Էթիկայի հանձնաժողովը «Հետքի» հրապարակման հիման վրա վարչական պատասխանատվության է ենթարկել հարկային մարմնի պաշտոնյային
Հունվարի 1-ից մինչ այսօր հայտարարագրմանն առնչվող ժամկետային, ընթացակարգային և բովանդակային առերևույթ խախտումների առնչությամբ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի որոշումներով հարուցվել է վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ավելի քան 70 վարույթ:
Այդ վարույթներից մի քանիսը վերաբերում են «Հետք»-ի հրապարակումներին: «Հարկայինի երկարամյա պաշտոնյան Բուլղարիայում բնակարան ու այլ անշարժ գույք է գնել, ընկերություն հիմնել» վերնագրով հոդվածը վարույթ հարուցելու հիմք է հանդիսացել:
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի նախագահ Սիրանուշ Սահակյանը մեր հարցմանն ի պատասխան նշեց, որ հրապարակման հիման վրա հունվարի 30-ի որոշմամբ հարուցվել է վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործի վարույթ:
Հանձնաժողովը հաստատված է համարել, որ փոքր հարկ վճարողների հարկային տեսչություն-վարչության Ստուգումների թիվ 11 բաժնի պետ Արթուր Եթիմյանի հայտարարագրում «Վանաբուրգ» և «Վանբուրգ» ՍՊԸ-ների կանոնադրական կապիտալում նրա ունեցած բաժնեմասերը հայտարարագրված չեն եղել: Հանձնաժողովը պարզել է, որ «Վանաբուրգ» ՍՊԸ-ն լուծարվել է «Հարկային հաշվետվություններ չներկայացրած կազմակերպությունները լուծարելու և անհատ ձեռնարկատերերին պետական հաշվառումից հանելու մասին» 2016թ. դեկտեմբերի 16-ի ՀՕ-260-Ն օրենքի համաձայն:
Հանձնաժողովի փետրվարի 12-ի որոշմամբ` Ա. Եթիմյանի նկատմամբ կիրառվել է վարչական տույժ՝ տուգանք 200.000 դրամի չափով:
Միաժամանակ, Հանձնաժողովի ուսումնասիրություններով չի հաստատվել, որ Արթուր Եթիմյանի կողմից Բուլղարիայի Հանրապետությունում առկա անշարժ գույքը չի հայտարարագրվել: Վկայակոչված անշարժ գույքն օտարվել է 2014թ., հետևաբար այն հայտարարագրման ենթակա չէր, քանի որ Ա. Եթիմյանը ներկայացրել է իր պաշտոնեական պարտականությունները ստանձնելու օրվա դրությամբ առկա գույքի, եկամուտների և փոխկապակցված անձանց հայտարարագիր:
Հանձնաժողովն ուսումնասիրման առարկա էր դարձրել նաև «Հետք»-ի՝ «Հայ պաշտոնյաների չհայտարարագրված ուկրաինական բիզնեսը» վերնագրով հոդվածը: Սիրանուշ Սահակյանը տեղեկացրեց, որ Գագիկ Ծառուկյանի հայտարարագրում «Բիզնես-Տեխնո Պլազա» ՍՊԸ-ի անվանման հետ կապված նշված է եղել «Բիզնես-Տեխնո Պլաստ», սակայն եղել է անճշտություն` բաժնեմասի չափի հետ կապված:
Գրել էինք, որ Արման Սահակյանը և Կիևում հաշվառված Արման Բարսեղյանը 2005-ի նոյեմբերին 50-50 համամասնությամբ Ուկրաինայի մայրաքաղաքի Մելնիկով 12 հասցեում գրանցել են «Առևտրային տուն «Մանթաշով»» ՍՊԸ-ն: Կանոնադրական կապիտալը 3.785.402 գրիվնա է (մոտ 64 մլն դրամ): Գործարար պատգամավորն ուկրաինական ընկերությունում շահառու, բենեֆիցիար չի եղել: Այդպիսին գրանցված է նրա գործընկեր Արման Բարսեղյանը, ով նաև ընկերության տնօրենն է: Եթե Սահակյանը «Առեւտրային տուն «Մանթաշով»» ՍՊԸ-ից շահաբաժին չունի, փաստ է, որ 50 տոկոսի (շուրջ 1,9 մլն գրիվնա կամ մոտ 32 մլն դրամ) փայատեր է: Այնինչ էթիկայի հանձնաժողովի կայքում բացակայել են պատգամավորի՝ 2012-ին և 2017-ին պաշտոնը ստանձնելու հայտարարագրերը, որոնցում նա պարտավոր է ներկայացնել նաև ուկրաինական սեփականությունը:
Գրել էինք նաև, որ 2005թ-ի սեպտեմբերին Մարտին Սարգսյանը Լվովի մարզի Բորիսլավ քաղաքում հիմնադրել է «Սար-Մով» ՍՊԸ-ն: Նրա գործընկերներն են եղել Վահագն Մովսիսյանն ու Հարություն Խուրշուդյանը: Վերջինս շատ շուտ դուրս է եկել մասնակիցների կազմից, ընկերության 33.000 գրիվնա (554.000 դրամ) կանոնադրական կապիտալը հավասարաչափ կիսել են Սարգսյանն ու Մովսիսյանը: Մարտին Սարգսյանը 2012 և 2014 թվականներին ներկայացրել է պաշտոն ստանձնելու հայտարարագրեր, բայց երկու դեպքում էլ չի նշել ուկրաինական բիզնեսում մասնակցության եւ դրանից ստացած շահաբաժնի մասին:
Հանձնաժողովը պարզել է, որ հրապարակման մեջ հիշատակված ընկերությունների կանոնադրական կապիտալում իրենց բաժնեմասերն Արման Սահակյանը և Մարտին Սարգսյանը չեն հայտարարագրել այն հիմնավորմամբ, որ այդ ընկերությունների գործունեությունը դադարեցված է: Վերոնշյալ հայտարարատուները Հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ վերացրել են իրենց հայտարարագրերում վերհանված անհամապատասխանությունները:
Բացի այդ, Ա. Սահակյանի 2017թ. պաշտոնը ստանձնելու հայտարարագիրը հրապարակված չի եղել՝ նկատի ունենալով նրա կողմից միայն էլեկտրոնային հայտարարագրի ներկայացված լինելու հանգամանքը: Սահակյանի հայտարարագրի թղթային տարբերակի ստացումից հետո նրա հայտարարագիրը հրապարակվել է:
«Այս առնչությամբ, հարկ է նկատի ունենալ, որ հայտարարագրմանն առնչվող խախտումների և դրանց համար կիրառվող պատասխանատվության միջոցների վերաբերյալ օրինադրույթներն ուժի մեջ են մտել 2017 թվականի հուլիսի 1-ից և կիրառելի են դրանց ուժի մեջ մտնելուց հետո ծագած հարաբերությունների նկատմամբ»,- պարզաբանում է հանձնաժողովի նախագահը:
Նշենք, որ ավելի վաղ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը «Հետք»-ի հրապարակման հիման վրա վարույթ էր հարուցել և որոշել Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանի նկատմամբ վարչական տույժ կիրառելու մասին՝ նշանակելով 300 000 դրամ տուգանք:
Հանձնաժողովը հաստատված էր համարել Առուշ Առուշանյանի կողմից իր հայտարարագրում սխալ և ոչ ամբողջական տվյալներ ներկայացնելու փաստը: Մասնավորապես այն, որ շահաբաժնի տեսքով ստացված եկամտի վերաբերյալ տվյալները լրացված չեն եղել: Աշխատանքի վարձատրությունից ստացված եկամտի չափի վերաբերյալ տվյալի մասով ևս հայտնաբերվել էր անհամապատասխանություն:

Комиссия по этике на основе публикации Hetq.am привлекла к административной ответственности сотрудника налогового органа
По решениям Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц с 1 января по сей день было возбуждено более 70 производств по административным правонарушениям.
Некоторые из них имеют отношение к публикациям Hetq.am. В частности, основанием для возбуждения производства послужила статья “Высокопоставленный чиновник налоговой службы приобрел в Болгарии недвижимость и основал компанию”.
Председатель Комиссии по этике Сирануш Саакян в ответ на наш запрос сообщила, что решением от 20 января на основании публикации было возбуждено производство дела об административных правронарушениях.
Комиссия посчитала доказанным тот факт, что в декларациях начальника 11-го отдела проверок налоговой инспекции малых налогоплательщиков Артура Етимяна не задекларированы его доли в уставном капитале ООО “Ванабург” и “Ванбург”. Комиссия выяснила, что ООО “Ванабург” было распущено в соответствии с законом “О роспуске организаций, не представивших налоговые отчеты, и о снятии частных предпринимателей с госучета”.
По решению комиссии от 12 февраля А.Етимян был привлечен к административному штрафу в размере 200 тысяч драмов.
Вместе с тем изучениями Комиссии не подтвердилось, что Артур Етимян не задекларировал свою недвижимость в Болгарии. Недвижимость была отчуждена в 2014 г., а значит, не подлежала декларированию, поскольку декларацию об имуществе и доходах А.Етимян представил на момент вступления в должность.
Предметом изучения Комиссии стала также статья Hetq.am “Незадекларированный украинский бизнес армянских чиновников”. Мы писали о том, что Арман Саакян и зарегистрированный в Киеве Арман Барсегян в ноябре 2005 г. с соотношением 50/50 зарегистрировали по адресу ул.Мельникова, 12 в украинской столице ООО “Торговый дом “Манташов”. Уставной капитал этой компании составил 3.785.402 гривны (около 64 млн драмов). Депутат-предприниматель не был бенефициаром украинской компании. В качестве такового зарегистрирован его партнер Арман Барсегян, являющийся также директором компании. Саакяну принадлежат 50% (около 1,9 млн гривен, или около 32 млн драмов) ООО “Торговый дом “Манташов”. Между тем на сайте Комиссии отсутствовали декларации на момент вступления Саакяна в должность, в которых он обязан был представить также украинский бизнес.
Мы писали и о том, что в сентябре 2005 г. Мартин Саркисян основал в городе Борислав Львовской области ООО “Сар-Мов”. Его партнерами были Ваагн Мовсисян и Арутюн Хуршудян. Последний вскоре ушел из компании. Уставной капитал этого ООО в размере 33.000 гривен (554.000 драмов) был поровну поделен между Саркисяном и Мовсисяном. В 2012 и 2014 гг. Мартин Саркисян представил декларации на момент вступления в должность, но в обоих случаях не указал свои доли в украинском бизнесе и полученные от него дивиденды.
Комиссия по этике выяснила, что свои доли в уставном капитале упомянутых в публикации компаний Арман Саакян и Мартин Саркисян не задекларировали на основании прекращения их деятельности. По инициативе Комиссии предприниматели устранили выявленные в декларациях несоответствия.
Кроме того, декларация А.Саакяна на момент вступления в должность в 2017 г. не была опубликована в связи с тем, что он представил только электронную версию документа. Печатная версия декларации была опубликована сразу после ее получения.
Отметим, что ранее Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц на основании публикации Hetq.am возбудила производство, решив применить к мэру Гориса Арушу Арушаняну административный штраф в размере 300 тысяч драмов.
Комиссия посчитала подтвержденным тот факт, что в своей декларации Арушанян указал ошибочные и неполные данные.