլոր ոլորտներում էլ ֆինանսավորման խնդիր կա, պետք է բանակը պահել, դպրոցը պահել…
-Այսինքն՝ գիտությունն առաջնահերթ չէ՞:
-Այո, առաջնահերթ չէ: Այսօր կառավարության ծրագրերում կարդում ենք, որ գիտությունը Հայաստանում գերակա ճյուղ է: Ավելի քան 10-15 տարի վարչապետները գիտության մասին խոսելիս շեշտում են գիտելիքահենք տնտեսության մասին, բայց երբեք քայլեր չարեցին, որ այդ գիտելիքահենքը կյանքի կոչվի:
Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում Իտալիայից, Ֆրանսիայից և Շվեյցարիայից երեք համալսարանական կենտրոնների հետ ունեցա բուռն նամակագրություն: Եթե մենք նույնիսկ առանց աշխատավարձի էլ գանք ինստիտուտ, պարտավոր ենք պահպանել այդ կապերը նրանց հետ կամ էլ պիտի գրենք, որ մեզ մոռացեք, իսկ դա մեր պետության շահերից չի բխում, քանի որ համագործակցության մեխը մեր պարագայում հայաստանյան ապարներն են: Եթե մենք չհամագործակցենք, այդ գիտնականները կգան, իրենց ուսումնասիրությունները կանեն այստեղ, իսկ հետո, ժողովրդական լեզվով ասած, խելքերին ինչ փչի, կգնան կգրեն՝ հաշվի չառնելով մեր դիրքորոշումը: Եվ գուցե համարեն, որ Հայաստանն էլ աֆրիկյան երկրների պես է՝ կյանքից կտրված, գիտելիքից հեռու: Մի քիչ նաև թասիբի հարց կա. շատ ժամանակ դաշտում նմուշարկելիս, անուններ դնելիս, տվյալ առաջացումները նկարագրելիս բանավեճեր են լինում. չիմանան, թե խոպան տեղ են եկել, տեղում մարդիկ կան, ովքեր պակաս չեն հասկանում, բայց, ցավոք, չունեն այն արդիական նյութատեխնիկական բազան, որ կարողանան անալիզներ կատարել, հրատարակվել դրսի հանրահայտ պարբերականներում և առաջատար դիրքեր զբաղեցնել:
-Եթե դրսում աշխատելու հնարավորություններ ունեցել եք և ունեք, ի՞նչն է Ձեզ պահում այստեղ՝ Հայաստանում:
-Նախ՝ ընտանիքս, մեծ ընտանիքս՝ ծնողներ, եղբայրներ, հարազատներ… Հայաստանը լավ երկիր է, շատ եմ սիրում իմ հայրենիքը: Կարող էի, անշուշտ, 2008-ին Ֆրանսիայում մնալ, այնտեղ պաշտպանելուց հետո առաջարկ եղավ մնալ Նիսի համալսարանում ասիստենտի կարգավիճակով, ասացի՝ ոչ, գնում եմ իմ երկիրը:
Այսօր հպարտանում ենք Հենրիխ Մխիթարյանով, որն աշխարհահռչակ ֆուտբոլիստ է, բայց նա Հայաստանի ֆուտբոլիստը չէ: Եթե դրսում ունենք լավ գիտնականներ, նրանք չեն աշխատում Հայաստանի համար, օրինակ՝ Ֆրանսիայում աշխատող հայ գիտնականը ֆրանսիական գիտության ներկայացուցիչն է: Ես կուզենայի, որ Հայաստանը ներկայացնեինք, որ հրապարակումների տակ նշվեր Հայաստանի ԳԱԱ-ի անունը:
-Ի՞նչ կցանկանայիք, որ փոխվեր Հայաստանի գիտության ոլորտում:
-Կցանկանայի, որ իշխանությունների վերաբերմունքն առ գիտությունն ու գիտնականը փոխվեր: Այսօր Հայաստանում հեռուստացույց նայեք, կձանձրանաք՝ թեթևսոլիկ շոուներ են, սրտաճմլիկ կամ իրար վրա կրակող, սպանություն ցույց տվող սերիալներ: Զարմանում եմ, որ չունենք հաղորդաշարեր գիտության մասին, որ գիտնականին կանչեն, հարցեր տան: Մի ուրիշ բան էլ ասեմ՝ ինչո՞ւ պիտի մեր դպրոցներում հանրամատչելի դասախոսություններ չլինեն բարձր դասարանների աշակերտների համար: Երեխաները պիտի շփվեն, հասկանան, թե ինչ է գիտությունը, որպեսզի որոշեն՝ կարո՞ղ են դառնալ գիտնական, թե՞ ոչ: Այլ ոչ թե համալսարանն ավարտեն, բայց չհասկանան, թե ինչ մասնագիտություն են ստացել: Լավ կլինի, որ կրթության և գիտության նախարարությունն անմիջական քայլեր ձեռնարկի այս ուղղությամբ:
Այսօր ակադեմիայի աշխատակիցների մեծ մասը կտրված է կրթական ծրագրերից, համալսարանում գրեթե մուտք չունենք, որովհետև այն ունի իր դասախոսներն ու յոլա է գնում, մենք էլ մենակ փորձում ենք լինել չոր ու ցամաք գիտաշխատողներ, հոդված գրել, կարդալ… Նույնիսկ կապ չկա, որ մեր ստացած նոր գիտելիքներն ու փորձը կարողանանք հաղորդել ուսանողներին:
-Հայաստանի գիտության ապագայի մասին ի՞նչ եք մտածում:
-Գիտության ապագան կախված է երիտասարդներից, որոնք պետք է գան: Եթե մի 20 տարի առաջ մտածում էինք, որ 5-6 տարի հետո Հայաստանը ծաղկուն երկիր կդառնա, կունենանք հարուստ, տնտեսապես կայացած երկիր և կզբաղվենք գիտությամբ, այսօր այդ հեռանկարը չեմ տեսնում, որովհետև առաջին հերթին տղաները, բանակի խնդրով պայմանավորված, դուրս են մնում գիտության ոլորտից, ավելի շատ աղջիկներն են գալիս այս ոլորտ, ու ամենակարևորը՝ ինչքան էլ պտտվում ենք, պտույտը գումարի շուրջ է: Եթե լավ վաստակելու հեռանկար չկա, ոչ մի երիտասարդ էլ չի ցանկանում շռայլություն թույլ տալ, իր կյանքի լավագույն տարիներն անցկացնել գիտության տաճարի ներսում՝ հետ մնալով կյանքի բոլոր դրական և գեղեցիկ կողմերից:
-Լավատեսություն չկա՞:
-Լավատեսությունը մեր երկիրն է, որ շատ անուշիկ երկիր է, և հույսը, որ մի օր խելքի կգանք ու կկառուցենք մեր երազանքների Հայաստանը, կլինի դա ներկայիս, թե ավելի խոշոր հողակտորի վրա: Միակ լուսավոր կետն այդ հույսն է, որ մի օր խելամիտ ազգ կդառնանք, թև թևի կտանք, չենք մտածի Ռուսաստան կամ այլ երկիր գնալու, մեր տղաներին փախցնելու, բանակից թաքցնելու մասին:

The Sad State of the Sciences in Armenia: “It mirrors the situation of the country as a whole”
Many will perhaps remember Ghazar Galoyan, who heads the Laboratory of Petrology and Isotope Research at Armenia’s Institute of Geological Sciences, for voicing his concerns about the state of science and the plight of scientists during the annual general session of the National Academy of Sciences four years ago.
Armenian President Sargsyan was in attendance, and it’s safe to say he was caught off guard by Galoyan’s candor.
The affair is commonly referred to as the “bicycle story”.
Galoyan said that more must be done to provide decent working and living conditions to keep scientists in the country. Focusing on the issue of wealth disparity, Galoyan pointed out that while some in Armenia own several cars, many have no shoes to wear to work.
Galoyan proposed that scientists be awarded small symbolic prizes, a bicycle, for example, as a reward for scientific pursuits. He described the bicycle as “a civilized means of transport.”
“When our ministers ride to work on a bike, that’s the day when our well-being will commence,” Galoyan told the session attendees.
In response, National Academy of Sciences’ President Radik Martirosyan publicly promised to donate a bicycle to Galoyan. President Sargsyan then chimed in, “Should we give bikes tour ministers or to our respectful colleague here who’s a bit past his youth?”
Galoyan is a geology PhD candidate and a Docteur en sciences de l'Universe (France) has written numerous scientific articles, and is included in the Top 100 Productive Scientists of Armenia list.
He says that he was using the bicycle as a metaphor for a way of life, and that the remark flew over the heads of those attending the session.
“If I addressed my remarks to the minister of the day, who was present at the session, asking him why he was purchasing so many expensive cars for the ministry instead of repairing the roofs or stairwells of schools and kindergartens, it might have resembled a brawl,” says Galoyan. [The minister he refers to is then Minister of Education and Science Armen Ashotyan-MM]
Galoyan entered the sciences in 1996, and recounts that at the time few saw the sciences as a productive field of endeavor in Armenia. Few were optimistic about the prospects of the country.
One of Galoyan’s instructors at Yerevan State University told him that he was destined to pursue a scientific career and that’s why he enrolled at the Institute of Geology after graduating.
“I saw people huddled in their coats working at their desks in the cold. At first, I asked myself ‘what am I doing here?’”
Has the state of science in Armenia improved since 1996?
Let me try to explain by using our institute as an example, since I’m not well acquainted with the others. We used to have very good scientists. Today, in their place, we have young researchers. Some think this is a good thing. Some do not. As for wages, they’ve relatively risen. When I first got accepted, I was making 6,000 drams monthly. After taxes, I pocketed 4,600. Today, my salary is 90,000 drams.
But you stayed in Armenia and worked at this pay scale.
When you love your work and feel you have something to contribute, when you’re able to make discoveries or add to the work done by others before you, then you continue to work.
At the time, Armenian-French contacts had been made, and I had the opportunity to engage in modern scientific pursuits and to employ cutting edge technologies. After all that, it’s hard to do an about-face and say one is leaving the sciences.
These base wages don’t satisfy anyone today. But, there are those who get such wages as a form of assistance, since they no longer are fully engaged in scientific pursuits. Sure, our wages have increased in the last 22 years but we’re still only talking about $200 a month. Optimism is in scare supply. There’s just a small bit of hope that we’ll find financing for specific programs.
I really don’t want to see us totally dependent on grants, because you never find a grant that will allow you to pursue your best loved scientific pursuit. Excuse me for saying so, but grants are awarded, overall, for work of an amateur nature that contributes little to serious science.
While I don’t want to underestimate the work carried out by our scientific community, but when the resources provided are scarce, it’s natural that all issues can’t be tackled, whether worthy or not.
In brief, how would you describe the state of science in Armenia?
The state of science and the plight of scientists mirrors the situation of the country.
Some have concealed their heads and feed off the crumbs, indifferent to the current state of science or its future. Others beat their heads to salvage those crumbs from disappearing.
For many young people, the sciences have become a field where they can make a name for themselves. Later, if the possibility exists, they go abroad on academic junkets.
Most never return after seeing what the sciences offer overseas. They realize that the prospects for advancement in Armenia are very restricted.
Recently, the Armenian government has voiced the expectation that scientists make discoveries with practical applications. The prime minister has even voiced some resentment on the matter in his statements.
The government probably doesn’t fully understand the concepts of science and scientists. They assume that a scientist can immediately come up with ideas that can easily be applied to real world use. That’s not the way it works.
Those countries that I’ve visited are engaged in fundamental science, and their governments aren’t the least bit concerned. They even assist Armenia and other countries who don’t have the resources or equipment to carry out such research.
Globally, practical applications of fundamental science are few in relative terms. Those engaged in pure science don’t even think about the possible practical applications it may engender. Scientists engaged in fundamental research always compare their findings to those made by their peers, seeing whether they’ve added to the overall pool of knowledge.
Scientists always voice concern about the state of science. Is the government listening?
They hear these concerns but pay them little heed. The government’s argument is that all sectors need funding – the army, schools, etc.
Are you’re saying that the government doesn’t regard the sciences as a priority?
Yes, science isn’t a priority.
While government policy states that the sciences are a priority sector, and prime ministers over the past 10-15 years have talked about the sciences as a serving as a knowledge base for the economy, no steps have been taken to use this base.
Over the past month, I’ve corresponded with three universities in Italy, France and Switzerland. Even if we’re not paid a salary, we have the obligation to maintain these contacts. Otherwise, they will overlook us and our opinions when conducting research in Armenia.
You’ve had the chance to work overseas. So, what keeps you in Armenia?
First, it’s my extended family.
Armenia is a good country and I love my homeland. Yes, I could have stayed in France in 2008. I received an offer to serve as an assistant professor at Nice University.
Today, we take pride in the footballer Henrikh Mkhitaryan. But he’s not a footballer in Armenia. We have some great scientists, but they don’t work in Armenia. I would like for these scientists to represent Armenia, and for the name of the National Academy of Sciences of Armenia to appear on their publications.
What changes would you like to see in the sciences in Armenia?
I’d like to see a change in the government’s approach to science and scientists.
Turn on the TV in Armenia and all you see is fluff entertainment and mindless soap operas where people are shot and killed. I’m amazed we have no science programs.
We also should have understandable lectures on science in our public schools, for the higher-grade students. Students must be introduced to the sciences; otherwise how will they know whether they might want to pursue a science education. The ministry should take immediate steps in this direction.
How will the sciences fare in Armenia in the future?
It all depends on the new generation. Twenty years ago, if we expected to see the promise of a flourishing Armenia in five or six years, a country with a strong economic base and people pursuing the sciences, I don’t see such prospects today.
Because of military service, our boys remain outside the field of science. There are more girls entering the field.
It’s all centered around money. That’s the main thing. If one sees no prospect of making a decent living, no young people will be willing to spend their most productive years in the halls of science, depriving themselves of life’s beautiful and beneficial possibilities.
Are there any signs of optimism?
Our country is the source of optimism. It’s a very lovely country, and the hope that one day we’ll come to our senses and build the Armenia of our dreams, on the land we now have, or on a larger piece of land, remains.
This hope is our only bright light. That one day we’ll become a smart people, linked arm in arm, and that we’ll no longer think of moving to Russia or another country, or of secreting our boys away somewhere from military service.