Բնապահպանները հզոր ակցիա են նախատեսում Սյունիքի 6 գյուղերի հարցով
Հավաքվում ենք ՀՀ Կառավարության թիվ 1 շենքի մոտ` ներկայացնելու մեր պահանջը` ՀՀ Սյունիքի մարզի Քաջարան, Սյունիք, Արծվանիկ, Սևաքար, Աճանան, Չափնի գյուղերի 608 հեկտար հողերը «բացառիկ գերակա հանրային շահ» անվան տակ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատին վարձակալության իրավունքով հանձնելու Կառավարության 627-Ն հակապետական որոշումը ուժը կորցրած ճանաչելու մասին:
Այնուհետև քայլարշավ դեպի ՀՀ նախագահի նստավայր` արտահայտելու մեր բողոքը բնապահպանական քաղաքականության ոլորտում առկա աղետալի վիճակի վերաբերյալ: ՀՀ նախագահից պահանջում ենք վերջապես ընդունել մեզ և ապահովել քննարկում` այս ոլորտում ծառացած խնդիրները համատեղ քննարկելու և լուծման եղանակներ գտնելու նպատակով:
Մենք պետք է ցույց տանք, որ ՄԵՆՔ ԵՆՔ ԱՅՍ ԵՐԿՐԻ ՏԵՐԸ և Հայաստանի ապագան մենք ենք, իսկ առանց բնության և առողջ շրջակա միջավայրի առկայության պետությունը տարբեր առումներով դառնում է խոցելի. այն էլ մեր պետության դեպքում, որն ամբողջովին շրջապատված է թշնամիներով, իսկ սեփական ընդերքի կամ ռեսուրսի անխնա շահագործումը բերելու է պետության կործանման:

Экологи готовят мощную акцию протеста по вопросу 6 сел Сюника
29 декабря в 11 часов состоится мощная экологическая акция. Мы соберемся у 1-го корпуса здания правительства, чтобы представить наше требование: признать утратившим силу антигосударственное решение 627-Ն правительства о передаче Зангезурскому медномолибденовому комбинату на правах аренды и под видом "исключительного превалирующего общественного интереса" 608 га земель сел Каджаран, Сюник, Арцваник, Севакар, Ачанан, Чапни Сюникской области РА.
Состоится также шествие к резиденции президента РА с целью выражения нашего протеста против катастрофической ситуации в сфере экологической политики. Мы требуем от президента РА наконец принять нас и обеспечить обсуждение с целью совместного поиска путей решения проблем, существующих в данной сфере.
Мы должны показать, что МЫ – ХОЗЯЕВА ЭТОЙ СТРАНЫ и мы – будущее Армении, а без природы и здоровой окружающей среды государство и в особенности наше, окруженное врагами, становится уязвимым в различных планах. Между тем нещадная эксплуатация собственных недр или ресурсов может привести к гибели государства.