ԱԺ-ն քննարկում է պետական գույքը մասնավորեցնելու նախագիծը
Կառավարության որոշմամբ ԱԺ-ն այսօր գումարել է արտահերթ նիստ։ Նիստին ներկա է 83 պատգամավոր, բացակա՝ 22-ը։
Օրակարգում քննարկման են դրված կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի, Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի, Հայաստանի վարչատարածքային բաժանման, տեղական ինքնակառավարման մասին օրենքներում փոփոխություններ, լրացումներ կատարելու և «Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի մասին» օրինագծերը։
«Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի մասին» օրինագիծը վերջին օրերին բուռն քննարկման առարկա դարձավ սոցիալական ցանցերում:
Ըստ այդ օրինագծի՝ նախատեսվում է 2017-2020 թվականներին մասնավորեցնել պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունները։ Նախագիծը մշակել է կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչությունը։ Օրինագծում ասվում է, որ հասարակության մասնակցությունն այս օրինագծի նախագծմանը կամ քննարկումներին չի եղել, քանի որ կառավարության համար այդպիսի մասնակցության անհրաժեշտություն չի առաջացել:
Ինչպես նշված է օրինագծում՝ նախատեսվում է մասնավորեցնել պետական եւ պետական մասնակցությամբ մի շարք ընկերություններ, որոնց մասնավորեցումը թույլ կտա ներդրումների ներգրավման միջոցով բարձրացնել դրանց գործունեության արդյունավետությունը:
Իսկ պետական գույքի մասնավորեցման նպատակը, ըստ կառավարության, առևտրային կազմակերպությունների պետական բաժնեմասի մասնավորեցման միջոցով դրանց գործունեության արդյունավետությունը բարձրացնելն ու մրցակցային միջավայրը բարելավելն է, առեւտրային կազմակերպությունների կողմից ներդրումների ներգրավումը, աշխատատեղերի պահպանումն ու ավելացումը։ Ըստ գործադիրի` պետական գույքի մասնավորեցումից ստացված միջոցների հաշվին պետական եւ համայնքային բյուջեների եկամուտները կավելանան։
Մասնավորեցման ենթակա ընկերությունների ցանկում են հայտնվել նաև որոշ բժշկական կենտրոններ, մասնավորապես՝
Երեկ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում ակտիվ քննարկման թեմա էր «Օշական» մանկական վերականգնողական կենտրոն»-ի մասնավորեցման նախագիծը։ Երևանի ավագանու անդամ Զառա Բաթոյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր. «Առողջապահության նախարարությունը որոշել է փակել Օշականի մանկական վերականգնողական կենտրոնը, որը տարեկան 130 երեխայի է սպասարկում` նրանց մատուցելով վերականգնողական ծառայություններ։ Հիմնավորումը՝ այդ Կենտրոնը չեն կարող վերանորոգել, իսկ հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին ուղղորդում են Կոշի կենտրոն։ Նոր կենտրոններ բացելու փոխարեն` կառավարությունը փակում է եզակի կենտրոնները, որոնք լավ, թե վատ, այնուամենայնիվ, տարին մեկ անգամ երեխաներին և նրանց ծնողներին կարող են ընդունել Հայաստանի տարբեր մարզերից։ Եվ ամենակարևորը՝ այս հարցը որևէ մեկի հետ չի քննարկվել, ավելին, հաշվի չեն առնում ծնողների կարծիքը, ովքեր այսօր դիմել են ինձ»։

Among more mundane matters, MPs debated a controversial bill designed to privatize several state-owned facilities at today’s special session of Armenia’s National Assembly convened by the government.
Among the items on the agenda, apart from the creation of Corruption Prevention Commission, and changes/amendments in the laws on Public Services Regulatory Authority, administrative division of Armenia, local government, there was a bill on State Property Privatization Program for 2017-2020.
The bill has recently become the subject of heated discussions on social networks. The bill has been drafted by the government-affiliated State Property Management Department. There was no public participation in the planning or discussion of this bill, as the government didn’t find it necessary.
As stated in the bill, it is planned to privatize a number of state companies and enterprises with state shares to increase their efficiency through investments by commercial organizations, to preserve jobs, to foster the increase of state and municipal budgets.
According to the list, some medical centers are also subject to privatization, in particular, the Fanarjyan National Center of Oncology Center, the Scientific Center of Traumatology and Orthopedics, the Scientific Center for Radiation Medicine and Burns, the Scientific-Medical Center of Dermatology and STD, the Oshakan Pediatric Rehabilitation Center, Dilijan Children's TB Sanatorium, the Clinic of Neurosis, and the Polyclinic of Yerevan Railway and Republican Speleotherapeutic Center.
There was an active discussion on Facebook yesterday about privatizing the Oshakan Pediatric Rehabilitation Center.
Zara Batoyan, a member of Yerevan’s Municipal Council, wrote on her Facebook page: "The Ministry of Health decided to close Oshakan Children's Rehabilitation Center, which annually serves 130 children, providing them with rehabilitation services. They justify it by saying they cannot renovate the center, and are redirecting children with disabilities to the Kosh Center. Instead of opening new centers, the government closes the few existing ones. And, most importantly, this issue was not discussed with anyone. Moreover, they do not take into account the opinion of the parents who applied to me today. "