Դատապարտյալը հացադուլ է հայտարարել. նա բողոքում է դատարանների վճիռներից
Դեկտեմբերի 17-ին արդարադատության նախարարության «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում պահվող դատապարտյալ, 30-ամյա Էմիլ Վերդյանը հացադուլ է հայտարարել. նա բողոքում է դատարանների վճիռներից:
2008թ. հոկտեմբերի 2-ին Երևանի քրեական դատարանը Էմիլ Վերդյանին դատապարտվել էր ցմահ ազատազրկման՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի 2-րդ մասի 1,5,7,8 կետերով և 175 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
2011թ. նոյեմբերի 11-ին դատապարտյալը դիմել էր Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան՝ իր քրեական գործը վերանայելու խնդրանքով:
Դատարանը մերժել էր Էմիլ Վերդյանի դիմումը: Երևանի քրեական վերաքննիչ դատարան նրա ուղարկած մյուս դիմումը թողնվել է առանց քննության՝ ժամկետանց լինելու պատճառով:
«Էմիլ Վերդյանը տեղափոխվել է առանձին խուց և գտնվում է բժիշկների հսկողության տակ»,- հայտնում է արդարադատության նախարարությունը:

Осужденный объявил голодовку в знак протеста против решений судов
Содержащийся в УИУ “Вардашен” 30-летний осужденный Эмиль Вердян 17 декабря объявил голодовку в знак протеста против решений судов.
2 октября 2008 г. Уголовный суд Еревана на основании пп.1,5,7,8 ч.2 ст.104 и п.1 ч.3 ст.175 УК РА приговорил Эмиля Вердяна к пожизненному заключению.
11 ноября 2011 г. осужденный обратился в суд общей юрисдикции ереванских административных районов Эребуни и Нубарашен с просьбой о пересмотре своего уголовного дела, однако суд отклонил это заявление.
После этого Вердян обратился в Апелляционный уголовный суд Еревана, который не стал рассматривать его заявление в связи с истечением установленного срока.
“Эмиль Вердян переведен в отдельную камеру и находится под наблюдением врачей”,- сообщает Министерство юстиции РА.