Վարչապետի՝ դպրոցների օպտիմալացման, կրթաթոշակների տրամադրման հանձնարարականը
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանին հանձնարարեց 15-օրյա ժամկետում կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել քաղաքային դպրոցների օպտիմալացման վերաբերյալ առաջարկություններ՝ հաշվի առնելով ուսուցիչների ծանրաբեռնվածությունը և դպրոցներում երկրորդ հերթի բացառումը։
Նաև պետք է առաջարկություններ ներկայացվեն արհեստագործական և միջին մասնագիտական կրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատությունների օպտիմալացման, խոշորացման վերաբերյալ։
Երկամսյա ժամկետում ֆինանսների նախարարության հետ համատեղ պետք է մշակվի հանրապետության հանրակրթական դպրոցների ֆինանսավորման նոր բանաձև։ Մեկամսյա ժամկետում կառավարության աշախատակազմի և շահագրգիռ կողմերի հետ պետք է քննարկում կազմակերպվի՝ անձեռնամխելի ֆոնդերի ձևավորման սկզբունքների և օրենսդրական նախադրյալների ստեղծման վերաբերյալ։
Կարապետյանը նաև հանձնարարեց երկամսյա ժամկետում կառավարության աշխատակազմի առաջարկությունների հիման վրա լրամշակել և գործադիր ներկայացնել բարձրագույն կրթության մասին օրենքի նախագիծ, չորսամյա ժամկետում էլ մշակել ուսանողներին ֆինանսական աջակցության և կրթաթոշակների տրամադրման նոր սկզբունքներ։

Глава правительства дал поручения министру образования
На сегодняшнем заседании правительства премьер-министр Карен Карапетян поручил министру образования и науки Левону Мкртчяну в 15-дневный срок представить предложения по оптимизации городских школ с учетом нагрузки учителей и исключения второй смены.
Предложения должны быть представлены и по оптимизации и укрупнению учебных заведений, осуществляющих ремесленные и средние специальные учебные программы.
Также в течение двух месяцев совместно с Министерством финансов должна быть разработана новая формула финансирования общеобразовательных школ страны.
Кроме того, Карен Карапетян поручил в 2-месячный срок на основе предложений аппарата правительства доработать и представить проект закона “О высшем образовании”, а в 4-месячный срок – разработать новые принципы оказания финансовой помощи и выдачи стипендий студентам.