Կարեն Անդրեասյանը խոսել է 2011 թվականի իր ամենամեծ հիասթափության մասին
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանի ելույթը դեկտեմբերի 10-ին մարզահամերգային համալիրում անցկացված «Մարդու իրավունքների EXPO 2011»-ում
Հարգելի հյուրեր,
Այսօր, նշելով մարդու իրավունքների միջազգային օրը, մենք կազմակերպել ենք Մարդու իրավունքների EXPO, որը տարբերվում է այլ EXPO-ներից հատկապես նրանով, որ այստեղ մենք ցուցադրում ենք ոչ թե հաջողություններն ու ձեռքբերումները, այլ ներկայացնում ենք մեր հասարակության դժվարությունները, ձախողումները, ցավերն ու սուր խնդիրները:
Այս պահին ես չեմ խոսի մուրացիկ երեխաների, ծայրահեղ աղքատության մեջ հայտնված մարդկանց, ծեծված կանանց, անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկվող կալանավորի կամ զինծառայողի, խտրական վերաբերմունքի արժանացած փոքրամասնության ներկայացուցչի, անտուն ու անապահով փախստականի, տնային բանտարկության մատնված հաշմանդամություն ունեցողի մասին: Այս ամենի մասին առավել գունեղ և տպավորիչ կպատմեն մեր տաղավարներում ներկայացված պաստառները, տեսանյութերն ու հրատարակությունները:
2011 թվականը ամփոփելով՝ ցանկանում ենք ներկայացնել որոշ բացասական և դրական զարգացումներ մարդու իրավունքների պաշտպանի փորձառությունից:
Շատերին է հայտնի երեք դատավորի կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու իմ հրապարակային նախաձեռնությունը: Երեկ արդարադատության նախարարն իր համերաշխությունը հայտնեց դատական իշխանության համապատասխան մարմնի հետ, և ես ստացա վերջնական մերժում բոլոր երեք գործով: Սա 2011 թվականի իմ ամենամեծ հիասթափությունն է:
Հայաստանի անկախությունից ի վեր ու նաև այս տարվա մարդու իրավունքների պաշտպանության ամենասուր և ամենահամակարգային խնդիրը արդար դատաքննության պակասն է: Ակնհայտ է, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը որևէ ժողովրդավարական երկրում առաջին հերթին դատական իշխանության խնդիրն է:
Սպառելով այս ոլորտում օրենքով սահմանված իմ բոլոր լիազորությունները և դրանցից բխող ներկայիս հնարավորությունները՝ խնդրում եմ բոլոր քաղաքական ուժերին առաջիկա ընտրությունների շրջանում ծավալվող հանրային քննարկումներում ոչ միայն ներկայացնել դատական իշխանության ներկայիս վիճակը (այդ մասին բոլորը գիտեն և բոլորն են խոսում), այլ ընտրողներիս մատուցել արդար դատարան ունենալու գործուն և իրատեսական ծրագրեր:
Շարունակելով տարվա ամփոփումները՝ հայտնեմ, որ մեզ ուղղված հիմնավոր բողոքներն ամենից շատը վերաբերել են անձանց ընտանեկան նպաստի իրավունքից զրկելուն և կենսաթոշակները սխալ հաշվարկելուն:
Մեզ ուղղված բողոքներով ամենից շատ դրական լուծումները ստացվել են պաշտպանության նախարարությունից: Մեր օրենսդրական առաջարկություններն ամենից շատն ընդունել են առողջապահության նախարարությունը և աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի նախարարությունը:
Մեր արած հրապարակային քննադատության համար ամենաանհարիր և անընդունելի արձագանքը ստացել ենք կրթության և գիտության նախարարությունից: Այնուամենայնիվ դրական ենք գնահատում, որ նախարարությունը նույնիսկ նման արձագանքից հետո ձեռնամուխ եղավ դասագրքերի գնահատման առարկայական հանձնաժողովների ձևավորումը կանոնակարգելուն:
Պետական մարմիններից ստացված ամենամեծ աջակցությունը 2012 թվականի բյուջեի քննարկման ընթացքում Ազգային ժողովի կողմից մեր 10 միլիոն դրամի ավելացումով ֆինանսական հայտի պաշտպանությունն էր: Այդ առումով հատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում մշտական հանձնաժողովների նախագահներ պարոնայք Արամ Սաֆարյանին և Գագիկ Մինասյանին:
Մեր ֆինանսական անկախությանը նպաստելու և մեր արտաբյուջետային ծախսերը Կառավարության ուղղակի հաստատումից անկախ դարձնելու համար շնորհակալ ենք Հայաստանի Հանրապետության վարչապետին և ֆինանսների նախարարին:
Պաշտպանի 116 թեժ գծի անվճար համարի տրամադրման և գործարկման համար ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին և «ԱրմենՏել» ընկերությանը:
2011թ. հունիսին կայացած «Քաղաքացիական հասարակություն» ֆորումի ընթացքում մարդու իրավունքների պաշտպանի և ավելի քան 85 հասարակական կազմակերպության միջև համագործակցության հուշագրեր ստորագրվեցին: Շնորհակալ եմ այդ բոլոր հասարակական կազմակերպություններին, որոնք այս ողջ ընթացքում և նաև այսօր մեզ հետ են ու մեր կողքին:
Այս տարվա ընթացքում գրասենյակին ցուցաբերած մասնագիտական և նյութական աջակցության համար իմ երախտագիտությունն եմ հայտնում Եվրոպական միության պատվիրակությանը Հայաստանում և Եվրոպական միության խորհրդատվական խմբին, Միացյալ ազգերի կազմակերպությանը Հայաստանում, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Միջազգային զարգացման գործակալությանը, Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության երևանյան գրասենյակին, «Քաունթերփարթ ինթերնեշնլի» հայաստանյան ներկայացուցչությանը, Ֆրիդրիխ-Էբերտ-հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղին, «Վորլդ Վիժն» կազմակերպության հայաստանյան մասնաճյուղին:
Վերջում, բայց ոչ վերջինը շնորհակալ եմ իմ աշխատակազմի մարդասեր և աշխատասեր այն քառասունվեց մարդկանց, ովքեր օգնում են հազարավոր մեր դիմումատուներին և այսօր էլ կազմակերպել են մեր այս միջոցառումը:

With the aim of celebrating the International Human Rights Day, we have initiated this exhibition, which differs from other expo's due to the fact that we are exhibiting not our success and achievements, but stressing the difficulties, failures, pains and acute problems of our society.
Now I’m not going to speak about child beggars, people in extreme poverty, abused women, a prisoner or a military serviceman who is inhumanly treated, a member of a minority group who has been subjected to discriminatory treatment, a homeless and vulnerable refugee, the unauthorized home detention of a disabled citizen.
About all of these individuals and circumstances, our booths which will be opening in several minutes, as well as the wallpaper, films and publications presented in those booths, will provide you with much more thorough and impressive information.
Summing up the year 2011 we would like to present some positive and negative developments from the point of view of the Human Rights Defender proficiency.
Many of you are aware of my public initiative of requesting the initiation of disciplinary proceedings for 3 judges. Yesterday the Justice Minister expressed his solidarity to respective highest judicial body and I received final rejections with regard to all the three cases. This is my biggest disappointment in 2011.
Since the independence of Armenia, up to and including this year, the sharpest and most challenging structural obstacle to human rights protection has been the lack of a fair trial. Human rights protection in any democratic country is ultimately the responsibility of the judiciary.
Consuming all my legislative authorities to influence judicial reform and current possibilities arising from them, I invoke my compatriots to highlight especially the right of a fair trial in upcoming political processes.
As the Human Rights Defender of the Republic of Armenia I’m asking all political forces not only to present the current situation of judicial authorities (everyone is aware of this and everyone talks about this) in public debates of upcoming election period, but to present to voters practical, realistic, short-term and long-term projects of having a fair court.
Continuing to sum up the developments for 2011 I would like to inform that that most part of the grounded complaints addressed to our institution refer to the wrong calculation of a pension and deprivation from the right of getting a family pension.
The highest number of positive solutions to the complaints addressed to us were given from the RA Ministry of Defense. Our legislative proposals were mostly accepted by the RA Ministry of Health and the RA Ministry of Labor and Social Affairs.
The most improper and unacceptable response to our public criticism we received from the RA Ministry of Education and Science. However, we positively evaluate the fact that the Ministry, even after such a response, undertook regulation of the formation of textbooks’ evaluation thematic committees.
The greatest support from State bodies was our financial bid’s uphold by the National Assembly during 2012 budget discussion. With this regard I would like to express my special thanks to standing committees presidents Mr. Aram Safaryan and Mr. Gagik Minasyan.
For promoting our financial independence and for making our extra-budget independent from the RA Government’s confirmation we are grateful to the RA Prime Minister of the Republic of Armenia and RA the Finance Minister.
For toll-free provision and operation of the Human Rights Defender’s 116 Hot Line I would like to express my appreciation to the Public Services Regulatory Commission and “ArmenTel” CJSC.
During the «Civil Society» forum held in June 2011 memorandums were signed between the Human Rights Defender and more than 85 NGOs. I am grateful to all of those NGOs, which have been by our side all this time and today also.
For professional and material support to our institution during 2011 I would like to express my thankfulness to the Delegation of the European Union to Armenia and the European Union Advisory Group, United Nations in Armenia, US Agency for International Development, Counterpart International Armenia, OSCE Office in Yerevan, Armenian branch of the Friedrich Ebert Foundation, World Vision Armenia, which helped us to significantly enlarge our activity and implement human rights protection and promotion programmes.
Last but not the least, I am thankful to those forty-six humane and diligent people of my staff, who help thousands of our applicants and who has made this event possible today.