Համայնքներում ինչպես են ծախսվում պետական դոտացիաները
Համայնքներին տրվող պետական դոտացիաները, թերեւս, այն ոչ սակավաթիվ խայծերից են, որոնք դրդում են համայնքապետի պաշտոնին հավակնելուն։ Հատկապես գյուղական համայնքներում հազվադեպ չեն պետբյուջեից, այսինքն մեր բոլորի գրպանից տրվող գումարների փոշիացումը կամ պարզապես այն համայնքապետերի անձնական նպատակներին ծառայեցնելը։
Սակայն նախ որոշակի պատկերացում տանք, թե ինչպես եւ ինչ նպատակով են տրվում այդ դոտացիաները։ Ինչպես տեղեկացանք ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարությունից, առաջին անգամ համայնքների բյուջեներին ֆինանսական հատկացումներ սկսեցին արվել 1998 թ.-ից։ Այդ ժամանակ հատկացված գումարը 3,7 մլրդ դրամ էր։ 2003թ.-ին համայնքներին հատկացվեց արդեն 9,1 մլրդ դրամ։ Գյուղական համայնքներին դոտացիա տրամադրելիս հիմք են ընդունվում հողի եւ գույքի հարկի վճարումները, բնակչության թիվը։ Այն տրամադրվում է «անհատույց եւ անվերադարձ՝ համայնքների ներդաշնակ զարգացումն ապահովելու նպատակով»։
Բնականաբար, գլխավոր հարցն այն է, թե ով եւ ինչպես է վերահսկում հատկացվող գումարների արդյունավետ եւ նպատակային օգտագործումը։ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի համաձայն, համայնքի բյուջեի կատարման վերահսկողությունն իրականացնում է համայնքի ավագանին։ Վերջինս իրավունք ունի ստուգել ցանկացած բյուջետային գործողություն, դրա արդյունավետությունը եւ որակը, համայնքապետից հաշվետվություն պահանջել կատարված ծախսերի վերաբերյալ։ Ավելին, ավագանին կարող է համայնքապետի ներկայացմամբ սահմանել դոտացիոն գումարների օգտագործման ուղղությունները։ Սակայն ինչպես հաճախ է պատահում հայաստանյան իրականության մեջ, օրենքն ու իրականությունը տարբեր բեւեռներում են հայտնվում։
Պետբյուջեից կատարվող հատկացումների ոչ նպատակային օգտագործման՝ Կոտայքի մարզի մի քանի գյուղերից ստացած տեղեկությունները ստուգելու նպատակով եղանք Զառ եւ Գառնի գյուղերում: Զառ գյուղի (522 բնակիչ ունի) համայնքապետ Մաթեւոս Մաթեւոսյանը նշեց, որ գյուղի այս տարվա բյուջեն շուրջ 7մլն. դրամ է կազմել, որից 1,9 մլն է պետական դոտացիան։ Նրա հավաստմամբ, նախորդ տարի բյուջեն եղել էր 13 մլն դրամ, որից 900 հազարն է եղել դոտացիան։ «Այդ բյուջեի 56 տոկոսը ես կատարեցի։ Մինչ այդ 18 տոկոսի կատարումը երանելի ցուցանիշ է համարվել։ Հավանաբար նաեւ այդ պատճառով 2003թ.-ին դոտացիան ավելացրին։ Երկու տարի է, ինչ պետական հատկացումները կանոնավոր ստանում ենք։ Նախկինում այդպես չէր»,-ասաց համայնքապետը։ Նա այն կարծքին է, որ նախկին համայնքապետն (այժմ հանգուցյալ) ու ավագանին ուռճացված բյուջե էին կազմել, որի կատարումն անհնար էր։ Անգամ այս տարվա բյուջեն կատարվում է 60 տոկոսով։
Մեզ հետաքրքրող հիմնական՝ «ինչպես է ծախսվել պետական դոտացիան» հարցին պատասխանելով, մեր զրուցակիցը հետեւյալ պարզաբանումը տվեց։ Նախկին համայնքապետ 36 ամիս աշխատելով՝ վճարել է համայնքապետարանի աշխատակիցների 10 ամսվա աշխատավարձը։ Մնացած 26 ամսվա աշխատավարձերի պարտքը կազմել է մոտ 2 մլն 400 հազար դրամ։ Համայնքապետի հավաստմամբ, իր աշխատած ժամանակահատվածում 6 ամսվա աշխատավարձ է վճարվել։ Էլեկտրաէներգիայի մեծ պարտքեր կային, ինչի պատճառով անջատվել էին խմելու ջրի պոմպերը, գյուղապետարանի, մշակույթի տան էներգամատակարարումը։ Դրանք վճարվել են։ Սակայն Մաթեւոս Մաթեւոսյանն իր դժգոհությունն է հայտնում օրենսդրության անկատարությունից. «Ինչո՞ւ ես պետք է փակեմ նախորդ համայնքապետի ժամանակ եւ մեղքով առաջացած աշխատավարձի, էլեկտրաէներգիայի, հեռախոսակապի պարտքերը, նախորդ գյուղապետի չվճարած աշխատավարձերից կենսաթոշակային հիմնադրամին չփոխանցված գումարը՝ 114 հազար դրամ»։ Բանն այն է, որ այս տարվա հունիս-սեպտեմբեր ամիսներին ՀՀ տնտեսական դատարանում քննվում էր Կոտայքի մարզի 7 գյուղերի, այդ թվում նաեւ Զառի ու Գառնիի համայնքապետերի դեմ մարզի դատախազության հայցը պետությանը պատճառված վնասների փոխհատուցման մասին (Աղքատության ընտանեկան նպաստի նշանակումների ժամանակ կեղծ տեղեկանքներ տալու համար)։ Չնայած չարաշահումները նույնպես բաժին են ընկել նախորդ գյուղապետին, այնուամենայնիվ Զառի գյուղապետը 281 հազար դրամը դարձյալ պետք է փոխանցի համայնքի բյուջեից։
Ավագանին ի՞նչ մասնակցություն է ունեցել վերոնշյալ գումարների ծախսմանը։ Ավագանին, ինչպես արդեն նշվեց, հաստատում է բյուջեն եւ իրավունք ունի հաշվետվություններ պահանջել կատարված ծախսերի համար։ Զառ գյուղում գյուղապետի եւ ավագանու ընտրությունները միեւնույն օրը չեն տեղի ունենում, որովհետեւ նախկին համայնքապետերից մեկը հրաժարական էր տվել եւ ժամկետները խախտվել են։ «Ավագանու ներկա անդամները մի քանի ամիս առաջ են ընտրվել եւ այս բյուջեից տեղյակ չեն։ Այն հաստատվել է նախորդ ավագանու կողմից։ Նոր բյուջեն արդեն կհաստատի նոր ավագանին։ Ընդհանրապես ավագանիների օրենքը թերի է։ Ավագանու անդամներ պետք է ընտրվեն գիտակ մարդիկ։ Նույնիսկ եթե համայնքապետն ընտրվի մեծ ազգության, թայֆաների շնորհիվ, ապա ավագանիները պետք է կարողանան աշխատեցնել նրան»,-նշեց պրն. Մաթեւոսյանը։
Գառնի գյուղում պատկերն այլ էր։ Նախ այն անհամեմատ ավելի մեծ գյուղ է, որտեղ բնակվում է շուրջ 8 հզ. մարդ, ապա տեղի գյուղապետն այս պաշտոնում էր արդեն 7 տարի։ Հետեւաբար նախկին համայնքապետին ինչ-ինչ մեղադրանքներ ներկայացնելու հնարավորությունը բացակայում էր։ Համայնքապետ Աշոտ Վարդանյանի հետ զրույցի ժամանակ վերջիս հայտնեց, որ գյուղին տրվող դոտացիան 2003թ.-ին կազմել է 20 մլն դրամ, իսկ բյուջեն ընդհանուր առմամբ կազմել է 31 մլն դրամ։ Բյուջեի գույքահարկից եւ հողի հարկից գոյացող մասը հավաքվել է 30 տոկոսով։ Դրա պատճառը համայնքապետը համարեց ջրի անկանոն մատակարարումը եւ որպես հետեւանք հողի հարկի վճարումների ցածր ցուցանիշը։ æրի խնդրի առկայությունը Գառնիի բարձրադիր հատվածում հետեւանք է այն բանի, որ ջրամղիչ պոմպի աշխատեցնելու հետեւանքով կուտակվել են պարտքեր։ Այդ պարտքերի չվճարման պատճառով էներգամատակարար ընկերության կողմից անջատվել է պոմպի սնուցումը։ Այստեղ ստեղծվել է մի տեսակ փակ շղթա, որի ելքը, ըստ համայնքապետի, ինքնահոս ջրագծի անցկացումն է։ Այդպիսի ջրագիծը նրա հավաստմամբ առաջիկա ամիսներին վերջնականապես պատրաստ կլինի։
Ինչ վերաբերում է կոնկրետ դոտացիային, ապա վերոնշյալ 20 մլն-ից 12-ն արդեն ստացել են։ Որքան էլ տարօրինակ է, չնայած բյուջեի հավաքման նման ցածր ցուցանիշին, դոտացիոն գումարները Գառնիի գյուղապետարանը կանոնավոր կերպով ստանում է։ Աշոտ Վարդանյանն այն համոզմանն է, որ դոտացիաների չափն ու հատկացումները կապված չեն հարկերի հավաքման հետ, մինչդեռ ինչպես նշվեց վերեւում, դրանք ուղղակիորեն պայմանավորված են մեկը մյուսով։ Ավելին, բացի այս տարվա հատկացումից գյուղին է տրվել նաեւ նախորդ տարիներին չտրված դոտացիաներից որոշ գումարներ։ Այդ գումարներով փակվել են աշխատավարձերի նախորդ տարիներին ունեցած պարտքերը։ Մշակույթի տան հոսանքն առայժմ անջատված է, բայց գյուղապետը վստահեցրեց, որ եկող տարվա բյուջեում այդ գումարը կնախատեսվի եւ գումարը կվճարվի։ 5 մլն դրամ է վճարվել ոռոգման ցանցի էլեկտրոշարժիչների ծախսած էլեկտրաէներգիայի դիմաց։ Եվս 6 մլն դրամի պարտքը դեռեւս փակված չէ։
Գումարների բաշխմանը, ըստ Աշոտ Վարդանյանի, համայնքի ավագանին մասնակցում է։ Ընդ որում, համայնքապետը նշեց, որ ավագանու բոլոր 10 անդամներն են տեղյակ լինում այդ գործընթացին։
Սակայն համայնքապետի հավաստիացումներին տրամագծորեն հակադրվում էին ավագանու մի քանի անդամների հաղորդած տեղեկությունները։ Մասնավորապես, Արամ Հայրապետյանը, ընդունելով իր մասնակցության փաստը բյուջեի քննարկմանը, հայտնեց, որ այն փաստորեն չի հաստատվել ավագանու կողմից։ Գուրգեն Խաչատրյանը հավելեց, որ նույն ձեւով չեն հաստատվել նաեւ նախորդ տարիների բյուջեները։ Նրանք տեղյակ էին հատկացված դոտացիայի չափից, բայց դարձյալ անտեղյակ դրա ծախսման ուղղություններից։ Ընդամենը հրավիրվել է ավագանու երեք նիստ, որտեղ ընդունված որոշումները չեն կատարվել։ Մասնավորապես որոշվել էր ավտոբուս հատկացնել գյուղի երեխաներին դպրոց տանելու եւ գյուղին շտապ օգնության մեքենա հատկացնելու մասին։ «7 տարի է, ինչ համայնքապետ է, թող մի անգամ ավագանու նիստում իր գործունեության արդյունքների մասին խոսի։ Շատ կցանկանայի, որ ինքն այստեղ լիներ եւ իր ներկայությամբ այս ամենի մասին խոսվեր»,-նշեց Գուրգեն Խաչատրյանը։
Ոչ նա, ոչ Արամ Հայրապետյանը, ոչ մեր զրույցին մասնակցող ավագանու մյուս անդամ Վահագն Ստեփանյանը տեղյակ չէին համայնքապետի դեմ մարզի դատախազության ներկայացրած քաղհայցի մասին՝ 431 հազար դրամ գանձելու պահանջով: «15 ընտանիքի սխալ տեղեկանք էինք տվել, որտեղ նրանց պատկանող անասուների գլխաքանակը պակաս էր նշվել։ Դա, իհարկե, դիտավորյալ չէր արվել։ Գյուղացին ինքն է դիմում գրում եւ տեղեկացնում սոցիալական ծառայություններին իր ունեցած անասունների գլխաքանակի մասին»,-ասաց համայնքապետն, ավելացնելով, որ այդ գումարն արդեն վճարվել է հարկերի հավաքումից առաջացած միջոցներից կամ այլ կերպ ասած՝ համայնքապետարանի բյուջեից։
Զառի եւ հատկապես Գառնիի օրինակը թերեւս հատկանշական է ցույց տալու համար, թե ինչպես են տնօրինվում պետության կողմից համայնքներին տրվող դոտացիաները, ինչպիսի մասնակցություն են ունենում ավագանիներն այդ հարցին։ Պատկերն անմխիթարական է։ Փաստորեն գործող օրենսդրական դաշտը համայնքապետերին լիարժեք հնարավորություններ է տալիս չեզոքացնելու ավագանուն եւ գումարները սեփական հայեցողությամբ ծախսելու։ Իսկ որ դրանք ծախսվում են ոչ նպատակային՝ վկայում է թեկուզ դատախազության կողմից հայտնաբերված պետությանը պատճառված վնասները ոչ միայն վերոնշյալ երկու, այլ մարզի մի շարք այլ գյուղերում։
Մեր հիշատակած երկու գյուղերի համայնքապետերը հավաստիացրին, որ դատարանով պահանջվող գումարները կամ վճարել են, կամ կվճարեն։ Սակայն անհասկանալի է մնում, թե ինչ միջոցների հաշվին են դրանք վճարվում։ Ցանկացած պարագայում ոչ չարաշահումը թույլ տված համայնքապետի անձնական գումարներից։ Այսինքն, գյուղապետը կարող է կատարել ցանկացած ծախս, որին ավագանին կարող է տեղյակ չլինել եւ վերահսկելու ոչ մի լծակ չունենալ, իսկ հայտնաբերելու դեպքում վնասը ծածկել դարձյալ պետական կամ համայնքային բյուջեների հաշվին։ Այստեղ օրենսդրական հրատապ փոփոխության անհրաժեշտություն է առաջանում, որը կհստակեցնի ավագանիների իրավասությունները եւ կսահմանի համայնքապետի անձնական պատասխանատվության սկզբունքն ու մեխանիզմները պետական միջոցների անարդյունավետ օգտագործման դեպքում։ Գուցե այս դեպքում համայնքապետի պաշտոնը պակաս գրավիչ դառնա:

How state subsidies are spent in the communities
State subsidies to communities are one of the few incentives for running for the office of community mayor. It is not uncommon, especially in villages, for funds from the state budget, i.e. our pockets, to be wasted, or simply used for the local mayors' own personal needs.
Let us first find out why and how these subsidies are allocated. We were told by the Ministry of Finance and Economy that the state began subsidizing communities from its budget in 1998. The amount allocated then was 3.7 billion drams (about $6.5 million). In 2003, 9.1 billion drams (about $16 million) was allocated to the communities, taking into account population and land and real estate tax collection figures. Each payment is a "non-repayable subsidy, granted for assuring the harmonious development of the communities".
Of course, this raises the question: Who supervises the efficient and targeted utilization of these subsidies and how? According to the Law on Local Self-Government, supervision is by each local council. The council has the right to check any budget allocation and its effectiveness, and demand reports on spending from the local mayor. Moreover, the council can evaluate the mayor's proposals to determine how the subsidies are used. However, as it so often happens in Armenia, reality has little to do with the law.
We visited the villages of Zar and Garni in the Kotayk Marz to verify information we had received about the poorly-targeted utilization of funds from the state budget. Matevos Matevosyan, the mayor of the village of Zar (population 522) told us that this year's village budget is 7 million drams (about $13,000), of which 1.9 million drams (about $3,500) is a state subsidy. He said that last year's village budget was 13 million drams, with a state subsidy of 900,000 Drams. "The budget performance last year was 56%. Before that, 18% was considered normal. That may be one reason the subsidy went up in 2003. We've received regular state allocations for two years now. That didn't use to be the case," the mayor said. He maintains that the former mayor (now deceased) and the local council drew up an excessive budget, which was impossible to administer. This year's budget performance has been 60%.
In response to our main question of how the state subsidy had been spent, we learned that the former mayor, in office for 36 months, had paid salaries for only 10 months. The 26 months of back wages amounted to 2.4 million drams. The current mayor says that during his tenure, he has paid six months' back wages. Because of accumulated electricity debts, the water pumping station, the mayor's office, and the cultural center were without power. He paid these debts as well. Mayor Matevosyan complained of shortcomings in the law: "Why should I pay off debts for wages, electricity and telephone accumulated because of bad management by the previous mayor? The debt to the pension fund for unpaid wages alone is 144,000 drams."
Between June and September 2003, the prosecutor's office of the Kotayk Marz brought actions against the mayors of seven villages, including Zar and Garni, for losses to the state (false documents had been presented to the government regarding payments of family allowances). Although the wrongdoing occurred under his predecessor, the current mayor is responsible for paying 281,000 drams to the local budget.
How did the local council participate in the spending of subsidies? As we have mentioned, the council approves the budget and may demand spending reports from the mayor. Elections for the mayor's office and for the local council in the village of Zar were held on separate dates (one of the previous mayors resigned and the dates were changed). "The current council members were elected a few months ago, and did not participate in preparing the current budget. It was approved by the previous council. Generally speaking, the law on local councils is deficient. Competent people should be elected to the councils. Even if the mayor is elected under the pressure of big clans and groupings, they still should be able to make him work," Matevosyan said.
In the village of Garni, there was a somewhat different picture. First, it is a much bigger village, with a population of 8,000, and the local mayor has been in office for seven years now. So there was no way to accuse the former administration of wrongdoing. The mayor of Garni, Ashot Vardanyan, told us that the state subsidy for 2003 was 20 million drams, and the budget itself was 31 million drams. Only 30% of the tax revenues expected from land and real estate were collected. The mayor attributes this to an irregular water supply, explaining that water shortages are the result of electricity debts accumulated for pumping water to the uphill parts of the village. When the debts aren't paid, the electricity to the pumping station is cut. In order to break this vicious circle, a water pipe that doesn't need electricity is required, which the mayor says will be ready in a few months.
As far as the subsidy itself is concerned, the village has already received 12 million of the 20 million drams. Surprisingly, although the village administration faired so poorly in local tax collection, the community regularly receives state subsidies. Mayor Vardanyan believes that the state subsidies are not connected with the tax collection, although as we described above, one is directly conditioned by the other. Moreover, in addition to this year's subsidy, the village has also received some money accumulated from past years' subsidies. This was used to pay off back wages. Five million drams of the electricity debt for irrigation was paid off. Six million drams remains to be paid.
Ashot Vardanyan says that the local council takes part in the decision-making on spending, with all ten members involved in the process.
But the mayor's statements were contradicted by what we had been told by certain council members. Aram Hayrapetyan, in particular, though he confirmed that they had taken part in budget discussions, said that in fact the council had not approved the budget. And Gurgen Khachatryan added that the same was true of previous years' budgets. The council was aware of the amounts of the subsidies, but not about how the money was spent. Only three council meetings were held, and none of the decisions made was implemented. In particular, one decision was made to make an ambulance and a school bus available to the villagers. "He has been mayor for seven years-why don't we ever discuss what he has done at council meetings?" Gurgen Khachatryan asked.
Neither he, Aram Hayrapetyan, nor their fellow council member, Vahagn Stepanyan, was aware that Mayor Vardanyan faced a court action seeking 431,000 Drams in losses. "Information about fifteen families was incorrect; their livestock was under-reported. This wasn't done on purpose, of course; the villagers give information on livestock to the social services themselves," the mayor explained, adding that the necessary amount had already been paid using local taxes, in other words, the community budget.
The examples of Zar and Garni illustrate how state subsidies to the communities are managed, and to what degree the local councils participate. The picture is not comforting. In fact, existing legislation affords local mayors the opportunity to isolate local councils and manage the funds at their own discretion. And the fact that the prosecutor's office revealed damages caused to the state not only in these two, but in a number of other villages as well, testifies that the funds are mismanaged.
The two mayors we met with assured us that the amounts demanded by the courts have either been paid or will be paid soon. But it remains unclear at whose expense they are being paid. In any case, it is not at the personal expense of the mayor responsible for the wrongdoing. Thus, the mayor can make an expenditure without informing the council, which has no lever for control, and when the wrongdoing is revealed, compensation for the losses is made from the local budget. It is necessary to amend the laws to clarify the jurisdiction of the local councils and to define the personal responsibility of the local mayors for mismanaging state funds. Perhaps then the post of local mayor will become less attractive.