ԱՄՆ դեսպանատունը կտրամադրի՞ վճիռը
Այսօր Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում տեղի ունեցավ Բենիկ Հարությունյանի՝ վիրավորանքի և զրպարտության հետևանքով պատվին և արժանապատվությանը պատճառված վնասի փոխհատուցման և հերքումը հրապարակելուն պարտավորեցնելու մասին հայցն ընդդեմ «Ժողովուրդ» օրաթերթի:
Հիշեցնենք, որ «Ժողովուրդ»-ն իր սեպտեմբերի 9-ի համարում (N151) հրապարակել էր «Դոկտոր, պրոֆեսորի արկածները ոսկու հանքերում» վերտառությամբ հոդվածը, որտեղ ներկայացրել էր ԱՄՆ քաղաքացի Նունե Սերոբյանի և նրա գործընկեր Արմեն Ասրյանի խոսքերը, որոնք պատմել են, թե ինչպես է Հարությունյանն իրենցից վերցրել 294 հազար ԱՄՆ դոլար ու չի վերադարձնում: Թեև հրապարակման մեջ ներկայացված են նաև Բենիկ Հարությունյանի և նրա փաստաբանի խոսքերը, այնուամենայնիվ, պաշտպանության նախարարի խորհրդականը դիմել է դատարան՝ օրաթերթից պահանջելով 2.2 միլիոն դրամ:
Այսօրվա նիստում հայցվոր կողմը ներկա չէր, թեև պատշաճ ծանուցված էր, այնուամենայնիվ, նիստը շարունակվեց: Օրաթերթի ներկայացուցիչ Հակոբ Ճարոյանը միջնորդեց դատարանին, որ նիստը հետաձգվի, քանի որ իրենք ԱՄՆ դեսպանատանը և ԱՄՆ քաղաքացի Նունե Սերոբյանին խնդրել են իրենց տրամադրել դատարանի այն վճիռը, որի հիման վրա լրագրողը պատրաստել է իր նյութը: Հայցվորը այն որպես ապացույց չի ընդունել՝ մեկնաբանելով, որ վճիռը բնօրինակը չէ, այլ պատճեն է, և հնարավոր է որ այն ԱՄՆ-ի դատարանի կայացրած վճիռ չլինի:

Предоставит ли посольство США решение?
Сегодня в суде общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш состоялось рассмотрение иска Беника Арутюняна против газеты "Жоховурд", в котором содержится требования возместить ущерб, причиненный чести и достоинству вследствие оскорбления и клеветы, и опубликовать опровержение.
Напомним, что в номере от 9 сентября газеты "Жоховурд" была опубликована статья "Приключения доктора, профессора на золотых приисках", в которой рассказывалось о том, как Арутюнян взял с гражданки США Нуне Серобян и ее коллеги Армена Асряна 294 тысяч долларов и не возвращает. И хотя в публикации были представлены также объяснения Беника Арутюняна и его адвоката, тем не менее, советник министра обороны РА обратился в суд, требуя взыскать с газеты 2,2 млн драмов.
На сегодняшнее судебное заседание истец не явился, хотя был надлежащим образом извещен. Несмотря на это, судебное заседание состоялось. Представитель газеты "Жоховурд" Акоп Чароян ходатайствовал о переносе заседания, поскольку они обратились в посольство Соединенных Штатов и к гражданке США Нуне Серобян с просьбой предоставить суду решение, на основе которого журналист и подготовил свой материал. Истец не признал этот документ в качестве доказательства, сославшись на то, что представлена копия решения, а не оригинал.