Նայիր Հայաստանի աչքերին
Իմ առջև կանգնած էր կյանքի մայրամուտին մի բուռ դարձած, տարիների ծանրությունից կուչ եկած, ալեհեր մի տատիկ, որը կնճռոտված ձեռքերով հազիվ հենվել էր ձեռնափայտին: Նայեցի աչքերին: Բարի էին, խոնավ, մշուշոտ, տառապանքի համը ճաշակած, հաղթանակի և պարտության գինը իմացող, այլևս պայքարելու անկարող:
Վա՜խ տատիկ ջան, որքա՜ն ծեր ես դու, որքա՜ն ես ծերացել դու: Դու, որ կյանքիդ արշալույսին եղել ես նրբագեղ, հմայիչ հայուհի, որը մի գեղեցիկ օր պիտի ընտանիք կազմեր ու սյունյաց լեռներին թողներ համեստ իր ժառանգությունը՝ երկու որդիներին:
Այն ժամանակ՝ կյանքիդ արշալույսին, դու հավանաբար պատկերացնել անգամ չէիր կարող, որ մի չարաբաստիկ օր ձեր գյուղի գերեզմանոցում քո իսկ ձեռքերով պիտի թաղեիր երկու որդիներիդ, հետո այդ նույն գերեզմանոցին պիտի հանձնեիր հայոց բանակում կախաղան բարձրացված 18-ամյա թոռանդ: Ու մնայիր բոլորովին մենակ էս անիրավ աշխարհում:
Իսկ հետո ստիպված պիտի լինեիր… նորից ապրել, ապրել հերոսաբար, ամեն օր կրել քո խաչը, հողից սեփական ձեռքերով ու քրտինքով քամել քո հանապազօրյա հացը:
Հետո կյանքիդ իրիկնամուտին պիտի հայնտվեին ինչ-որ չինովնիկներ ու կառավարության N627 որոշումը ձեռքներին «հանրային գերակա շահ» անվան տակ բացատրեին, որ քեզ շուտով հանելու են քո գյուղից, որովհետև գյուղիդ տեղը հանք է լինելու:
«Հանրային գերակա շահ»… Այս խոսքերը քեզ ոչինչ չեն ասում, միայն գիտես, որ կորցնելու ես քեզ կերակրող մի թիզ հողդ՝ միակ բանը, որ անգամ քմահաճ կյանքը չվերցրեց քո ձեռքից, տանիքդ, եկեղեցիդ, հավատդ, զավակներիդ գերեզմանոցը:
Իսկ մի քանի օր անց պիտի հայտնվեին ինքնակոչ ինչ-որ մտավորականներ, որոնք, կեղծ բարեպաշտության գլխարկի տակ թաքնված, ուրանալով քեզ ու գյուղիդ պատմությունը, ազգիդ առաջ սուտ վկայություն պիտի տային, որ գյուղիդ տեղահանությունը սուրբ գործ է: Իմ մոռացվա՜ծ տատիկ, իմ ուրացվա՜ծ տատիկ…
-Բալա՛ ջան, բա որ ինձ իմ տանից հանեն, ես ո՞նց եմ ապրելու, բա իմ երեխեքի գերեզմանները: Գոնե առաջ գիտեի, որ մեռնեմ, գյուղը կհավաքվի, կթաղի: Բա որ գյուղը տեղահան անեն, ինձ ո՞վ ա թաղելու: Բալա ջան, էլ Հայաստան չկա, Հայաստան չկա:
-Տատի՛ ջան, մենք էսօր էստեղ են, քո կողքին, որովհետև ուզում ենք կառուցել մեր երազած Հայաստանը, ու հավատա՝ կառուցելու ենք:
-Կառուցե՛ք, բալա՛ ջան, կառուցե՛ք:
Նայեցի աչքերին. բարի էին, խոնավ, մշուշոտ, հավատով լի, այս անգամ՝ հավատով լի:
Տատիկ ջան, եթե դու անգամ լինես գյուղի վերջին մարդը, որը չուզի լքել իր տունը, մենք լինելու ենք քո կողքին, մենք պայքարելու ենք մինչև վերջ, որովհետև Հայաստանը դու ես, Կապույտ Ջիղի լուռ վկայությամբ սյունյաց լեռներին բազմած քո գյուղն է Հայաստանը, քեզ կերակրող քո մի բուռ հողն է Հայաստանը, մի ընտանիքի պես ապրող, իրար դարդ ու ցավը կիսող քո գյուղացիներն են Հայաստանը, հարևան սարի լանջին ննջող նախնիներիդ ու որդիներիդ կենդանի շիրիմներն են Հայաստանը:
Եվ դու իրավունք ունես ապրելու քո՛ Հայաստանում, հոգիդ ավանդելու քո՛ տան տանիքի տակ և հանգչելու ձե՛ր գյուղի գերեզմանոցում: Չենք հանձնելու ո՛չ մի թիզ հող, ո՛չ մի քար, ո՛չ մի հիշողություն: Մենք պահելու ենք Հայաստանը, մենք կառուցելու ենք Հայաստանը…

Посмотри в глаза Армении
Передо мной стояла переживающая закат жизни, высохшая, сгорбленная под бременем прожитых лет, седая женщина, которая своими сморщенными руками с трудом опиралась на палку. Я посмотрела ей в глаза: они были добрыми, влажными, затянутыми пеленой, познавшими страдания, знающими цену победе и поражению и уже не способными бороться.
Ах, бабушка, какая ты старая, как ты постарела. Ты, которая на восходе жизни была нежной, обаятельной армянкой, должна была создать семью и оставить в сюникских горах свое скромное наследие – двух сыновей.
Тогда, на восходе жизни, ты, наверное, даже представить не могла, что в один злополучный день своими руками похоронишь на кладбище села двух сыновей, а потом на этом же кладбище предашь земле тело поднятого на виселицу в армянской армии 18-летнего внука. И останешься одна-одинешенька в этом проколятом мире.
А потом будешь вынуждена ... продолжать жить, жить героически, каждый день нести свой крест, собственными руками, собственным потом добывать свой хлеб насущный.
А на закате твоей жизни должны были объявиться какие-то чиновники, которые, имея на руках решение N627 правительства, под видом "превалирующего общественного интереса" должны были объяснить, что в скором времени тебя выселят из родного села, потому что на его месте будет рудник.
"Превалирующий общественный интерес"... Эти слова ничего тебе не говорят. Ты только знаешь, что потеряешь кормящий тебя клочок земли, свой дом, свою церковь, могилы сыновей – единственное, что даже капризная судьба не смогла у тебя отнять.
А спустя несколько дней должны были появиться какие-то интеллигенты-самозванцы и, прячаясь под маской благочестивости, отрекаясь от тебя и истории твоего села, перед лицом твоего народа должны были дать ложную клятву о том, что ваше переселение – святое дело. Моя забытая всеми бабушка, моя брошенная всеми бабушка...
- Доченька, как я буду жить, если меня выселят из моего дома? А могилы моих детей? Раньше я хоть знала, что если умру, то село соберется и похоронит меня. А если всех переселят, кто будет меня хоронить? Доченька, Армении нет, Армении нет...
- Бабушка, сегодня мы здесь, рядом с тобой, потому что хотим построить Армению нашей мечты. И поверь, мы ее построим.
- Постройте, дочка, постройте.
Я посмотрела ей в глаза: они были добрыми, влажными, затянутыми пеленой. И на этот раз полными веры.
Бабушка, даже если ты будешь последним человеком, который не захочет покинуть свой дом, мы будем рядом с тобой, будем бороться до конца. Потому что Армения – это ты, твое село, разместившееся в горах Сюника с молчаливого согласия Капуйт Джига, это кормящий тебя клочок земли, это живущие как одна семья и делящие друг с другом все заботы и беды твои односельчане, это живые могилы похороненных на склоне соседней горы твоих предков и сыновей.
И ты имеешь право жить в свое´й Армении, умереть под крышей своего´ дома и быть похороненной на кладбище ва´шего села. Мы не отдадим ни одной пяди земли, ни одного камня, ни одного воспоминания... Мы сохраним Армению, мы построим Армению...