80 միլիոն դրամ՝ Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամին
Կառավարության այսօրվա՝ հոկտեմբերի 19-ի նիստում որոշում կայացվեց փոփոխություն կատարել 2017 թվականի բյուջեի պահուստային ֆոնդում՝ 80 միլիոն դրամ հատկացնել Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամին։
Կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանի խոսքով՝ գումարն անհրաժեշտ է` ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների անվճար համակարգում չընդգրկված, բայց բարձր առաջադիմություն և հասարակական ակտիվություն ունեցող առաջին կուրսի ուսանողների կրթաթոշակների տրամադրման և 2016 թվականի ապրիլի 2-ից 6-ը ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ զինված ուժերում մարտական հերթապահություն իրականացրած կամ մարտական գործողություններին մասնակցած ուսանողների ուսման վարձերի մասնակի փոխհատուցման համար։
Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանն էլ ներկայացրեց Վանաձոր քաղաքի թիվ 26 հիմնական դպրոցը փակելու մասին որոշում։ Նախարարի խոսքով՝ դպրոցն ունի 30 աշակերտ, և ամենևին արդարացված չեն դպրոցի համար հատկացված ծախսերը։ Կառավարությունն առաջարկեց դպրոցը միացնել հարևանությամբ գտնվող թիվ 28 դպրոցին։
Վարչապետը հետաքրքրվեց, թե ինչքան միջոցներ են խնայվում` դպրոցը փակելով։ Նախարարը պատասխանց՝ 19 միլիոն դրամ։ Նախագիծն արժանացավ գործադիրի հավանությանը։

Молодежный фонд Армении получит 80 миллионов драмов
Правительство выделит Молодежному фонду Армении 80 млн драмов из резервного фонда бюджета. Такое решение было принято на сегодняшнем заседании кабмина.
По словам министра образования и науки Левона Мкртчяна, данная сумма необходима для выплаты стипендий показывающим высокую успеваемость студентам-первокурсникам платных отделений ВУЗов, а также для частичной компенсации платы за обучение студентов, которые в составе вооруженных сил РА несли боевое дежурство или участвовали в боевых действиях в период со 2-го по 6-е апреля 2016 года.
Министр территориального управления Давид Локян представил проект решения о закрытии 26-ой основной школы в Ванадзоре в связи с малочисленностью учащихся. Правительство одобрило проект и предложило объединить эту школу с находящейся по соседству 28-ой школой.