«Մենք այստեղ բնապահպանական ճգնաժամ, բնապահպանական նորմերի խախտում չենք ունենալու»,- վարչապետը` Ամուլսարի ծրագրի մասին
«Ծառուկյան» դաշինքի պատգամավոր Շաքե Իսայանը ԱԺ արտահերթ նիստին Կարապետյանին հիշեցրեց կառավարության նախորդ ծրագրի ներկայացման ժամանակ հնչեցրած այս միտքը. «Բնապահպանության ոլորտում մեր խնդիրն է Հայաստան աշխարհի ունիկալ բնության պահպանումը և այն վաղվա սերնդին փոխանցելը»։
Այս դիտարկումից հետո պատգամավորը հետաքրքվեց, թե ինչպիսին է վարչապետի դիրքորոշումը՝ Ամուլսարի ոսկու հանքի շահագործման հետ կապված։ Իսայանը նաև ընդգծեց, որ այս հանքի շահագործումը վնասման ռիսկեր ունի Որոտան և Արփա թունելների համար, այն նաև սպառնալիք է Սևանա լճի համար, բերելու է Վայոց ձորի և Ջերմուկի միջավայրի ոչնչացման։
Մեջբերեց 19 բնապահապանական կազմակերպությունների այն հիմնավորումը, որ այս նախագիծը բնապահապանական հիմնավոր գնահատում չի անցել։ Ապա հետաքրքվեց, թե վարչապետի գնահատմամբ այս ծրագրի իրականացումը չի՞ բերելու հանքարդյունաբերության և զբոսաշրջության ոլորտների բախման։
Վարչապետը կրկին հաստատեց նախորդ նիստին հնչեցրած իր այդ միտքը։ Ապա անդրադարձավ կոմերցիոն շահի և բնապահպանական ոլորների միավորմանը՝ նշելով, որ ողջ աշխարհը առնչվում է այս հարցերին, և աշխարհում հանքարդյունաբերությունը զարգանում է՝ բնապահպանական նորմերը պահպանելով. «Ես կարծում եմ, որ մենք այստեղ բնապահպանական ճգնաժամ, բնապահպանական նորմերի խախտում չենք ունենալու, որովհետև միջազգային էքսպերտների գնահատականներով դա հսկում ենք մենք»։
Վարչապետը նաև շեշտեց, որ ներդրողը իր վրա է վերցրել ոչ միայն բնապահպանական նորմերի կատարման բեռը, նաև քայլեր է ձեռնարկելու, որպեսզի բնապահպանները, ՀԿ-ները, բնակիչները համապաստախան դժգոհություններ, կասկածներ չունենան։
«Ես կարծում եմ, որ մենք ստեղ չլուծվող, բնակչին, մեզ բոլորիս էկոլոգիայի տեսակետից չբավարարող լուծումներ չենք ունենալու»։
Իսկ պատգամավորի այն արձագանքին, որ Ջերմուկի ջրի աղբյուրները հանքի շահագործման արդյունքում աղտոտվելու են, Կարապետյանը խոստացավ ներկայացնել նյութեր, և եթե պատգամավորը բացթողումներ կգտնի, թող իրենց տեղեկացնի։

“В данном случае не будет экологического кризиса или нарушения экологических норм” – премьер-министр об Амулсарском проекте
На внеочередном заседании Национального Собрания депутат фракции “Царукян” Шаке Исаян напомнила премьер-министру Карену Карапетяну высказанную им при представлении предыдущей программы правительства следующую мысль: “Наша задача в сфере экологии – сохранение уникальной природы Армении и ее передача завтрашнему поколению”.
Затем депутат поинтересовалась, какова позиция премьера по проекту эксплуатации Амулсарского золотосного месторождения, подчеркнув, что он содержит риски для туннелей “Воротан” и “Арпа”, а также представляет угрозу для озера Севан и приведет к уничтожению природной среды в Вайоц дзоре и Джермуке.
Сославшись на утверждение 19 экологических организаций о том, что данный проект не получил обоснованную экологическую оценку, Шаке Исаян спросила, не приведет ли реализация этого проекта к столкновению интересов промышленной и туристической сфер.
Премьер подтвердил высказанную им на предыдущем заседании мысль, после чего отметил, что во всем мире горнодобывающая промышленность развивается с соблюдением экологических норм. “Я думаю, что в данном случае не будет экологического кризиса или нарушения экологических норм, так как по оценкам международных экспертов контроль за этим мы будем осуществлять сами”.
Карен Карапетян также подчеркнул, что инвестор взял на себя не только обязательство по соблюдению экологических норм, но и по осуществлению таких шагов, благодаря которым экологи, общественные организации и жители общин не будут выражать недовольство.
Касаясь обеспокоенности тем, что эксплуатация месторождения приведет к загрязнению минеральных вод Джермука, глава правительства пообещал представить соответствующие материалы, добавив, что если депутат найдет в них какие-либо упущения, то пусть обязательно проинформирует об этом.