Արցախում վերաբնակեցված սիրիահայ բժիշկն առանձնատուն ստացավ
Սիրիահայ բժիշկ Հայկ Խաչոն, ով փրկվել է իսլամական պետություն խմբավորման (ISIS) հալածանքից և վերաբնակվել Արցախում մի քանի տարի առաջ, երեկ իր նոր առանձնատան բնակարանամուտն է նշել Քաշաթաղի շրջանի Իշխանաձոր գյուղում: Առանձնատունը կառուցվել է Թուֆենկյան հիմնադրամի կողմից` Քաշաթաղում վերաբնակվել ցանկացող սիրիահայերին աջակցելուն ուղղված ծրագրի շրջանակներում: Այս մասին տեղեկացնում է Թուֆենկյան հիմնադրամը:
Հայկ Խաչոն իր ընտանիքի` երեք դստրերի հետ Արցախ է տեղափոխվել 2015թ.` Սիրիական պատերազմի ընթացքում: Սիրիայում իսլամական պետություն խմբավորումը (ISIS) բռնել էր բժշկին և ստիպել հրաժարվել քրիստոնեությունից: Ազատ արձակվելուց հետո Հայկ Խաչոն որոշել է ապաստան գտնել Արցախում և ընտանիքի հետ նոր կյանք սկսել Քաշաթաղի շրջանի Իշխանաձոր գյուղում:
Մասնագիտությամբ նյարդաբան բժիշկ Խաչոն այժմ որպես ընդհանուր բժիշկ է աշխատում գյուղի միակ հիվանդանոցում, որը Թուֆենկյան հիմնադրամի կողմից կառուցվել է 2004-2005 թվականներին:
«Երբ առաջին անգամ ոտք դրեցի Իշխանաձորում, անմիջապես զգացի ինչպես տանը: Մարդիկ շատ ջերմ էին և ինձ ընդունեցին բաց սրտով: Ես և երեք դստրերս՝ բոլորը դեռահաս, այստեղ շատ ապահով ենք զգում: Շնորհակալ եմ այս տան համար՝ այն իսկապես մեզ նոր կյանք է պարգևում»,- ասել է Հայկը:
Բժիշկ Խաչոյի առանձնատան կառուցումը սկսվել է 2016թ. սեպտեբերին և ավարտվել 2017թ. հունիսին: Ամայի ավերակներից վերանորոգված կացարանի փոխակերպված այս առանձնատունը այժմ լիովին պատրաստ է Հայկ Խաչոյի և նրա երեք դստրերի համար արժանապատիվ կացարան ապահովել:
«Մենք ուրախ ենք, որ նա նոր տուն է գտել իր նախնիների հայրենիքում: Հայկը երկու անգամ բռնվել է իսլամական պետություն խմբավորման կողմից և երկու անգամ նրան սպառնացել են սպանել: Նրան հաջողվել է կենդանի մնալ և երկու անգամ փախչել մահից: Մեր պատիվը և պարտականությունն է աջակցել բոլոր նրանց, ովքեր ցանկանում են գալ և ապրել այս ազատագրված հայկական տարածքներում»,- ասել է Թուֆենկյան հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Րաֆֆի Դուդակլյանը:
Հիմնադրամի խորհրդի անդամ և զարգացման տնօրեն Անդրանիկ Գասպարյանը իր խոսքում նշել է Իշխանաձորի կարևորությունը որպես հարավային Քաշաթաղի շրջանում ռազմավարական նշանակություն ունեցող տարածք: «Իշխանաձորը անցակետ է, և մեր պարտականությունն է ապահովել, որ այն զարգանա և համապատասխանաբար բնակեցված լինի: Հայկ Խաչոն իր ներդրումը կունենա այս շրջանի զարգացման գործում: Գյուղը բաց է արել իր դռները Լիբանանից, Սիրիայից, Հայաստանից և այլ երկրներից եկող հայերի համար: Մենք ուրախությամբ կարող ենք ասել, որ սա Հայաստանն է, բոլոր հայերի հայրենիքը»,- ասել է Գասպարյանը:

Syrian-Armenian Physician Receives a House in Artsakh from the Tufenkian Foundation
Haig Khatcho, a Syrian-Armenian physician who escaped ISIS persecution and resettled in Artsakh a couple of years ago, celebrated housewarming today in the Ishkhanadzor Village of the Kashatagh region. The house has been built by the Tufenkian Foundation, in the framework of a program aimed at providing housing support to Armenians willing to relocate to Kashatagh. Tufenkian Foundation Trustee and Director of Development John Antranig Kasbarian, Tufenkian Foundation Executive Director Raffi Doudaklian, as well as Stepan Sargsyan, assistant of the Kashatagh Adminsitrative Region’s leader and chairman of Hayrenaser organization, local media, the mayor of Ishkhanadzor and others attended the event.
Haig Khatcho relocated to Artsakh together with his three daughters in 2015, in the midst of the Syrian war, after he was captured by ISIS and forced to renounce his Christianity. After being released and deciding to find refuge in Artsakh, the physician started a new life in the Ishkhanadzor village of the southern Kashatagh region.
A neuropathologist by specialty, Dr. Khatcho now works as a general practitioner in the only clinic of the village, established by the Tufenkian Foundation during 2004-2005.
“When I first came to Ishkhanadzor, I immediately felt at home. The people were very welcoming and accepted me with open arms and hearts. I and my three daughters, all teenagers, feel very safe here. Thank you for this house, it really gives a new life to us” said Haig.
The construction of Dr. Khatcho's house began in September 2016 and was completed in June 2017. Transformed from deserted ruins into a fully renovated residence, this house is now ready to become a new home to ensure dignified living for Haig Khatcho and his family.
“We are happy that he has found a home in the land of his ancestors. Haig was captured twice by ISIS and both times they threatened to kill him. He was lucky to survive because he escaped death twice. It is our honor and duty to support all those who want to come and live on this liberated Armenian land,” said Raffi Doudaklian, TF Executive Director.
Antranig Kasparian, TF Trustee and Director of Development, mentioned in his remarks the importance of Ishkhnadzor as a strategic town in the southern part of the Kashatagh region. “This town is a crossing place and it is our obligation to make sure that it prospers and is populated accordingly. Haig Khatcho will bring his part in the development of this region. This town has welcomed Armenians from Lebanon, Syria and many other places in Armenia and elsewhere. We are happy to say that this is Armenia, the homeland of all Armenians,” stated Kasparian.