Վերանայվում են ընտանիքի անապահովության գնահատման և աջակցության տրամադրման մոտեցումները. նախարար
Սերժ Սարգսյանի հետ աշխատանքային հանդիպման ժամանակ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանն այսօր զեկուցել է նրա հանձնարարականների կատարման ընթացքը՝ այդ թվում անդրադառնալով սոցիալական պաշտպանության ոլորտում իրականացված աշխատանքներին և ոլորտում ակնկալվող համակարգային փոփոխություններին: Այս մասին տեղեկացնում է president.am կայքը:
Արտեմ Ասատրյանը կենսաթոշակների, նպաստների և դրամական այլ վճարների ոլորտում իրականացված աշխատանքների հետ կապված ներկայացրել է հատկապես կենսաթոշակառուների տվյալների ճշտման (ցուցակների մաքրման), ոլորտի տեղեկատվական ենթակառուցվածքների կատարելագործման, առանձին կատեգորիայի զինծառայողներին և նրանց ընտանիքների անդամներին տրվող գումարների բարձրացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները: Նա նշել է նաև, որ ծախսերի հասցեականությունը բարձրացնելու նպատակով վերանայվել են ժամանակավոր անաշխատունակության, հղիության և ծննդաբերության նպաստների նշանակման (վճարման) պայմաններն ու կարգը:
Սարգսյանը հանձնարարել է արագացնել աշխատանքները աշխատանքային ստաժի հաշվառումը ևս հստակեցնելու, հնարավոր պատահական կամ միտումնավոր սխալները նվազեցնելու, պատասխանատվությունը բարձրացնելու, ինչպես նաև քաղաքացիներին առցանց մատուցվող սոցիալական ծառայությունների շրջանակը ընդլայնելու ուղղությամբ:
Արտեմ Ասատրյանը զեկուցել է, որ արմատապես վերանայվում են ընտանիքի անապահովության գնահատման և սոցիալական աջակցության տրամադրման մեթոդաբանությունն ու մոտեցումները, որի հիմքում ընկած է ընտանիքի յուրաքանչյուր աշխատունակ անդամի զբաղվածության ապահովումն ու սոցիալական աջակցության ծրագրերի հասցեականության բարձրացումը:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի զեկույցը ներառել է նաև բժշկասոցիալական փորձաքննության ոլորտում ձևավորվող նոր համակարգի ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքը, որը նախատեսում է փաստաթղթային փորձաքննության եղանակով հաշմանդամության սահմանում, հաշմանդամության նոր մոդելի կիրառում, ինչը հնարավորություն կտա ներդնել հիվանդությունը հաշմանդամությունից տարանջատող չափորոշիչներ և գնահատված կարիքի հիման վրա տրամադրել անհրաժեշտ վերականգնողական ծառայություններ:
Անդրադառնալով երեխաների պաշտպանության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին՝ նախարար Ասատրյանը նշել է, որ մինչև 2017թ. ավարտը նախատեսվում է վերակազմակերպել նախարարության համակարգի 6 շուրջօրյա խնամքի հաստատությունները՝ դրանք դարձնելով երեխայի և ընտանիքի աջակցման ցերեկային կենտրոններ:
Նախարարը զեկուցել է նաև, որ ներկայումս հիմնովին փոփոխության է ենթարկվում աշխատանքային օրենսգիրքը, աշխատանքներ են իրականացվում ժողովրդագրական իրավիճակի դրական միտումների պահպանման և բացասական միտումների կանխարգելման նպատակով անհրաժեշտ ինստիտուցիոնալ հիմքերի ձևավորման ուղղությամբ՝ ի կատարումն անցյալ տարեվերջին Հանրապետության Նախագահի կողմից Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում ՀՀ ժողովրդագրական քաղաքականության ռազմավարության և դրա իրականացումն ապահովող միջոցառումների ցանկի (2009-2035թթ.) իրականացման վերաբերյալ հարցի քննարկման ժամանակ տրված հանձնարարականի:
Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպմանը Արտեմ Ասատրյանը ներկայացրել է սոցիալական պաշտպանության ոլորտի ծրագրերի հասցեականությունն ու արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով նախատեսվող ծրագրերը ևս, որոնք ենթադրում են նոր տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ինքնաշխատ համակարգերի և մոնիթորինգի ու գնահատման համակարգի ամբողջական ներդրում:

Министр труда и социальных вопросов доложил Президенту о реализуемых в сфере реформах
Во время рабочей встречи с Президентом Республики Министр труда и социальных вопросов Артем Асатрян сегодня доложил о ходе выполнения поручений Президента, в том числе, касаясь выполненных в сфере социальной защиты работ и ожидаемых в отрасли системных изменений.
В связи с работами, осуществлёнными в сфере пенсий, пособий и других денежных выплат Министр Асатрян представил в частности работу по уточнению данных пенсионеров (очистка списков), совершенствованию информационных инфраструктур сферы, повышению сумм, выдаваемых отдельным категориям военнослужащих и членам их семей. Министр отметил также, что с целью повышения адресности расходов пересмотрены условия и порядок назначения (выплаты) пособий по временной нетрудоспособности, беременности и родам.
Президент Республики поручил ускорить работы также по уточнению учёта трудового стажа, уменьшению возможных случайных или намеренных ошибок, повышению ответственности, а также расширению круга социальных услуг, предоставляемых гражданам в он-лайн режиме.
Артем Асатрян доложил, что коренным образом пересматриваются методика и подходы к оценке необеспеченности семьи и предоставления социальной помощи, в основе которых заложены обеспечение занятостью каждого трудоспособного члена семьи и повышение адресности программ социальной помощи.
Доклад Министра труда и социальных вопросов включал также осуществляемую работу в направлении новой структуры, формируемой в сфере врачебно-социальной экспертизы, которая предусматривает установление инвалидности методом документальной экспертизы, применение новой модели инвалидности, что даст возможность внедрить критерии отделяющие болезнь от инвалидности и на основе оцененной нужды предоставлять необходимые восстановительные услуги.
Касаясь реализованных в сфере защиты детей реформ, Министр Асатрян отметил, что до конца 2017 года намечается реорганизовать 6 учреждений круглосуточного содержания, имеющихся в системе министерства, превратив их в дневные центры помощи детям и семьям.
Министр доложил также, что в настоящее время коренным преобразованиям подвергается трудовой кодекс, ведутся работы в направлении формирования необходимых институциональных основ с целью сохранения позитивных тенденций и предотвращения негативных тенденций демографической ситуации, во исполнение поручения, данного Президентом Республики в конце прошлого года на заседании Совета безопасности РА во время обсуждения вопроса о Стратегии демографической политики РА и списке мероприятий, обеспечивающих её реализацию (2009-2035гг.).
На рабочей встрече с Президентом Артем Асатрян представил также программы, которые намечены с целью повышения адресности и эффективности программ сферы социальной защиты, которые предполагают полноценное внедрение новых информационных технологий, систем мониторинга и оценки.