Հաշմանդամություն ունեցող անձանց առօրյա կյանքն ու հոգսերը կրկին դարձան «օն-լայն» ձևաչափով շահագրգիռ քննարկման առակրա: Նորվեգիայի կառավարության աջակցությամբ իրագործվող «Գործընկերություն՝ հանուն հավասար ներառական հնարավորությունների» ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցավ հաշմանդամների շահերին և իրավունքներին նվիրված երկրորդ տարածաշրջանային տեսահամաժողովը: Միջոցառման համակազմակերպիչները դարձան նշված բնագավառում ակտիվորեն աշխատող «Ունիսոն» հայաստանյան հասարակական կազմակերպությունը և իր վրացական գործընկերը՝ ի դեմս «Հատուկ խնամքի կարիք ունեցող մարդկանց ընկերակցության» (ՀԽԿՄԸ):
Երկու կողմից տեսահամաժողովում մասնակցեցին նաև օրենսդրական և գործադիր իշխանության կառույցների, պետական կառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ, այն միջազգային կազմակերպությունների և տեղական ՀԿ-ների պատվիրակներ, որոնց գործունեությունն առնչվում է հաշմանդամների հրատապ հիմնախնդիրներին: Շփման ընթացքում զրուցակիցները քննարկեցին հաշմանդամների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում Հայաստանում և Վրաստանում առկա իրավիճակը, անդրադարձան այդպիսի մարդկանց կրթությանը, զբաղվածությանը, առողջապահոըթյանը, մշակութային և սպորտային կյանքում ներգրավվածությանը վերաբերող հարցերին:
«Դա չափազանց կարևոր թեմա է,- ընդգծում է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը:- Անշուշտ, պետական կառույցները պարտավոր են այն մշտապես պահել իրենց ուշադրության կենտրոնում, սերտորեն համագործակցելով քաղաքացիական սեկտորի հետ: Հաշմանդամների հանդեպ պետք է իրական ուշադրություն դրսևորել, այլ ոչ թե խոսքերով սահմանափակվել»:
Երկխոսության մասնակիցները լիահույս էին այն առումով, որ փորձի նման փոխանակումը օգտակար կլինի մեր եկրներում հաշմանդամների իրավունքների ավելի լավ պաշտպանության տեսանկյունից, Հայաստանի ու Վրաստանի կառավարություններին կդրդի հաշմանդամություն ունեցոց անձանց կյանքի թեթևացմանը, հասարակությունից նրանց մեկուսացվածությունը հաղթահարելուն ուղղված բարեփոխումների ավելի ակտիվ ու հետևողականորեն իրականացմանը:
Մի քանի օր անց «Ունիսոնը» և ՀԽԿՄԸ-ն շարունակեցին երկխոսությունը վերոհիշյալ ծրագրի շրջանակներում՝ այս անգամ «Սկայպի» միջոցով: Մտքերի փոխանակման համար ստեղծվեց չորս ֆոկուս-խումբ՝ մատչելիություն, կրթություն, զբաղվածություն, մշակույթ/սպորտ: Զրուցակիցները պատմեցին այդ բնագավառներում կուտակած փորձի, ինչպես նաև առկա դժվարությունների մասին: Մասնավորապես, ՀԽԿՄԸ-ի ներկայացուցիչները փաստեցին, որ, չնայած ԶԼՄ-ների կողմից տվյալ խնդիրների բավական ակտիվ լուսաբանմանը, մարդիկ դեռ պատրաստ չեն հաշմանդամների ընկալել որպես հասարակության լիարժեք անդամներ (թերևս, այդ առումով իրավիճակը մեզ մոտ էլ է հեռու բավարար լինելուց - Ա. Գ.): Ընդծվել է հաշմանդամություն ունեցող անձանց վերականգնման ոլորտում ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրման անհրաժեշտությունը: Վրաստանում լույս է տեսնում «Իմեդի+» ամսագիրը, որի զգալի մասը նվիրված է հաշմանդամների շահերի և իրավունքների պաշտպանությանը: Վրացական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել Հայաստանում նմանատիպ հանդեսի տպագրմանը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել երեք տեղեկագիր պատրաստելու և տպագրելու մասին՝ հայերեն և վրացերեն լեզուներով, ուր կլուսաբանվեն նշված ոլորտում առկա վերջին զարգացումները: Տեղեկագրերի էլեկտրոնային տարբերակները կտեղադրվեն Disability.net նորաստեղծ ցանցի վեբ-կայքում: Ինչը «Գործընկերություն՝ հանուն հավասար ներառական հնարավորությունների» ծրագրի վերջին ծանրակշիռ բաղադրիչը կդառնա:
Այնուամենայնիվ, Հարավային Կովկասի երկրներում հաշմանդամների շահերի և իրավունքների պաշտպանության կատարելագործմանը նպատակաուղղված համագործակցությունը կշարունակվի: «Կոչ ենք անում բոլոր շահագրգիռ կազմակերպություններն ու անհատներին միանալ այս գործընթացին,- ասում է «Ունիսոն» ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Ալավերդյանը:- Գրանցվելով նշված կայքում՝ նրանք կկարողանան հնարավոր գործընկերներ գտնել, օգտակար փորձ և ուշադության արժանի տեղեկատվություն փոխանակել»:

Под знаком инклюзивности
Повседневная жизнь и заботы людей с ограниченными возможностями вновь стали объектом заинтересованного обсуждения в формате он-лайн. В рамках проекта "Партнерство во имя равных инклюзивных возможностей", который осуществляется при содействии правительства Норвегии, состоялась вторая региональная видеоконференция, посвященная правам и интересам инвалидов. Со-организаторами конференции стали армянская общественная организация "Унисон", которая активно работает в вышеназванной сфере, и ее грузинский партнер - Ассоциация людей, нуждающихся в особом уходе (APNSC).
В видеоконференции с обеих сторон приняли также участие представители структур законодательной и исполнительной власти, органов государственного управления, международных организаций и местных НПО, деятельность которых соприкасается с насущными проблемами инвалидов. В ходе общения собеседники обсудили текущую ситуацию в сфере защиты прав инвалидов в Армении и Грузии, затронули вопросы, касающиеся образования, трудоустройства, здравоохранения таких людей, их вовлеченности в культурную и спортивную жизнь.
- Это чрезвычайно важная тема,- подчеркивает депутат Национального собрания РА Анаит Бахшян.- Несомненно, государственные структуры должны постоянно держать ее в центре внимания, тесно сотрудничая с гражданским сектором. Внимание к инвалидам надо проявлять не на словах, а на деле.
Участники диалога выразили надежду на то, что подобный обмен опытом окажется полезен для лучшей защиты прав инвалидов в наших странах, подвигнет правительства Армении и Грузии на более активное и последовательное проведение реформ, нацеленных на облегчение жизни лиц, имеющих инвалидность, на их преодоление их изолированности от общества.
Через несколько дней "Унисон" и APNSC продолжили общение в рамках упомянутого проекта - уже через Skype. Для обмена мнениями было создано четыре фокус-группы: доступность, образование, занятость, культура/спорт. Собеседники поделились опытом в этих сферах, рассказали о проблемах, с которыми приходится сталкиваться. В частности, представители APNSC посетовали на то, что, несмотря на достаточно активное освещение данных проблем в СМИ, люди все еще не готовы относиться к инвалидам как к полноценным членам общества (впрочем, здесь и у нас ситуация пока оставляет желать лучшего - А.Г.). Подчеркнута необходимость внедрения современных технологий в сфере реабилитации лиц, имеющих инвалидность. В Грузии выходит ежемесячный журнал "Имеди+", немалое место в котором отведено защите прав и интересов инвалидов. APNSC выражает готовность содействовать изданию подобного журнала в Армении. Достигнута договоренность о публикации трех информационных бюллетеней - на армянском и грузинском языках - с освещением последних подвижек в этой области. Электронные версии этих бюллетеней будут размещены на веб-сайте новосозданной сети Disability.net. Что станет последним весомым компонентом проекта "Партнерство во имя равных инклюзивных возможностей".
Тем не менее, сотрудничество, нацеленное на совершенствование защиты прав и интересов инвалидов в странах Южного Кавказа, будет продолжено. "Призываем подключиться все заинтересованные в этом организации и частных лиц,- говорит исполнительный директор НПО "Унисон" Армен Алавердян.- Зарегистрировавшись на этом сайте, они могут находить потенциальных партнеров, обмениваться полезным опытом и заслуживающими внимания новостями.