Բան Կի Մունի ուղերձը՝ Մամուլի ազատության օրվա առթիվ
Երբ կառավորությունը ճնշում է իր ժողովրդին և թաքնվում հետաքննությունից, անկախ մամուլը հզորագույն արտահայտման միջոցներից է չարագործությունը բացահայտելու և հասարակության վստահությունը պաշտպանելու համար:
Երբ մարդիկ դեմ են առնում խտրականության և մեկուսացման, մամուլի հասանելիությունը կարող է նրանց ձայն տալ և ստեղծել պայմաններ իրենց խնդիրների մասին իրազեկելու:
Իսկ գլոբալ ճնշող մարտահրավերների դարաշրջանում, մամուլի միջոցով տեղեկատվության և մտքերի ազատ փոխանակությունը` ընդհանուր «խնդիրների» շրջանակում, կարող է միացնել մարդկանց և երկրների:
Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա արմատները գալիս են աֆրիկյան լրագրողներից, որոնք Բեռլինի պատի տապալվելու ու Արևելյան Եվրոպայում մամուլի նկատմամբ սահմանափակումներից ազատվելու արդյունքում, փնտրում էին նմանատիպ զարգացում իրենց մայրցամաքում: Նրանք աշխատեցին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ 1991 թ. Նամիբիայում սեմինար կազմակերպելու նպատակով, ինչը պատճառ դարձավ ազատ և անկախ մամուլի Ուինդհոկի հռչակագրի ստեղծմանը: Այս գաղափարը իր հերթին ոգեշնչեց ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեային և երկու տարի անց հռչակեց այս հիշարժան օր:
Այսօր Հյուսիսային Աֆրիկայի և Միջին Արևելքի ժողովուրդներն են, որ իրենց ուժերը կենտրոնացրել են իրենց ժողովրդավարական իրավունքների և ազատությունների համար. և իրենց հասարակություններում փոփոխության հասնելու նպատակով` իրականացնում են դա համացանցի և սոցիալական ցանցերի առավելագույն ու ստեղծագործ կիրառումով:
Այս տարվա հիշարժան օրվա թեման է «Նոր սահմանագծեր, նոր արգելքներ», ինչը ընդգծում է այս շեշտակիորեն փոխված համաշխարհային մամուլի բնապատկերը: ԶԼՄ-ների նոր տեսակները և գործիքները, որոնցից մեկը բջջային հեռախոսն է, շարունակում է լիազորել անհատներին հարստացնել լուրերի հավաքը և լուսաբանել կառավարության, բիզնեսի և արդյունաբերության ինչ-որ ժամանակ գաղտնի պահվող աշխատանքները:
Այնուամենայիվ, այս առավելությունների հետ մեկտեղ կան նաև հին մարտահրավերները, ինչպիսիք են մամուլի միջոցով ատելություն տարածելը և բռնություն հրահրելը: Գոյություն ունեն նաև անդամ պետությունների կողմից հարկադրված նոր, անհերքելի արգելքներ` ներառյալ վիրտուալ տեղեկատվական տարածքի հսկողությունը, թվային ագրեսիան և գրաքննությունը համացանցում: Համաձայն Լրագրողների պաշտպանության կոմիտեի, հիմնականում առցանց աշխատող լրագրողներից առնվազն վեցը սպանվել են 2010 թ.: Իսկ 2008 թ., առաջին անգամ, ավելի շատ առցանց աշխատող լրագրող էր բանտարկված, քան ավանդական մամուլում:
Մամուլի ազատության համաշխարհային օրը եկեք հիշենք այն լրագրողներին, խմբագիրներին և մամուլում աշխատող այլ մասնագետներին, ովքեր սպանվել են իրենց թղթակցությունների պատճառով: Ձգտելով արդարության` եկե’ք պատվենք իրենց հիշատակը: Անպատժելիությունը, որ հաճախ հետևում է այդպիսի սպանություններին, ցույց է տալիս լրագրողների պաշտպանության համար պաշտոնական մտահոգության պակաս և ակնհայտ արհամարհանք իրենց կարևորագույն աշխատանքի հանդեպ: Բազմաթիվ այլ լրագրողներ հյուծվում են բանտախցերում, ընդամենը իրենց աշխատանքն անելու համար:
Այսօր, երբ մենք տոնում ենք Ուինդհոքի հռչակագրի 20-րդ հոբելյանը, եկեք նաև խոստանանք վերացնել թվային անջրպետի տարբերությունները, այնպես, որ մարդիկ կարողանան օգտվել ԶԼՄ-ների նոր տեսակներից և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների մատչելիության հնարավորությունից և օգտագործումից:
Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը հավաստում է, որ բոլոր մարդիկ իրավունք ունեն «անկախ սահմաններից, ցանկացած լրատվամիջոցի միջոցով, տեղեկատվություն ու գաղափարներ փնտրելու, ստանալու և հաղորդելու»: Եկեք վերահաստատենք ժողովրդավարության, զարգացման և խաղաղության սկզբունքների, մեր կարևորագույն խոստումը:

When governments repress their people and shield themselves from scrutiny, press freedom is among the most powerful vehicles for exposing misdeeds and upholding public trust.
When people face discrimination and marginalization, access to media can give them voice and create a shared awareness of their plight.
And in an era of pressing global challenges, the free exchange of information and ideas through the media can connect people and countries in networks of common cause.
World Press Freedom Day has its roots in the African journalists who, in the wake of the fall of the Berlin Wall and the crumbling of media restrictions in Eastern Europe, sought similar advances on their continent. They worked with UNESCO to organize the 1991 seminar in Namibia that produced the landmark Windhoek Declaration on free and independent media, which in turn inspired the UN General Assembly two years later to proclaim this observance.
Today it is the peoples of North Africa and the Middle East mobilizing for their democratic rights and freedoms -- and doing so with a heavy and creative reliance on the Internet and social media to help spur change in their societies.
The theme of this year’s observance, “New Frontiers, New Barriers,” highlights this dramatically changed global media landscape. New media and tools such as cell phones continue to empower individuals, enrich news-gathering and illuminate once-largely-hidden workings of government, business and industry.
Yet alongside these benefits stand old challenges such as the use of media to disseminate hatred and incite violence. There are also undeniable new barriers being imposed by States, including cyber-surveillance, digital harassment and censorship on the Internet. According to the Committee to Protect Journalists, at least six journalists who worked primarily online were killed in 2010. And in 2008, for the first time, more “online reporters,” were in jail than those working in traditional media.
On World Press Freedom Day, let us remember the journalists, editors and other media professionals who have been killed for their reporting. And let us honour their memory by pursuing justice. The impunity that often follows such murders suggests a disturbing lack of official concern for the protection of journalists, and outright contempt for the vital role they play. Many other journalists languish in jail simply for doing their jobs.
On this Day, as we mark the 20th anniversary of the Windhoek Declaration, let us also pledge to bridge the digital divide, so that all people can benefit from access to and use of new media and communication technologies.
Article 19 of the Universal Declaration of Human Rights proclaims the right of all people to “seek, receive and impart information and ideas through any media and regardless of frontiers”. Let us reaffirm our commitment to this bedrock principle of democracy, development and peace.