Արմեն Լամբարյանի մորը չեն թույլատրել տեսակցել որդուն
«Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում այսօր չեն թույլատրել Արմեն Լամբարյանի մորը` տիկին Փիրուզային, տեսակցել որդուն: 10 ամսվա ընդմիջումից հետո, տեսակցության արգելքի վերացման պես այսօր տեսակցության են մտել միայն Արմեն Լամբարյանի երեք երեխաներն ու կինը: Այս մասին «Հետքին» հայտնեց Արմեն Լամբարյանի փաստաբան Արայիկ Պապիկյանը:
Ըստ փաստաբանի` ՔԿՀ-ում մոր հետ տեսակցության արգելքը պատճառաբանել են, թե չի ներկայացրել տղայի ծննդյան վկայականը, որով կհավաստվեր` Արմենն իր որդին է:
«Սա առավել, քան տարօրինակ է, քանի որ տիկին Փիրուզան 10 ամիս շարունակ ամեն շաբաթ Սպիտակ քաղաքից եկել է Երևան` «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ` որդուն սնունդ բերելու: Այսինքն` ՔԿՀ-ում կա հանձնուք ընդունելու քարտ, որտեղ նշվում է, թե ով է հանձնուք փոխանցողը: Բնականաբար, «Դատապարտյալների հիվանդանոցում» քաջ գիտեն, որ տիկին Փիրուզան Արմեն Լամբարյանի մայրն է»,-ասաց փաստաբան Պապիկյանը` տեղեկացնելով, որ ահազանգել են ՄԻՊ գրասենյակ, սակայն իրավիճակը չի շտկվել: Անգամ նշել են, որ հաջորդ անգամ կարող են ներկայացնել ծննդյան վկայականը, սակայն ապարդյուն:
Փաստաբանի գնահատմամբ` «Սասնա ծռեր» խմբի կալանավորված անդամների նկատմամբ տեսակցությունների արգելքը, իսկ այսօր նաև Արմեն Լամբարյանի մորը տեսակցության չթողնելը այն դեպքում, երբ կինը եկել է Սպիտակ քաղաքից, վկայում է վրեժխնդրության, պատժի լրացուցիչ տեսակի, հոգեբանական ճնշման դրսևորման մասին:
Փաստաբանը տեղեկացրեց, որ մայիսի 23-ին իր առանձնազրույցը Լամբարյանի հետ ևս խոչընդոտվել է, ստեղծվել է բյուրոկրատական քաշքշուկ, ինքը` Պապիկյանը ուշանալիս է եղել դատական նիստից և 30 րոպե սպասելուց հետո հեռացել է: «Այդ օրը նույնիսկ դատարան չբերեցին պաշտպանյալիս` Արմենին... Մենք բարձրաձայնել ենք, որ հոկտեմբերից սկսած` բժշկական սպասարկում չի իրականացվել: Եթե մինչ այդ ձախ ոտքի ծանր վիրավորում ստացած Արմեն Լամբարյանի ճնշումը չափում էին, ապա այլևս դա էլ չի արվում: Գտնում եմ, որ մեր բողոքների համար են վրեժխնդիր լինում, բայց պիտի շարունակել պայքարել»,-ասաց Արայիկ Պապիկյանը:
Արդարադատության նախարարության ՔԿՎ հանրային կապերի բաժնից մեզ հայտնեցին, որ դատարանի որոշմամբ վերացվել է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ի կալանավորված անձ Արմեն Լամբարյանի ընտանիքի անդամների և մերձավոր ազգականների հետ տեսակցությունների նկատմամբ սահմանված արգելանքը, և ՔԿՀ աշխատակցի օրինական պահանջով Ա. Լամբարյանի և նրա մայրը ներկայացած կնոջ մերձավոր ազգակցական կապը պարզելու նպատակով առաջարկվել է ներկայացնել համապատասխան փաստաթուղթ, ինչը չի ներկայացվել: Ի դեպ, Ա. Լամբարյանն այսօր տեսակցել է իր կնոջն ու երեխաներին: Ինչ վերաբերում է Ա. Լամբարյանի առողջական վիճակին, ապա նշենք, որ նրա նկատմամբ սահմանված է բժշկական դինամիկ հսկողություն, շարունակում է ստանալ վերականգնողական բուժում, իսկ համապատասխան ցուցման դեպքում կկատարվի վերջույթի ռենտգեն հետազոտություն:
Հիշեցնենք, որ «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Արմեն Լամբարյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 218 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, այն է՝ կազմակերպված խմբի կողմից պատանդ վերցնելը, 235 հոդվածի 3-րդ մասով՝ կազմակերպված խմբի կողմից՝ ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը, ապա ավելացվել են նաև 238-րդ և185-րդ հոդվածները։ Նա 10 ամիս է` գտնվում է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում: Տեսակցությունները սահմանափակված են եղել շուրջ 10 ամիս:

Матери Армена Ламбаряна не разрешили увидеться с сыном
Матери Армена Ламбаряна, который находится в уголовно-исполнительном учреждении “Больница для осужденных”, сегодня не разрешили повидаться с сыном. После отмены 10-месячного запрета на свидания с родными сегодня с Ламбаряном смогли встретиться только его жена и трое детей. Об этом Hetq.am сообщил адвокат А.Ламбаряна Араик Папикян.
По его словам, запрет на встречу с матерью в “Больнице для осужденных” мотивировали отсутствием у нее свидетельства о рождении сына.
“Это более чем странно, поскольку г-жа Пируза на протяжении 10 месяцев каждую неделю приезжала из города Спитак в Ереван, чтобы привезти сыну продукты питания. То есть в УИУ имеется карта приема передач, в которой записано, кто сдает передачу. Так что в “Больнице для осужденных” прекрасно знают, кем приходится г-жа Пируза Армену Ламбаряну”,- сказал адвокат, отметив, что они сообщили об этом в офис Защитника прав человека, однако ситуация не изменилась.
Папикян считает, что запрет на свидания с находящимися под арестом членами группы “Сасна црер”, а сегодня и запрет на свидания матери Армена Ламбаряна с сыном свидетельствуют о мстительном отношении и оказании психологического давления.
23 мая были созданы препятствия и конфиденциальной встрече адвоката с А.Ламбаряном. “В тот день его даже не доставили в суд. Мы сообщили о том, что начиная с октября не обеспечивалось медицинское обслуживание Армена Ламбаряна. Сейчас ему даже не измеряют артериальное давление. Я считаю, что нам мстят за наши жалобы, но, несмотря на это, надо продолжать борьбу”,- отметил Араик Папикян.
В отделе общественных связей управления УИУ Минюста РА нам сообщили, что решением суда снят запрет на свидания Армена Ламбаряна с членами семьи и близкими родственниками и что женщине, представившейся матерью Армена, было предложено предъявить соответствующий документ, что не было сделано. Относительно состояния здоровья А.Ламбаряна нам сказали, что осуществляется динамичный медицинский контроль, он продолжает получать реабилитационное лечение, в ближайшее время пройдет рентген-исследование конечностей.
Напомним, что члену группы “Сасна црер” Армену Ламбаряну выдвинуто обвинение в захвате заложника организованной группой (п.1 ч.3 ст.218), незаконное приобретение, реализация, хранение, транспортировка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств (ч.3 ст.235 УК РА). В дальнейшем прибавились также статьи 238 и 185 УК РА. Армен Ламбарян уже десять месяцев находится в УИУ “Больница для осужденных”. В течение всего этого времени действовал запрет на его свидания с родными.