Ուսանողները դադարեցնում են դասադուլն ու հացադուլը․ կանցկացվեն կլոր սեղան ձևաչափով քննարկումներ
«Հանուն գիտության զարգացման» շարժման անդամները դադարեցնում են դասադուլն ու հացադուլը։ Երիտասարդները նման որոշման են հանգել խորհրդարանում՝ ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովի և ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի հետ հանդիպումից հետո։ Նկատենք, որ հանդիպումը նախաձեռնել էր ՀՀԿ խոսնակը։ Հանդիպումից հետո «Հանուն գիտության զարգացման» շարժման անդամ Դավիթ Պետրոսյանն ասաց, որ համաձայնության են եկել՝ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենսդրության նախաձեռնության վերաբերյալ կլոր սեղանի ձևաչափով քննարկումներ կլինեն խորհրդարանում։
«Կլոր սեղանի առաջարկը պայմանավորված է նրանով, որ կարողանանք լսելի դարձնել բոլոր այն մարդկանց ձայնը, որոնք այս հարցի հետ կապված ունեն մտահոգություններ՝ գիտնականներ, դասախոսներ, քաղաքացիական նախաձեռնության անդամներ։ Պարոն Բաբլոյանը նշեց, որ եթե կարողանանք ապացուցել օրենքի սխալ լինելը, կկարողանանք դրա վրա ազդեցություն ունենալ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Դավիթ Պետրոսյանը։
Պետրոսյանը նաև հավելեց, որ իրենց խնդրանքին ընդառաջ են գնացել, և պաշտոնապես ասվել է՝ դասադուլ իրականացրած ուսանողների նկատմամբ ճնշումներ չեն լինի.
«Կարծում եմ կլոր սեղանն այս պայմաններում լավագույն տարբերակն է, մեր նպատակը մեր ձայնը բարձրացնելն է եղել, փոփոխություններ կատարել օրենքում։ Սա հնարավորություն է, թե ինչպես այն կօգտագործենք, արդեն մեզնից է կախված»,- ասաց Պետրոսյանը։
ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովն էլ իր հերթին հավելեց, որ շարժման անդամներն առաջարկել են կլոր սեղան, իրենք էլ որպես «երկխոսության մարմին» պատրաստ են իրականացնել։
Շարմազանովը տեղեկացրեց, որ նոյեմբերի 22-ին սպասվող քննարկումը կլինի ԱԺ Գիտության, կրթության հարցերի մշտական հանձնաժողովում, և կքննարկվեն ինչպես տարկետման հետ կապված, այնպես էլ ուսումնառության և ուսանողության հետ կապված խնդիրներ։
«Մենք ևս մեկ անգամ ցույց ենք տալիս, որ պատրաստ ենք լսել ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու և ամենակարևորն է՝ մեր ուսանողների ձայնը։ Մենք խնդրել ենք շարժման անդամներին, որ դասադուլը և հացադուլը դադարեցնեն, որովհետև այն ինքնանպատակ չէ, դրա նպատակն է եղել ձայնը լսելի դարձնել, իրենք դա արել են»,- մանրամասնեց Շարմազանովը։
Դավիթ Պետրոսյանը հստակեցրեց՝ հացադուլն ու դասադուլը դադարեցնում են, իսկ թե ինչ կլինի քննարկումներից հետո, դեռ պարզ չէ։
Հիշեցնենք, որ «Հանուն գիտության զարգացման» շարժման անդամներն ու մի քանի հարյուր ուսանողներ մի քանի օր է` դասադուլ էին իրականացնում՝ ընդդեմ ակադեմիական տարկետման իրավունքի խստացման։ Երեկվանից շարժման անդամներից նախ հինգը, ապա չորսը հացադուլ էին սկսել ԵՊՀ լսարաններից մեկում։

Студенты прекращают бойкот занятий и голодовку: будет организован “круглый стол”
Члены движения “Во имя развития науки” прекращают бойкот занятий и голодовку. К такому решению они пришли после встречи со спикером Национального собрания Ара Баблояном и вице-спикером Эдуардом Шармазановым, . Инициатором встречи стал вице-спикер НС. По ее завершении член движения “Во имя развития науки” Давид Петросян сообщил, что стороны пришли к согласию: будет организован “круглый стол” по принятому сегодня закону “О военной службе и статусе военнослужащего”.
“Предложение об организации “круглого стола” обусловлено стремлением донести наш голос до всех тех, кто озабочен этим вопросом – ученых, преподавателей, членов гражданской инициативы. Господин Баблоян отметил, что если нам удастся доказать ошибочность закона, то мы сможем повлиять на него”,- сказал в ходе беседы с журналистами Давид Петросян.
Он добавил, что им пошли навстречу, заверив, что на студентов, участвовавших в бойкоте занятий, не будет оказываться давление.
“Думаю, в этих условиях “круглый стол” является наилучшим вариантом. Мы хотим, чтобы нас услышали, чтобы внесли поправки в закон. Это шанс, и как мы его используем, зависит уже от нас”,- отметил Давид.
В свою очередь пресс-секретарь правящей Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов добавил, что члены движения предложили организовать “круглый стол”, а они как “предназначенный для диалога орган” выразили готовность осуществить это предложение.
Шармазанов также сообщил, что намеченное на 22 ноября обсуждение пройдет в постоянной парламентской комиссии по вопросам науки и образования. Будет рассмотрен как вопрос отсрочки от армии, так и проблемы обучения и студенчества.
“Мы еще раз показали, что готовы выслушать любого гражданина страны и самое главное – наших студентов. Мы попросили членов движения прекратить бойкот занятий и голодовку, которые преследовали цель сделать слышимым голос студенчества, и они этого добились”,- сказал Шармазанов.
Давид Петросян уточнил: бойкот и голодовку прекращают, но что будет после обсуждения, пока неизвестно.
Напомним, что члены движения “Во имя развития науки” и несколько сотен студентов в последние дни бойкотируют занятия, протестуя против ужесточения права на получение академической отсрочки от службы в армии. А вчера четверо студентов объявили голодовку и заперлись в одной из аудиторий Ереванского государственного университета.