Մղարթում խմելու ջրի համար կռվում են․ վարչապետին ուղղված նամակն արդյունք չի տվել
Գյուղի ծայրամասի ծլլացող աղբյուրի մոտ կանգնած Մղարթի հարսներից մեկը սպասում էր իր դույլերը լցվելուն: Նա զայրացած սկսում է բողոքել։ Աղբյուրի մոտ հավաքվածները նույնպես միանում են։
«Էս ջուրը էն վերևի սարի տակից է գալիս, 1952 թ.-ից սարքված ջրամբար է, լրիվ փտած վիճակ է, էդ ջրամբարից սնվող խողովակ չկա, ճիճու ու որդ կա: Մարդիկ էդ ջուրն են օգտագործում»,- բացատրում է Սևակը: Աղբյուրի մոտ գյուղապետ Երվանդ Նավասարդյանին նկատելով` 2 կին հեռվից բարձրաձայն ողջունեցին. «Լուծի, Երվանդ ջան, ջրի հարցը լուծի, բալքի մի բան դուրս գա»,- ասաց կանանցից մեկը: Նրանք մոտեցան մեզ. «Էս հլա գյուղում հիմա սփխեչ ա, թե չէ ջրի հերթը հիմա է ՜ ուր էր հասնելու: Ամեն օր կռիվ է էս աղբյուրի մոտ»,- ասաց Արմինե Վարդանյանը:
«Ասում եմ` մեղք ենք, էլի, անասուններին ջուրը չի հերիքում, երիտասարդները լրիվ գնում են: Ջրի խաթեր հարսները ուզում են քաղաք գնան: Ջուր է, լինի էլի ընտանիքի ապահովության համար, մենք էլ համերաշխ ապրենք: Ավտոմատ լվացքի մեքենաները տանը դրված է, ջուր չունենք, որ օգտագործենք»,- ավելացրեց Անուշ Մոսինյանը:
Գյուղապետն ասաց, որ գյուղի ծայրամասի այդ աղբյուրը տարիներով չի գործել:
Սևակը պատմեց, որ Մղարթի ոսկու հանքի կողքի Մաղարո սարի գլխի ջրամբարից ջուրը խողովակներով հասցրել են գյուղ: «Ձեռքով փորել ենք, բերել ենք ջուրը այ էս աղբյուրին ենք հասցրել:
Մոտ 700 հազար դրամ փող ենք ծախսել համայնքի բյուջեից: Գյուղապետ Երվանդի հովանավորությամբ, իմ կազմակերպելով` էս աղբյուրի ջուրը գալիս է: Աղբյուրը Լիջ է կոչվում»,- ասաց Սևակը:
«Մենք ջրատարից օգտվող ջրագիծ չունենք: Էս գյուղը եթե ջուր ունենա, էլ ոչ մի բանի կարիք չի ունենա, մեր գյուղացիները աշխատասեր են»,- ասում է Երվանդ Նավասարդյանը:
Իր պաշտոնավարման մեկ տարվա ընթացքում 25-ամյա Երվանդին չի հաջողվել լուծել գյուղի ջրի խնդիրը, նա վատ էր զգում: Երվանդը 2017թ.-ի օգոստոսի 14-ին գրությամբ վարչապետ Կարեն Կարապետյանին հայտնել է. «Մղարթ համայնքը ՀՀ անկախությունից ի վեր ունի խմելու ջրի մեծ խնդիր: Գյուղն օգտվում է թվով 4 բնական աղբյուրներից, որոնցից երկուսը ներկայումս տեղումներ չլինելու պատճառով չեն գործում, իսկ մյուս երկուսը նույնիսկ չեն ապահովում գյուղի բնակչության 10 տոկոսին»:
Նա վարչապետին նաև տեղեկացրել է, որ Մղարթ համայնքն ունի փաստացի բնակվող 460 բնակիչ, որոնց հիմնական զբաղմունքն անասնապահությունն է, գյուղում կա երկու ֆերմերային տնտեսություն: Համայնքում գրանցված է 500 գլուխ խոշոր եղջերավոր և 800 գլուխ մանր եղջերավոր անասուն: Դրանց գլխաքանակը ջրի սակավության պատճառով տարեցտարի նվազում է։ Մղարթում պահպանվել է խորհրդային տարիներին կառուցված մոտ 150 խմ տարողությամբ ջրամբար: Երվանդի ասելով` դրան սնուցող խողովակաշարի վիճակը հայտնի չէ:
Նախկինում այն գործել է պոմպակայանի միջոցով: Պոմպակայանը գտնվում է Մղարթից 3 կմ հեռավորությամբ Ագարակ-Ալավերդի ջրագծի վրա և ժամանակին ապահովել է Մղարթի ջրամատակարարումը: Գյուղապետ Երվանդը վարչապետին ուղարկած գյուղի ջրամատակարարման ծանր վիճակի մասին իր գրության պատասխանին անհամբերությամբ է սպասել:
Դժվար է ասել` վարչապետ Կարեն Կարապետյանը Մղարթի երիտասարդ ու անփորձ գյուղապետի գրությանը տեղյակ է, թե ոչ, այդուհանդերձ, օրեր անց Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի աշխատակազմի ղեկավար Մ. Մակինյանը վարչապետի փոխարեն գյուղապետին պատասխանել է, թե Մղարթ համայնքը Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի միասնական վարձակալ «Վեոլիա Ջուր» ՓԲԸ-ի կողմից չի սպասարկվում և ներկայումս ջրամատակարարման համակարգի բարելավմանն ուղղված ներդրումային ծրագրերում ընդգրկված չէ: Գյուղապետը հուսահատվել է, բայց իրեն չի կորցրել: Պատասխանից հետո նա գյուղի լեռնային աղբյուրներից եկող ջրագիծ է սկսել կառուցել՝ որպեսզի գյուղացիները իսպառ չջրազրկվեն:
«Ես հասկանում եմ, որ խմելու ջուրը մեր գյուղում լուրջ պրոբլեմ ա, բայց մեր հնարավորությունները որքան հերիքում է, մենք դա անում ենք: Մոտ 1 կմ ջրագիծ ենք մենք գյուղի ծայրի աղբյուրի մոտ փոխել, պղնձի հանքից այս կողմ, բայց վիճակը չի փոխվում, ջրի աղբյուրը մի կերպ ծոր է տալիս»,- ասում է նա: Մղարթում խմելու ջրի հարցը սրվել է հատկապես այս տարվա երաշտի պատճառով: Գյուղապետը գտնում է, որ Մղարթում պետք է նոր ջրագիծ կառուցվի: Նրա խոսքով, գյուղի նոր ջրագծի նախահաշիվը կազմում է 300 հազար ԱՄՆ դոլար, Ագարակի ջրագիծը գյուղից 3-4 կմ հեռավորության վրա է անցնում:
Ամեն օր Մղարթում ջրի պատճառով գյուղացիների մեջ կռիվներ են լինում. «Բոլորն ինձնից փոփոխություն են պահանջում, ինչը փոխեմ, եթե գյուղացին ինձ հարկ չի տալիս: Ուղարկե՞մ դատարան: Իբր էս գյուղացիները մի կարգին ապրում են, դրանց գործերն էլ ուղարկեմ դատարան»,-ասում է Երվանդը:
Մղարթ համայնքի բյուջեն 12 մլն 320 հազար դրամ է: Դրանից 7մլն 606 հազար դրամը ծախսվում է աշխատակազմի աշխատավարձի համար: Գյուղապետի ասելով` այս տարվա բյուջեի եկամուտները դեռ չեն հավաքել: Բերքահավաքին են սպասում: Համայնքի բյուջեին գյուղացիները 7 մլն պարտք ունեն:
«Եթե ես կարողանամ 7 մլն դրամ ապառքը հավաքել, հաստատ կվերանորոգեմ մեր աղբյուրների ջրագծերը, այսինքն գյուղում մի հարց կլուծեմ, բայց, երբ մտնում եմ մարդու տուն, նկատում եմ, որ նա տանը հաց չունի ուտելու, ես նրա հարկի համար ինչ անեմ»,-ասում է Երվանդը:
Մղարթում 360 հա վարելահողերից մոտ 220 հա-ն է ոռոգվում, 100 հա վարելահողեր անջրդի են. «Բայց դա մեր խմելու ջրի խնդրից կարևոր չէ»,- ասում է գյուղապետը: Մղարթից հեռանալիս ճանապարհին հանդիպեցինք ոչխարները առաջն արած գյուղ եկող մղարթցի Հրանտ Գրիգորյանին: Ասաց` հոտը տարել է գյուղից 3-4 կմ հեռու` Ագարակի առուներից ջուր խմելու:

В Мгарте конфликтуют из-за воды: адресованное премьеру письмо не дало результата
Возле родника на краю села стояли женщины с ведрами. Одна из них начала возмущаться, другие ее поддержали.
“Вода поступает сюда из водохранилища, которое было построено в 1952 г. Сейчас оно почти полностью разрушено, выходящая из водохранилища труба прогнила, там только черви. И люди используют эту воду…” – сказал Севак. Женщины, заметив издали старосту села Ерванда Навасардяна, обратились к нему с просьбой: “Ерванд джан, реши вопрос воды, может, что-то получится…”
“В селе животным не хватает воды, молодежь уезжает. Из-за проблем с водой молодые снохи хотят перебраться в город. Если вопрос воды решится, семьи будут жить дружно. Почти у всех в домах есть стиральные машины-автоматы, но из-за отсутствия воды они не используются”,- сказала Ануш Мосинян.
По словам Севака, воду в село провели по трубопроводу из водохранилища, расположенного на вершине горы Магаро, рядом с золоторудным месторождением.
“На эти работы из бюджета общины потратили около 700 тысяч драмов. Вода начала поступать благодаря содействию старосты, Ерванда, и организованным мной работам”,- сказал Севак.
“Если село будет обеспечено водой, оно ни в чем не будет нуждаться. Люди у нас работящие”,- отметил Ерванд Навасардян.
За год пребывания в должности главы сельской администрации 25-летнему Ерванду так и не удалось решить проблему воды, из-за чего он очень переживает. 14 августа 2017 г. староста обратился к премьер-министру Карену Карапетяну с письмом, в котором изложил ситуацию с водой в общине Мгарт. Он также сообщил, что в Мгарте проживают 460 человек, которые занимаются в основном животноводством, в селе имеются два фермерских хозяйства. В общине зарегистрировано 500 голов крупного и 800 голов мелкого рогатого скота, однако из-за нехватки воды поголовье с каждым годом сокращается.
Трудно сказать, узнал ли премьер об адресованном ему письме молодого и неопытного главы администрации Мгарта, тем не менее, несколько дней назад вместо Карена Карапетяна ответил руководитель аппарата Госкомитета водного хозяйства М.Макинян, который сообщил, что община Мгарт не обслуживается ЗАО “Веолия джур” и не включена в инвестиционные программы по улучшению системы водоснабжения. Староста хоть и расстроился, но не пришел в отчаяние. После этого письма он приступил к строительству водовода, по которому вода будет поступать в село из горных родников.
“Я понимаю, что в нашей общине проблема воды стоит очень остро, но мы решаем ее в меру своих возможностей. Провели километровый водовод, но это не изменило ситуацию. Вода течет тонкой струйкой”,- сказал Ерванд. Он утверждает, что Мгарту нужен новый водовод, строительство которого обойдется в 300 тысяч долларов.
Из-за воды в Мгарте каждый день вспыхивают конфликты. “Все требуют от меня перемен, а что мне делать, если крестьяне не платят налоги, обратиться в суд? Люди с трудом сводят концы с концами, как я могу подать на них в суд”,- сказал Ерванд.
Общинный бюджет составляет 12 млн 320 тыс. драмов. Из них 7 млн 606 тысяч составляет зарплата работников администрации. В этом году деньги в бюджет еще не поступали, ждут сбора урожая. Крестьяне задолжали общинной казне 7 млн драмов.
В Мгарте из 300 гектаров пахотных земель орошаются 220 га. “Однако эта проблема не важнее проблемы питьевой воды”,- отметил староста. Уезжая из села, мы увидели по дороге местного пастуха Гранта Григоряна, который гнал перед собой отару овец. Грант сказал, что погнал животных на водопой в село Агарак, которое расположено в 3-4 километрах от Мгарта.