Նայիր Հայաստանի աչքերին
Իմ առջև կանգնած էր կյանքի մայրամուտին մի բուռ դարձած, տարիների ծանրությունից կուչ եկած, ալեհեր մի տատիկ, որը կնճռոտված ձեռքերով հազիվ հենվել էր ձեռնափայտին: Նայեցի աչքերին: Բարի էին, խոնավ, մշուշոտ, տառապանքի համը ճաշակած, հաղթանակի և պարտության գինը իմացող, այլևս պայքարելու անկարող:
Վա՜խ տատիկ ջան, որքա՜ն ծեր ես դու, որքա՜ն ես ծերացել դու: Դու, որ կյանքիդ արշալույսին եղել ես նրբագեղ, հմայիչ հայուհի, որը մի գեղեցիկ օր պիտի ընտանիք կազմեր ու սյունյաց լեռներին թողներ համեստ իր ժառանգությունը՝ երկու որդիներին:
Այն ժամանակ՝ կյանքիդ արշալույսին, դու հավանաբար պատկերացնել անգամ չէիր կարող, որ մի չարաբաստիկ օր ձեր գյուղի գերեզմանոցում քո իսկ ձեռքերով պիտի թաղեիր երկու որդիներիդ, հետո այդ նույն գերեզմանոցին պիտի հանձնեիր հայոց բանակում կախաղան բարձրացված 18-ամյա թոռանդ: Ու մնայիր բոլորովին մենակ էս անիրավ աշխարհում:
Իսկ հետո ստիպված պիտի լինեիր… նորից ապրել, ապրել հերոսաբար, ամեն օր կրել քո խաչը, հողից սեփական ձեռքերով ու քրտինքով քամել քո հանապազօրյա հացը:
Հետո կյանքիդ իրիկնամուտին պիտի հայնտվեին ինչ-որ չինովնիկներ ու կառավարության N627 որոշումը ձեռքներին «հանրային գերակա շահ» անվան տակ բացատրեին, որ քեզ շուտով հանելու են քո գյուղից, որովհետև գյուղիդ տեղը հանք է լինելու:
«Հանրային գերակա շահ»… Այս խոսքերը քեզ ոչինչ չեն ասում, միայն գիտես, որ կորցնելու ես քեզ կերակրող մի թիզ հողդ՝ միակ բանը, որ անգամ քմահաճ կյանքը չվերցրեց քո ձեռքից, տանիքդ, եկեղեցիդ, հավատդ, զավակներիդ գերեզմանոցը:
Իսկ մի քանի օր անց պիտի հայտնվեին ինքնակոչ ինչ-որ մտավորականներ, որոնք, կեղծ բարեպաշտության գլխարկի տակ թաքնված, ուրանալով քեզ ու գյուղիդ պատմությունը, ազգիդ առաջ սուտ վկայություն պիտի տային, որ գյուղիդ տեղահանությունը սուրբ գործ է: Իմ մոռացվա՜ծ տատիկ, իմ ուրացվա՜ծ տատիկ…
-Բալա՛ ջան, բա որ ինձ իմ տանից հանեն, ես ո՞նց եմ ապրելու, բա իմ երեխեքի գերեզմանները: Գոնե առաջ գիտեի, որ մեռնեմ, գյուղը կհավաքվի, կթաղի: Բա որ գյուղը տեղահան անեն, ինձ ո՞վ ա թաղելու: Բալա ջան, էլ Հայաստան չկա, Հայաստան չկա:
-Տատի՛ ջան, մենք էսօր էստեղ են, քո կողքին, որովհետև ուզում ենք կառուցել մեր երազած Հայաստանը, ու հավատա՝ կառուցելու ենք:
-Կառուցե՛ք, բալա՛ ջան, կառուցե՛ք:
Նայեցի աչքերին. բարի էին, խոնավ, մշուշոտ, հավատով լի, այս անգամ՝ հավատով լի:
Տատիկ ջան, եթե դու անգամ լինես գյուղի վերջին մարդը, որը չուզի լքել իր տունը, մենք լինելու ենք քո կողքին, մենք պայքարելու ենք մինչև վերջ, որովհետև Հայաստանը դու ես, Կապույտ Ջիղի լուռ վկայությամբ սյունյաց լեռներին բազմած քո գյուղն է Հայաստանը, քեզ կերակրող քո մի բուռ հողն է Հայաստանը, մի ընտանիքի պես ապրող, իրար դարդ ու ցավը կիսող քո գյուղացիներն են Հայաստանը, հարևան սարի լանջին ննջող նախնիներիդ ու որդիներիդ կենդանի շիրիմներն են Հայաստանը:
Եվ դու իրավունք ունես ապրելու քո՛ Հայաստանում, հոգիդ ավանդելու քո՛ տան տանիքի տակ և հանգչելու ձե՛ր գյուղի գերեզմանոցում: Չենք հանձնելու ո՛չ մի թիզ հող, ո՛չ մի քար, ո՛չ մի հիշողություն: Մենք պահելու ենք Հայաստանը, մենք կառուցելու ենք Հայաստանը…

(An excerpt of my impressions from a trip I took to the village of Kajarants with a group of fellow environmentalists)
By Ruzanna Grigoryan
“Dear child, there is no Armenia, no Armenia...”
These are the prophetic words uttered by a woman in the sunset of her life. A woman bent over with age and who could barely hold on to her cane in her wrinkled hands.
I looked into her eyes. They were kind eyes, eyes that had seen the hardships of a long life. They were eyes of a woman who knew the cost of victory but could no longer carry on the struggle.
Alas, dear grandma, how old you have become. How much different from that young and graceful Armenian woman who would one day marry and raise a family in the mountains of Syunik. A woman destined to leave behind two sons as her modest inheritance.
Could you ever imagine that the day would come when you would bury those two sons with your own hands? Could you even foresee that black day when you would bury your 18 year-old grandson, hung in the army, in that same cemetery?
You have been left alone in this unjust world.
You were destined to live on and daily bear this cross. You would have to turn stone into bread every day to live on.
Now, in the twilight of your life, you have fallen into the clutches of some government bureaucrats and their ominous Decision N627. Your land has been designated as “eminent domain”, to be snatched away from you at their whim and for their personal aggrandizement.
You have become expendable. They want to replace you with a mine.
“Eminent Domain”...What do these words mean for you? It means the little plot of land that has sustained you is to be taken from you. It’s the only thing that this topsy-turvy world had left you – a bit of land under your feet, a roof over your head, the village church, faith, and the cemetery where your children now rest under their native soil.
In a few days some self-proclaimed intellectuals will arrive in the village who will sanctimoniously proclaim that its residents must be resettled and that it is the right thing to do. They will justify this move by offering false testimony before your fellow countrymen and by conveniently ignoring you and your village.
-Dear child, please tell me how I will live once they turn me out? Who will bury me? Had I known before, I would have died. The villagers would have buried me. There is no more Armenia, no more Armenia.
-Grandma, today we are here at your side. We want to build an Armenia that we dream of having. Believe me that we will build it.
-Build it dear one. Build it!
I looked into the old woman’s eyes. They were kind, moist and this time full of hope.
Dear grandma, even if you are the last villager to remain, the only one who doesn’t want to leave, we will be at your side. We will struggle till the end.
You are the backbone of Armenia. Your village nestled in the mountains of Syunik is the real Armenia. It’s the little piece of land under your feet that is Armenia. It’s the residents of this village and countless others like it, families who share both the joys and sorrows of life, which constitute Armenia.
Armenia is the nearby mountainside where your ancestors now repose and where the memory of your sons still lives.
No one has the right to take this from you – the right to leave this world under your own roof and to be buried in your village cemetery.