Վարչապետն ու ԱՄԷ արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարարը քննարկել են հայ-էմիրաթական համագործակցության զարգացման հեռանկարները
Կառավարության պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Շեյխ Աբդալլահ Բին Զայեդ Բին Սուլթան ալ Նահայանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետի խոսքով՝ հայ-էմիրաթական հարաբերությունները Հայաստանի և արաբական երկրների միջև փոխգործակցության լավագույն օրինակներից են, և ՀՀ-ԱՄԷ քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը նպաստավոր հիմքեր է ստեղծում տնտեսական ու ներդրումային գործակցության ընդլայնման համար: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ վերջին շրջանում երկկողմ կապերը զարգացման ավելի գործնական փուլ են թևակոխել՝ կարևորելով 2017 թ. մարտին Աբու Դաբիում կայացած ներդրումային համաժողովի շրջանակում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, ՀՀ կառավարության կողմից ԱՄԷ քաղաքացիների համար մուտքի արտոնագրերի պահանջի վերացումը, ինչի արդյունքում ԱՄԷ-ից զբոսաշրջիկների թվի էական աճ է արձանագրվել: Նշելով, որ կառավարությունը հետևողական քայլեր է իրականացնում Հայաստանում բիզնես միջավայրի բարելավման և օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման ուղղությամբ՝ ՀՀ վարչապետն առաջարկել է դիտարկել տարբեր ոլորտներում համատեղ ծրագրերի հնարավորությունները: Համագործակցության զարգացման համատեքստում Կարեն Կարապետյանը ողջունել է «Dubai Expo-2020» ցուցահանդեսի անցկացումը, որին մասնակցելու է նաև Հայաստանը:
ԱՄԷ արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարարը նշել է, որ Էմիրությունները կարևորում են Հայաստանի հետ հաջող համագործակցության շարունակական զարգացումը և շնորհակալություն հայտնել ԱՄԷ քաղաքացիների համար մուտքի արտոնագրերի պահանջի վերացման համար: Նրա խոսքով՝ վերջին շրջանում զբոսաշրջության ոլորտում արձանագրված զգալի աճն ավելացնելու մեծ ներուժ ու հնարավորություններ կան, և պետք է հետևողական աշխատել այդ ուղղությամբ: Շեյխ Աբդալլահ Բին Զայեդ Բին Սուլթան ալ Նահայանը հեռանկարային է համարել նաև գյուղատնտեսության ոլորտում համատեղ ծրագրերի իրականացումը:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով փոխգործակցության զարգացմանն ու սերտացմանը վերաբերող հարցեր:

Премьер-министр и Министр иностранных дел и международного сотрудничества ОАЭ обсудили перспективы развития армяно-эмиратского сотрудничества
Премьер-министр Карен Карапетян сегодня принял делегацию во главе с Министром иностранных дел и международного сотрудничества Объединенных Арабских Эмиратов Шейхом Абдаллахом Бин Зайедом Бин Султаном аль Нахаяном.
По словам Премьер-министра, армяно-эмиратские отношения являются одним из лучших примеров взаимодействия между Арменией и арабскими странами, и высокий уровень политического диалога РА-ОАЭ создает благоприятные основы для расширения экономического и инвестиционного сотрудничества. Глава Правительства подчеркнул, что в последний период двусторонние отношения вышли на более практический этап развития, подчеркнув важность договоренностей, достигнутых в рамках состоявшегося в марте 2017 года в Абу-Даби инвестиционного форума, отмены Правительством РА въездных виз для граждан ОАЭ, в результате чего в РА зафиксирован существенный рост туристов из ОАЭ. Отметив, что Правительство осуществляет последовательные шаги в направлении улучшения бизнес-среды в Армении и привлечения иностранных инвестиций, Премьер-министр РА предложил рассмотреть возможности реализации совместных программ в различных областях. В контексте развития сотрудничества Карен Карапетян приветствовал проведение выставки «Dubai Expo-2020», в которой примет участие и Армения.
Министр иностранных дел и международного сотрудничества ОАЭ отметил, что его страна придает важное значение постоянному и успешному развитию сотрудничества с Арменией и поблагодарил за отмену въездных виз для граждан ОАЭ. По его словам, есть большой потенциал и возможности увеличения роста, зафиксированного в сфере туризма, и нужно последовательно работать в этом направлении. Шейх Абдаллах Бин Зайед Бин Султан аль Нахаян счел также перспективным осуществление совместных программ в сфере сельского хозяйства.
На встрече собеседники обсудили вопросы развития и углубления сотрудничества по направлениям, представляющим взаимный интерес.