Մարդասիրական դեղերը միտումնավոր դարձրել են ժամկետանց-4
2001-2002թթ. մարդասիրական ճանապարհով Հայաստան մուտք գործած դեղերից ժամկետանց են դարձել մոտ մեկ մլրդ դրամի դեղեր:
2001թ. օգոստոսից մինչեւ 2002թ. նոյեմբեր մարդասիրական ճանապարհով Հայաստան առաքված դեղերի բաշխումը կատարել ՀՀ Առողջապահության նախարարությւան (ԱՆ) դեղորայքային եւ տեխնոլոգիական ապահովման վարչության պետ է նշանակվել Արտաշես Բիշարյանը:
Ժամկետանց դեղորայքի առաջացման պատճառը հիմնականում դեղի բիզնեսի տերերի գործունեության խթանումն է եղել, այսինքն` հումանիտար դեղորայքի բաշխումը միտումնավոր դանդաղեցվել է, որպեսզի բիզնեսը չտուժի:
Մարտի 23-ին «Առավոտ» օրաթերթը տպագրել է «Մեկնաբանություններն անհիմն են» վերնագրով մի նյութ, որտեղ Առողջապահության նախարարության դեղորայքային եւ տեխնոլոգիական ապահովման վարչության պետ Արտաշես Բիշարյանը պատասխանել է մեր, ինչպես ինքն է ասում, «մեղադրանքներին»:
Առնվազն տարօրինակ է, որ Ա. Բիշարյանի «մեկնաբանությունների» հրապարակումից հետո նա դեռ շարունակում է պաշտոնավարել: Նրա ներկայացրած «պատճառաբանությունների» հիման վրա դատախազությունն առնվազն պետք է նոր քննություն սկսի եւ քրեական նոր գործեր հարուցի ինչպես Ա. Բիշարյանի, այնպես էլ Առողջապահության նախկին նախարար Արարատ Մկրտչյանի դեմ:
Վարչության պետը նշել է դեղերի ժամկետանց դառնալու օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ պատճառները. «2001թ. մայիսին 113 չվերթով եկած օգնության դեղերը երկու ամսից ավելի պահվեցին մաքսակետում, որովհետեւ սխալ տեղեկություն էր ստացվել, թե դրանց մեջ առկա հոգեմետ դեղերը փորձ է արվում ներմուծել մաքսանենգ ճանապարհով։ Այդպես առանց այդ էլ կարճ ժամկետ ունեցող օգնության դեղերը, գործածության ժամանակը լրացած, մտան Հայաստան»,-նշել է Ա. Բիշարյանը:
Սա օբյեկտիվ պատճառն էր: Սա պարզապես իրականությանը չի համապատասխանում, որովհետեւ օգնության դեղերի մեջ չի եղել երկու ամիս ժամկետ ունեցող դեղ: Իսկ Ա. Բիշարյանի նշած հոգեմետ դեղերն ունեցել են մեկ տարի երկու ամիս ժամկետ: Այս հարցի պարզաբանումը կփորձենք ստանալ Միացյալ հայկական հիմնադրամի տնօրեն Հարութ Սասունյանից: Վերջինս խոստացել է պատասխանել իրեն ուղղված մեր հարցերին:
Ա. Բիշարյանը նշել է նաեւ դեղերի ժամկետանց դառնալու սուբյեկտիվ պատճառը. «Երբ ես նշանակվեցի վարչության պետ, հենց սկզբից զգացի, որ կան կուտակված ժամկետանց դեղեր, որոնք, չգիտես ինչու, դեռ բաց էին թողնվում։ Ես ահազանգեցի նախարարին, նույնիսկ 6-7 զեկուցագիր եմ գրել, որ պետք է շտապ գույքագրում եւ ֆինանսատնտեսական գործունեության ստուգում անել։ Չարեցին, այնինչ մեր բացթողած թվերը մարդասիրական օգնության հանձնաժողովի պահեստում փոխվում էին՝ պակասում էին կամ ավելանում։ Նրանց հաշվետվությունները մեր թվերին չէին համապատասխանում։ Այս ամենի մասին ժամանակին զեկուցագրերով տեղեկացրել եմ ղեկավարությանը, ընթացք չեն տվել, իսկ հիմա ստացվում է՝ ե՞ս եմ մեղավորը»։
Պարզվում է, որ Հիպոկրատի երդում տված Արտաշես Բիշարյանը գիտեր, որ ժամկետանց դեղեր են տալիս բուժհիմնարկներին եւ դրա մասին տեղյակ է պահել ղեկավարությանը, սակայն ղեկավարությունը ոչինչ չի արել, իսկ ինքը չի փորձել կանխել այդ հանցագործությունը:
Իր օրոք շարունակվել է ժամկետանց դեղերի տրամադրումը հիվանդներին: Թե ինչու դատախազությունը մինչեւ հիմա չի փորձել պարզել, թե որ հիվանդներին են բաժանվել այդ դեղերը, հայտնի չէ: Գուցե դրանք ստանալով այդ հիվանդները մահացել են, կամ խորացել են նրանց հիվանդությունները:
Դեղերի ժամկետների մասին խոսելով` Ա. Բիշարյանը նշել է. «Մենք դեղերը ստանում ենք հիմնականում Ամերիկայից, իսկ ամերիկյան դեղերի 1-2%-ն է մեր շուկայում գրանցված։ Եվ մինչեւ բժիշկներին ծանոթացնում ենք, թե որը ինչի համար եւ ինչպես օգտագործել, դրանց առանց այդ էլ կարճատեւ ժամկետն ավարտվում է»։
Նշենք միայն, որ մինչեւ դեղերը ստանալը ամիսներ առաջ Առողջապահության նախարարությունը եւ Միացյալ հայկական հիմնադրամը երկուստեք համաձայնեցնում են, թե ինչպիսի դեղորայք է առաքվելու: Եղել են դեպքեր, երբ Առողջապահության նախարարությունը մերժել է այս կամ այն դեղի առաքումը:
Մենք հրապարակել էինք նաեւ մի փաստ այն մասին, որ Ա. Բիշարյանը 26 մլն դրամի մարդասիրական դեղ է հատկացրել Հրազդանի թիվ 2 պոլիկլինիկային, որը վաղուց օպտիմալացվել էր: Մի խոսքով` նման հիմնարկ այլեւս չկար: Ահա թե ինչ է պատասխանում Ա. Բիշարյանն այս կապակցությամբ.
«Եթե պոլիկլինիկայի գլխավորը կնիքով ու լիազորագրով գալիս է դեղորայք ստանալու, իսկ ինձ ոչ գրավոր, ոչ էլ բանավոր չեն տեղեկացրել, որ այդ պոլիկլինիկան օպտիմալացվել է, ես ինչպե՞ս կարող եմ դեղ դուրս չգրել»:
Առողջապահության նախարարության այս պաշտոնյան շատ լավ գիտեր, որ այս պոլիկլինիկան օպտիմալացված էր (նա իր սեղանին ունի օպտիմալացված բուժհիմնարկների ցանկը), ավելին` այս պոլիկլինիկայի դեղերը ստացել է նրա առաջին կինը` Մելսիդա Գասպարյանը: Վերջինս այժմ կալանքի մեջ է եւ գտնվում է Աբովյանի կանանց գաղութում: Փաստորեն, այս կինը դարձել է Ա. Բիշարյանի զոհը:
Ա. Բիշարյանի ավելորդ պատճառաբանությունները չեն ցրում կասկածները, որ մարդասիրական դեղերը միտումնավոր են դարձրել ժամկետանց:
Մարդասիրական կենտրոնում ժամկետանց դարձած դեղերի ցանկը Հայաստան ներմուծված դեղերի ցանկի հետ համեմատելով՝ մի քանի ուշագրավ փաստեր ենք հայտնաբերել, որոնց կապակցությամբ Բիշարյանն, անշուշտ, դարձյալ կունենա իր անհեթեթ բացատրությունները: Ժամկետանց դեղերի մեջ էին «Դիլակոր 240 մգ N 500» դեղը (500 տուփ) 7,5 մլն դրամ արժողությամբ եւ «Դիլակոր 18 մգ N 100» դեղը (1943 տուփ) 3,4 մլն դրամ արժողությամբ: Պարզվում է, որ այդ ժամանակահատվածում այս դեղերը Հայաստան ներկրել է Ա. Բիշարյանի «Դեղաբազա Երեւան» ՍՊԸ-ն:
Մենք փորձում ենք պարզել, թե օգնության դեղերը ժամկետանց դարձնելու ընթացքում նույնանուն դեղերի մնացած մասը որ կազմակերպություններն են ներկրել Հայաստան: Եւ թե Ա. Բիշարյանի՝ օգնության դեղերը ժամկետանց դարձնելու եւ ներկրած դեղերը իրացնելու ջանքերը բացի իրենից էլ ում համար էին:
Մեր ձեռքի տակ եղած փաստաթղթերից հայտնի է դարձել մեկ այլ փաստ եւս: Բիշարյանի ջանքերով ժամկետանց են դարձել ոչ միայն մարդասիրական ճանապարհով առաքված դեղերը, այլեւ Պետական գնումների գործակալության կողմից մեկ մլն դրամ արժողությամբ ձեռք բերված երեք տեսակի դեղեր: Դրանք տուբերկուլյոզով տառապող հիվանդների համար նախատեսված «Պիրազինամիդ» եւ «Լորազիպամ» ու «Մոդիտեն դեպո» հոգեմետ դեղերն են:
Սոցիալապես անապահով հազարավոր ընտանիքներ դեղեր ձեռք բերելու դրամ չունեին, միեւնույն ժամանակ Առողջապահության նախարարության մարդասիրական կենտրոնում դեղերը դարձնում էին ժամկետանց:

Humanitarian medicine was intentionally left to expire- 4
Out of the entire amount of medicine that entered Armenia as humanitarian assistance in 2001-2002, one-billion-drams-worth expired before it could be used. Between August 2001 and November 2002, the Department of Medical and Technological Supply of the Ministry of Health headed by Artashes Bisharyan was in charge of the distribution of medicine sent to Armenia through humanitarian channels. The main cause of the expiration was the promotion of the local pharmaceutical business; in other words, drug distribution was delayed intentionally, to protect local businesses.
On May 23, 2004 Aravot daily published a piece entitled "The Comments are Groundless", in which Artashes Bisharyan responded to our, as he put it, "accusations". It is strange, to say the least, that after the publication of his comments Bisharyan still holds his office. Based on his explanations, the Prosecutor's Office should have at least initiated a new inquiry and instituted charges against both Bisharyan and former Minister of Health Ararat Mkrtchyan.
Bisharyan discussed the objective and subjective causes of this situation. "In May 2001, the medicine flown in by the United Armenian Fund (flight # 113) was held by the customs department for more than two months, because they alleged that the psychiatric drugs on board had been smuggled in. Thus, humanitarian drugs that already had a short period until expiration had expired by the time they entered Armenia ," Bisharyan claimed. This was the objective reason. But this is simply not true, since there were no drugs with two-month expiration dates among the humanitarian medicines sent to Armenia . And the expiry periods for the psychiatric drugs mentioned by Bisharyan were up to fourteen months. We have tried to get an answer to this question from Harut Sasunian, the chairman of the United Armenian Fund. He has promised to get back to us.
Artashes Bisharyan also referred to the subjective cause for the expiration of the drugs. "When I was appointed head of the Department of Medical and Technological Supply of the Ministry of Health, I felt from the beginning that there were expired medicines that had accumulated and, for unknown reasons, they were still being distributed. I informed the minister of this, I even wrote some six or seven reports stating that it was necessary to itemize the humanitarian medicine and to audit the center. They didn't do it. In addition, the quantities supplied by us were altered - raised or lowered - at the warehouse of the Center for Humanitarian Assistance. The numbers in their reports did not correspond to our numbers. I informed my supervisors about all this but nothing was done about it, and now it turns out that I am to blame." So Artashes Bisharyan, who took the Hippocratic oath, knew that expired medicine was being distributed among the clinics, and merely informed his supervisors. They didn't do anything about it, and he himself didn't even try to prevent the crime. During his tenure the practice of distributing expired medicine has continued. It is not clear why the prosecutor's office has not tried to find the patients who were given expired drugs. What if those patients got sicker, or died, because of the medicine they took?
Discussing the expiry dates of the humanitarian medicine, Bisharyan said, "We receive these medicines mainly from the United States , and only one or two percent of these drugs are registered in our market. And while we are explaining what kind of drugs they are, how they are used, their already short expiry dates come to an end."
We should point out, however, that months before these medicines arrive, the Health Ministry and the United Armenian Fund co-ordinate with each other the denominations of the drugs to be sent to Armenia . There have been instances when the Health Ministry has refused to accept a certain drug.
We have also reported that Artashes Bisharyan signed documents providing Polyclinic #2 in Hrazdan with 26 million drams (about $46,000) worth of medicine. But this polyclinic had already been closed within the framework of the health system optimization program. Here is what Bisharyan had to say about this:
"How can I refuse to give medicine to the clinic if its chief medical officer comes with the necessary certificate and the polyclinic's seal to get the drugs. I was never been informed either verbally or in writing that the polyclinic had been closed." But as an official of the Ministry of Health, he had first-hand knowledge of the optimization program (the list of the clinics to be closed within the framework of the health system optimization program sits on his desk). Moreover, his ex-wife, Melsida Gasparyan, accepted the medicine on behalf of this polyclinic. She was subsequently arrested, and is now imprisoned in the Abovian women's jail. In reality, this woman fell victim to Artashes Bisharyan.
Bisharyan's explanations do nothing to dispel suspicions that the humanitarian medicine was intentionally left to expire. When we compared the Humanitarian Center 's list of expired medicine with the list of medicine sent to Armenia , we discovered some interesting facts in response to which Bisharyan will again, no doubt, offer interesting explanations. Among the expired medicine were Dilacor 240 mg # 500 (500 boxes), worth 7.5 million (about $ 14,000) drams, and Dilacor 18 mg # 100 (1,943 boxes), worth 3.4 million (about $ 6,400) drams. It turns out that during the same period of time the same medicines were imported into Armenia by Bisharyan's company, Deghabaza Yerevan, Ltd. We are trying to find out the names of the organizations that exported these drugs during the period when the humanitarian medicine was left to expire, and who else besides Bisharyan benefited from making the humanitarian medicine expire in order to sell the imported drugs.
The documents at our disposal have brought another fact to light as well. It was not only humanitarian medicine that was left to expire thanks to the efforts of Bisharyan, but also three denominations of drugs acquired by the State Purchasing Agency. These were drugs for treating tuberculosis - Pirazinamid and Lorazipam, and the psychiatric drug Moditen Depo.
Thousands of socially vulnerable families had no money to buy medicine, and at the same time the Humanitarian Center of the Ministry of Health was leaving this medicine to expire.