Վարկեր՝ զինվոր պահելու, բիզնես սկսելու և հեռուստացույց գնելու համար
Նազիկ Գրիգորյանն ամեն ամիս խնամքով տոպրակի մեջ է դասավորում տղամարդու զուգագուլպաները, ներքնազգեստներն ու հիգիենայի պարագաները։ Այնուհետև ավելացնում է մի քանի տուփ դեղ և ծխախոտ։ Պատրաստված ծանրոցը Նազիկն ուղարկում է Արցախի հարավի զորամասերից մեկում զինծառայող որդուն։ Մայրն ասում է՝ որդին ալերգիկ է եւ դեղերի կարիք ունի, իսկ բուժկետը չի հատկացնում։ Նրա խոսքով՝ բացի սննդից, որդուն անհրաժեշտ մնացած ամեն ինչ տնից է ուղարկում։
Ընտանիքում 3 հոգի են, որից մեկը զինվոր, մյուսը՝ թոշակառու։ Նազիկն ամսական 30-40 հազար դրամ է հատկացնում զինվորի ծանրոցին։ Ձմռան ամիսներին այդ ծախսին գումարվել է նաև նույնքան կոմունալ վճարը, իսկ տան ամսական եկամուտը չի գերազանցում 200 հազար դրամը։ Նազիկ Գրիգորյանն ասում է, որ ստիպված վարկ է վերցրել։
Վարկեր վերցնելու տարբեր դրդապատճառներ են ունեցել «Հետք»-ի կողմից հարցված 70 ընտանիքների գրեթե կեսը։ Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերին այցելել էինք Երևանի 11 վարչական շրջանների 70 տներ՝ պարզելու, թե որքանով են կոմունալ ծախսն ու վարկային պարտավորությունն ազդում այդ ընտանիքների սոցիալական կարգավիճակի վրա (մեթոդաբանությունը՝ ներքևում)։
Հարցված ընտանիքների 48 տոկոսը վարկառու է։ Նրանց 29 տոկոսը 3-ից ավելի վարկ ունի, 32 տոկոսը՝ 2 վարկ, իսկ 39 տոկոսը՝ մեկ վարկ։
Գեղեցիկ Հովհաննիսյանի ընտանիքում միայն անչափահաս թոռան անունով վարկ չկա։ 6 հոգանոց ընտանիքն ունի 5 վարկ։ Գեղեցիկը մասնագիտությամբ տնտեսագետ է, աշխատել է «Երևանշին» ընկերությունում։ Տարիներ առաջ տունը գրավադրել է՝ խանութ բացելու նպատակով, սակայն բիզնեսը չի կայացել՝ գնողունակության պակասի պատճառով։
«Շենքի տակ էի բացել խանութը, ամբողջ հարևանությունը պարտքով էր ապրանք վերցնում, ես էլ նոր ապրանք չէի կարողանում բերել։ Մարդիկ Հայաստանից գնացել են, մնացողներն էլ գնողունակ չեն»,- ասում է Գեղեցիկը։
Նվազ գնողունակությունը, սակայն, բիզնեսի փակման միակ խոչընդոտը չի եղել․ Գեղեցիկն ասում է, որ ավելի շատ հիասթափված է հարկային դաշտում առաջացած խնդիրներից։ «Ես ձեռնարկատեր եմ եղել, բայց պետության ու հարկային մարմնի կողմից ինձ` որպես ձեռնարկատիրոջ, հարգված չեմ զգացել։ 71 տարեկան եմ, բայց նույնիսկ այս պահին, եթե հարմար հնարավորություն լինի, կարտագաղթեմ։ Չեմ ուզում թոռներս այստեղ մեծանան»,- ասում է Գեղեցիկը։
Կարդացեք նաև
Խանութը փակելուց հետո Գեղեցիկը ստիպված է եղել նոր վարկեր վերցնել՝ կրած վնասը փոխհատուցելու և ընտանիքի գոյատևման համար։ Այս ընտանիքն ամսական մոտ 300 հազար դրամ եկամուտ ունի։
Հովհաննիսյանները միակ բազմանդամ ընտանիքը չեն, որ ցածր ամսական եկամուտ ունեն, բայց բարձր տոկոսադրույքով 3-ից ավելի վարկ են ստացել։
Հարցված վարկառուների շրջանում կան ընտանիքներ, որտեղ 6 հոգի են ապրում, միջինը 200 հազար դրամ ամսական եկամուտ ունեն և ստացել են 6 վարկ։ Նրանց մեծ մասը գոյատևում է տրանսֆերտների հաշվին, որոնք եկամուտ չեն դիտարկվում։
Ինչպե՞ս է բանկը նման եկամտային պատկեր ունեցողներին 6 վարկ տրամադրել։ Ինչպե՞ս է իրականացվել ռիսկերի գնահատումը՝ այս ընտանիքների վճարունակությունը չափելու համար։
ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ բանկի վարկային վերլուծությունների բաժնի պետ Զորայր Սարգսյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում պարզաբանում է, որ փոքր սպառողական վարկեր տրամադրելիս բանկերը խորը ֆինանսատնտեսական վերլուծություն չեն կատարում։ «Այդ ընտանիքը հնարավոր է, որ տարբեր բանկերից է վարկ վերցրել, քանի որ տարբեր բանկերի պահանջները տարբեր են։ Կարող է մեկը մեր բանկի պահանջներին չբավարարի, մեկ այլ բանկին՝ բավարարի։ Մի քանի ինֆորմացիայի տիրապետելու դեպքում՝ բանկը կարող է ապառիկ վարկ տրամադրելու որոշում կայացնել՝ հաշվի չառնելով այդ պահին անձի եկամուտները։ Այդ վարկերը հիմնականում բարձր տոկոսադրույք ունեն, քանի որ բանկն ավելի մեծ ռիսկի է գնում»,- ասում է Զորայր Սարգսյանը։
Որքան ցածր է ընտանիքի ամսական եկամուտը, այնքան շատ են վարկերի և ընտանիքի անդամների քանակը։ Հարցվածներից այն ընտանիքները, որոնք ունեն 5-ից ավելի անդամներ, ունեն նաև 3-ից ավելի վարկեր։ Ավելի փոքրակազմ ընտանիքները, որոնց եկամուտը 30-40 հազար դրամով բարձր է՝ համեմատած բազմազավակ ընտանիքների հետ, մեկ կամ երկու վարկ ունեն։ Նման ընտանիքները հիմնականում ապառիկ վարկեր են վերցրել՝ հեռուստացույց գնելու համար։

Кредиты на содержание солдата, создание бизнеса и покупку телевизора
Каждый месяц Назик Григорян аккуратно складывает в полиэтиленовый пакет мужское белье, носки, предметы гигиены. Потом добавляет лекарства и несколько пачек сигарет. Посылку женщина отправляет сыну, который служит в армии в Арцахе. По словам матери, сын аллергик, нуждается в лекарствах, а в медпункте их не выдают. Кроме еды, все остальное Назик посылает сыну из дома.
Семья Назик Григорян состоит из трех человек, один из которых солдат, другой – пенсионер. На посылку для сына женщина каждый месяц тратит 30-40 тысяч драмов. В зимние месяцы такая же сумма набегает за коммунальные услуги. Ежемесячный доход семьи не превышает 200 тысяч драмов. Поэтому Назик Григорян вынужденно взяла кредит.
Почти половина 70 семей, опрошенных Hetq.am, оформила кредиты по разным причинам. Напомним, что в декабре мы посетили 70 квартир в 11 муниципалитетах Еревана, чтобы выяснить, как коммунальные расходы и кредитные обязательства влияют на социальный статус этих семей.
48% опрошенных имели кредитные обязательства: у 29% было более трех кредитов, у 32% - два кредита, у 39% - один кредит.
Инфографика: Давид Банучян
В семье Гехецик кредит не оформлен только на имя несовершеннолетнего внука. У семьи из шести человек пять кредитов. Гехецик по специальности экономист, работала в компании “Ереванстрой”. Несколько лет назад она заложила квартиру, чтобы открыть магазин, но из-за неплатежеспособности покупателей бизнес не состоялся.
“Магазин я открыла на первом этаже нашего дома. Соседи брали продукты в кредит, из-за чего мне не удавалось привозить новые партии товаров. Люди уехали из Армении, а те, кто остался, неплатежеспособны”,- сказала Гехецик.
Однако низкая покупательская способность была не единственным препятствием для закрытия бизнеса. Наша собеседница Гехецик больше всего разочарована проблемами в налоговом поле. “Я была предпринимателем, но никогда не чувствовала уважительного отношения к себе со стороны государства и налогового органа. Мне 71 года, но даже сейчас, если будет возможность, я уеду из страны. Не хочу, чтобы мои внуки росли здесь…”- сказала Гехецик.
Читайте также |
После того, как магазин предпринимательницы зарылся, ей пришлось взять новые кредиты для возмещения понесенного ущерба и проживания семьи. Ежемесячный доход этой семьи составляет около 300 тысяч драмов.
Ованнисяны не единственная большая семья с низким месячным доходом, которая оформила более трех кредитов.
Среди опрошенных были семьи с более чем шестью членами, которые, получая ежемесячно 200 тыс. драмов, оформили шесть кредитов. Большаяих часть живет за счет трансфертов, которые не рассматриваются в качестве дохода.
Каким образом банк выдал шесть кредитов семьям с низким доходом? Как была проведена оценка рисков для измерения платежесспособности таких семей?
В беседе с Hetq.am начальник отдела кредитного анализа банка “АКБА-Кредит Агриколь” Зорайр Саркисян пояснил, что при оформлении небольших потребительских кредитов глубокий финансово-экономический анализ не проводится. “ВозможНер, что эта семья взяла кредиты в разных банках, так как в каждом банке свои требования. Получив определенную информацию, банк может оформить потребительский кредит, учитывая доходы лица в данный момент. Эти кредиты выдаются в основном под высокие проценты, так как банк идет на большой риск”,- отметил З. Саркисян.
Чем ниже ежемесячный доход, тем больше число кредитов и членов семьи. Те опрошенные семьи, которые состояли из более пяти членов, имели больше трех кредитов. Более малочисленные семьи, чей доход был на 30-40 тыс. драмов больше, имели один или два кредита, оформленные с целью покупки телевизора.