«Նորք-Մարաշ» բժշկական կենտրոնը երկու արտոնություն ստացավ
Կառավարությունը այսօրվա նիստում տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի առաջարկով երկու արտոնություն տրամադրեց «Նորք-Մարաշ» բժշկական կենտրոնին։
Առաջին արտոնությամբ՝ բժշկական կենտրոնի կողմից ներմուծված սարքավորումները կազատվեն մաքսատուրքից։ Դրանք 14 անուն, ավելի քան 2 միլիարդ դրամ արժեք ունեցող սարքավորումներ են, որոնք ներկրվելու են Գերմանիայից, ԱՄՆ-ից, Ավստրիայից, Չեխիայից։
Կառավարության տրամադրած մյուս արտոնությամբ՝ սեպտեմբերի 8-ից մինչև 2018թ.-ի փետրվարի 28-ը ընկերության կողմից ներմուծվող ապրանքների` մաքսային և հարկային մարմինների կողմից հաշվարկվող ավելացված արժեքի հարկի վճարման ժամկետը կհետաձգվի 3 տարի ժամկետով։ ԱԱՀ-ով հետաձգվող սարքավորումների նախատեսված գումարը կկազմի մոտ 426,7 մլն դրամ:
Ինչպես ասվում է կառավարություն ներկայացված որոշման նախագծում՝ ընկերությունը նպատակ ունի կատարել ընդհանուր շուրջ 4 մլրդ դրամի ներդրում։

Медицинский центр “Норк-Мараш” получил льготы
На сегодняшнем заседании правительства министр экономического развития и инвестиций Сурен Караян предложил предоставить две льготы медицинскому центру “Норк-Мараш”.
Первая льгота предусматривает освободить от уплаты таможенной пошлины импортируемое медцентром оборудование на сумму более 2 млрд драмов, которое должно быть поставлено из Германии, США, Австрии, Чехии.
Вторая льгота дает возможность отсрочить на три года уплату налога на добавленную стоимость на товары стоимостью около 426,7 млн драмов, которые должны быть импортированы в период с 8 сентября по 28 февраля 2018 г.
Согласно проекту решения правительства, общая сумма вложений со стороны медцентра составит около 4 млрд драмов.