Գյումրեցիները դեմ են Մինասի որմնանկարները տեղափոխելուն
Մինասի որմնանկարները Գյումրիից տեղափոխելու ՀՀ կառավարության նախաձեռնությունից անհանգստացած գյումրեցի մի խումբ մշակույթի գործիչներ և արվեստի ներկայացուցիչներ «Շիրակ կենտրոն»-ին տրամադրել են ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին հղած բաց նամակը, որում մասնավորապես ասվում է.
«Անցյալ դարի 70-ական թվականների սկզբներին Լենինականի մի շարք գործարանների տնօրինություններ իրենց դրամական միջոցներով պատվիրել են հայ մեծանուն նկարիչ Մինաս Ավետիսյանի որմնանկարներ կատարել իրենց գործարանների համապատասխան տարածքներում, որի արդյունքում ստեղծվել են գեղարվեստական բարձրարժեք ստեղծագործություններ:
Հետեկրաշարժյան տարիներին դադարեցին գործել քաղաքի արտադրական ձեռնարկությունները, և շենքերի վթարայնության ու ջերմաստիճանային անբարենպաստ պայմանների հետևանքով խիստ վտանգվեց որմնանկարների հետագա գոյությունը և պահպանությունը:
1990թ. Լենինականի քաղսովետի գործկոմի ջանքերով և միջոցներով բուլղարացի մասնագետների միջոցով վերականգնվեց և Գյումրիի Վ. Աճեմյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի շենքում տեղադրվեց վերլուծական սարքերի փորձնական գործարանի շենքի պատին գտնվող որմնանկարը: Սակայն այս ողջունելի քայլը` որմնանկարների վերականգնումը և հետագա ցուցադրումը Գյումրիում, առաջինը և վերջինը եղավ: 2010թ. ՀՀ Կառավարության միջոցներով վերականգնվեց և Երևան` Կառավարության շենք տեղափոխվեց երկու որմնանկար:
Այս իրողությունը, որ իրենց համերկրացու որմնանկարները այսուհետ զարդարելու են ՀՀ Կառավարության շենքը, դրական ընդունեցին գյումրեցիները: Սակայն մնացած որմնանակարները ևս Երևան տեղափոխելու Կառավարության մտադրությունը խիստ դժգոհություն է առաջացրել գյումրեցի արվեստագետների, մտավորականների, հասարակական կազմակերպությունների, ողջ բնակչության շրջանում:
Մենք` ներքոստորագրողներս, հաստատ վճռականություն ենք հայտնում, որ արվեստների և մշակույթի քաղաք Գյումրիում են պահպանվելու և ցուցադրվելու մեր համերկրացի մեծանուն նկարիչ Մինաս Ավետիսյանի Գյումրիում կատարած որմնանկարները:
Անկախ շինության սեփականության ձևից, որմնանկարները պատկանում են Գյումրի քաղաքին: Մենք գտնում ենք, որ առանց քաղաքի համաձայնության, հոգևոր մշակույթային արժեքները տանելը անհարգալից վերաբերմունք է :
Մեր բազմաթիվ հանդիպումները և պահանջը Գյումրու քաղաքապետից` Մինասի որմնանակարները վերականգնելու և մեր քաղաքում ցուցադրելու աջակցություն են գտել քաղաքապետի կողմից, որը հաստատ հիմք է տալիս հայտարարելու, որ քաղաքը պատրաստ է համապատասխան դրամական միջոցներ տրամադրել վերականգնելու, Գյումրիում պահպանելու և ցուցադրելու գյումրեցիների հպարտությունը հանդիսացող Մինաս Ավետիսյանի պահպանված որմնանկարները:
1. Զավեն Կոշտոյան -ՀՀ վաստակավոր նկարիչ
2. Համբարձում Ղուկասյան - ԵԳՊԱ-ի Գյումրու մասնաճյուղի տնօրեն
3. Սամվել Պողոսյան - ԵԳՊԱ-ի Գյումրու մասնաճյուղի դոցենտ
4. Գարիկ Մանուկյան - Նկարիչների միության Գյումրու մասնաճյուղի նախագահ
5. Վաչիկ Խաչատրյան – Նկարիչների միության անդամ դոցենտ
6. Ալբերտ Վարդանյան - Նկարիչների միության անդամ քանդակագործ
7. Անդրանիկ Կարապետյան - Բանաստեղծ, ՀԳՄ Շիրակի մարզային բաժնի նախագահ
8. Ռոզա Հովհաննիսյան - Բանաստեղծուհի, «Եղեգան փող» թերթի խմբագիր
9. Սերգո Հայրապետյան – ՀՀ ԳԱԱ Շիրակի հայագիտական կենտրոնի տնօրեն,
բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր
10. Ֆերդինանդ Առաքելյան – Քանդակագործ
11. Վահան Թոփչյան - ԵԳՊԱ Գյումրու մասնաճյուղի դասախոս
12. Արտուշ Պապոյան – Քանդակագործ
13. Ալբերտ Վարդանյան – Քանդակագործ, նկարիչների միության անդամ
14. Համբարձում Բեգոյան – ՀՀ դիզայներների միության և միջազգային դիզայն
ասոցիացիայի անդամ դիզայներ ԵԳՊԱ- Գ/Մ դասախոս
15. Լաուրա Աթանեսյան - Գյումրու ԳԱԱՇՀՀԿ գիտաշխատող
16. Եսայի Մերոյան – Գեղանկարիչ, ՀՀ նկարիչների միության անդամ
17. Նարինե Հայկազյան - ԵԳՊԱ Գյումրու մասնաճյուղի դասախոս
18. Աղունիկ Բերդիկյան - ԵԳՊԱ Գյումրու մասնաճյուղի դասախոս
19. Երվանդ Վարոսյան - Գյումրու պետ. սսիմֆոնիկ նվագախմբի դիրիժոր
20. Արտաշես Կարապետյան - Գյումրու քաղաքապետարանի մշակույթի և
երիտասարդության հարցերի բաժնի պետ
Այս պահին բաց նամակին միացել և ստորագրել են Գյումրու արվեստի և մշակույթի բնագավառի 493 աշխատակիցներ»:
Հ.Գ. Կառավարության մայիսի 28-ի նիստում, «Մինաս Ավետիսյան» մշակութային բարեգործական հիմնադրամի, «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ փակ բաժնետիրական ընկերության միջոցներով Գյումրի քաղաքի «Էլեկտրատեխնիկական գործարան» փակ բաժնետիրական ընկերության նախկին ճաշարանի և «Գալվանոմետր գործարան (Օմեգա)» փակ բաժնետիրական ընկերության շենքերում գտնվող որմնանկարների տեղափոխման և վերականգնման մասին որոշումը հաստատվելու մասին լուրն առնելուն պես գյումրեցի մի շարք մշակույթի գործիչներ որոշել են ևս մեկ դիմում պատրաստել, հղված ՀՀ բարձրագույն իշխանություններին այդ որոշումը չեղյալ հայտարարելու մասին:
Նրանք առաջիկայում պատրաստում են նաև այդ թեմայով հանրային քննարկումներ կազմակերպել Գյումրիում` ընդգրկելով քաղաքացիական հասարակության կառույցներին:

Гюмрийцы против вывоза фресок Минаса
Группа деятелей культуры и искусства из Гюмри, встревоженная инициативой правительства Армении вывезти фрески Минаса, предоставила центру “Ширак” открытое письмо, адресованное премьер-министру РА Тиграну Саргсяну. В письме, в частности, говорится:
“В начале 70-х годов прошлого века дирекции ряда заводов Ленинакана на денежные средства предприятий заказали выдающемуся армянскому художнику Минасу Аветисяну фрески для соответствующих территорий своих заводов, в результате чего были созданы высокохудожественные произведения.
В последующие после землетрясения годы производственные предприятия прекратили работу, и вследствие аварийности зданий и неблагоприятных температурных условий дальнейшее существование и сохранность фресок оказались под угрозой.
В 1990 г. усилиями и на средства горсовета Ленинакана с помощью болгарских специалистов были отреставрированы фрески, находящиеся в зданиях гюмрийского Государственного драматического театра им.Аджемяна и экпериментального завода аналитической аппаратуры. Однако этот похвальный шаг – реставрация и дальнейшая демонстрация фресок в Гюмри – стал первым и последним. В 2003 году на средства правительства РА были восстановлены и перевезены в Ереван, в здание правительства РА, две фрески. Тот факт, что отныне фрески Минаса будут украшать здание правительства страны, было положительно воспринято земляками художника. Однако намерение правительства перевезти в Ереван и остальные фрески вызвало уже недовольство у деятелей искусства, представителей интеллигенции, общественных организаций и всего населения Гюмри.
Мы, нижеподписавшиеся, твердо заявляем, что фрески, выполненные в Гюмри нашим земляком, выдающимся художником Минасом Аветисяном, будут храниться в городе искусств и культуры – Гюмри.
Независимо от формы собственности сооружения, фрески принадлежат городу Гюмри. Мы считаем, что вывозить духовные ценности без согласия города – проявление неуважительного отношения.
В ходе наших многочисленных встреч с мэром Гюмри мы выражали требование отреставрировать фрески Минаса и демонстрировать их в нашем городе, что нашло у него поддержку и дает нам право заявить, что город готов выделить соответствующие денежные средства на реставрацию, сохранение и демонстрацию в Гюмри сохранившихся фресок Минаса Аветисяна, являющихся гордостью гюмрийцев”.
К настоящему времени под письмом уже подписались 493 работника сферы искусств и культуры Гюмри.
P.S. Ряд деятелей культуры Гюмри, узнав о том, что на заседании правительства 28 мая было принято решение о реставрации на средства благотворительного культурного фонда “Минас Аветисян” и ЗАО “Международные аэропорты “Армения” и перевозке фресок, находящихся в зданиях бывшей столовой ЗАО “Электротехнический завод” и ЗАО “Завод “Гальванометр” города Гюмри, решили обратиться также к представителям высшей власти РА с просьбой отменить данное решение. В ближайшее время они также намерены организовать в Гюмри общественные слушания по этой теме.