Բուենոս Այրեսի Գրքի միջազգային ցուցահանդեսում նշվել է Հայաստանի օրը
Բուենոս Այրեսում ընթացող Գրքի 37-րդ միջազգային ցուցահանդեսում նշվել է Հայաստանի Հանրապետության օրը: Ցուցահանդեսում ներկայացված են 42 պետություն և 1500 հրատարակչություն, այդ թվում նաև Հայաստանի տաղավարը: Քանի որ 2011 թ. Արգենտինայի մայրաքաղաք Բուենոս Այրեսը հռչակվել է Գրքի միջազգային մայրաքաղաք, ցուցահանդեսի համար ընտրվել է «Քաղաք, որ բաց է գրքերի աշխարհին» կարգախոսը:
Հայաստանի օրվա հանդիսությունները կայացել են Գրքի ցուցահանդեսը հյուրընկալող «Ռուրալ» համալիրում: Միջոցառմանը ներկա 1000-ից ավելի հանդիսականներին ուղղված իր խոսքում Արգենտինայում ՀՀ դեսպան Վլադիմիր Կարմիրշալյանն ասել է. «Հայ ժողովրդի երեք հազարամյա պատմության մեջ, թերևս, ամենակարևոր իրադարձություններից էր 5-րդ դարում հայոց այբուբենի ստեղծումը, ինչի շնորհիվ հայերեն թարգմանվեց գրքերի գիրքը' Աստվածաշունչը, տպագրվեցին հազարավոր գրքեր, որոնք մեր ազգի մշակութային և մտավոր հարստության ամենաարժեքավոր մասն են կազմում»:
Վլադիմիր Կարմիրշալյանի խոսքերով' շատ խորհրդանշանական է, որ քույր քաղաքներ Բուենոս Այրեսն ու Երևանը հաջորդաբար ստանձնում են Գրքի միջազգային մայրաքաղաքի պատվավոր տիտղոսը:
ՀՀ դեսպանը տեղեկացրել է, որ գալիք 2012թ. Երևանում կազմակերպվելու է Գրքի միջազգային խոշոր ցուցահանդես, որտեղ կցուցադրվեն Հայաստանում և սփյուռքում' հայերեն և օտար լեզուներով տպագրված գրքեր: Երևանում կազմակերպվելիք ցուցահանդեսին Արգենտինան ներկայացված կլինի առանձին տաղավարով:
ՀՀ ԱԳՆ-ի մամուլի, տեղեկատվության եվ հասարակայնության հետ կապի վարչության տեղեկացմամբ' Հայաստանի օրվա կապակցությամբ կայացել է համերգ' մենակատարուհի Վալերիա Չերեքյանի,«Նոր հայեր» երիտասարդական էստրադային երգչախմբի և «Նաիրի», «Գայանե», «Մասիս» պարային համույթների մասնակցությամբ:

На книжной ярмарке в Буэнос-Айресе отмечался День Армении
На проходящей в Буэнос-Айресе 37-ой книжной ярмарке отмечался День Республики Армения. В выставке участвуют 42 государства и 1500 издательств. Поскольку в 2011 г. Буэнос-Айрес объявлен международной столицей книги, то для выставки выбран девиз "Город, открытый для мира книг".
Торжества по случаю Дня Армении состоялись в комплексе "Рураль", где проходит книжная ярмарка. Посол РА в Аргентине Владимир Кармиршалян, обращаясь к собравшимся на мероприятие более 1000 посетителям, сказал: "В трехтысячелетней истории армянского народа самым важным событием является создание в 5-ом веке армянского алфавита, благодаря которому на армянский язык была переведена книга книг – Библия, были изданы тысячи книг, которые составляют наиболее ценную часть культурного и интеллектуального богатства нашей нации".
Очень символично, что после Буэнос-Айреса почетный титул книжной столицы мира перейдет к его городу-побратиму Еревану, отметил посол.
В 2012 г. в Ереване будет организована крупная международная книжная выставка, на которой будут представлены книги, изданные в Армении и Диаспоре на армянском и иностранных языках. На ереванской выставке у Аргентины будет отдельный павильон.
По случаю Дня Армении был организован концерт с участием солистки Валерии Черекян, эстрадного ансамбля "Новые армяне", танцевальных ансамблей "Наири", "Гаяне", "Масис".