ՀԲՃ. Աղբի վերամշակումն այլևս ընտրություն չէ, այլ պարտադիր պայման առողջ միջավայրի համար
Հայկական բնապահպանական ճակատը (ՀԲՃ) Հայաստանում նոր աղբավայրի կառուցման մասին հոդվածը հրապարակելուց հետո բաց նամակով դիմել էր Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկին (ՎԶԵԲ), Եվրոպական ներդրումային բանկին (ԵՆԲ) և ԵՄ Հարևանության ներդրումային գործիքին՝ կոչ անելով Հայաստանում աղբավայր կառուցելու ծրագիրը ֆինանսավորելու դեպքում անպայման ներառել աղբի տեսակավորման և վերամշակման բաղադրիչը:
Նախաձեռնությունը տեղեկացնում է, որ այս պահի դրությամբ նամակին պատասխանել է Եվրոպական ներդրումային բանկը՝ տեղեկացնելով հետևյալը.
«Երևանի կոշտ թափոնների ծրագիրը վերաբերում է նոր սանիտարական աղբավայրի կառուցմանը, գոյություն ունեցող ոչ սանիտարական աղբավայրի փակմանը և աղբի չեզոքացմանն ուղղված քայլերի իրականացմանը Հայաստանի մայրաքաղաքում և հարակից շրջաններում՝ այդպիսով ծառայելով 1.9 միլլիոն բնակչի: Ծրագիրը համաֆինանսավորվում է ՎԶԵԲ-ի 8 միլիոն եվրո վարկով և 1.9 միլիոն տեխնիկական աջակցության դրամաշնորհով, ԵՄ Հարևանության ներդրումային գործիքի 8 միլիոն եվրո դրամաշնորհով, Արևելյան Եվրոպայի էներգետիկ արդյունավետության և շրջակա միջավայրի գործընկերության (E5P) 2միլիոն եվրո դրամաշնորհով և Քաղաքապետարանների աջակացման ծրագրի 0.5 միլիոն դրամաշնորհով: Եվրոպական ներդրումային բանկը նախատեսում է 14.6 միլիոն եվրո տրամադրել՝ կախված գնումների առաջին ծրագրի ժամանակ առաջացած ֆինանսական կարիքներից, իսկ առաջին տրանշը 8 միլիոն եվրո վարկի տեսքով արդեն ստորագրվել է 2015թ.-ին՝ աջակցելու համար ծրագրի առաջին մասին:
Որպես Եվրոպական ներդրումային բանկի հիմնական սկզբունք՝ բանկը ձգտում է, որ իր բոլոր ֆինանսավորած ծրագրերը համապատասխանեն իր ֆինանսական, տնտեսական, բնապահպանական, սոցիալական, գնումների և այլ չափանիշներին ու համապատասխան ԵՄ և ազգային օրենքներին: Այս առումով Երևանի կոշտ թափոնների ծրագիրը խիստ և լիարժեք գնահատական է անցել՝ բոլոր չափանիշներին համապատասխանությունը պահպանելու նպատակով: [...]
Ձեր բնապահպանական մտահոգություններին ի պատասխան նշենք, որ ծրագիրն ունի աղբի չեզոքացման բաղադրիչ, որը կարող է ներառել առանձին հավաքման սարքավորում, վերամշակման կենտրոններ, իրերի վերականգման կայան և կոմպոստավորման կայան: Այս բաղադրիչի ներառումը դեռևս քննարկվում է Երևանի քաղաքապետարանի հետ: […] Բացի այդ, այս ծրագրով նախատեսված է աղբավայրից առաջացած գազերի հավաքման կայանների համակարգ ինչպես հին, այնպես էլ նոր աղբավայրի համար, որոնցով նախատեսվում է էներգիայի վերականգնում»:
Նոյեմբերի 22-ին ՀԲՃ-ն պատասխան է ստացել նաև Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկից, որտեղ նշված է. «2011թ.-ին Հայաստանի կառավարությունը և Երևանի քաղաքապետարանը դիմել են Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկին (ՎԶԵԲ)՝ Երևանում նոր աղբավայրի կառուցման ֆինանսավորման խնդրանքով [...]: [...] աղբի վերամշակման կայանները դիտարկվել է որպես հնարավոր տարբերակ, սակայն այդ ժամանակ իրագործելի չի համարվել: Արդյունքում, 2015թ.-ին հաստատված այս ծրագիրը սահմանափակված է եղել ԵՄ չափանիշներին համապատասխանող աղբավայրի կառուցմամբ: Սակայն հետագայում աղբահեռացման քայլերը (դրանց թվում՝ աղբահավաք բեռնարկղեր և փոխադրամիջոցներ բիո և վերամշակման ենթակա աղբի առանձնացման համար, վերամշակման կայան(ներ), իրերի վերականգման և կոմպոստավորման կայաններ) ներառվեցին Ծրագրում Եվրոպական ներդրման բանկի տրամադրած վարկի շնորհիվ: Ներկայումս այս բաղադրիչի շրջանակները քննարկվում են Երևանի քաղաքապետարանի հետ»: ՎԶԵԲ-ն ավելացրեց, որ «աղբավայրից առաջացած գազերը ևս կհավաքվեն ինչպես հին, այնպես էլ նոր աղբավայրերից, և եթե իրագործելի լինի, վերականգվող էներգիայի տարբերակը ևս հաշվի կառնվի»:
«Այս նամակներից թերևս պարզ է դառնում, որ մեր մտահոգությունները, որոնք արտահայտել էինք մեր հետազոտությունում, տեղին են և որ վարկերով ու դրամաշնորհներով կառուցվող այս աղբավայրում աղբի կառավարման կարևորագույն գործոնը՝ աղբի վերամշակումը կարող է բացակայել, քանի որ քաղաքապետարանի հետ այս բաղադրիչը դեռևս քննարկման փուլում է: Աղբավայրի գազերից էներգիա ստանալու հարցը ևս հստակ չէ: Հետևաբար այս կետերը չներառելու դեպքում ոչ միայն աղբի խնդիրը կմնա չլուծված, այլև կարիք կլինի հետագայում լրացուցիչ վարկեր և դրամաշնորհներ ստանալ՝ աղբը վերամշակելու և էներգիա ստանալու կայաններ կառուցելու համար: Իսկ դա չափազանց մեծ բեռ է Հայաստանի արդեն իսկ մեծ վարկային պատմության վրա»,- գրում է Հայկական բնապահպանական ճակատը՝ կոչ անելով քաղաքապետարանին և ծրագիրը ֆինանսավորողներին աղբի վերամշակման բաղադրիչը պարտադիր ներառել այս ծրագրում և ի վերջո իրականացնել աղբի վերամշակում Հայաստանում. «Հայաստանն առավել կանաչ և կայուն ճանապարհով տանելու նպատակով մենք նաև կոչ ենք անում ներառել աղբավայրի գազերից էներգիա ստանալու բաղադրիչն այս ծրագրում»:
ՀԲՃ-ն ներկայացնում է նաև այս հարցով նոյեմբերի 8-ին Հայաստանի վարչապետին ուղղված նամակը.
«Հարգելի վարչապետ Կ. Կարապետյան,
Սույն նամակով խնդրում ենք պարզաբանել, թե երբ Հայաստանում կիրականացվի աղբի վերամշակում:
Մեր խումբը մի հետազոտություն է պատրաստել այն մասին, թե ինչպիսի ծրագրեր են նախատեսվում իրականացնել Հայաստանում և մասնավորապես Երևանում աղբի կառավարման հետ կապված: Հետազոտությունը կարող եք գտնել այստեղ («21-րդ դարում Հայաստանը դեռ աղբավայրեր է կառուցում, այն էլ վարկերով»)։
Պարզեցինք, որ թեև նոր աղբավայրեր կառուցելու ծրագրեր կան ինչպես Երևանում, այնպես էլ Երևանից դուրս, սակայն դրանք չեն ներառում որևէ կանաչ և կայուն հեռանկար, քանի որ ա. չկա վերամշակման տարրը, բ. չկա աղբի այրումից էներգիա ստանալու տարրը:
Մինչդեռ այս աղբավայրերը կառուցվում են սահմանափակ ժամկետի համար և վարկերով, այսինքն մի քանի տարուց ոչ միայն նոր աղբավայրերի խնդրի առջև ենք կանգնելու, այլև վարկերի բեռը էլ ավելի է ծանրանալու Հայաստանի համար:
Ուստի խնդրում ենք պարզաբանել, թե ա) ինչու՞ մինչ այժմ ՀՀ-ում գործող աղբավայրերում չի իրականացվում վերամշակում և բ) երբ, ի վերջո, կլինի վերամշակում աղբավայրերում: Ի վերջո աղբի վերամշակումից տնտեսական օգուտները շատ ավելին են, քան ուղղակի և անմիջական եկամուտների ապահովումը: Առողջապահության, հողերի և ջրերի աղտոտման կանխարգելման և այլ երկարատև առավելությունները շատ ավելի առաջնային են»:

After the Armenian Environmental Front (AEF) published an article on the construction of a new landfill in Armenia, it wrote an open letter to European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), European Investment Fund (EIB) and EU Neighbourhood Investment Facility calling on them to include a waste recycling component in the landfill construction project.
The European Investment Bank has responded to our letter, stating the following:
“The Yerevan Solid Waste Project concerns the construction of a sanitary landfill, closure of the existing unsanitary landfill and the implementation of waste diversion measures in the capital of Armenia and surrounding regions, serving a population of 1.9 million. The project is co-financed by a EUR 8 million EBRD loan with a EUR 1.9 million technical assistance grant, a EUR 8 million grant from the EU Neighbourhood Investment Facility (NIF), a EUR 2m grant from the Eastern Europe Energy Efficiency Environment Partnership (E5P) and a EUR 0.5m grant from the Municipal Project Support Facility (MPSF). The EIB is expected to provide up to EUR 14.6 million to support the project, depending on the financial needs to be identified by the procurement plan, with a first tranche of EUR 8 million loan signed in 2015 in support for the first phase of the project.
As a general principle of EIB financing, the Bank aims to ensure that all projects it finances comply with its relevant financial, economic, environmental, social, procurement and other criteria, in line with the EIB Environmental and Social Standards and the applicable EU and national regulations. […]
To address your environmental sustainability concerns more specifically, we take this opportunity to clarify that the project comprises a waste diversion component that may include separate collection equipment, recycling centres, material recovery facility and composting facility. The scope of this component is still under discussion with the Municipality of Yerevan. […] Finally, the project comprises landfill gas collection systems both for the existing and new landfill, and it is foreseen that energy will be recovered from the collected landfill gas.”
The European Bank for Reconstruction and Development also replied recently (Nov. 22, 2017), stating that:
"In 2011 the Armenian Government and the Yerevan Municipality approached the (European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) with a request to finance the construction of a landfill in Yerevan [...]. [...] waste sorting facilities were considered as an option but were not regarded as feasible at the time. Hence, initially the Project, which was approved in 2015, was limited to constructing a landfill designed to EU standards. However, later waste diversion measures (which are expected to include e.g. waste collection containers and vehicles for separate collection of recyclable materials and bio-waste, recycling centre(s), material recovery and composting facilities) were included in the Project through a loan by the co-financing institution European Investment Bank (EIB). The scope of this component is currently under discussion with the Yerevan Municipality." EBRD also added that "the landfill gas will be collected at both the existing and the new landfill, and if found feasible, energy recovery from the collected landfill gas will be considered."
It is clear from these replies that our concerns expressed in our research are not groundless and that the most important component in this landfill construction project fulfilled with grants and loans, i.e. waste recycling component, may be absent, since this component is currently under discussion with the municipality. The energy generation from landfill gasses is also under question. Not including these components, however, means there will be a need to attract new loans and grants in the future to build corresponding facilities. This is a huge burden for Armenia's loan history.
The Armenian Environmental Front however calls on both the Yerevan Municipality and the financial supporters of this project to include the component of waste recycling in this construction project in order to finally have waste recycled in Armenia. For the sake of taking Armenia through the sustainable path, we also call for including the energy generation component in this project.
We have also written a letter to Armenia’s prime minister on this issue: the content of the letter below.
“To Prime Minister K. Karapetyan,
With this letter, we ask to inform us when waste recycling will be implemented in Armenia.
Our initiative has prepared a research regarding projects in Armenia and particularly in Yerevan regarding waste management. You can find the research here (“In 21st century international banks fund landfills with no recycling facilities”).
We found out that despite the plans to construct new landfills in Yerevan and nearby communities these projects do not contain the green and sustainable component, i.e. recycling and generating energy from waste gas.
However, these landfills are built for a temporary period and with loans, therefore in a few years there will be need for new landfills and therefore new loans which will be a big burden for Armenia.
We therefore ask you to inform us why there is no recycling in Armenia until now, and when it will be implemented. After all, economic benefits from waste recycling cannot be measured only by direct financial benefits. Instead health protection, prevention of water and soil pollution and other long-term benefits are way more fundamental.”