ՊՆ․ Որևիցե սադրանքի պարագայում հայկական կողմը դիմելու է պատասխան կոշտ գործողությունների
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ․ Ստորեւ ներկայացնում ենք հայտարարության տեքստը․
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը կտրականապես հերքում է Ադրբեջանի պաշտպանության և արտաքին գործերի նախարարությունների համատեղ հայտարարությունը, ըստ որի, իբր այսօր, ողջ օրվա ընթացքում, Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները գնդակոծել են ադրբեջանական մարտական դիրքերը, ինչպես նաև խաղաղ բնակավայրերը։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ Հայաստանի զինված ուժերը սահմանի ողջ երկայնքով որևէ գործողություն չեն իրականացրել և նույնիսկ մեկ կրակոց չեն արձակել։ Ավելին. ի տարբերություն Ադրբեջանի նման մշտական գործելաոճի, Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը երբեք և որևէ պարագայում նշանառության տակ չեն վերցնում խաղաղ բնակավայրերը, և պնդումները դրանք գնդակոծելու վերաբերյալ պարզունակ ապատեղեկատվություն են, կամ՝ ադրբեջանական կողմի ապագա սադրանքների համար տեղեկատվական նախապատրաստության փորձ։
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը նախազգուշացնում է, որ որևիցե սադրանքի պարագայում հայկական կողմը դիմելու է պատասխան կոշտ գործողությունների և կոչ է անում զերծ մնալ նոր արկածախնդրություններից, որոնք կարող են անկանխատեսելի հետևանքներ ունենալ ողջ տարածաշրջանի համար։
Սին մեղադրանքների գործելաոճից խուսափելու լավագույն տարբերակը 1994-1995թթ. զինադադարի համաձայնագրերի անվերապահ կատարումն է, Նախագահների մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացումն ու միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրումը։

Минобороны РА: “На любую провокацию армянская сторона ответит жесткими действиями”
Министерство обороны Армении решительно опровергает совместное заявление министерств обороны и иностранных дел Азербайджана о том, будто сегодня, в течение всего дня, подразделения ВС Армении обстреливали азербайджанские боевые позиции, а также мирные населенные пункты.
Министерство обороны Республики Армения заявляет, что ВС Армении не предпринимали каких-либо действий и не производили ни одного выстрела по всему периметру границы. Более того, в отличие от постоянно проявляющегося подобного поведения Азербайджана ВС Армении никогда и ни при каких обстоятельствах не берут на прицел мирные населенные пункты. Так что утверждения об их обстреле – примитивная дезинформация, либо попытка информационной подготовки для будущих провокаций азербайджанской стороны.
Министерство обороны Республики Армения предупреждает военно-политическое руководство Азербайджана, что в случае любой провокации армянская сторона прибегнет к ответным жестким действиям, и призывает воздержаться от новых авантюр, которые могут иметь непредсказуемыми последствия для всего региона.
Лучший способ отказа от беспочвенных обвинений - безоговорочное выполнение соглашений о прекращении огня 1994-1995 гг., наращивание потенциала команды личного представителя действующего председателя ОБСЕ и внедрение механизма расследования инцидентов в соответствии с договоренностями, достигнутыми на уровне президентов.