Հարուցվել է քրեական գործ` ապօրինի ձեռնարկատիրություն իրականացնելու դեպքի առթիվ
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ' ՍՊ ընկերությանը տրամադրված հանքավայրի տեղամասի սահմաններից դուրս ընդերքի շահագործում իրականացնելու դեպքի առթիվ:
Մասնավորապես' «Լիթոսֆեր» ՍՊ ընկերության վերաբերյալ նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2008թ. հուլիսի 4-ից մինչեւ 2010թ. նոյեմբերի 4-ն ընկած ժամանակահատվածում նշված ՍՊԸ-ի տնօրենն առանց լիցենզիայի Արարատի տրավերտինի հանքավայրի «Արեւմտյան» տեղամասից հանքարդյունահանման հատուկ լիցենզիայով, լիցենզիայի պայմանագրով եւ լեռնահատկացման ակտով ընկերությանը տրամադրված հանքավայրի տեղամասի սահմաններից դուրս իրականացրել է ընդերքի շահագործում:
Նախնական տվյալներով ընկերությունն արդյունահանել է ընդհանուր 2580 մ3 տրավերտինի զանգված' պետությանը պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի վնաս:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ' ՀՀ քրեական օրենսգրքի 188-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հայտնում է, որ քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր ՊԵԿ քննչական վարչություն' նախաքննություն կատարելու համար:

Возбуждено уголовное делу по факту незаконного предпринимательства
В управлении по защите государственных интересов Генпрокуратуры РА возбуждено уголовное дело по факту эксплуатации недр, находящихся за пределами участка месторождения, предоставленного ООО.
При изучении материалов по ООО “Литосфер” выяснилось, что в период с 4 июля 2008 г. по 4 ноября 2010 г. директор указанной компании, не имея соответствующей лицензии, добывал руду за пределами выделенного компании участка на основе документов об эксплуатации участка “Западный” Араратского травертинового рудника.
По предварительным данным компания добыла около 2.580 кубометров травертина, причинив государству ущерб в особо крупном размере.
По данному факту возбуждено уголовное дело по п.1 ч.3 ст.188 УК РА. Следствие ведет следственное управление Комитета госдоходов при правительстве РА.