Արտահանողները ահազանգում են՝ «Սպայկան» Կրասնոդարի շուկայում «փակել է» ծիրանի վաճառքը
Երեկ կառավարությունը Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի առաջարկով համայնքային սեփականություն հանդիսացող, Նորագավիթ թաղամասին հարող տարածքում գտնվող` 163 հա մակերեսով, 2.2 միլիարդ դրամ արժողությամբ հողամասերը նվիրաբերեց «Սպայկա» և «Արմսանպրոդակտ» ընկերություններին։
Մասնավորապես, ինչպես նշվում է որոշման նախագծում՝ «Սպայկա»-ն նախատեսում է Նորագավիթ թաղամասի ՋԷԿ-ին կից տարածքում կառուցել 50 հա կիսափակ ջերմատնային տնտեսություն և տարեկան 1000 տ արտադրողականությամբ բորբոսով պանրի գործարան, որն իր ենթակառուցվածքներով կզբաղեցնի մոտ 76.4 հա տարածք
Քաղաքապետարանը այս նվիրաբերումը ձևակերպել էր որպես՝ «պետություն-համայնք-մասնավոր համագործակցություն»։
Նվիրաբերումից մեկ օր անցավ Ռուսաստանի Դաշնություն գյուղատնտեսական արտադրանք արտահանողները բաձրաձայնեցին՝ իրենց արդեն երեք օր է արգելում են ծիրան վաճառել Կրասնոդարի «Ռոզա վետռով» մեծածախ շուկայում։
«Հետք»-ի հետ զրույցում արտահանող անհատ ձեռներեցը (նա չցանկացավ հրապարակել անուն-ազգանունը՝ հետագա խնդիրներից խուսաբելու համար) նշեց, որ այս ամիսներին, երբ իրենց արտահանման հիմնական արտադրանքը ծիրանն է, չեն կարող իրացնել, քանի որ «Ռոզա վետռով» շուկայում այն չեն գնում։ Արտահանողներին պարզաբանել են՝ մեկ ամսվա կտրվածքով համաձայնություն ունեն «Սպայկա» ընկերության հետ, որով միայն իրենցից են գնելու հայկական արտադրության ծիրան։
Ձեռներեցի խոսքով՝ ծիրանը արտահանելու սա ամենալավ սեզոնն է։ Ասում է՝ ճիշտ է այլ շուկաներում միգուցե վերավաճառողները մեծածախ կարգով կգնեն, սակայն իրենց առավել ձեռնտու է Կրասնոդարի շուկան, քանի որ այն ավելի մոտ է Հայաստանին և կարողանում են մեկ օրում տեղ հասցնել ծիրանը՝ չփչացնելով։
«Ես այս պահին այստեղ եմ, բայց շատ-շատ մեքենաներ գնացել ու հետ են դարձել, քանի որ չեն թողել ներս մտնեն։ Հիմա չգիտեմ՝ ո՜չ էն ա գնանք, ո՜չ էն ա չգնանք։ Սենց երկու քարի արանքում ենք։ Ես էլ գյուղացուց պետք է առնեմ, տանեմ, բայց հիմա չեմ կողմնորոշվում՝ ուր պետք ա տանեմ»,-ասաց արտահանողը, ով արդեն մի քանի տարի է արտահանված ապրանքը նույն շուկայում է իրացնում։
Նրա փոխանցմամբ՝ վարորդներին ու արտահանողներին զգուշացրել են՝ գյուղատնտեսական այլ արտադրանք կարող եք բերել շուկա և իրացնել, սակայն ծիրանի գնման համար արդեն իսկ համաձայնություն ձեռք են բերել։
Զրուցակիցը սա ռիսկային է համարում նաև գյուղացիների համար։ Ասում է՝ այս դեպքում ընկերությունը ինչ գնով ցանկանա, գյուղացիներից կարող է ձեռք բերել ծիրան, քանի որ արդեն փոքր և միջին արտահանողները, իրացման շուկա չունենալու պատճառով, ծիրան ձեռք չեն բերի։
Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալներով, թեև ընկերության 51 %-ի բաժնետերը Դավիթ Ղազարյանն է, իսկ 49 %-ինը՝ «Ուոլլետեքս էքսպրես էլ փի» ընկերություն, սակայն տարիներ շարունակ շրջանառվող լուրերի համաձայն՝ դրա ոչ ուղղակի սեփականատերը Սերժ Սարգսյանի փեսան է՝Վատիկանում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Միքայել Մինասյանը։
Երևանի ավագանու անդամ Արայիկ Հարությունյանը այս մասին ևս բարձրաձայնել է իր «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի էջում։ Ավագանու անդամը այսպիսի գրառում է կատարել. «Վերջին օրերին էդ ընկերությունն, օգտագործելով իր մեծ հնարավորությունները, «փակել» է Կրասնոդարի ամենամեծ` «Ռոզա վետռով» մեծածախ շուկան մնացած բոլոր ծիրան արտահանողների համար: Հայաստանից ծիրան արտաահնողները գալիս են այդ շուկա, այնտեղ հայտնում են, որ «Սպայկայից» են միայն ծիրան ընդունելու: Վարորդներին տեղում հայտնել են, որ «Սպայկան» մեծ գումար է վճարել տնօրինությանը նման մենաշնորհ ստանալու համար»։
Ի դեպ, ամիսներ առաջ Սերժ Սարգսյանը այցելել էր նաև «Սպայկա» ընկերության Երևանում գտնվող գլխամաս, եղել ընկերության հյութերի ու պահածոների արտադրության գործարանում։

Экспортеры бьют тревогу: “Спайка” “заблокировала” продажу абрикосов другими экспортерами на краснодарском рынке
По предложению мэра Еревана Тарона Маркаряна правительство вчера приняло решение о передаче в дар компаниям “Спайка” и “Армсанпродакт” прилегающий к столичному кварталу Норагавит участок площадью 163 га, стоимость которого составляет 2,2 млрд драмов.
Как отмечается в проекте решения, “Спайка” предусматривает построить на прилегающей к ТЭЦ территории площадью 50 га тепличное хозяйство, а также завод по производству сыра “Рокфор” мощностью 1000 тонн в год, который вместе с инфраструктурами займет 76,4 га.
Это решение мэрия охарактеризовала как “сотрудничество между государством, общиной и частным сектором”.
Через день после передачи в дар “Спайке” земельного участка экспортеры сельхозпродукции в Российскую Федерацию сообщили о том, что им уже третий день запрещают продавать абрикосы на оптовом рынке “Роза ветров” в Краснодаре.
В беседе с Hetq.am частный предприниматель (он пожелал остаться неназванным во избежание дальнейших проблем) отметил, что в эти месяцы, когда основной продукцией экспорта являются абрикосы, они не могут реализовать свой товар, так как на рынке “Роза ветров” его не принимают.
По словам экспортера, с компанией “Спайка” у них есть договоренность о том, что в течение месяца армянские абрикосы будут реализовать только они.
Наш собеседник отметил, что на других рынках перекупщики, возможно, купят абрикосы оптом, но им выгоднее продавать товар на краснодарском рынке, так как он ближе к Армении и они смогут за день довезти абрикосы в целости и сохранности.
“В данный момент я нахожусь здесь, но многие машины уехали и вернулись обратно, так как им не разрешили въехать на территорию рынка. Сейчас я не знаю, ехать или нет. Мы столкнулись с проблемой. Я не могу сориентироваться, куда везти продукцию”,- сказал экспортер, который уже несколько лет реализует абрикосы на одном и том же рынке.
По его словам, водителям и экспортерам сказали, что они могут привезти и реализовать другую сельхозпродукцию, однако по части абрикосов уже есть договоренность.
Эту ситуацию мой собеседник назвал рискованной и для крестьян: компания сможет покупать абрикосы по нужной для себя цене, так как малые и средние экспортеры, не имея на данный момент рынка сбыта, не станут приобретать этот товар.
О возкнишей проблеме рассказал на своей странице в Фейсбуке и член совета старейшин Еревана Араик Арутюнян: «В последние дни эта компания, используя свои огромные возможности, “заблокировала” для всех остальных экспортеров самый большой оптовый рынок в Краснодаре - “Розу ветров”. Экспортеры армянских абрикосов приезжают на этот рынок, где им сообщают, что принимают данную продукцию только от “Спайки”. Водителям там рассказали, что за получение этой монополии “Спайка” заплатила дирекции рынка крупную сумму”.
Отметим, что несколько месяцев назад Серж Саргсян посетил находящийся в Ереване головной офис компании “Спайка”, побывал на заводе по производству соков и консервов.